Výzvou počas pandémie je aj koordinovaná reakcia, mieni držiteľ Nobelovej ceny

Výzvou počas pandémie je aj koordinovaná reakcia, mieni držiteľ Nobelovej ceny

Brusel 28. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Frank Augstein)

 

Jednou z výzev počas súčasnej pandémie nového koronavírusu je aj koordinovaná reakcia na ňu a zhromaždenie vedomostí za veľmi rýchly čas. V rozhovore pre Európsku výskumnú radu to skonštatoval držiteľ Nobelovej ceny za medicínu Peter J. Ratcliffe

Na snímke Peter J. Ratcliffe

Ako tiež uviedol, po pandémii bude potrebné dôsledne zvážiť pripravenosť voči ostatným infekčným hrozbám. “Vírusy sa ťažko zvládajú a sú nebezpečné, pretože združujú normálne ľudské bunkové komponenty, aby spôsobili ochorenie,” varoval britský vedec.

Reklama

V súčasnosti sme však podľa vedca na tom vzhľadom na prostriedky a znalosti lepšie, ako bola spoločnosť počas pandémie španielskej chrípky pred viac ako sto rokmi, “Vieme čo je tento vírus a poznáme sekvenciu nukleových kyselín. Vieme, ako urobiť diagnózu s použitím polymerázovej reťazovej reakcie. Poznáme najrôznejšie deriváty rôznych typov polymeráz, ktoré by to mohli dokázať efektívnejšie. Vieme, ako merať protilátky,” poukázal Ratcliffe na niektoré relevantné zistenia, ku ktorým vedci dospeli za sto rokov. “Schopnosť skúmať tento vírus závisí od rozsiahlej vedomostnej infraštruktúry, ktorá sa nahromadila od katastrofálnej epidémie v roku 1918. Dúfame, že táto bude pre ľudstvo menej vážna, ale to je v túto chvíľu želanie, nie istota,” poznamenal.

Ratcliffe vlani získal Nobelovu cenu za medicínu za objavy súvisiace s tým, “ako bunky vnímajú a prispôsobujú sa dostupnosti kyslíka”. Vedec sa venuje okrem iného výskumu hypoxie (nedostatku kyslíka v tele pozn. red), ktorý je, zdá sa, počas pandémie veľmi relevantný. Niektorí pacienti s ochorením COVID-19 totiž trpia takzvanou tichou hypoxiou, nad ktorou si láme hlavu nejeden lekár. “Proces prispôsobenia pľúcnej perfúzie (rýchlosti akou sa krv dodáva do tkaniva), na ventiláciu zlyháva pri mnohých pľúcnych chorobách, ale zlyhanie v prípade COVID-19 sa na úrovni patológie pľúc javí závažnejšie alebo neúmerné. Je to proces, pri ktorom sa pľúcne cievy zúžia, aby sa obmedzil prietok krvi do hypoxických oblastí pľúc. Znížením prietoku do týchto oblastí sa telo vyhýba krvi pretekajúcej pľúcami, ktoré ju nemôžu okysličovať,” popísal problém Ratcliffe a vysvetlil, že v prípade tichej hypoxie na ňu telo reaguje inak. “Mozog na to nereaguje poplašnými signálmi. Pacient zažíva eufóriu alebo intoxikáciu, skôr ako znepokojenie,” uviedol lekár.

Reklama

Tradičná liečba takýchto prípadov je s pomocou umelej ventilácie, čo však nesie so sebou riziko potenciálneho poškodenia pľúc. Mnoho lekárov však podľa Ratcliffea argumentuje o tom, kedy je vhodný čas na použitie prístrojového dýchania a niektorí zvažujú možnosť liekovej liečby. “Zaujímal nás starý liek nazývaný almitrín. Pôvodne ho vyrobila francúzska farmaceutická spoločnosť Servier na tento účel, nie pre COVID, ale pre iné typy takzvaného syndrómu respiračnej tiesne. Otázka je, či by sa tento liek mohol použiť pri zápale pľúc spôsobenom COVID-19. Je to záležitosť získania liekov a následného získania protokolov prostredníctvom rôznych výborov pre etickú kontrolu a kontrolu kvality, aby sa to vyhodnotilo,” vyjadril sa odborník a podotkol, že zistiť účinnosť lieku by sa však dala rýchlo. “Ak pacient zareaguje zvýšením hladiny arteriálneho kyslíka, malo by to byť zrejmé celkom rýchlo,” dodal.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali