Bratislava 20. mája (TASR) – Pod názvom Bratislavský hrad nezostal ruinou sprístupnili dnes v Univerzitnej knižnici v Bratislave (UKB) výstavu venovanú životu a dielu Alfréda Piffla. Predstavuje ho najmä ako architekta, záchrancu Bratislavského hradu a iných pamiatok. Panelová expozícia je na počesť 106. výročia jeho narodenia.
"Po veľkom požiari Bratislavský hrad na desaťročia ostal ruinou. Nádejná zmena nastala, keď po 144 rokoch, 1. decembra 1955, odovzdali prezidentovi Antonínovi Zápotockému návrh jeho obnovy. Bola to najväčšia rekonštrukcia historického objektu v Československu," konštatovala na vernisáži spolukurátorka výstavy Jana Pohaničová.
Čo nadšenci obnovy hradu na čele s Pifflom venovali prezidentovi, to môžu spoznať návštevníci výstavy listovaním na stole v navrhnutých architektonických štúdiách celého hradného objektu, jeho poschodí, pôdorysov, rezov a rôznych detailov.
"O rekonštrukcii hradu hovorili viacerí, ale iba profesor Piffl so študentmi tam začal brigádovať. V roku 1953 bola rôzna doba, nadšenecká i divná, veď vtedy ešte žil Stalin. Piffl bol učiteľ, na akého sa nezabúda. Bol ľudský a my, jeho žiaci, sme ho uznávali i mali ho radi. Nielenže bol odborník – vedec, architekt, výskumník, pamiatkar, archeológ či básnik, ale aj veľký človek. On aj v kriminále školil spoluväzňov," prezradil Pifflov študent Ľubomír Mrňo.
Dobové dokumenty svedčia o tom, za čo bol Piffl na dva a pol roka odsúdený. Aj vo väzení bol aktívny, čo potvrdzuje obrázok Prahy, ako ju videl z okna väznice na Pankráci. Na viacerých paneloch možno spoznať stav Bratislavského hradu v 50. rokoch, tiež ako vyzeralo i búraním zanikalo nábrežné podhradie. Nechýba korešpondencia Piffla a Janka Alexyho, ktorí sa najviac zaslúžili o súčasnú podobu Bratislavského hradu.
"Je pre nás veľkou poctou, že Bratislavčanom môžeme takto predstaviť otca. Na budúci týždeň si pripomenieme 60. výročie, ako sa na Bratislavskom hrade zišla komisia, čo bol základ pre jeho rekonštrukciu," dodal Ján Piffl, ktorý spolu s bratom Lukášom prišli na otvorenie výstavy.
Tá obsahuje aj otcove archeologické aktivity na hrade Devín, v Gerulate, Šoldove v lokalite obce Štrba a iných častiach Slovenska. Nechýba zamestnanecké pôsobenie A. Piffla, medzi nimi pracoval aj vo firme Baťa, kde bol maliarom plagátov.
Výstava potrvá do 27. mája.