Utečenci sa práve vďaka falošným dokladom ľahko vyhnú hraničným kontrolám, migračným predpisom a vízovým požiadavkám. Bezpečnostní experti varovali, že tieto postupy sú príčinou nekontrolovaného vstupu zločincov a teroristov do Európskej únie. Po interpelácii europoslanca Tomáša Zdechovského túto skutočnosti prvýkrát potvrdil aj eurokomisár Dimitris Avramopulos.
“Pašeráci migrantov sa čoraz viac organizujú, vytvárajú sofistikované profesionálne siete, ktoré fungujú nadnárodne, čím je táto bezpečnostná hrozba s kradnutými dokladmi stále silnejšia. Interpeloval som preto Komisiu, aby som zistil, aké kroky proti tomuto fenoménu robí,” uvádza Tomáš Zdechovský dôvody, prečo sa obrátil na Komisiu.
A teraz sa dočkal odpovede. Komisia sa údajne touto problematikou dlhší čas zaoberá, vďaka čomu vznikol Akčný plán pre posilnenie európskej reakcie proti podvodom s cestovnými dokladmi.
“Počas uplynulých 12 mesiacov prebehli za podpory Europolu štyri významné operatívne akcie, ktoré viedli k zatknutiu najmenej 47 páchateľov trestných činov, ktorí používali falšované alebo falošné cestovné doklady k prevádzaní migrantov či obchodovania s ľuďmi. V jednom prípade sa organizátorom akcie podarilo zabezpečiť 900 cestovných pasov a preukazov totožnosti a pozatýkať 11 členov zločineckej skupiny zapojenej do krádeží a falšovania cestovných dokladov,” uviedol Avramopulos v odpovedi.
Navyše Komisia uviedla, že agentúra Frontex podporuje odborné vzdelávanie pre členské štáty v oblasti boja proti falšovaniu a vydáva rôzne príručky o sýrskych a irackých dokladoch.
Zdechovskému to však nestačí a chce, aby Komisia navrhla postup proti ľuďom, ktorí sa do EÚ dostali vďaka falošným dokladom.
“Rieši prakticky len pašerákov a nie tých 200 tisíc nelegálnych migrantov. U tých, ako vieme z ďalších zdrojov, pán komisár ďalej presadzuje slobodu cestovania, s čím absolútne nesúhlasím a v príslušnom výbore preto budem požadovať, aby bezpečnostné zložky vykonali spätné kontroly a títo ľudia boli vyhostení,” uviedol na záver Zdechovský.