Vyhodili Ukrajinci do vzduchu priehradu Kachovka?

❚❚

Kyjev 7. júna 2023 (HSP/asiatimes/Foto:TASR/AP-Ukraine’s Presidential Office)

 

Ak áno, konali sami alebo dostali povolenie? Na to, aby sme z toho obvinili Rusko, by sme potrebovali argumenty podporujúce túto teóriu, píše Stephen Bryen pre Asia Times

Ukrajina nariadila evakuácie zo záplavových zón okolo priehrady Nova Kachovka
Na videosnímke poškodená priehrada Nova Kachovka

Na to, aby Rusi vyhodili do vzduchu priehradu Kachovka, museli by pomocou člnov alebo podvodného zariadenia premiestniť tony výbušnín, umiestniť ich na priehradu smerom k nádrži a odpáliť mohutný výbuch. Z videozáznamu, ktorý zverejnila ukrajinská vláda, sa zdá, že výbuchy nastali pod čiarou ponoru.

.

Priehrada Kachovka je vodná elektráreň. V čase svojej prevádzky poskytovala 357 mw energie a chladiacej vody pre 5,7 gigawattovú jadrovú elektráreň Záporožie. Dodávala tiež vodu pre poľnohospodárstvo na južnej Ukrajine a severnom Kryme.

Pri výbuchu krymského mosta cez Kerčský prieliv došlo k výbuchu nákladného auta na moste a k pokusu vyhodiť do vzduchu nosné piliere mosta pomocou podvodného vozidla. Hlavný pilier mosta nespadol, čo znamená, že sila výbušniny z podvodného výbuchu nestačila na vykonanie práce. Most nebol bombardovaný lietadlami, klznými bombami ani raketami.

.

Existuje len málo zbraní, ak vôbec nejaké, ktoré by mohli prelomiť hrádzu. Okrem toho je nepravdepodobné, že by veľká bomba mohla spôsobiť také škody, aké vidíme na videu.

Treba poznamenať, že v máji a júni Ukrajinci na priehradu strieľali rakety a delostrelecké granáty. Tvrdí sa, že tieto útoky spôsobili na priehrade niekoľko trhlín.

Zelensky možno tak trochu prezradil, ako to bolo s priehradou, keď povedal, že to bola práca zvnútra. Mal na mysli Rusov – a skutočne existuje precedens: Stalinove vojská v roku 1941 zbombardovali vtedajšiu tretiu najväčšiu priehradu na svete na tej istej rieke, aby sa pokúsili spomaliť nemecký postup cez Ukrajinu.

Je však ťažké pochopiť, čo mohli Rusi očakávať, že získajú tentoraz. A je pozoruhodné, že jednou z prvých správ, ktoré sa objavili po výbuchu priehrady Kachovka, je, že Ukrajinci vyslali desiatky člnov, aby vyzdvihli personál z ostrovov, ktoré sa nachádzali nižšie po prúde priehrady a ktoré boli zaplavené.

Organizovanie takejto rýchlej záchrannej akcie naznačuje, že tieto záchranné prostriedky boli pripravené na akciu – a Ukrajinci skutočne tvrdia, že sa pripravili práve na takúto možnosť.

.

 

Kto mal motív?

Motív možno pripísať Ukrajincom: Vyhodiť do vzduchu priehradu, aby sa znížila hladina vody v hornom toku rieky a umožnilo sa im tam ľahšie prekročiť rieku pri ofenzívnych operáciách. Väčšina vody v Chersonskej gubernii totiž skončila na ruskej strane, takže Ukrajinci chránili svoje krídlo a mesto Cherson.

To zapadá do správ, že Ukrajinci chceli z oblasti Chersonu presunúť jednotky na východ, pretože ich ofenzíva zlyháva.

Rusi tvrdia, že priehradu nevybuchli a nemali na to dôvod.

Vedia, že zásah do priehrady by mohol spôsobiť vážne problémy jadrovej elektrárni v Záporoží, ktorá potrebuje veľké množstvo chladiacej vody. Táto elektráreň je najväčšia v Európe a je pod ruskou kontrolou. Stále nie je jasné, či je elektráreň už bezpečná.

.

Pretrhnutie priehrady ohrozilo aj obranné práce Rusov v oblastiach, ktoré majú v blízkosti rieky pod priehradou, teda na území, ktoré sa Ukrajina snaží získať späť.

Ruský spravodajský zdroj Sputnik Global zverejnil dlhý článok vo forme “overenia faktov”, v ktorom sa uvádza, že priehradu zasiahli Ukrajinci.

Rusi sa nepochybne cítili nútení zatlačiť na pílu, keďže západná tlač zhltla Zelenského tvrdenie, že to urobilo Rusko, a uviedla toto tvrdenie na titulných stranách prakticky všetkých elektronických služieb a hlavných novín. Po počiatočnej spleti článkov obviňujúcich Rusko noviny ako New York Post tvrdia, že Putin sa snaží zničiť jadrovú elektráreň v Záporoží:

Je ťažké pochopiť, aký prínos má výbuch priehrady pre Rusko.

Je pravda, že ukrajinskí vojaci na malých ostrovoch v rieke museli odísť, ale keď voda opadne, vrátia sa späť.

Jediným zdanlivo neočakávaným výsledkom je, že bola zničená horná časť priehrady. Spodná časť je stále na mieste, čo znamená, že nie všetka voda z nádrže za priehradou unikne a spôsobí ďalšie zaplavenie.  Je možné, že to bolo plánované takýmto spôsobom, ale odpálenie ton výbušnín nie je dobrý spôsob, ako otestovať takúto inžiniersku hypotézu.

Na jednej strane môže byť ešte dostatok vody, aby sa postarala o jadrovú elektráreň, a na druhej strane pravdepodobne prežila väčšina ruských opevnení.

Bude trvať nejaký čas, kým dostaneme úplné vyúčtovanie, ak ho vôbec dostaneme.  Stále ho nemáme v prípade plynovodu Nord Stream ani v prípade mosta cez Kerčský prieliv na Kryme.

Ak bolo zámerom spôsobiť veľkú jadrovú haváriu, z ktorej by mohli byť obvinení Rusi, je to nehorázny čin, ktorý ohrozuje Ukrajinu a Európu, možno aj celý svet.

Ak to urobila Ukrajina, konala na vlastnú päsť alebo dostala povolenie zvonka? Ak to bolo Rusko, potom by ale mal niekto radšej prísť s argumentmi podporujúcimi túto tézu.

.

 

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali