Vychádzajú prvé slovenské dejiny utópií a utopizmu. Lukáš Perný vydáva v Matici slovenskej novú knihu

❚❚

Martin 5. augusta 2020 (HSP/Foto:Lukáš Perný)

 

Slovenský spisovateľ, kulturológ, filozof a hudobník, Dr. Lukáš Perný, vydáva svoju v poradí štvrtú knihu. Reflektuje fenomén utópií a utopizmu, teda autorov a diela, ktoré sa zaoberajú otázkami, ako dosiahnuť dokonalý alebo k dokonalosti sa približujúci stav spoločnosti. Téme sa autor venuje profesionálne už niekoľko rokov

Na snímke nová kniha Lukáša Perného

Po knihách o hudobnej kontrakultúre prelomu 60. a 70. rokov, monografii o Ladislavovi Novomeskom a monografii o anglo-americkej sociálnej filozofii, autor zúročil niekoľkoročné bádania na poli dejín filozofie. Zameral sa na sociálnych utopistov od čias antiky až po 19. storočie. Mapuje svetové dejiny, no nezabúda ani na Slovensko a svet Slovanov. Vydavateľom knihy je Matica slovenská.

.

 

Pestrá a ilustrovaná kniha preplnená odkazmi

.

Perného kniha nie je klasickou vedeckou monografiou. Je rozdelená do troch častí, z ktorých každá sa zameriava na niečo iné. Prvá (encyklopedická) kapitola, zaoberajúca sa definíciami utópie a utopizmu dokazuje širokospektrálnosť utópií (ekoutópie či urbánne utópie, sci-fi/technické utópie, globálne utópie či lokálne utópie, národné či nadnárodné, revolučné či evolučné; antické, stredoveké, renesančné, osvietenské, romantické; kresťanské, ateistické, budhistické; optimistické, pesimistické, atď.). Autor svoje poznatky podáva populárnou formou a využíva pritom obrázky, tabuľky a rôzne odkazy na ďalšie internetové zdroje, kde sa čitateľ môže dočítať viac o konkrétnych fenoménoch.

Druhú časť knihy tvoria samotné dejiny utópií, ktorých korene hľadá Perný už v starovekých predstavách o rovnostárstve, pokračuje stredovekom a dominantnú časť knihy venuje dejinám utópií a utopizmu v novoveku, teda od Thomasa Mora (16. storočie), cez Campanellu, Morellyho, Mablyho, Fouriera, Saint-Simona až po Roberta Owena a Etienna Cabeta (19. storočie). Knihu autor dopĺňa o rôzne príklady utopických komunít z praxe. „Málokto si uvedomuje, že utopické ideály sa dostávali aj do spoločenskej praxe a dodnes existujú rôzne komunity, kde dominuje rovnostárstvo a sebestačnosť. V knihe tieto príklady uvádzam. Len pre zaujímavosť uvediem komunity tzv. hutteritov, ktorí žijú takmer totožne ako o tom písali renesanční sociálni utopisti,” dodáva pre HS autor.

Na snímke Lukáš Perný

 

Presah do súčasnosti

Napriek tomu, že sa autor zameral prevažne na dejiny utópií približne do polovice 19. storočia, čitateľ sa na konci druhej kapitoly a v tretej kapitole dozvedá okrajovo aj o utópiách 20. storočia či súčasných utopických koncepciách. Poslednú kapitolu venuje filozofické zamysleniu nad slovom utópia a jeho kontextualizácii pre súčasné politologické, kulturologické a sociologické teórie. Autor sa pýta na zásadné otázky súvisiace s naplnením občianskych a sociálnych práv, či možnosti naplnenia utópie ako historického poslania ľudstva. Autor tiež uvádza príklady utopizmu v súčasnej kultúre – vo filmoch, či dokonca počítačových hrách.„Tretia kapitola je už určená pre fundovanejšieho čitateľa, zároveň v nej ponúkam zoznam výdobytkov či už technických alebo sociálnych, ktoré utopisti predpovedali. Práve tretia kapitola odkrýva podstatu názvu vizionári budúcnosti,” pripomína autor.

.

 

Prvé slovenské dejiny utopizmu

Kniha je vôbec prvá svojho druhu v slovenskom jazyku. Mapuje kompletné dejiny utópií a utopizmu, pričom nezabúda ani na slovenský utopizmus, teda utopické prajavy v slovenskej filozofickej tradícii, predovšetkým v 19. storočí (v prostredí štúrovcov). Dominujúcim prvkom v slovanskom a slovenskom filozofickom prostredí bol mesianizmus a vplyv Hegela. V Ruskom prostredí taktiež uvádza hnutie slavistov, a taktiež národnikov a anarchistov. Nezabúda ani na český utopizmus, predovšetkým zabudnutú postavu Bernarda Bolzana a Jána Amosa Komenského. Dozviete sa tiež niečo o prvom slovenskom, českom a ruskom sci-fi.

Na snímke Lukáš Perný

Náznaky prvých knižných dejín utopizmu naznačili Vojtech Zamarovský a Milan Šimečka. Zamarovský v zborníku utopických textov s názvom Utopisti, ktorý nie je ešte priamo dejiny utópií (avšak obsahuje preklady všetkých podstatných textov) a Šimečka v malej knižke Sociálne utópie a utopisti. Avšak ani Šimečka a Zamarovský nešli do takých detailov ako autor predloženej knihy. Napriek tomu autor na tieto knihy, ktoré dnes nie je možné zohnať, nadväzuje a často sa na ne odvoláva.

Kvalitné vedecké zázemie; autor knihu konzultoval s odborníkmi

.

Kniha obsahu vyše 1500 odkazov (či už citácií, bibliografických odkazov, či odkazov na ďalšie články o konkrétnych témach). Čerpá z domácej, a predovšetkým zahraničnej literatúry. Autor má naštudované primárne diela utopickej literatúry, ale aj ich interpretácie. Kvalitu autorovho textu garantujú recenzenti práci medzi ktorými je popredný slovenský futurológ doc. Ladislav Hohoš, významný český sociálny filozof a prekladateľ doc. Michael Hauser a slovenský spisovateľ, esejista, filozof prof. Dalimír Hajko. Perný medzi spolupracovníkov dopĺňa aj špeciálnych konzultantov s ktorými konzultoval jednotlivé pasáže diela či dielo ako celok. Medzi nich patrí prof. Ľubomír Belás (autorov školiteľ), prof. Vladislav Suvák (odborník na antickú filozofiu), prof. Rudolf Dupkala (odborník na tému slovanského mesianizmu), dr. Blaho (odborník na ruské filozofiu) a napokon Roman Michelko z Politologického odboru Matice slovenskej, vďaka ktorému vôbec kniha vyšla.

Český filozof Michael Hauser o knihe napísal: „Kniha poskytuje podrobný a odborně fundovaný vhled do dějin utopického myšlení, který čtenáře seznamuje se všemi relevantními proudy utopismu v jednotlivých epochách lidských dějin, včetně utopismu antického a středověkého. Kniha se zabývá různými přístupy a formami utopismu, a činí tak vyváženým způsobem s cílem  rozpoznat a představit jejich nosné myšlenky i jejich limity. Setkáváme se tak s utopismem antickým,  křesťanským, osvícenským, romantickým, socialistickým, a dokonce utopismem neoliberálním.” Záverom Hauser konštatuje:„ Kniha Lukáše Perného „Utopisti” je v současné produkci společenskovědních knih tematicky ojedinělá. Zpracovává téma, o němž se začíná znovu diskutovat ve veřejném prostoru i na univerzitách, ale dosud tu chybí nová odborná publikace, z níž by tyto diskuse mohly čerpat historické znalostí a základní orientační body.  Tato publikace chybí i v České republice. Vydání knihy Lukáše Perného bude mít význam pro širší veřejnost, vysokoškolské i středoškolské pedagogy, studenty a žáky, stejně jako pro politiky na Slovensku i v České republice…”

Kniha vhodná do vašej knižnice, podporíte ňou činnosti Matice slovenskej

Profesor Dalimír Hajko, filozof a literárny kritik o knihe napísal: „Knižná publikácia Lukáša Perného by mohla byť nielen spestrením našej súčasnej odbornej a vedeckej literatúry týkajúcej sa danej problematiky, ale v neposlednom rade aj hodnotným príspevkom k sebareflexívnemu chápaniu našich vlastných slovenských kultúrnych dejín.”

Autor si dal tiež záležať na estetickej stránke knihy, čo prezrádza už elegantný obal. Je preplnená užotočnými a inšpiratívnymi citátmi. Nechýba ani prehľadné zvýrazňovanie kľúčových slov. „Chcel som vytvoriť knihu, ktorá bude odborne na vysokej úrovni, no zároveň si ju bude môcť prečitáť každý, kto sa o tému zaujíma. Snažil som sa ju zostaviť najkreatívnejšie, ako to len bolo možné. Preto je pestro ilustrovaná, hrubým sú vyznačené dôležité kľučové slová, sú tu tabuľky či poznámky odkazujúcen a ďalšie knihy, články či encyklopedické heslá,” dodal Lukáš Perný pre HS.

Kniha sa preto číta vďaka pestrej obrazovej prílohe s ľahkosťou. Môže byť užitočná pre verejnosť, ako aj pre akademické prostredie.

V predaji je k dispozícii od augusta 2020 v náklade 500 kusov. Kúpou knihy finančne podporíte (v týchto časoch ťažko skúšanú) Maticu slovenskú.

 

Knihu si je možné objednať TU. Zisk z predaja knihy ide Matici slovenskej.

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

18:29

Zisk francúzskeho energetického koncernu Électricité de France (EDF) v 1. polroku 2024 stúpol o pätinu. Dôvodom bolo zvýšenie výroby elektriny. Štátna firma však varovala, že pokles trhových cien bude mať negatívny vplyv na zisk v druhom polroku.

18:29

Popredný svetový výrobca batérií pre elektromobily, čínska spoločnosť CATL, dosiahla v druhom štvrťroku výrazný nárast zisku, a to aj napriek intenzívnej cenovej vojne.

18:27

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že Rusko intenzívne pracuje na zvrátení klesajúcej pôrodnosti v krajine, a varoval, že katastrofálne demografické trendy ohrozujú budúcnosť Ruska.

18:27

Juhoafrická polícia odhalila v provincii Mpumalanga tajný vojenský výcvikový tábor, v ktorom sa nachádzalo 95 líbyjských občanov. Úrady sa domnievajú, že tábor je súčasťou väčšej siete a vyšetrujú možné prepojenie s trestnou činnosťou.

17:55

Ruská fregata triedy Admirál Gorškov vyzbrojená hypersonickými raketami zakotvila v piatok v alžírskom prístave Oran v rámci plnenia služobných úkonov.

17:54

V Rusku v piatok uložili dlhé väzenské tresty až do výšky 22 rokov odňatia slobody viacerým ľuďom odsúdeným za vlastizradu a terorizmus, ktorých sa vraj dopustili v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu.

17:54

Európska únia v piatok označila pôvodne americkú neonacistickú skupinu The Base (“Základňa”) pôsobiacu aj v zahraničí za teroristickú organizáciu a s okamžitou platnosťou na ňu uvalila sankcie. Rozhodnutie prijala Rada EÚ na základe dôkazov o zapojení skupiny do teroristických aktivít.

17:53

Slovenská národná strana (SNS) sa v stredu (24. 7.) verejne obrátila na ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča (Smer-SD) s výzvou, aby predložil zákon na zdanenie obchodných reťazcov. Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) predložené argumenty odmieta a považuje ich za nepravdivé a zavádzajúce. Uviedol to predseda SAMO Martin Krajčovič.

17:30

Hranicu jedného milióna sledovateľov prekonala americká viceprezidentka Kamala Harrisová krátko po svojom debute na sociálnej sieti TikTok. V priebehu niekoľkých hodín nazbierala potenciálna prezidentská kandidátka Demokratickej strany aj vyše dva milióny lajkov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pláže si užívajú letné popoludnie pri oceľovej soche Moon Dream od umelca Benika Motevosiana na brehu amerického jazera Michigan

Autor: TASR/AP-Don Campbell/The Herald-Palladium via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali