Ankara 22. októbra (TASR) – Newyorský Výbor pre ochranu novinárov (CPJ) obviňuje v dnes zverejnenej správe tureckú vládu z jedného z najväčších zásahov proti slobode médií na svete. V krajine od 1. augusta zadržiavajú 76 žurnalistov – viac ako v Iráne, Číne či Eritrei – pričom najmenej 61 z nich sa do väzenia dostalo za zverejnené výstupy ich práce alebo aktivity súvisiace so zhromažďovaním aktuálnych informácií.
Približne dve tretiny zadržiavaných píšu prevažne o kurdskom juhovýchode, kde vláda čelí vzbure separatistov.
Sloboda tlače v Turecku dospela do "krízového bodu", uvádza sa v 50-stranovej správe. Podľa CPJ Ankara postihuje novinárov "vo veľkom rozsahu" a obviňuje ich z terorizmu a protištátnej činnosti. Tureckej vláde aktivisti vyčítajú vyvíjanie nátlaku na médiá a vytváranie prostredia autocenzúry. Vo svojej správe odsudzujú tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana za jeho verejné vystupovanie proti žurnalistom, iniciovanie stoviek súdnych procesov za urážky na cti a nútenie mediálnych spoločností, aby postihovali či prepúšťali svojich zamestnancov.
Vláda kritiku za snahy o umlčanie opozície odmieta a trvá na tom, že zadržiavaní sú vo väzení za aktivity, ktoré nesúvisia so žurnalistikou, uviedla agentúra AP. Masové zadržiavanie reportérov, väčšinou počas súdneho pojednávania, krajine uchádzajúcej sa o členstvo v Európskej únii vyčítajú aj ľudskoprávne skupiny a samotná únia.
Zdroj: Reuters, AP