Voľby do Európskeho parlamentu 2014: Chronologický prehľad volebného dňa – výsledky budú v nedeľu po 23.00 hodine

Bratislava 25. mája (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Výsledky volieb do EP sa začnú zverejňovať v nedeľu 25. mája o 23.00 hodine

Na snímke 100-ročný Michal Maciboba vhadzuje svoj hlas do volebnej urny počas voľby do Európskeho parlamentu v priestoroch obecného úradu v obci Pichne

Slováci včera volili nových poslancov do Európskeho parlamentu (EP). O ich priazeň sa uchádza 332 kandidátov z 29 politických subjektov.

 

Pozrite si, ako prebiehal včerajší volebný deň.

22:05: Oficiálne výsledky volieb budú zverejnené 25. mája po 23:00 hodine, keď sa eurovoľby skončia vo všetkých členských štátoch.

22:00: Volebné miestnosti za zatvorili. Na Slovensku sa skončili voľby do Európskeho parlamentu, v ktorých si Slováci mohli zvoliť 13 poslancov.

21:56:  Pokojný priebeh dnešných volieb do Európskeho parlamentu konštatovali vo volebných obvodoch v regióne Trnava.

21:37: Vo volebnom obvode Topoľčany je aj niekoľko minút pred zatvorením volebných miestností priebeh volieb pokojný a bezproblémový. 

21:00: Ani večer sa volebné miestnosti v hlavnom meste nezapĺňajú voličmi. Svojim europoslancom chodí dávať svoj hlas stále málo Bratislavčanov a volebná účasť tak bude zrejme dosť nízka. Hlásia to jednotlivé mestské časti

20:47: Členovia Obvodnej volebnej komisie (ObVK) v Žiari nad Hronom dnes zmonitorovali priebeh volieb vo vybraných okrskoch všetkých troch okresov patriacich do tohto obvodu. 

20:35: Na severozápade Slovenska sú voľby do Európskeho parlamentu (EP) zatiaľ bez problémov a účasť je nízka. Vyplýva to z poznatkov členov Obvodných volebných komisií (ObVK) v Žiline, Martine a Čadci, ktorí monitorovali časť zo 433 volebných miestností.

20:27: Jedným zo Slovákov, ktorý si počas dnešného dňa uplatnil svoje voličské právo, je aj 100-ročný Michal Maciboba z obce Pichne v okrese Snina. Návštevu volebnej miestnosti absolvoval v sprievode svojej dcéry Dariny, volebná urna teda za ním domov putovať nemusela.

20:14: Na informačnú linku, ktorú zriadilo Ministerstvo vnútra SR v súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu, sa dnes zatiaľ obrátilo približne 70 občanov

20:00: Na informačnú linku, ktorú zriadilo Ministerstvo vnútra SR v súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu, sa dnes zatiaľ obrátilo približne 70 občanov

19:52: V obci Trhová Hradská v okrese Dunajská Streda v dvoch okrskových volebných miestnostiach sa ukázalo do večerných hodín len málo občanov, ale na ulici sa pohybuje niekoľko tisíc ľudí. Koná sa tam totiž tradičný Štrúdľový festival, na ktorom vznikol i nový slovenský rekord.

19:17: Vo volebných okrskoch č. 7 a 8, ktoré sa nachádzajú v Základnej škole na Hrnčiarskej ulici vo Zvolene, bol zatiaľ priebeh volieb bezproblémový. Aj keď je účasť očividne nízka, členovia komisie hovoria, že voliči prichádzajú priebežne, rovnako ráno, popoludní aj podvečer.

19:00: Voľby do Európskeho parlamentu majú na území vranovského, humenského a michalovského volebného obvodu pokojný priebeh. Pre TASR to potvrdili zástupcovia tamojších Obvodných volebných komisií (ObVK).

18:35: Minimálny záujem voličov o Eurovoľby zaznamenávajú aj v Lučenci. Obyvatelia mesta dávajú dnes totiž prednosť medzinárodnej tanečnej súťaži.

18:24: V hornom i dolnom Liptove boli dnešné voľby do Európskeho parlamentu v znamení výsostne pokojného priebehu a očakávanej veľmi nízkej voličskej účasti

18:15: Dnešné voľby mali v celom oravskom regióne až doteraz úplne bezproblémový priebeh a sprevádzala ich vo všeobecnosti očakávaná veľmi nízka účasť voličo

17:59:  Bezproblémový a pokojný priebeh volieb hlásia obvodné volebné komisie v Košickom kraji

Na snímke volebná komisia vo voľbách do Európskeho parlamentu

17:45: Voľby na Šariši a severovýchode Slovenska prebiehajú podľa členov obvodných volebných komisií mimoriadne pokojne. Zatiaľ čo pri predchádzajúcich voľbách zvykli riešiť aspoň otázky a malé podnety z jednotlivých okrskov, tentoraz je aj toto veľmi obmedzené a všade je pokoj.

17:09: Oficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu bude možné zverejniť až v nedeľu 25. mája o 23.00 h, po tom, keď sa v Taliansku, v poslednej členskej krajine, zatvoria volebné miestnosti.

17:00: Obec Vlkanová v Banskobystrickom okrese žije dnes viac motozrazom veteránov, futbalom a hubami, než eurovoľbami.

16:48: Bratislavská Záhorská Bystrica, ktorá v tomto roku oslavuje 700. výročie prvej písomnej zmienky, sa rozhodla symbolicky odmeniť 700-tého voliča, ktorý sa zúčastní dnešných volieb

16:30: Martinský polmaratón – Beh k srdcu SNP, ktorý sa dnes konal v uliciach metropoly Turca nenarušil voľby. Na trať vyštartovali aj primátor mesta Andrej Hrnčiar a moderátor Matej „Sajfa“ Cifra, ktorý bol tvárou podujatia. Obaja sa pred štartom zhodli, že volebnú povinnosť si dnes splnia až po dobehnutí do cieľa.

16:16: Pokojný priebeh volieb evidovali doteraz členovia obvodnej volebnej komisie vo Zvolene. Podľa členky komisie Aleny Filovej všade ale registrujú veľmi nízku účasť.

15:45: Pokojný priebeh volieb je aj v obci s najteplejšou vodnou plochou na Slovensku – Teplý Vrch v okrese Rimavská Sobota. Ako pre TASR povedala predsedníčka tamojšej okrskovej komisie Miroslava Bartóková, napriek slnečnému dňu zatiaľ ešte nemali ani jedného rekreanta s voličským preukazom.

15:26: Vlažný záujem zo strany verejnosti sprevádza dnešné eurovoľby v obci Hostovice, ktorá leží v okrese Snina prakticky na okraji Európskej únie 

15:09: V meste Veľký Šariš stále trvá tretí stupeň povodňovej aktivity. Počas tohto týždňa sa síce pracovalo na odstraňovaní následkov vyliatej Torysy, ktorá kulminovala nadránom v piatok (16.5.), avšak piatich volebných okrskov, sídliacich ďalej od rieky, sa to nijako nedotklo.

15:00: Niektorých Banskobystričanov viac oslovila mestská anketa k investičným zámerom než samotné eurovoľby.

14:55: Voličský záujem o dnešné eurovoľby sa v regióne Trnavy nevymyká celkovej situácii na Slovensku. Do volebných miestností chodí zatiaľ menej ľudí v porovnaní s predchádzajúcimi prezidentskými voľbami. Záujem majú tradične viac starší voliči.

14:39: Nielen o prebiehajúce voľby poslancov, ale i o dianie na pôde Európskeho parlamentu (EP) majú záujem seniori z Centra sociálnych služieb (CSS) Bôrik v Nitrianskom Pravne. 

14:23: S otázkami, ktoré sa týkajú dnešných volieb sa môžu voliči obrátiť na informačnú linku, ktorú zriadilo Ministerstvo vnútra SR. Ako uviedla zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Eva Chmelová, ľudia sa dnes najčastejšie pýtajú na to, ako správne odvoliť.

14:11:  Starosta najväčšej oravskej obce Zákamenné s približne 5300 obyvateľmi a štyrmi volebnými okrskami Milan Vrábeľ očakáva, že zatiaľ veľmi nízka účasť voličov sa aspoň čiastočne zlepší v podvečerných hodinách, keď sa obyvatelia vrátia domov z poľných prác či turistiky.

14:05: Na dnešných voľbách sa zúčastnil aj Brit, ktorý má trvalé bydlisko v bratislavskom Lamači. Martin Clifford Spyan prišiel voliť, pretože tieto voľby považuje za veľmi dôležité, najmä vzhľadom k narastajúcemu euroskepticizmu.

13:59: Voľby do Európskeho parlamentu pritiahli k volebným urnám klientov Zariadenia pre seniorov Zobor v Nitre. Nitrianski seniori patria v tomto meste tradične k najdisciplinovanejším voličom.

13:43: Pacienti, ktorí sú hospitalizovaní v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, už odvolili.

13:27: Už tradične sa v Sklených Tepliciach do volieb okrem domácich zapájajú aj kúpeľní hostia. Inak tomu nie je ani počas dnešných volieb do Európskeho parlamentu, ktoré však zatiaľ veľký záujem v obci nevzbudili.

13:19: Príjemný chládok miestneho kultúrneho centra za slnkom vyhriate námestie dnes pomerne často menia členovia okrskovej volebnej komisie č. 6 v starej Detve. V okrsku s približne 1250 voličmi je zatiaľ len minimálny pohyb

13:07: Priebeh volieb do Európskeho parlamentu na Spiši je zatiaľ bezproblémový, voličov chodí dosť málo

13:01: Samospráva obce Liptovské Matiašovce pod horským priechodom Huty stihla pripraviť volebnú miestnosť v nedávno povodňou zaplavenej budove obecného úradu tak, aby sa v nej mohli nerušene uskutočniť dnešné voľby

12:54: Záujem o voľby do Európskeho parlamentu je zatiaľ v obci Lehôtka pod Brehmi v okrese Žiar nad Hronom malý. V dopoludňajších hodinách prišlo k volebným urnám z približne 330 oprávnených voličov len 14.

12:43:  V okresoch Galanta a Dunajská Streda v doobedňajších hodinách nezaznamenali žiadnu mimoriadnu situáciu. Doposiaľ obvodné volebné komisie (OVK) nedostali na prešetrenie žiadny podnet.

12:32: Ústredná volebná komisia (ÚVK) na svojom doobedňajšom zasadnutí riešila sedem podnetov. Ani jeden z nich nebol závažného charakteru. Informovala o tom zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová.

Na snímke Szolt Simon

12:16: Hlas v eurovoľbách dnes už odovzdal aj líder strany Most-Híd Zsolt Simon o obci Padarovce v okrese Rimavská Sobota. Ako povedal pre TASR, po vychádzke do volebnej miestnosti má dnes naplánovanú aj návštevu Farmárskych trhov v Rimavskej Sobote.

12:07: Zo 130 klientov zariadenia opatrovateľskej starostlivosti Sociálne služby mesta Trenčín na Piaristickej ulici požiadalo o prenosnú volebnú urnu 18 tamojších voličov. Ide o ľudí, ktorí majú problémy s chôdzou, ostatní môžu voliť v niektorej z volebných miestností v Trenčíne.

12:00: V meste Prešov volia voliči poslancov do Európskeho parlamentu v 81 volebných okrskoch, z nich 21 sídli v základných školách, ktoré mesto zrekonštruovalo práve z európskych zdrojov.

11:56: Zatiaľ len veľmi nízku účasť na eurovoľbách evidujú členovia volebných komisií v obciach na Podpoľaní. Napríklad v detvianskej časti Skliarovo väčšinu tých, ktorí hodili svoj hlas do urny, tvorili členovia samotnej komisie.

11:50: Veľmi malý záujem sprevádzajú dnes dopoludnia voľby do Európskeho parlamentu na najväčšom rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach. Volebná miestnosť bola od rána okrem členov dvoch okrskových komisií väčšinou prázdna, za prvé štyri hodiny prišlo odvoliť len zopár záujemcov.

11:43: Dnešných volieb do Európskeho parlamentu sa zúčastnia aj súťažiaci vo varení guláša v popradskej mestskej časti Spišská Sobota. Ide už o 9. ročník súťaže o spišskosobotský kotlík, ktorej sa zúčastnilo 24 družstiev z Popradu a okolia, ale aj ďalších slovenských miest

Na snímke Jozef Viskupič

11:34: Líder kandidátky Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Jozef Viskupič si dnes dopoludnia uplatnil svoje voličské právo v Trnave. Do volebnej miestnosti v Základnej škole na Námestí Slovenského učeného tovarišstva prišiel v sprievode manželky Romany, štvorročného syna Vilka a dvojročnej dcéry Vivien

11:26: Do dvoch volebných okrskov v priestoroch mestského úradu v Rajeckých Tepliciach prichádzali dnes ráno voliči odovzdať hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) iba sporadicky.

11:20: Jedným z členov volebnej komisie na Mestskom úrade v Bojniciach je aj 80-ročný Bojničan, politický väzeň a veterán protikomunistického odboja Martin Hagara

11:15:  Jeden z politických subjektov odporučil svojmu zástupcovi v Ústrednej volebnej komisii (ÚVK), aby nepodpísal zápisnicu s výsledkami volieb do Európskeho parlamentu. Dôvodom je nevyvážený priestor počas volebnej kampane zo strany televízie TA3. Strana takýto postup odporúča aj iným. Sľubujú si od toho, že voľby do EP budú neplatné a budú sa opakovať.

11:12: Líder kandidátky SDKÚ-DS Ivan Štefanec odvolil dnes o desiatej hodine v Bratislave na Nobelovom námestí v spoločnosti priateľov, ktorým ide poobede na svadbu. Ako uviedol, využil svoje volebné právo vrátane oboch preferenčných hlasov a voliť pôjde aj jeho rodina.

Na snímke Andrej Danko

11:02: Predseda a líder eurokandidátky Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko hlasovací lístok hodil dnes do urny v prázdnej volebnej miestnosti. Okrem členov volebnej komisie sa tam nikto nezdržiaval

10:55: Kampaň pred eurovoľbami 2014 bola iná ako pred piatimi rokmi, voliči totiž mali oveľa viac informácií. Pre TASR to dnes uviedol líder eurokandidátky SaS Ján Oravec, ktorý v sprievode svojej rodiny odvolil v Základnej škole Kulíšková v Bratislave

10:51: Bezproblémový a pokojný je začiatok volieb do Európskeho parlamentu v severných okresoch Nitrianskeho kraja. V levickom volebnom obvode sa miestnosti vo všetkých okrskoch otvorili načas. „Ani z jednej komisie nám zatiaľ nehlásili žiadne komplikácie. Všetko ide hladko. Už čoskoro pôjdu členovia našej komisie na prvý výjazd do jednotlivých okrskov,“ uviedla predsedníčka Obvodnej volebnej komisie v Leviciach Beáta Pintérová

Na snímke Pál Csáky

10:45: Jednotka na volebnej kandidátke Strany maďarskej komunity (SMK) Pál Csáky je presvedčený, že práve dnešné voľby do Európskeho parlamentu vrátia jeho stranu do veľkej politiky

10:37:  Voľby do Európskeho parlamentu neignorujú ani členovia slovensko-francúzskej hudobnej skupiny Roc’hann Frédéric Jacq a Didier Rogasik. Francúzi, žijúci na Slovensku využijú možnosti ako aj odtiaľto voliť francúzskych zástupcov europarlamentu

10:23: Vo volebných obvodoch Žilina, Martin a Čadca sa začali voľby do Európskeho parlamentu (EP) bez problémov a všetkých 433 volebných miestností otvorili o 7. hodine

Na snímke Anna Záborská

10:15: Líderka kandidátky Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Anna Záborská si myslí, že dnešná volebná účasť bude vyššia ako v predchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu

10:03: Volebný obvod Žiar nad Hronom zahŕňa okresy Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica. Obyvatelia 68 obcí z týchto okresov majú v dnešných voľbách k dispozícii 112 volebných okrskov.

10:00: Prezident SR Ivan Gašparovič s manželkou Silviou vhodili hlasovacie lístky do volebnej urny vo voľbách do Európskeho parlamentu vo volebnej miestnosti ZŠ Jelačičova v Bratislave

09:20: Predseda Národnej rady (NR) SR Pavol Paška spolu s manželkou Janou odovzdal dnes svoj hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) vo volebnom okrsku v Základnej škole na Masarykovej ulici v Košiciach

09:11: Všetkých 395 volebných miestností v pôsobnosti troch obvodných volebných komisií na strednom Považí a v kopaničiarskom regióne sa otvorili presne úderom siedmej hodiny

09:00: V súčasnosti zasadá ÚVK, ktorá prerokuje podania a určí si program na dnešný a nedeľný deň. Taktiež by sa členovia mali dohodnúť na čase, kedy podpíšu zápisnicu o výsledku voľby. ÚVK má na stole päť podaní. 

08:45: Pokojný a bezproblémový je začiatok volieb do Európskeho parlamentu v obvodoch Prievidza a Bánovce nad Bebravou. Väčšinu miestností otvorili o 7.00 h, výnimkou je obec Lazany v okrese Prievidza, kde sa začali voľby o hodinu skôr

08:35: V trnavskom regióne sa začali voľby do Európskeho parlamentu pokojne a bez problémov. V obvodoch Trnava, Hlohovec, Senica, Skalica a Piešťany nezaznamenali obvodné volebné komisie (ObVK) žiadne prekážky, ani skoršie či neskoršie otvorenie volebných miestností.

Na snímke volebné urny

08:28: Bratislavská mestská časť (MsČ) Vajnory má vyše 5000 obyvateľov. Prvým voličom v druhom volebnom okrsku bol starosta MsČ Ján Mrva. Pre TASR uviedol: „Každé voľby, teda aj do Európskeho parlamentu, považujem za veľmi dôležité, lebo prostredníctvom demokratických volieb rozhodujú ľudia o svojej budúcnosti na obdobie niekoľkých rokov. Preto som prišiel do volebnej miestnosti hneď po jej otvorení, aby som motivoval našich voličov vo Vajnoroch k čo najvyššej volebnej účasti.“

08:21: V najvyššie položenej volebnej miestnosti na Štrbskom Plese kalamita nijako nenarúša priebeh volieb do Európskeho parlamentu (EP). „Je to zodpovedná úloha dohliadať na ich priebeh v tejto volebnej miestnosti, zatiaľ je všetko v poriadku a ako som ja tu, tak sme nikdy nemali žiaden problém s narušením verejného poriadku, prípadne s marením volieb,“ uviedol pre TASR náčelník Mestskej polície v Štrbe Emil Švorc.

08:14: Prvým voličom, ktorý vhodil hlasovací lístok do volebnej schránky v dnešných voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v bratislavskej Dúbravke, bol 85-ročný obyvateľ mestskej časti, pán Milan. Pred jednou z volebných miestností v Základnej škole na Beňovského ulici čakal už tri minúty pred siedmou hodinou.

08:06: V 17 slovenských ústavoch na výkon trestu odňatia slobody a ústavoch na výkon väzby a vo väzenskej nemocnici v Trenčíne sa dnes začali voľby do Európskeho parlamentu (EP).

V ústavoch nie sú zriadené volebné okrsky a členovia volebných komisií prinášajú do väzníc postupne volebné urny. Na záver tohto pracovného týždňa sa v ústavoch nachádzalo 1453 obvinených a 8669 odsúdených.

08:00: Medzi prvými dnes krátko po otvorení volebných miestností odvolil na základnej škole na Majerníkovej ulici v Bratislave premiér Robert Fico.

Vyzval občanov na účasť v dnešnom hlasovaní o poslancoch Európskeho parlamentu, čím pomôžu prekonať slovenský paradox, keď napriek väčšinovému pozitívnemu vzťahu občanov k Európskej únii, mala SR v dvoch predchádzajúcich voľbách najnižšiu účasť.

 

S otázkami, ktoré sa týkajú dnešných volieb, sa môžu občania obrátiť na informačnú linku

Voliči môžu svojmu favoritovi odovzdať hlas v takmer 6000 okrskoch. Majú čas do 22.00 h. Zároveň si musia so sebou vziať preukaz totožnosti, ktorým sa preukážu vo volebnej miestnosti. Volebné právo má vyše 4,3 milióna občanov.

Na snímke volič vhadzuje hlasovací lístok do volebnej urny vo voľbách do Európskeho parlamentu vo volebnej miestnosti na ulici M. R. Štefánika v Trebišove

V prípade, ak sa volič nenachádza na území Slovenskej republiky, stráca možnosť voliť slovenských kandidátov. Ak však splní požiadavky zákona o voľbách do Európskeho parlamentu v krajine, v ktorej momentálne žije, môže voliť kandidátov tejto krajiny.

S otázkami, ktoré sa týkajú dnešných volieb, sa môžu občania obrátiť na informačnú linku. Tá funguje dnes od 7.00 h do 22.00 h na telefónnych číslach 02/4859 2312 a 02/4859 2313. Informačná linka je určená výlučne pre voličov a nebudú sa na nej poskytovať informácie právnickým osobám, médiám, politickým stranám a obciam.

Výsledky volieb do EP sa začnú zverejňovať v nedeľu 25. mája o 23.00 h v sídle Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku na bratislavských Palisádach. Výsledky vo všetkých členských štátoch EÚ budú vyhlásené synchrónne. Priebežné výsledky zverejňované nebudú.

ru

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Na Slovensku v utorok stúpol počet pozitívne testovaných o 1811, pribudlo 23 úmrtí. Miera pozitivity dosiahla 17,85%

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/University of Oxford-John Cairns)   Na Slovensku v utorok (24. 11.) pribudlo 1811 pozitívne testovaných na nový koronavírus, vykonalo sa 10.145 testov. Pribudlo 23 úmrtí. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 2809 ľudí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. Miera pozitivity…

Inšpiroval sa v Spojených arabských emirátoch? Naď: Viem si predstaviť aj testovanie „od dverí k dverám“

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Vládna koalícia určite nepadne na hlasovaní o generálnom prokurátorovi. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) to uviedol po stredajšom rokovaní vlády "Koalícia určite nájde spoločné meno," povedal Naď. V súvislosti s výberom kandidáta hovorí o vecnej, konštruktívnej a priateľskej diskusii. Voľba kandidáta na…

Vladyka Rusnák: Veriaci človek by sa mal priznať a hrdo hlásiť k Cirkvi

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (HSP/TK KBS/Rádio LUMEN/Foto:Facebook)   Slovensko čaká na budúci rok po desaťročí opäť sčítanie obyvateľov. Medzi otázkami, ktoré bude o nás štát zisťovať, je aj to, k akej cirkvi sa hlásime. K tejto skutočnosti by sa mal veriaci človek priznať a hrdo hlásiť. Povedal to v pondelkovej…

Zeman o svojom nástupcovi: Verím na inteligenciu ľudí, nezvolia si prázdnu bábku

0 icon

Praha 25. novembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Michael Gruber)   Prezident Miloš Zeman odpovedal na otázky čitateľov portálu Parlamentní listy Prvá zo zodpovedaných otázok sa týkala jeho nástupcu. Čitateľ sa pýtal, či vidí kandidátov, ktorí by tiež milovali svoj národ, a neboli len prázdnymi bábkami v cudzích rukách. "Verím na inteligenciu voličov a…

Zákon o financovaní škôl sa zmení, dôvodom je zavedenie povinnej škôlky

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Vzhľadom na zavedenie povinného predprimárneho vzdelávania chce Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR upraviť niektoré aspekty financovania regionálneho školstva. Poslanci Národnej rady (NR) SR preto v stredu schválili novelu zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení Návrh zákona…

Slovensko zaznamenalo najprudší nárast oneskorených platieb v regióne

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/DPA-Monika Skolimowska)   Slovensko má najprudší nárast oneskorených platieb v rámci európskeho regiónu. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti Atradius, pandémia uvrhla eurozónu do recesie a firmy môžu budúci rok potrebovať ďalšie vládne zásahy. Východná a stredná Európa uvádza priemerný nárast faktúr po splatnosti o 88 %…

Seniori už nebudú musieť každoročne žiadať obec o odpustenie dane

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Osoby nad 62 rokov už nebudú musieť každoročne žiadať obec o odpustenie alebo zníženie dane. Vyplýva to z novely zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, ktorú v stredu poslanci Národnej rady (NR) SR schválili Seniori tak…

Naď a Korčok rokovali v Spojených arabských emirátoch o obrannom priemysle

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (HSP/Foto:Facebook)   Minister obrany SR Jaroslav Naď (hnutie OĽaNO) absolvoval tento týždeň pracovnú cestu na Cypre, z ktorej následne včera odišiel na rokovania do Spojených arabských emirátov (SAE). Naď informoval, že spoločne s ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom odcestovali do Spojených arabských emirátov, kde sa rozprávali…

Branislav Gröhling k otvoreniu škôl: „Definitívny súhlas, ktorý potrebujeme, nepadol“

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Nie je logisticky možné, aby sa školy otvorili v pondelok 30. novembra. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) s tým, že poukázal na to, že jednotlivé veci sa nedokážu tak rýchlo naštartovať. O otázke…

Úvod Svetového pohára vo Fínsku bez sestier Fialkových, dôvodom koronavírus v tíme

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Úvodný víkend nového ročníka Svetového pohára v biatlone vo fínskom Kontiolahti bude bez sestier Paulíny a Ivony Fialkových. Dôvodom majú byť pozitívne testy na koronavírus v ich tíme. Informoval o tom facebookový profil Šport v RTVS Informácia je prekvapujúca aj vzhľadom na to,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dávid Béreš

Štát musí ľuďom podať pomocnú ruku

0icon

Naša spoločnosť sa dnes nachádza v bezprecedentnej situácií. Koronakríza trvá v podstate už deväť mesiacov nepretržite a ľudia začínajú pociťovať únavu a mnohokrát aj oprávnenú frustráciu. Únava a frustrácia obyvateľstva vyvrcholila ostatnými protestami. Ako zaujímavosť možno vnímať, že tieto protesty boli zorganizované len a výlučne prostredníctvom sociálnych sietí, bez podpory…

Slavěna Vorobelová

Tsunami „Matovič“ sa blíži ku kritickému bodu

0icon

Ďalšie celoplošne testovanie? Buď tu niektorí vládni predstavitelia prestali vnímať realitu a nepochopili, že obyvateľstvo sa toho ich celoplošného sociologického pokusu zúčastnilo menej dobrovoľne a viac nasilu, alebo je ich myseľ ovládaná nekontrolovateľným pocitom moci a absolútnej nedotknuteľnosti. Trochu faktov v dnešnej dobe internetu. Odborníci Bražinová, Somorčík, Kynčl, Krištúfková, Avdičová  Špaleková zhodnotili zvýšenú celkovú úmrtnosť počas…

Pavol Kleban

Ako sa stať milionárom za 1 rok? (časť 1.)

0icon

ROZHODNUTIE   Vždy som sa snažil zmeniť svet k lepšiemu, no zatiaľ bez výrazných výsledkov. Žijeme príliš materiálnu dobu na to, aby ľudia vnímali vyššie hodnotové posolstvá. Úspech je v spoločnosti nekompromisne určovaný len výškou bankového konta. A tak, prehliadajúc samotný zmysel života, ľudia prežívajú v zlatistej bubline spoločenského zriadenia.…

Peter Štrba

Vyzývam RTVS, aby zorganizovala a odvysielala diskusiu na tému celoplošné testovanie!

0icon

Otvorený list RTVS: Vážený pán/vážená pani, na začiatku novembra a o týždeň neskôr boli občania Slovenskej republiky svedkami „operácie“, ktorá dostala pomenovanie „celoplošné testovanie“. V rámci príprav na túto akciu boli zo strany predsedu vlády ignorované pripomienky a výzvy jednotlivcov, ale aj celých združení kompetentných vyjadriť sa k zmysluplnosti takejto…

Pavel Pakoš

Veľké klamstvo príde na svet II.

0icon

To čo sa deje je iba predzvesť ďalších naplánovaných udalostí. Modrý papier s troma kinderkovskými šestkami, pre ktorý boli ľudia vyhadzovaní z práce, nevpustení do obchodu či im bolo zakázané vstúpiť do budovy štátneho úradu, to je iba predohra oveľa väčších neprávostí, ktoré majú na ľudí nachystané. Prídu ako umelo…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ako dlho by padal kamienok na dno Mariánskej priekopy?

0 icon

Mariánska priekopa je najhlbšou časťou oceánu. Ak ti teda niekedy omylom dačo vypadlo cez palubu, ako dlho by trvalo kým by sa napríklad kamienok dostal na morské dno? Mariánsky priekop, ktorý sa nachádza v Tichom oceáne zhruba na polceste medzi Japonskom a Novou Guineou, je najhlbšou časťou oceánu a ponára…

10+ vtipných foto s psíkmi v hlavnej úlohe, ktoré ti zaručenie zlepšia náladu

0 icon

Mnoho ľudí považuje pondelky za tie najnáročnejšie dni v týždni. Ak si jedným z tých ľudí aj ty alebo ak dnes jednoducho len nemáš svoj deň, si na správnej adrese. V tomto článku sa ti pokusíme zdvihnúť náladu pomocou vtipných fotografií so psíkmi v hlavnej úlohe. :) Zvieratá majú na…

Koľko pozemských oceánov už bolo preskúmaných?

0 icon

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že už bola zmapovaná celá planéta, ale rozlíšenie údajov pre väčšinu oceánov je oveľa nižšie v porovnaní s pevninou. V skutočnosti bolo zmapovaných iba asi 5 % oceánskeho dna. Jedná sa pritom o ekvivalent mapy v mierke 1 : 50 000. Radar ale nepreniká dobre cez vodu a preto musia…

Aj policajti majú zmysel pre humor a tu sú dôkazy!

0 icon

Policajti to v dnešných dňoch majú naozaj ťažké. Negatívne príbehy sa šíria z každej strany a škvrnia tak povesť celého policajného kolektívu, aj tých, ktorí berú heslo "Pomáhať a chrániť" naozaj vážne. Na druhej strane, malé, každodenné hrdinské akty, ktorými sa policajti snažia udržať bežných občanov v bezpečí, sú často považované za samozrejmosť. Niekedy zabúdame na to,…

Oprava rozbitých vecí môže byť aj poriadna zábava

0 icon

Oprava rozbitých vecí nemusí byť iba nuda. Ak sa do toho pustia obyčajní ľudia, ktorí nie sú veľmi zruční, tak môžu vzniknúť podobné komické situácie. Sťahovacie pásky držia pohromade nárazník a karosériu auta, vešiaky v rúre poslúžili miesto roštu a rovnako skvele poslúžila aj prázdna plastová nádoba, z ktorej si…

Vo svete IT

Niektoré „mŕtve hviezdy“ chladnú pomalšie a astronómovia nevedia prečo

0 icon

Hviezdy ako naše Slnko končia svoje životy premenou na bieleho trpaslíka. Ide o obnažené jadro hviezdy, ktoré už nie je ďalej schopné jadrových reakcií. Biele trpaslíky žiaria, no ide prevažne o zvyškové teplo, ktoré po premene ostalo. Hviezda potom pomaly chladne, dokým úplne nezhasne, píše portál Science Alert. Nie všetky…

Využívate potenciál rýchleho nabíjania Vášho Android smartfónu naplno? Pozrite sa, ako to to zistíte

0 icon

Výdrž našich smartfónov je čoraz viac skúšanou. V smartfónoch nám pribúdajú nové funkcie, ktoré sú častokrát energeticky náročnejšími, alebo k ním pripájame externé zariadenia, ktoré chceme mať neustále prepojenými a aktualizovanými. Na druhej strane zas zariadenia zostávajú veľkostne približne rovnakými.  Vzhľadom na to, že aktuálne nie je dostupná technológia, ktorá…

Xiaomi ťaží hlavne zo sankcií voči Huawei. V 3. kvartáli 2020 dodalo o +45 percent smartfónov viac

0 icon

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosti Xiaomi sa v posledných mesiacoch náramne darí. Obzvlášť 3. kvartál tohto roka bol nesmierne úspešným. Odhalili to dáta rôznych analytických spoločností, ktoré monitorujú trh so smartfónmi a ďalšou elektronikou. Najnovšie však tieto odhady potvrdzujú oficiálne dokumenty z hongkonskej burzy cenných papierov. Na informácie poukazuje…

Hozodo KP-601SA-1 – kompaktný odšťavovač citrusov z nehrdzavejúcej ocele aktuálne za neodolateľne nízku cenu

0 icon

Kvalitný odšťavovač by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Nič nenahradí čerstvo vyšťavený džús z dobre vychladených pomarančov či iných citrusov. Tak prečo ešte váhaš nad jeho kúpou? Kvalitný odšťavovač citrusov už nie je dlho veľkou investíciou, o čom ťa presvedčí aj náš dnešný tip na kúpu. Odšťavovač Hozodo KP-601SA-1 sa…

V temnote vesmíru môže vzniknúť jeden zo základných stavebných kameňov života

0 icon

Ak sa pozrieme na hviezdy vo vesmíre, zistíme, že svojim spôsobom ide o akési obrovské pece. V tých vznikajú látky, potrebné pre život. Ich energia poháňa veľké množstvo rozličných procesov, a preto si vedci dlhú dobu mysleli, že radiácia hviezdy je potrebná na vytvorenie životu dôležitých látok, akou je napríklad…

Armádny Magazín

Baijiahao (Čína): nová hrozba pre Biely dom! Rusko ukázalo svoj „tromf“ v správnom momente – je ním bombardér nového typu

0 icon

Čína, 25. november 2020 (AM) - Podľa amerických médií Rusko údajne v rozhodujúcom momente oznámilo, že uskutočnilo prvý let strategického bombardéru novej generácie. Dňa 3. 11. 2020 Zjednotená letecká korporácia Ruska uviedla, že bombardér Tu-160M2 uskutočnil úspešný let s novými motormi z letiska v Kazani. Americké méd

Putin vyzval krajiny po celom svete, aby preklenuli rozdiely a posunuli sa vpred

0 icon

Rusko, 25. november 2020 (AM) - Ruský prezident sa zúčastnil na slávnostnom ceremoniáli odovzdania poverovacích listín veľvyslancom cudzích štátov.   Ruský prezident Vladimir Putin predniesol niekoľko vyhlásení pri odovzdávaní poverovacích listín zahraničným veľvyslancom v Kremli. Ruský vodca poznamenal, že sa napriek pandém

Rozporuplná anketa: Ktorá krajina sa najviac zaslúžila o víťazstvo nad fašistami v druhej svetovej vojne

0 icon

Nórsko, 25. november 2020 (AM) - Obyvateľov Ruska, Veľkej Británie a aj iných štátov, ktoré boli cez vojnu protihitlerovskými spojencami, požiadali, aby zhodnotili podiel svojej vlasti na víťazstve. Výsledok ukázal, že mnohí si myslia, že to bol ich štát, kto sa najviac zaslúžil o spoločné víťazs

Český výrobca pancierových automobilov SVOS začal s vývojom skiel v širokom rozsahu balistickej odolnosti

0 icon

Česko, 25. november 2020 (AM) - S postupne sa zvyšujúcou produkciou pancierových áut vo SVOS, spol. s r.o. a s tým stúpajúcou závislosťou na zahraničných subdodávateľoch, ktorí boli často nespoľahlivými a s veľkým termínovaných sklzom dodávok, musela firma stále častejšie riešiť otázku, či

Rusko - Indické rakety: India otestovala pozemnú verziu strely BrahMos. Video

0 icon

India, 25. november 2020 (AM) - India v utorok uskutočnila skúšobný štart pozemnej verzie nadzvukovej rakety s plochou dráhou letu BrahMos z Andamanských a Nikobarských ostrovov, oznámil denník The Times of India s odvolaním sa na zdroj na Ministerstve obrany Indie.  

Svetlo sveta

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

0 icon

Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

icon FOTO DŇA