Voľby do Európskeho parlamentu 2014: Chronologický prehľad volebného dňa – výsledky budú v nedeľu po 23.00 hodine

Bratislava 25. mája (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Výsledky volieb do EP sa začnú zverejňovať v nedeľu 25. mája o 23.00 hodine

Na snímke 100-ročný Michal Maciboba vhadzuje svoj hlas do volebnej urny počas voľby do Európskeho parlamentu v priestoroch obecného úradu v obci Pichne

Slováci včera volili nových poslancov do Európskeho parlamentu (EP). O ich priazeň sa uchádza 332 kandidátov z 29 politických subjektov.

 

Pozrite si, ako prebiehal včerajší volebný deň.

22:05: Oficiálne výsledky volieb budú zverejnené 25. mája po 23:00 hodine, keď sa eurovoľby skončia vo všetkých členských štátoch.

22:00: Volebné miestnosti za zatvorili. Na Slovensku sa skončili voľby do Európskeho parlamentu, v ktorých si Slováci mohli zvoliť 13 poslancov.

21:56:  Pokojný priebeh dnešných volieb do Európskeho parlamentu konštatovali vo volebných obvodoch v regióne Trnava.

21:37: Vo volebnom obvode Topoľčany je aj niekoľko minút pred zatvorením volebných miestností priebeh volieb pokojný a bezproblémový. 

21:00: Ani večer sa volebné miestnosti v hlavnom meste nezapĺňajú voličmi. Svojim europoslancom chodí dávať svoj hlas stále málo Bratislavčanov a volebná účasť tak bude zrejme dosť nízka. Hlásia to jednotlivé mestské časti

20:47: Členovia Obvodnej volebnej komisie (ObVK) v Žiari nad Hronom dnes zmonitorovali priebeh volieb vo vybraných okrskoch všetkých troch okresov patriacich do tohto obvodu. 

20:35: Na severozápade Slovenska sú voľby do Európskeho parlamentu (EP) zatiaľ bez problémov a účasť je nízka. Vyplýva to z poznatkov členov Obvodných volebných komisií (ObVK) v Žiline, Martine a Čadci, ktorí monitorovali časť zo 433 volebných miestností.

20:27: Jedným zo Slovákov, ktorý si počas dnešného dňa uplatnil svoje voličské právo, je aj 100-ročný Michal Maciboba z obce Pichne v okrese Snina. Návštevu volebnej miestnosti absolvoval v sprievode svojej dcéry Dariny, volebná urna teda za ním domov putovať nemusela.

20:14: Na informačnú linku, ktorú zriadilo Ministerstvo vnútra SR v súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu, sa dnes zatiaľ obrátilo približne 70 občanov

20:00: Na informačnú linku, ktorú zriadilo Ministerstvo vnútra SR v súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu, sa dnes zatiaľ obrátilo približne 70 občanov

19:52: V obci Trhová Hradská v okrese Dunajská Streda v dvoch okrskových volebných miestnostiach sa ukázalo do večerných hodín len málo občanov, ale na ulici sa pohybuje niekoľko tisíc ľudí. Koná sa tam totiž tradičný Štrúdľový festival, na ktorom vznikol i nový slovenský rekord.

19:17: Vo volebných okrskoch č. 7 a 8, ktoré sa nachádzajú v Základnej škole na Hrnčiarskej ulici vo Zvolene, bol zatiaľ priebeh volieb bezproblémový. Aj keď je účasť očividne nízka, členovia komisie hovoria, že voliči prichádzajú priebežne, rovnako ráno, popoludní aj podvečer.

19:00: Voľby do Európskeho parlamentu majú na území vranovského, humenského a michalovského volebného obvodu pokojný priebeh. Pre TASR to potvrdili zástupcovia tamojších Obvodných volebných komisií (ObVK).

18:35: Minimálny záujem voličov o Eurovoľby zaznamenávajú aj v Lučenci. Obyvatelia mesta dávajú dnes totiž prednosť medzinárodnej tanečnej súťaži.

18:24: V hornom i dolnom Liptove boli dnešné voľby do Európskeho parlamentu v znamení výsostne pokojného priebehu a očakávanej veľmi nízkej voličskej účasti

18:15: Dnešné voľby mali v celom oravskom regióne až doteraz úplne bezproblémový priebeh a sprevádzala ich vo všeobecnosti očakávaná veľmi nízka účasť voličo

17:59:  Bezproblémový a pokojný priebeh volieb hlásia obvodné volebné komisie v Košickom kraji

Na snímke volebná komisia vo voľbách do Európskeho parlamentu

17:45: Voľby na Šariši a severovýchode Slovenska prebiehajú podľa členov obvodných volebných komisií mimoriadne pokojne. Zatiaľ čo pri predchádzajúcich voľbách zvykli riešiť aspoň otázky a malé podnety z jednotlivých okrskov, tentoraz je aj toto veľmi obmedzené a všade je pokoj.

17:09: Oficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu bude možné zverejniť až v nedeľu 25. mája o 23.00 h, po tom, keď sa v Taliansku, v poslednej členskej krajine, zatvoria volebné miestnosti.

17:00: Obec Vlkanová v Banskobystrickom okrese žije dnes viac motozrazom veteránov, futbalom a hubami, než eurovoľbami.

16:48: Bratislavská Záhorská Bystrica, ktorá v tomto roku oslavuje 700. výročie prvej písomnej zmienky, sa rozhodla symbolicky odmeniť 700-tého voliča, ktorý sa zúčastní dnešných volieb

16:30: Martinský polmaratón – Beh k srdcu SNP, ktorý sa dnes konal v uliciach metropoly Turca nenarušil voľby. Na trať vyštartovali aj primátor mesta Andrej Hrnčiar a moderátor Matej „Sajfa“ Cifra, ktorý bol tvárou podujatia. Obaja sa pred štartom zhodli, že volebnú povinnosť si dnes splnia až po dobehnutí do cieľa.

16:16: Pokojný priebeh volieb evidovali doteraz členovia obvodnej volebnej komisie vo Zvolene. Podľa členky komisie Aleny Filovej všade ale registrujú veľmi nízku účasť.

15:45: Pokojný priebeh volieb je aj v obci s najteplejšou vodnou plochou na Slovensku – Teplý Vrch v okrese Rimavská Sobota. Ako pre TASR povedala predsedníčka tamojšej okrskovej komisie Miroslava Bartóková, napriek slnečnému dňu zatiaľ ešte nemali ani jedného rekreanta s voličským preukazom.

15:26: Vlažný záujem zo strany verejnosti sprevádza dnešné eurovoľby v obci Hostovice, ktorá leží v okrese Snina prakticky na okraji Európskej únie 

15:09: V meste Veľký Šariš stále trvá tretí stupeň povodňovej aktivity. Počas tohto týždňa sa síce pracovalo na odstraňovaní následkov vyliatej Torysy, ktorá kulminovala nadránom v piatok (16.5.), avšak piatich volebných okrskov, sídliacich ďalej od rieky, sa to nijako nedotklo.

15:00: Niektorých Banskobystričanov viac oslovila mestská anketa k investičným zámerom než samotné eurovoľby.

14:55: Voličský záujem o dnešné eurovoľby sa v regióne Trnavy nevymyká celkovej situácii na Slovensku. Do volebných miestností chodí zatiaľ menej ľudí v porovnaní s predchádzajúcimi prezidentskými voľbami. Záujem majú tradične viac starší voliči.

14:39: Nielen o prebiehajúce voľby poslancov, ale i o dianie na pôde Európskeho parlamentu (EP) majú záujem seniori z Centra sociálnych služieb (CSS) Bôrik v Nitrianskom Pravne. 

14:23: S otázkami, ktoré sa týkajú dnešných volieb sa môžu voliči obrátiť na informačnú linku, ktorú zriadilo Ministerstvo vnútra SR. Ako uviedla zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Eva Chmelová, ľudia sa dnes najčastejšie pýtajú na to, ako správne odvoliť.

14:11:  Starosta najväčšej oravskej obce Zákamenné s približne 5300 obyvateľmi a štyrmi volebnými okrskami Milan Vrábeľ očakáva, že zatiaľ veľmi nízka účasť voličov sa aspoň čiastočne zlepší v podvečerných hodinách, keď sa obyvatelia vrátia domov z poľných prác či turistiky.

14:05: Na dnešných voľbách sa zúčastnil aj Brit, ktorý má trvalé bydlisko v bratislavskom Lamači. Martin Clifford Spyan prišiel voliť, pretože tieto voľby považuje za veľmi dôležité, najmä vzhľadom k narastajúcemu euroskepticizmu.

13:59: Voľby do Európskeho parlamentu pritiahli k volebným urnám klientov Zariadenia pre seniorov Zobor v Nitre. Nitrianski seniori patria v tomto meste tradične k najdisciplinovanejším voličom.

13:43: Pacienti, ktorí sú hospitalizovaní v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, už odvolili.

13:27: Už tradične sa v Sklených Tepliciach do volieb okrem domácich zapájajú aj kúpeľní hostia. Inak tomu nie je ani počas dnešných volieb do Európskeho parlamentu, ktoré však zatiaľ veľký záujem v obci nevzbudili.

13:19: Príjemný chládok miestneho kultúrneho centra za slnkom vyhriate námestie dnes pomerne často menia členovia okrskovej volebnej komisie č. 6 v starej Detve. V okrsku s približne 1250 voličmi je zatiaľ len minimálny pohyb

13:07: Priebeh volieb do Európskeho parlamentu na Spiši je zatiaľ bezproblémový, voličov chodí dosť málo

13:01: Samospráva obce Liptovské Matiašovce pod horským priechodom Huty stihla pripraviť volebnú miestnosť v nedávno povodňou zaplavenej budove obecného úradu tak, aby sa v nej mohli nerušene uskutočniť dnešné voľby

12:54: Záujem o voľby do Európskeho parlamentu je zatiaľ v obci Lehôtka pod Brehmi v okrese Žiar nad Hronom malý. V dopoludňajších hodinách prišlo k volebným urnám z približne 330 oprávnených voličov len 14.

12:43:  V okresoch Galanta a Dunajská Streda v doobedňajších hodinách nezaznamenali žiadnu mimoriadnu situáciu. Doposiaľ obvodné volebné komisie (OVK) nedostali na prešetrenie žiadny podnet.

12:32: Ústredná volebná komisia (ÚVK) na svojom doobedňajšom zasadnutí riešila sedem podnetov. Ani jeden z nich nebol závažného charakteru. Informovala o tom zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová.

Na snímke Szolt Simon

12:16: Hlas v eurovoľbách dnes už odovzdal aj líder strany Most-Híd Zsolt Simon o obci Padarovce v okrese Rimavská Sobota. Ako povedal pre TASR, po vychádzke do volebnej miestnosti má dnes naplánovanú aj návštevu Farmárskych trhov v Rimavskej Sobote.

12:07: Zo 130 klientov zariadenia opatrovateľskej starostlivosti Sociálne služby mesta Trenčín na Piaristickej ulici požiadalo o prenosnú volebnú urnu 18 tamojších voličov. Ide o ľudí, ktorí majú problémy s chôdzou, ostatní môžu voliť v niektorej z volebných miestností v Trenčíne.

12:00: V meste Prešov volia voliči poslancov do Európskeho parlamentu v 81 volebných okrskoch, z nich 21 sídli v základných školách, ktoré mesto zrekonštruovalo práve z európskych zdrojov.

11:56: Zatiaľ len veľmi nízku účasť na eurovoľbách evidujú členovia volebných komisií v obciach na Podpoľaní. Napríklad v detvianskej časti Skliarovo väčšinu tých, ktorí hodili svoj hlas do urny, tvorili členovia samotnej komisie.

11:50: Veľmi malý záujem sprevádzajú dnes dopoludnia voľby do Európskeho parlamentu na najväčšom rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach. Volebná miestnosť bola od rána okrem členov dvoch okrskových komisií väčšinou prázdna, za prvé štyri hodiny prišlo odvoliť len zopár záujemcov.

11:43: Dnešných volieb do Európskeho parlamentu sa zúčastnia aj súťažiaci vo varení guláša v popradskej mestskej časti Spišská Sobota. Ide už o 9. ročník súťaže o spišskosobotský kotlík, ktorej sa zúčastnilo 24 družstiev z Popradu a okolia, ale aj ďalších slovenských miest

Na snímke Jozef Viskupič

11:34: Líder kandidátky Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Jozef Viskupič si dnes dopoludnia uplatnil svoje voličské právo v Trnave. Do volebnej miestnosti v Základnej škole na Námestí Slovenského učeného tovarišstva prišiel v sprievode manželky Romany, štvorročného syna Vilka a dvojročnej dcéry Vivien

11:26: Do dvoch volebných okrskov v priestoroch mestského úradu v Rajeckých Tepliciach prichádzali dnes ráno voliči odovzdať hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) iba sporadicky.

11:20: Jedným z členov volebnej komisie na Mestskom úrade v Bojniciach je aj 80-ročný Bojničan, politický väzeň a veterán protikomunistického odboja Martin Hagara

11:15:  Jeden z politických subjektov odporučil svojmu zástupcovi v Ústrednej volebnej komisii (ÚVK), aby nepodpísal zápisnicu s výsledkami volieb do Európskeho parlamentu. Dôvodom je nevyvážený priestor počas volebnej kampane zo strany televízie TA3. Strana takýto postup odporúča aj iným. Sľubujú si od toho, že voľby do EP budú neplatné a budú sa opakovať.

11:12: Líder kandidátky SDKÚ-DS Ivan Štefanec odvolil dnes o desiatej hodine v Bratislave na Nobelovom námestí v spoločnosti priateľov, ktorým ide poobede na svadbu. Ako uviedol, využil svoje volebné právo vrátane oboch preferenčných hlasov a voliť pôjde aj jeho rodina.

Na snímke Andrej Danko

11:02: Predseda a líder eurokandidátky Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko hlasovací lístok hodil dnes do urny v prázdnej volebnej miestnosti. Okrem členov volebnej komisie sa tam nikto nezdržiaval

10:55: Kampaň pred eurovoľbami 2014 bola iná ako pred piatimi rokmi, voliči totiž mali oveľa viac informácií. Pre TASR to dnes uviedol líder eurokandidátky SaS Ján Oravec, ktorý v sprievode svojej rodiny odvolil v Základnej škole Kulíšková v Bratislave

10:51: Bezproblémový a pokojný je začiatok volieb do Európskeho parlamentu v severných okresoch Nitrianskeho kraja. V levickom volebnom obvode sa miestnosti vo všetkých okrskoch otvorili načas. „Ani z jednej komisie nám zatiaľ nehlásili žiadne komplikácie. Všetko ide hladko. Už čoskoro pôjdu členovia našej komisie na prvý výjazd do jednotlivých okrskov,“ uviedla predsedníčka Obvodnej volebnej komisie v Leviciach Beáta Pintérová

Na snímke Pál Csáky

10:45: Jednotka na volebnej kandidátke Strany maďarskej komunity (SMK) Pál Csáky je presvedčený, že práve dnešné voľby do Európskeho parlamentu vrátia jeho stranu do veľkej politiky

10:37:  Voľby do Európskeho parlamentu neignorujú ani členovia slovensko-francúzskej hudobnej skupiny Roc’hann Frédéric Jacq a Didier Rogasik. Francúzi, žijúci na Slovensku využijú možnosti ako aj odtiaľto voliť francúzskych zástupcov europarlamentu

10:23: Vo volebných obvodoch Žilina, Martin a Čadca sa začali voľby do Európskeho parlamentu (EP) bez problémov a všetkých 433 volebných miestností otvorili o 7. hodine

Na snímke Anna Záborská

10:15: Líderka kandidátky Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Anna Záborská si myslí, že dnešná volebná účasť bude vyššia ako v predchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu

10:03: Volebný obvod Žiar nad Hronom zahŕňa okresy Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica. Obyvatelia 68 obcí z týchto okresov majú v dnešných voľbách k dispozícii 112 volebných okrskov.

10:00: Prezident SR Ivan Gašparovič s manželkou Silviou vhodili hlasovacie lístky do volebnej urny vo voľbách do Európskeho parlamentu vo volebnej miestnosti ZŠ Jelačičova v Bratislave

09:20: Predseda Národnej rady (NR) SR Pavol Paška spolu s manželkou Janou odovzdal dnes svoj hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) vo volebnom okrsku v Základnej škole na Masarykovej ulici v Košiciach

09:11: Všetkých 395 volebných miestností v pôsobnosti troch obvodných volebných komisií na strednom Považí a v kopaničiarskom regióne sa otvorili presne úderom siedmej hodiny

09:00: V súčasnosti zasadá ÚVK, ktorá prerokuje podania a určí si program na dnešný a nedeľný deň. Taktiež by sa členovia mali dohodnúť na čase, kedy podpíšu zápisnicu o výsledku voľby. ÚVK má na stole päť podaní. 

08:45: Pokojný a bezproblémový je začiatok volieb do Európskeho parlamentu v obvodoch Prievidza a Bánovce nad Bebravou. Väčšinu miestností otvorili o 7.00 h, výnimkou je obec Lazany v okrese Prievidza, kde sa začali voľby o hodinu skôr

08:35: V trnavskom regióne sa začali voľby do Európskeho parlamentu pokojne a bez problémov. V obvodoch Trnava, Hlohovec, Senica, Skalica a Piešťany nezaznamenali obvodné volebné komisie (ObVK) žiadne prekážky, ani skoršie či neskoršie otvorenie volebných miestností.

Na snímke volebné urny

08:28: Bratislavská mestská časť (MsČ) Vajnory má vyše 5000 obyvateľov. Prvým voličom v druhom volebnom okrsku bol starosta MsČ Ján Mrva. Pre TASR uviedol: “Každé voľby, teda aj do Európskeho parlamentu, považujem za veľmi dôležité, lebo prostredníctvom demokratických volieb rozhodujú ľudia o svojej budúcnosti na obdobie niekoľkých rokov. Preto som prišiel do volebnej miestnosti hneď po jej otvorení, aby som motivoval našich voličov vo Vajnoroch k čo najvyššej volebnej účasti.”

08:21: V najvyššie položenej volebnej miestnosti na Štrbskom Plese kalamita nijako nenarúša priebeh volieb do Európskeho parlamentu (EP). “Je to zodpovedná úloha dohliadať na ich priebeh v tejto volebnej miestnosti, zatiaľ je všetko v poriadku a ako som ja tu, tak sme nikdy nemali žiaden problém s narušením verejného poriadku, prípadne s marením volieb,” uviedol pre TASR náčelník Mestskej polície v Štrbe Emil Švorc.

08:14: Prvým voličom, ktorý vhodil hlasovací lístok do volebnej schránky v dnešných voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v bratislavskej Dúbravke, bol 85-ročný obyvateľ mestskej časti, pán Milan. Pred jednou z volebných miestností v Základnej škole na Beňovského ulici čakal už tri minúty pred siedmou hodinou.

08:06: V 17 slovenských ústavoch na výkon trestu odňatia slobody a ústavoch na výkon väzby a vo väzenskej nemocnici v Trenčíne sa dnes začali voľby do Európskeho parlamentu (EP).

V ústavoch nie sú zriadené volebné okrsky a členovia volebných komisií prinášajú do väzníc postupne volebné urny. Na záver tohto pracovného týždňa sa v ústavoch nachádzalo 1453 obvinených a 8669 odsúdených.

08:00: Medzi prvými dnes krátko po otvorení volebných miestností odvolil na základnej škole na Majerníkovej ulici v Bratislave premiér Robert Fico.

Vyzval občanov na účasť v dnešnom hlasovaní o poslancoch Európskeho parlamentu, čím pomôžu prekonať slovenský paradox, keď napriek väčšinovému pozitívnemu vzťahu občanov k Európskej únii, mala SR v dvoch predchádzajúcich voľbách najnižšiu účasť.

 

S otázkami, ktoré sa týkajú dnešných volieb, sa môžu občania obrátiť na informačnú linku

Voliči môžu svojmu favoritovi odovzdať hlas v takmer 6000 okrskoch. Majú čas do 22.00 h. Zároveň si musia so sebou vziať preukaz totožnosti, ktorým sa preukážu vo volebnej miestnosti. Volebné právo má vyše 4,3 milióna občanov.

Na snímke volič vhadzuje hlasovací lístok do volebnej urny vo voľbách do Európskeho parlamentu vo volebnej miestnosti na ulici M. R. Štefánika v Trebišove

V prípade, ak sa volič nenachádza na území Slovenskej republiky, stráca možnosť voliť slovenských kandidátov. Ak však splní požiadavky zákona o voľbách do Európskeho parlamentu v krajine, v ktorej momentálne žije, môže voliť kandidátov tejto krajiny.

S otázkami, ktoré sa týkajú dnešných volieb, sa môžu občania obrátiť na informačnú linku. Tá funguje dnes od 7.00 h do 22.00 h na telefónnych číslach 02/4859 2312 a 02/4859 2313. Informačná linka je určená výlučne pre voličov a nebudú sa na nej poskytovať informácie právnickým osobám, médiám, politickým stranám a obciam.

Výsledky volieb do EP sa začnú zverejňovať v nedeľu 25. mája o 23.00 h v sídle Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku na bratislavských Palisádach. Výsledky vo všetkých členských štátoch EÚ budú vyhlásené synchrónne. Priebežné výsledky zverejňované nebudú.

ru

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Paríž poprel, že sa vzdá stáleho členstva v Bezpečnostnej rade OSN v prospech EÚ

0 icon

Paríž 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)   Francúzsko v stredu poprelo medializované správy o tom, že by bolo ochotné vzdať sa stáleho členstva v Bezpečnostnej rade (BR) OSN a ponúknuť ho Európskej únii. Informovala o tom agentúra AFP O možnosti výmeny stáleho člena BR OSN napísal ako prvý britský denník…

Bolsonaro obhajoval na VZ OSN: Moja vláda nepodporuje zavedenie očkovacieho alebo zdravotníckeho preukazu

0 icon

New York 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eduardo Munoz)   Brazílsky prezident Jair Bolsonaro obhajoval v utorok na Valnom zhromaždení OSN reakciu svojej vlády na pandémiu koronavírusu. Informovali o tom agentúry AFP a AP "Podporujeme snahu zaočkovať ľudí (proti ochoreniu COVID-19) ... Moja vláda však nepodporuje zavedenie očkovacieho alebo zdravotníckeho preukazu či…

Spor o predaj ponoriek Austrálii nesmie podľa šéfa aliancie viesť k pretrvávajúcemu rozkolu

0 icon

New York 22. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-John Minchillo)   Členovia Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) sa musia sústrediť na „širší obraz“ a nesmú dovoliť, aby spor Francúzska s USA a Veľkou Britániou viedol k pretrvávajúcemu rozkolu. V súvislosti s roztržkou o predaj ponoriek Austrálii to v utorkovom rozhovore pre agentúru The Associated…

Mimoriadna schôdza k odvolávaniu Mikulca z funkcie bude vo štvrtok

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Mimoriadna schôdza parlamentu k odvolávaniu Romana Mikulca (OĽaNO) z funkcie ministra vnútra sa bude konať vo štvrtok 23. septembra po hlasovaní o 17:00 Informoval o tom odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady SR. Mimoriadnu schôdzu iniciovala opozičná strana Smer -…

Matovič: Komisia už pripravila asi 10 riešení, ktoré pomôžu spravodlivosti

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Odborná skupina, pracujúca na riešeniach, ktoré majú pomôcť obnoviť dôveru v právny štát, má už pripravených asi desať riešení. Pred rokovaním vlády to oznámil minister financií a líder OĽANO Igor Matovič Zopakoval, že debata o riešeniach, ktoré odstránia pochybnosti o spravodlivosti trestnoprávnych procesov…

V Michalovskom okrese prišiel pri dopravnej nehode 47-ročný muž o život

0 icon

Veľké Kapušany 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Košický kraj)   K tragickej dopravnej nehode došlo v utorok (21. 9.) večer na ceste medzi mestom Veľké Kapušany a obcou Vojany v Michalovskom okrese. O život pri nej prišiel 47-ročný vodič, informovala TASR košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová "Podľa doterajších…

Čoskoro sa môžem vrátiť do FC Santos, vtipkoval Pelé pri bicyklovaní v nemocnici

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Bikas Das)   Brazílsky futbalový kráľ Pelé je stále v nemocnici v brazílskom Sao Paule, kde sa zotavuje z chirurgického zákroku, počas ktorého mu z pravej steny hrubého čreva odstránili nádor. Čulý osemdesiatnik takmer každý deň posiela do sveta správy o tom, že sa má dobre…

“A je to tu – odhalili ma!,” smeje sa z policajného „odhalenia storočia” Juraj Mesík

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (HSP/Foto:Facebook, Facebook-Hoaxy a podvody-Polícia SR)   Včera popoludní zverejnila policajná stránka Hoaxy a podvody odhalenie storočia. Juraj Mesík údajne propaguje očkovanie. K tomuto bombastickému titulku sa vyjadril aj samotný hlavný aktér. Zobral to s humorom. „Ja je to tu – odhalili ma!,“ napísal Facebookova stránka Hoaxy a podvody – Polícia…

Prvé kroky Hamrana naznačujú, že je “spolitizovaný terajšou vládou a preto nebude vedieť vykonávať svoju funkciu riadne a nezávisle,” upozorňuje Melicher

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Včera nastúpil do svojej funkcie nový policajný prezident Štefan Hamran. Ako prvý poctil rozhovorom denník N, v ktorom sa vyjadril, že bude bojovať proti mafii. Nad týmto výrokom sa pozastavil mladý sociálny demokrat a perspektívna posila strany Smer-SD Igor Melicher Štefana Hamrana do funkcie vymenoval minister…

Premiér zdôraznil dôležitosť úcty voči profesii novinárov

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Je dôležité, aby sa zvyšoval rešpekt a úcta voči profesii novinárov, aby mohli robiť svoju profesiu bezpečne a plnohodnotne. Pred dnešným rokovaním vlády to povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO) „Riešenie problému ochrany novinárov je v dvoch rovinách. Jednak o zmene legislatívy, ktorú sme…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

Pavel Jacz

Remišová: „Samozrejme, že to viem. DPH je 21%.“ Hotová úžasnosť!

0icon

Televízia Markíza nám v relácii Na telo s účasťou Veroniky opäť ponúkla zábavný programový bonbónik Kabaret Remišová. Možno by výstižnejší názov relácie pri účasti bojovnej buldočky bolo lepšiezmeniť na názov Na uterák! Po dlhšom čase som sa opäť zabával na tom, že naša sladká Veronika zo zásady neodpovedá priamo na…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 3. časť: Čo sme počuli a čo nie?

0icon

Posol z Ríma sa stretol so všeobecným nadšením médií, skoro ako tzv. pandémia. Návštevu pápeža Františka považujú takmer všetci naši europoslanci za prínosnú a výnimočnú. Hlava katolíckej cirkvi podľa nich ukázala, že Slovensko nie je bezvýznamnou krajinou v srdci Európy, a zviditeľnila spoločenské témy, ktoré politici prehliadajú. Na počudovanie sa…

Ivan Holek

Medzi ľudstvom a rajom stojí Posolstvo Syna Človeka!

0icon

„Keď raz príde Syn Človeka ...“, hovoril často výstražne Kristus. A dobre si všimnime, že na mnohých miestach v evanjeliách spomína príchod Syna Človeka v tretej osobe, ako keď hovoríme o niekom inom. Ježiš o ňom v skutočnosti nikdy nehovoril v prvej osobe, ako o sebe samom napríklad slovami: „Keď…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Dunkerque a 2. svetová vojna (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku o francúzskom meste Dunkerque, ktorý bol roky roky, vďaka svojej strategickej polohe, zmietaný rôznymi vojnami či väčšími a menšími bitkami. Trvalo tri dni, kým francúzskemu veliteľovi generálovi Mauricemu Gamelinovi došlo, ako vážna situácia vôbec je. Nielen že sa Nemecko chystalo napadnúť Paríž, ale britské a francúzske…

5 miest na svete, kde je zákaz fotografovania

0 icon

Dovolenka je dlho očakávaný (zvyčajne rok ťažkej práce) čas cestovania a voľného času. Počas tejto doby by sme si mali zanechať čo najviac spomienok a samozrejme k tomu patria aj fotografie. Avšak v niektorých krajinách platia určité zákony. Medzi ne patrí aj napríklad zákaz fotografovania. Ten sa vzťahuje na ľudí,…

20 ľudí našlo svojho dvojníka v múzeu. Nemohli uveriť vlastným očiam

0 icon

Obľúbená webová stránka Boredpanda zhromaždila týchto 20 fotografií, na ktorých môžeš vidieť obyčajných ľudí, spoločne so svojimi neobyčajnými dvojníkmi. Zbytočne ti to budeme opisovať, tú podobu musíš jednoducho vidieť. Tomu sa teda povie poriadna náhoda! Tvárou tvár v múzeu

Ako vyzerali najznámejšie produkty kedysi?

0 icon

Dnes sa nájde zrejme minimálne množstvo ľudí, ktorí nevedia ako vyzerá zariadenie od Applu alebo Samsungu. Avšak tieto ale aj ostatné značky a ich produkty vyzerali kedysi úplne inak. Dnes si preto ukážeme, ako vyzerali kedysi tie najznámejšie produkty. A takto vyzerali najznámejšie produkty kedysi: Prvý počítač Apple 1

Toto sú krajiny s najvyšším priemerným IQ. Je medzi nimi aj Slovensko?

0 icon

Premýšľal si niekedy o tom, aká inteligentná je naša krajina v porovnaní so zvyškom sveta? Mnoho ľudí sa túto  otázku pýta a počas mnohých rokov sa uskutočnilo hneď niekoľko prieskumov priemerného IQ. Jeden z najnovších a najkomplexnejších výskumov IQ vykonal v roku 2016 štatistický výskumný ústav Statistic Brain Research Institute, medzinárodný vzdelávací…

Armádny Magazín

Lapin: "Aj keď do útoku pôjdu tisíce Talibancov, ich sily budú zničené za menej ako hodinu"

0 icon

Rusko, 22.september 2021 (AM) – Vedúci dočasnej vlády Afganistanu Mullah Mohammad Hasan Akhund, vymenovaný radikálnym Talibanom, má v Kábule stretnutie so zástupcami Ruska, Číny a Pakistanu. Oznámila to 21. septembra agentúra TASS s odvolaním sa na twitterovú stránku predstaviteľa radikálov Ahmadullaha Muttakiho.   K správe sú pripojené fotog

Irán a Azerbajdžan uviedli armády do plnej pohotovosti. Video

0 icon

Irán, 22.september 2021 (AM) – Sťahovanie iránskej vojenskej techniky a ťažkých zbraní do oblastí hraničiacich s Azerbajdžanom hrozí potenciálnym ozbrojeným konfliktom.   https://twitter.com/i/status/1439872195052793862   Podľa dostupných informácií potom, čo iránske jednotky začali vykonávať vojenské manévre pomocou tanko

Ján Čarnogurský odkazuje všetkým Rusom: "Nemôžete si byť istí spravodlivosťou krajín Európskej únie"

0 icon

Slovensko, 22.september 2021 (AM) – Bývalý predseda vlády Slovenska hodnotil zadržanie ruského občana Alexandra Frančhettiho v Českej republike na žiadosť Ukrajiny. Expremiér a bývalý šéf Ministerstva spravodlivosti Slovenska, vedúci Koordinačnej rady medzinárodného združenia „Priatelia Krymu“ Ján Čarnogurský sa vyjadril k zadržaniu občana Ruska Alexander Franch

Alexander Rogers: Ako USA zhodili Francúzsko (dvakrát)

0 icon

Ukrajina, 22.september 2021 (AM) – Pred niekoľkými dňami britský premiér Boris Johnson, austrálsky premiér Scott Morrison a americký prezident Joe Biden oznámili vytvorenie nového partnerstva obrany a bezpečnosti AUKUS.   Čo je na tom tak skvelé? Po prvé, táto aliancia, na rozdiel od NATO, ktoré bolo vytvorené proti ZSSR a v posled

Čo by mali kontinentálni Európania vedieť o rodiacom sa pakte?

0 icon

Rusko, 22.september 2021 (AM) – Prvoplánoví európski politici sa vyjadrujú o konaní trojstranného bezpečnostného paktu (Austrálie, V. Británie a USA) len ako o „biznis“ projekte, ktorý vraj urazil Francúzsko a neopodstatnene rozdeľuje Západ.   Čo je však v druhom pláne tohto projektu? To, že priamo pred očami sa nám tvorí fenomén 21. storočia, vznik etnickej koalí

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali