„Banky, ktoré boli „too big to fail” (príliš veľké, než aby mohli jednoducho skolabovať — red.)”, sú teraz ešte väčšie než kedykoľvek predtým, a sú viac vystavené rastúcim hodnoteniam a recesii. Takže systémové riziká pre ekonomiku sú teraz väčšie, než boli v roku 2008,” uviedol Schiff.
Týmto bankám by malo byť dovolené skolabovať ešte pred desiatimi rokmi, domnieva sa ekonóm.
„Morálny hazard je spojený s tým, že vláda urobila chybu, keď zachránila banky, ktoré sa vtedy mali zrútiť. Bohužiaľ sa nepoučili z poslednej krízy. Zopakovali sme a zväčšili všetky chyby, ktoré spôsobili poslednú krízu, a zaistili sme tým spôsobom to, že ďalšia kríza bude oveľa horšia,” zdôraznil Schiff.
Podľa investora sa všetky problémy, ktoré spôsobili finančnú krízu v roku 2008, ešte zväčšili.
„Ešte horšia menová a fiškálna politika od poslednej krízy zaručuje, že ďalšia kríza bude oveľa horšia. Kríza bude podobná v tom, že vláda bude príčinou, všetci budú prekvapení a kapitalizmus bude obetným baránkom, ale bude to veľmi odlišné, pretože bude oveľa horšie,” podtrhol Schiff.
Podľa ekonóma, zatiaľčo kríza v roku 2008 sa sústredila na hypotekárny dlh, rast dolára a pokles zlata, nová kríza sa bude týkať dlhu amerického ministerstva financií.
„Štátny dlh bude ústredným bodom budúcej krízy, dolár sa zrúti a ceny zlata stúpnu. Následná recesia bude oveľa horšia, keďže aj spotrebiteľské ceny budú prudko stúpať,” uviedol expert.