Moskva vníma Madura ako zákonného prezidenta Venezuely, to však nebránilo Dmitrijovi Peskovi, (tlačový sekretár Kremľa) uviesť, že Kremeľ neuvažuje o vojenskej či finančnej pomoci Madurovi. Rusi sú realisti, ak Maduro nedokáže s venezuelskou armádou a políciou situáciu vyriešiť, Moskva sa nebude finančne v podpore Madura a jeho režimu príliš angažovať. Stálo by to príliš veľa materiálno-technických zdrojov. Podľa WSJ sa Moskva sústreďuje na ochranu svojich investícii a projektov vo Venezuele.
Američania podporujú Juana Guaidá (samozvaný prezident), ktorý stojí v čele protestov voči Madurovi a jeho režimu. Guaidó sa spolieha nielen na pomoc USA, ale aj režimov, ktoré úzko s USA spolupracujú (Brazília, Kolumbia, Kanada, Argentína, Peru, Paraguay….). Nicolas Maduro odmieta svoj prezidentský post opustiť. Madura podporujú Rusi, Číňania (ktorí do Venezuely investovali podstatne viac ako Rusi), Mexiko, Bolívia, Nicaragua, Kuba, Salvador.
Rusi demonštrovali svoju podporu Madurovi v decembri 2018, keď do Caracasu prileteli dva ruské bombardéry Tu-160, schopné niesť rakety s jadrovými hlavicami, podľa agentúry Reuters a WSJ Rusi takisto poslali do Venezuely žoldnierov skupiny Vagner. Vagnerovcov financuje Jevgenij Prigožin, poradca prezidenta Putina pre bezpečnostné otázky. Podľa ruského odborníka Fedroa Lukanova, Rusko si vyhradzuje právo posielať vlastných žoldnierov na ochranu dôležitých objektov, projektov i ľudí vo Venezuele.
Podľa Reuters už Rusi chránia Madura a jeho najbližších prívržencov (vrátane rodín) a takisto Vagnerovci v súčinnosti s venezuelskými ozbrojenými skupinami chránia ropný konglomerát Rosneftu, ktorý s Madurovým režimom úzko spolupracuje. Takisto Vagnerovci a venezuelskí žoldnieri chránia závod na výrobu útočných pušiek Kalašnikov vo Venezuele. Vagnerovci a venezuelskí ozbrojenci chránia ruské objekty pred marodérmi a zločincami.
Podľa WSJ, Putin sa vyjadruje kriticky na adresu Madura, Rusi minulý rok poslali do Venezuely ruských ekonomických expertov, tí navrhli plán na stabilizáciu venezuelskej ekonomiky, s cieľom zvrátiť hyperinfláciu a reformovať daňový systém v krajine, ktorý však Maduro a spol. ako príliš radikálny odmietli. Maduro následne požiadal Rusko o finančnú pomoc, do čoho sa však Rusi samozrejme príliš nehrnú.
Rusi už od roku 2018 vnímajú situáciu vo Venezuele ako kritickú a od roku 2017 sústreďujú svoju pozornosť v prvom rade na ochranu ruských záujmov. Podľa WSJ sa Rusi pokúšali dohodnúť aj s predstaviteľmi venezuelskej opozície, keď sa však objavil Guaido, ktorého Rusi považujú za pešiaka Američanov v majdanizácii Venezueli, rokovania s venezuelskou protimadurovskou opozíciou uviazli na mŕtvom bode. Podľa Dmitrija Peskova Rusi neplánujú nadväzovať kontakty s Juanom Guaidom.
To čo sa deje vo Venezuele, je klasický prevrat vedený USA. Rusi sa sústreďujú na ochranu vlastných záujmov a v otázke Venezuely zastávajú principiálnu pozíciu, že iniciovanie štátneho prevratu zo strany USA je neprípustné. Maduro má stále dostatok prostriedkov, aby sa pri moci udržal, ak sa potvrdí Madurova životaschopnosť, bude sa môcť spoliehať na ruskú, čínsku prípadne iránsku pomoc.