Mayová však vyhlásila, že Británia sa nebude ponáhľať s otvorením rokovaní o brexite, pretože sa na ne treba dobre pripraviť.
AP v tejto súvislosti pripomenula, že v Mayovej vláde vládnu rozpory ohľadom toho, čo chce Británia na rokovaniach o brexite dosiahnuť.
Britský minister poverený rokovaniami o brexite David Davis minulý týždeň označil za “nepravdepodobné”, že by Británia mohla zostať na jednotnom trhu EÚ s tovarom a službami a zároveň dosiahla aj zavedenie obmedzení na imigráciu z krajín EÚ. Voľný pohyb osôb medzi členskými štátmi je pritom základným princípom EÚ.
Mayovej hovorca neskôr zdôraznil, že Davis vyjadril svoj osobný názor, nie postoj vlády.
Samotná Mayová v stredu pred poslancami britského parlamentu vyhlásila, že ohľadom začatia rokovaní o brexite “nebudeme prijímať rozhodnutia, kým nebudeme pripravení”. Súčasne avizovala, že vláda sa nebude vyjadrovať ku každému zvratu či zmene, ku ktorým dôjde počas rokovaní.
Rokovanie Tuska s Mayovou v Londýne predchádza budúcotýždňovému summitu EÚ v Bratislave, ktorý bude prvým bez účasti Británie po tom, ako sa väčšina britských voličov v referende 23. júna vyslovila za odchod svojej krajiny zo zväzku EÚ. Tusk uviedol, že v Bratislave sa bude rokovať o politických dôsledkoch brexitu.
Mayová stála pred referendom o brexite, ktoré sa konalo 23. júna, na strane zotrvania v EÚ, ale zaviazala sa rešpektovať jeho výsledok a realizovať želanie väčšiny britských voličov.
Zatiaľ napriek nátlaku ostatných členských krajín únie Británia neoznámila, kedy spustí proces brexitu, ktorý sa začína odvolaním sa na článok 50 Lisabonskej zmluvy.