Ako prvé po výmene vlády boli viditeľné personálne zmeny. Šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽaNO) odvolal riaditeľa Slovenskej agentúry životného prostredia, Slovenského vodohospodárskeho podniku aj Štátnej ochrany prírody. Ministerstvo vnútra pod vedením Romana Mikulca (OĽaNO) zrušilo pozíciu hasičského vyslanca v Prahe, k výmene došlo aj na pozíciách generálnych riaditeľov Automobilových opravovní MV SR, Nemocnice sv. Michala v Bratislave či prezidenta Hasičského a záchranného zboru. Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) odvolala šéfa Národného osvetového centra.
V apríli ohlásil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), že vláde navrhne zrušenie „netransparentného“ obstarania transportérov 4×4 a pozastavenie nákupu obrnených vozidiel 8×8. O mesiac na to to kabinet schválil. Minister tiež odobral hodnosť kapitán bývalému predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS) a hodnosť plukovník exministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi (nom. Smer-SD).
Ministerstvo školstva pod vedením Branislava Gröhlinga (SaS) začiatkom júna otvorilo trh s učebnicami pre prvý stupeň základných škôl. V praxi to znamená, že učebnice pre prvákov až štvrtákov na nový školský rok si môžu základné školy vyberať podľa vlastných preferencií alebo vzdelávacích potrieb detí. Školy dostanú na nákup učebníc 11,4 milióna eur.
Došlo tiež k presunu 120 miliónov eur z eurofondov, ktoré pôvodne boli určené pre vedu, na udržanie zamestnanosti a podporu podnikateľského prostredia. Tiež na preplatenie miezd zamestnancov materských škôl. Združenie výskumných a technických univerzít a Slovenská akadémia vied sa voči tomu ohradili. Nesúhlasili, aby boli opatrenia na zmiernenie ekonomických dosahov koronakrízy na úkor slovenskej vedy a výskumu.
Ministerstvo spravodlivosti pod vedením Márie Kolíkovej (Za ľudí) zaviedlo nový systém určovania počtu voľných miest sudcov na súdoch. Rezort si od toho sľubuje, že sa tým ukončí niekdajšia prax prideľovania miest na základe osobných stretnutí predsedov krajských súdov s vedením rezortu a sily ich argumentácie. Presadila tiež zmenu, aby v čase, keď Súdna rada SR aj Najvyšší súd SR nemajú predsedu ani podpredsedu, súdy viedol ich najstarší člen. Zamedzí sa tak znefunkčneniu súdov v prípade, že zostanú bez šéfov.
Vo štvrtok 25. júna predstavilo ministerstvo aj návrh zákona týkajúceho sa zaisťovania majetku. Ak prejde parlamentom, zaisťovanie majetku bude spravovať nový úrad pod rezortom spravodlivosti. Do trestného zákona sa dostanú nové trestné činy ohýbania práva a prikrmovania. Trestali by sa nimi svojvoľné rozhodnutia sudcov alebo rozhodcov a v druhom prípade prijatie a poskytnutie nenáležitej výhody.
Budaj sa v polovici apríla pridal k iniciatíve na podporu Európskej zelenej dohody a Zelenej obnovy európskej ekonomiky, čím podporil ambicióznejší plán na zníženie emisií v krajinách EÚ. S ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jánom Mičovským (OĽaNO) ukončili dlhoročné spory, keď sa dohodli, že lesy by mali byť v správe ministerstva životného prostredia. V spolupráci so Slovenskou inšpekciou životného prostredia začal Budaj riešiť staré environmentálne záťaže, ktoré sa nachádzajú v areáli Chemko Strážske, Istrochemu Bratislava, na skládke odpadu Farná v Ivanke pri Dunaji či skládke Prudský majer v Moste pri Bratislave.
Ministerka kultúry zase poslala kontrolu do Národného osvetového centra aj verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska. Audity sú zamerané predovšetkým na hospodárenie inštitúcií. Milanovej rezort začal aj s prípravou výberového konania na obsadenie funkcie generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla. Sama ministerka bola na „kontrole“ v Matici slovenskej, pričom po diskusii s vedením ohlásila jej zásadnú zmenu fungovania a financovania, ktorej výsledkom bude revízia výdavkov z verejného rozpočtu.