Na cvičenie prídu pozorovatelia zo 150 krajín sveta, ani táto skutočnosť však protiruskú hystériu nedokáže zmierniť, napriek tomu že by bolo nelogické pozívať predstaviteľov štátov NATO na cvičenie, ktoré by malo slúžiť ako ruská expanzia. Američania a NATO tvrdia, že Rusko ponechá na území Bieloruska svoju vojenskú techniku, aby ju v prípade potreby mohlo použiť.
Viktor Baranec označil tieto názory tlmočené americkým a európskym protiruským mainstreamom za smiešne. Podľa jeho názoru ide o tradičné špekulácie a vyvolávanie napätia, ktoré NATO robí pomerne často. Rusko a Bielorusko nepotrebuje využívať americkú taktiku, to len Američania na cvičeniach v Pobaltí, Poľsku, Rumunsku a Bulharsku po skončení cvičenia nechávali v prenájme, alebo predávali vojenskú techniku uvedeným štátom, z čoho sa napĺňal najmä americký rozpočet. Na území Pobaltia pritom ostáva trvalo 600 príslušníkov výsadkových jednotiek štátov NATO, ktoré majú krajinu chrániť pred údajnou ruskou hrozbou.
Rusko na rozdiel od Američanov postupuje otvorene. Zahraniční pozorovatelia sa môžu zúčastňovať vojenských cvičení, ktoré koná ruská armáda a zahraniční pozorovatelia pomerne podrobne poznajú parametre ruských zbraní. Kto nepozná účinnosť ruských zbraní, môže si ju overiť napríklad v Sýrii, sýrska kampaň priniesla so sebou nárast objednávok na kúpu ruských zbraní, najmä lietadiel, tankov a bojových vrtuľníkov.
NATO démonizuje činnosť ruskej armády, aby mohlo pokračovať vo svojích plánoch na rozmiestňovanie amerických jednotiek v blízkosti ruských hraníc.