Viete ako vzniklo všetko zlato, ktoré je na Zemi? Tu je vysvetlenie

Viete ako vzniklo všetko zlato, ktoré je na Zemi? Tu je vysvetlenie

Berlín 8. júla 2018 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Michael Probst)

 

Zlato má pre ľudí obrovskú mágiu: Pozitívnu i negatívnu. Milovali ho a bažili po ňom faraóni, králi, cisári, diktátori, vojvodcovia, dobyvatelia, ženy, ale aj milióny ľudí. A v podstate takmer každý človek po ňom túži. Zlato je symbolom bohatstva, luxusu a prepychu. Zároveň je preto „zodpovedné“ za nesmierne množstvo preliatej ľudskej krvi – predovšetkým indiánskej, veď obrovská časť európskeho zlata patrila voľakedy Indiánom.

Ilustračné foto

Mnoho ľudí si myslí, že zlato nejakým spôsobom vzniklo v hĺbkach Zeme pri vysokých teplotách a vysokých tlakoch, tak ako napríklad vznikli rôzne krištále, bazalt, čadič, žula a podobne.

Reklama

V stredoveku boli alchymisti presvedčení o tom, že zlato vyrobia a niekoľko storočí sa pokúšali pomocou rôznych metód ho vyrobiť. Nepodarilo sa im to, tak ako sa to nepodarí ani modernej vede. A to z jednoduchého dôvodu, ktorý je však známy len niektorým ľuďom.

Na Zemi k výrobe zlata totiž niečo absolútne podstatné chýba. V prvom rade si je potrebné uvedomiť, že výroba zlata nie je alchymistická záležitosť a nie je to ani záležitosť modernej techniky a vedy, ale jednoznačne je to problém astrofyzikálny.

Reklama

Odpoveď na tento problém je doslova a do písmenka vo hviezdach.

Všetky ťažké elementy totiž môžu vzniknúť len v istých špeciálnych typoch hviezd. Elementy sú jeden od druhého o to ťažšie, čím viac protónov má nejaký element v jadrách svojich atómov.

Napríklad najľahší element vodík má vo svojich atómoch len jediný protón, ťažší hélium má v atómoch dva protóny, ešte ťažší uhlík ich má šesť, atómy železa majú dvadsaťdeväť protónov, atómy striebra štyridsaťsedem a v každom atóme zlata je sedemdesiatdeväť protónov.

Paradoxne ale môžu produkovať hviezdy, ktoré pozostávajú len z najľahších prvkov, vodíka a hélia, svojimi atomárnymi procesmi ťažké elementy ako napríklad železo, striebro či zlato. Určite však nie všetky takéto hviezdy majú tú schopnosť. Patrí k nim aj naše Slnko, ktoré to tiež nie je schopné. Pri atomárnom spaľovaní vo hviezdach sa uvoľňuje veľké množstvo energie, ktorá je vyžarovaná navonok a jej tlak pôsobí proti gravitácii.

Hviezda, ktorá má napríklad polovičnú veľkosť nášho Slnka produkuje po celý svoj život z vodíka hélium a keď spotrebuje všetok svoj vodík, tak je približne za sto miliard rokov koniec s jej atomárnym ohňom – a vyhasne. Ak je nejaká hviezda ale podstatne väčšia ako je naše Slnko – napríklad päťkrát taká veľká, tak jej spaľovacie procesy majú iné priebehy.

Reklama

Keď sa ukončí v nej prvá fáza spaľovania a všetok vodík spálila na hélium a spustí sa potom v nej héliová fúzia, tak spaľuje hélium na element s vyššou atómovou váhou. Héliová fúzia spôsobí oveľa vyššiu teplotu vo vnútri hviezdy a nastane vytváranie atómov uhlíka. Takto to môže pokračovať stále ďalej, spúšťaním fúzií s vyššími a vyššími teplotami až po vytvorenie železa. Tam je ale koniec s produkciou elementov s ešte vyššími atómovými váhami. Atómová váha elementu je daná počtom neutrónov a protónov v jadre atómu.

V tom okamihu, keď nejaká hviezda dohorela tým spôsobom, že vo svojom vnútri vyprodukovala železo, tak sa v nej už neuvoľňuje nijaká energia, ktorá by pôsobila smerom von, proti tlaku spôsobenom jej hmotnosťou, ktorý smeruje do jej stredu. Preto sa okamžite zrúti do seba, a to s veľkou rýchlosťou. V takom prípade hovoríme, že hviezda – nazývame ju supernova – explodovala a či lepšie povedané, implodovala.

V priebehu len 0,6 mikrosekundy skolabuje jej železné jadro, o veľkosti približne našej Zeme, na guľu o priemere len asi desať kilometrov. Vonkajšie vrstvy takto vyhorenej hviezdy produkujú ešte stále nejaký čas kyslík, neón, prípadne aj uhlík. Tieto sa zrútia smerom k jadru, od toho sa opäť odrazia späť. To sa opakuje, pričom sa zohrejú na teplotu viac ako šesť miliard stupňov a ich atómy nadobudnú také veľké rýchlosti, že produkujú stále nové neutróny. Atómy, ktoré okolo nich lietajú, ich zachytávajú a premieňajú ich na protóny. V tomto procese, ktorý prebehne v extrémne krátkom časovom intervale vzniknú všetky elementy, ktoré majú väčšiu atómovú váhu ako železo a tak vznikne aj zlato.

Na našu Zem sa zlato dostalo v priebehu miliónov rokov v meteoritoch, ktoré najmä v jej mladom veku doslova pršali na jej povrch.

Preto možno teraz povedať, že každý, kto na Zemi drží v ruke nejaký šperk zo zlata, tak v nej drží malý kúsok supernovy, ktorá tento vzácny kov vyprodukovala pred miliardami rokov.

Reklama

Roman Bednár

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:56

Švédska prokuratúra obvinila v utorok klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti. Ide o prípad demonštrácií pred švédskym parlamentom, počas ktorých ignorovala výzvu polície na opustenie miesta.

18:21

Najvyšší súd Talibanu v utorok oznámil, že súd v severovýchodnej afganskej provincii Kápísá dal verejne zbičovať dvoch mužov obvinených z lúpeže.

18:20

Súd poprednému predstaviteľovi Alternatívy pre Nemecko (AfD) Björnovi Höckeovi v prípade uznania za vinného z použitia nacistického sloganu pravdepodobne udelí finančnú pokutu. Oznámila to v utorok hovorkyňa krajského súd v nemeckom meste Halle Adina Kesslerová-Jenschová na záver druhého dňa pojednávania v tejto kauze.

18:19

Španielsky sudca v utorok oznámil, že obnovil vyšetrovanie podozrenia zo sledovania mobilného telefónu španielskeho premiéra Pedra Sáncheza špionážnym sotfvérom Pegasus. Súvisí to so žiadosťou o spoluprácu pri podobnom vyšetrovaní vo Francúzsku.

18:18

Vzájomné uznanie územnej celistvosti a zvrchovanosti Azerbajdžanu a Arménska je pre Česko principiálne. ČR má eminentný záujem na tom, aby bol región južného Kaukazu stabilný. V utorok to povedal český minister zahraničných vecí Jan Lipavský, ktorý v Prahe prijal svojho azerbajdžanského partnera Džejhuna Bajramova.

18:17

Vojenská spolupráca a regionálna bezpečnosť boli medzi témami rozhovorov poľského ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysza a britského kolegu Granta Shappsa vo Varšave. Obaja ministri sa stretli v utorok na základni 1. varšavskej obrnenej brigády.

 

18:16

Pro-palestínski demonštranti v utorok v Turíne narušili konferenciu o spolupráci v oblasti vedy a vesmíru medzi Talianskom a ďalšími krajinami.

18:01

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev sa domnieva, že mierová dohoda s Arménskom je čoraz viac na dosah. Vyjadril sa tak v utorok, keď expertné tímy z oboch krajín mali začať na spoločných hraniciach s demarkačnými prácami.

17:26

Moskovský súd odmietol v utorok odvolanie väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha proti predĺženiu vyšetrovacej väzby. Gershkovich je ako prvý západný novinár od čias studenej vojny obvinený zo špionáže.

17:19

Nastavenie dôchodkového systému, vrátane druhého piliera, by malo byť upravené ústavným zákonom. Navrhuje ho opozičná Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá sa obáva, že súčasná vláda Roberta Fica (Smer-SD) chce siahnuť na dôchodkové úspory ľudí. Liberáli plánujú osloviť kolegov z opozície, aby mohol byť ich návrh zaradený už do programu aktuálnej schôdze Národnej rady (NR) SR.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali