Nemecká náboženská rozhlasová stanica Domradio vysvetľuje, že vianočné trhy sa podľa zvyku otvárajú až po poslednej nedeli v končiacom sa cirkevnom roku, ktorú v nemeckých krajinách nazývajú “Totensonntag” alebo “Ewigkeitssonntag”, u nás je to Nedeľa Krista Kráľa, ktorá tentokrát vyšla na 25. novembra.
Nemecké mestá, ako napríklad Frankfurt nad Mohanom, Berlín, Postupim, Hamburg, Bielefeld, Lübeck, či Kolín nad Rýnom pred katedrálou svoje vianočné trhy otvárajú v pondelok 26. novembra, o deň neskôr Erfurt a aj Mníchov na svojom Marienplatzi. Postupne sa budú pridávať aj Stuttgart, Drážďany, Hannover, Mainz, či Norimberg. V ich prípade sa zaužívaný zvyk dodržal.
Ale Freiburg, Bochum a Dortmund už majú svoje vianočné trhy otvorené od štvrtka, taktiež aj švajčiarsky Zürich na hlavnej stanici a pred budovou opery.
Na viedenskom radničnom námestí sa dokonca začalo už 16. novembra, v tom čase aj v Klagenfurte, pričom typické varené víno ponúkali už od 8. novembra. A mesto Bayreuth hrdo vyhlasovalo, že práve tu bolo prvé vianočné stretnutie “v Nemecku a zrejme aj v celej Európe” už 18. októbra, kedy bolo ešte takmer 20°C, a bude trvať až do Silvestra.
Taktiež “skôr, ako nikdy predtým”, od 16. novembra začal s vianočnou náladou nemecký Essen, k čomu sa nemohol kriticky nevyjadriť hovorca essenskej diecézy Ulrich Lota, ktorý pre agentúru DPA povedal, že síce “nechce rušiť zábavu a každoročne sa vyjadrovať na príliš skoré začatie vianočných trhov”, ale musí podotknúť aj teraz, že “trhy sú v súčasnosti predovšetkým marketingovým nástrojom, ktorý láka ľudí do mesta”.
A dodáva: “Pre nás veriacich kresťanov je dôležité poukázať pri všetkom tom predvianočnom zhone na to, že Vianoce nie sú nejakým kultúrnym sviatkom svetiel na záver roka, ale oslavou narodenia Ježiša.”
U mnohých ľudí navyše nachádza pocit, že v novembri, kedy sa skôr slávia sviatky Všetkých svätých a spomíname si na zosnulých, je ešte príliš skoro pripomínať si už Vianoce. Myslí si, že “veľmi skoré vianočné trhy aj tak nemajú veľkú návštevnosť” a poznamenáva: “Všetko má svoj čas, a život nie je len párty 365 dní v roku.”
Súhlasí s ním aj Andreas Duderstedt, hovorca vestfálskej evanjelickej cirkvi: “Očakávanie príchodu niečoho zvláštneho pravidelne sa opakujúceho, rozdiel medzi bežným a slávnostným dňom, pracovným a oddychovým, radostne oslavujúcim a ticho spomínajúcim – to je prínosné pre všetkých.” Táto základná myšlienka sa odráža aj v cirkevnom roku, takže “keď sa advent stále viac rozširuje, stráca niečo zvláštne a stáva sa samozrejmosťou.”
Podľa webu katholisch.de skoré vianočné trhy kritizovala aj nemecká Asociácia katolíkov v podnikaní a správe (KKV). Jeho predseda za bavorskú spolkovú krajinu Klaus-Stefan Krieger taktiež poukazuje na to, že ak prenesieme vianočné obchodovanie už do novembra, kedy sa pripomínajú iné udalosti, vytráca sa potom tá ich pravá dôležitá podstata.