Viaceré lieky dávajú málo zdravia za veľa peňazí, môžu prísť o úhrady poisťovní

Viaceré lieky dávajú málo zdravia za veľa peňazí, môžu prísť o úhrady poisťovní

Bratislava 14. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

 

Viacero liekov, ktoré sú preplácané zo zdravotného poistenia, nie je podľa vládnych analytikov z pohľadu využívania verejných zdrojov efektívnych. Vlani preto odporučili prehodnotiť nákladovú efektívnosť 147 liekov, za ktoré zdravotné poisťovne v roku 2015 zaplatili viac ako štvrť miliardy eur. Niektoré lieky by sa tak mohli vyradiť z kategorizačného zoznamu a zdravotné poisťovne by ich viac nemuseli preplácať, pripustilo pre TASR ministerstvo zdravotníctva.

Ilustračné foto

Ministerstvo dotknuté lieky posudzovalo, zistilo však, že mnohé z nich nemajú adekvátne náhrady pre pacientov. “Ich úplné vyradenie by znamenalo pre pacientov ohrozenie zdravia, v niektorých prípadoch až ohrozenie na živote. Ministerstvo zdravotníctva momentálne posudzuje a pracuje na ďalších možnostiach, ako uplatniť pri spomínaných liekoch úsporné opatrenia bez toho, aby to akokoľvek ohrozilo zdravie pacienta,” uviedla jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Reklama

Na zozname liekov, ktorý má TASR k dispozícii, sa nachádza okrem iných viacero moderných liekov na liečbu rakoviny, psoriázy či Crohnovej choroby. Ich preplácanie z verejného zdravotného poistenia sa schválilo ešte pred liekovou reformou z roku 2011. Nemuseli tak splniť podmienku nákladovej efektívnosti tzv. QALY. Parameter má pomôcť nakúpiť za čo najmenej peňazí čo najviac zdravia. Zohľadňuje pridanú hodnotu lieku a peniaze, ktoré treba navyše na liečbu ním vynaložiť.

“Lieky kategorizované podľa starých pravidiel alebo odvolávajúce sa na rovnakú referenčnú skupinu týmto testom nemuseli prejsť. Prítomnosť nákladovo neefektívneho lieku v kategorizácii umožňuje vstup ďalších nákladovo neefektívnych liekov s rovnakou indikáciou. Cena inovatívnych liekov tak nie je znižovaná príchodom generík a biologicky podobných látok,” konštatuje sa v správe z revízie výdavkov v zdravotníctve.

Reklama

Na zozname neefektívnych liekov sa napríklad ocitli viaceré lieky od spoločnosti Novartis, ktoré sa používajú pri liečbe rakoviny prsníka či obličiek. Firma potvrdila, že s ministerstvom o téme komunikovala. “Pri mnohých liekoch, ktorých sa týka revízia, ani do dnešného dňa neexistuje na slovenskom trhu žiadna adekvátna alternatíva liečby. Ak by teda prišlo k ich vyradeniu z kategorizácie alebo len obmedzeniu indikácií, určite by to malo negatívny dopad na pacientov,” povedal pre TASR Michal Tuma z Novartis Slovakia.

Na zozname je aj jej liek Lucentis, ktorým sa lieči diabetický makulárny edém. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) navrhla v jeho prípade a pri niekoľkých ďalších liekoch nedávno zmenu podmienok, za ktorých sa predpisuje a prepláca z poistenia. Zdôvodňovala to tým, že reálne výdavky na liečbu nezodpovedajú farmakoekonomickým prepočtom, ktoré deklarovali výrobcovia pri žiadosti o úhrady z poistenia. Po vlne kritiky aj zo strany premiéra Roberta Fica (Smer-SD) návrh z kategorizácie stiahla.

Prehodnocovanie sa týka aj viacerých moderných onkoliekov od spoločnosti Roche. Ide o tie, ktoré sa využívajú pri liečbe lymfómu, rakoviny prsníka či pľúc. “Sme presvedčení, že pacient je v stredobode záujmu ministerstva zdravotníctva, a teda pri rozhodovaní sa bude v plnej miere zvažovať výrazné riziko zhoršenia zdravotného stavu a kvality života pacientov, ku ktorému môže dôjsť pri zmene liečby alebo nedostupnosti liečby. Veríme, že zvlášť citlivo sa bude postupovať v prípade pacientov s ochorením na rakovinu,” reagovala spoločnosť Roche Slovensko v stanovisku pre TASR. Pripomína, že napríklad dotknutý Herceptin je v súčasnosti “zlatým štandardom” liečby niektorých včasne diagnostikovaných karcinómov prsníka.

Problémy s nákladovou efektívnosťou sa netýkajú len tých liekov, ktoré sa na trh dostali pred rokom 2011. Ako vlani upozornili TASR a denník Sme, pri kategorizácii liekov, v rámci ktorej sa rozhoduje o ich preplácaní zo zdravotného poistenia, sa za minulej vlády objavili pochybnosti. Viaceré nemali v poriadku farmakoekonomické rozbory. V tých sa prepočítava ekonomická výhodnosť liečby aj jej dosah na financie. Nezrovnalosti sa objavili aj v prípade lieku na hepatitídu C, ktorý je na trhu od roku 2015. Aj podmienky jeho predpisovania VšZP nedávno navrhla a po kritike stiahla. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) pre TASR potvrdil, že nariadil kontrolu procesu vstupu lieku na trh.

Ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti pripravuje legislatívnu úpravu podmienok vstupu liekov do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia. Posudzuje aj spomínanú podmienku výšky stropu efektívnej nákladovosti (QALY). “Prioritou je pre nás pacient a kvalita, ako aj dostupnosť jeho liečby, pri akomkoľvek konaní sa snažíme o maximálnu efektivitu a transparentnosť využitia verejných zdrojov,” deklaruje na margo pripravovaných zmien ministerstvo zdravotníctva.

Reklama

Novartis poukazuje na to, že lepšej dostupnosti inovatívnej liečby pre slovenských pacientov by napríklad pomohlo vytvorenie legislatívnych podmienok na to, aby sa mohli uzatvárať dohody známe ako Managed Entry Agreements. “Vo svete sa pomaly stávajú štandardom a prinášajú mnohé benefity, či už ide o úspory verejných financií, zlepšenie zberu dát a informácií o liečbe no najmä zlepšenie starostlivosti o pacientov,” doplnil Tuma. Možnosť tiež vidí vo vstupe generických či biologicky podobných liekov na trh čo najskôr po skončení licencie originálneho lieku.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali