Organizátor stretnutia, bývalý premiér Ján Čarnogurský hovorí: „Ak spoločne neprejavíme svoju vôľu vymaniť sa z pozície sluhov NATO, tak drzosť a pokusy o zatiahnutie našej krajiny do amerických vojnových dobrodružstiev budú len narastať. Cez Slovensko Američania presúvajú na východ, na Ukrajinu, tanky a ťažkú vojenskú techniku. Musíme sa proti tomu ozvať, pretože toto nie je o mieri.“
„Vraj vystúpiť z NATO je problém, hovoria nám. Ale nedávno americký prezident pohrozil európskym spojencom, že USA vystúpia z NATO. No kiež by to urobili čím skôr. Ale ak by to mohli urobiť Spojené štáty, tak prečo nie aj Slovensko?“ spýtal sa Čarnogurský vo svojom vystúpení. „Treba si uvedomiť, že kým sme v NATO, v prípade vojny budeme do nej priamo zatiahnutí a každá základňa NATO bude terčom.“
„NATO na nás ide salámovou metódou: dnes tu vo Vajnoroch máme len drobnú základňu, kde je iba 40 vojakov, z toho polovica našich, ale ten počet môže generalita NATO kedykoľvek navýšiť,“ povedal Čarnogurský a tvrdí: „Takto postupne chcú, aby sme si zvykli, že tá základňa tu bude. Aj preto je dôležité, aby sme neprestali pripomínať, že ju tu nechceme. Nikto iný ju totiž odtiaľto nemôže dostať preč, iba my sami.“
„A už to nie sú iba základne,“ hovorí Čarnogurský. „Čoraz častejšie sa dozvedáme, že cez naše územie sa presúvajú americké vojenské jednotky. Dopredu neoznámia kade a kam pôjdu, ale keď sa to aspoň občas dozvieme, je dobré, že aspoň v takom množstve, v akom sa v rýchlosti dokážeme zorganizovať, odpor organizujeme.“
„Ale aby som zakončil moje vystúpenie pozitívne,“ povedal Čarnogurský, „spomeniem výsledky nedávneho európskeho sociologického prieskumu o tom, ako ľudia vnímajú NATO a Rusko. Môžeme byť hrdí na to, že Slovensko obišlo najlepšie, pretože u nás je najnižšia podpora NATO a naopak, najvyššia dôvera v Rusko a jeho prezidenta. Je to dosť veľká sila na to, aby NATO a americká armáda nepovažovali Slovensko za spoľahlivého partnera pre svoje plány. A to je na začiatok celkom dobré.“
Poslanec Národnej rady SR Peter Marček: „Podarilo sa mi v sobotu zistiť, kade pôjde ten transport, tak sme tam išli dať im najavo ako ich tu radi vidíme. V nedeľu im možno zo sprievodného vozidla Ministerstva obrany, ktoré išlo pred kolónou, dali vedieť, že stojíme na tom istom mieste, tak radšej zmenili trasu.“
„V roku 1968 tu boli sovietske vojská. Všetci sme boli proti tomu. A dnes, po tých rokoch sa sem z druhej strany približujú iné vojská. Toto chceme? Prichádzajú potajomky, v noci, ani nevieme kedy a kam a my nevieme kde všade sú a koľko ich je. A najnovšie už prichádzajú aj cez deň, už sa prestávajú aj skrývať,“ konštatoval Marček a varuje: „Je ich tu dosť, takmer denne dostávam snímky z celého Slovenska, kde všade ich ľudia videli.“
„A ešte jedna otázka: kam idú?“ pýta sa Marček. „Žiadnemu súdnemu človeku z toho nevychádza nič iné, než že idú k hraniciam s Ruskom. A čo to znamená? Vojnu v Európe.“
„Neinformujú o tom masmédiá. A ani tu nie sú. Prečo? Lebo to ktosi tak chce. A ten niekto sídli tuto v tejto ambasáde,“ pokračuje Marček a ukazuje na veľvyslanectvo USA ohradené vysokým plotom. „My sa do médií nedostaneme a ak niečo dáme na facebook, všetko vymazávajú. Ako je toto možné? V akom systéme to žijeme?“
Rastislav Lehotský, riaditeľ rádia SiTy: „Či bol náš vstup do EÚ zmanipulovaný? Prirovnal by som to k športu: keď sme vstupovali do EÚ, vstupovali sme s tým, že sa bude hrať futbal – bude jedenásť hráčov a bude sa hrať nohami. Uprostred zápasu nám však povedali, že to bude volejbal, budú hrať len šiesti, a to rukami. A teraz nám hovoria, že už to bude iba tenis, budú hrať len dvaja: Merkelová a Macron. A ostatní sa môžu len pozerať.“
V ďalšom priebehu akcie vystúpil aj kandidát na primátora Bratislavy Roman Ruhig a ďalší rečníci, ale ešte predtým program podujatia spestrila hudobná vložka: vynálezca, konštruktér, pesničkár Peter Rzyman vystúpil s vlastnou piesňou „Terč“, ktorej text veľmi dobre ladil s obsahom mítingu: „Peniaze si robia zo vzduchu, naša práca denne kŕmi tú ich ropuchu. Márne je dúfať, že sa niečo zmení, kým obdivujeme lesk žaby a skúšame s ňou sedieť na prameni. Vy ste ten terč…“
Aha, a ešte niečo. Nedávno na Výbore Národnej rady pre kultúru a médiá sa Peter Marček spýtal generálneho riaditeľa TASR Vladimíra Puchalu prečo TASR nechodí na mítingy vlasteneckých síl, hoci je o nich vždy riadne informovaná, pričom nikdy nechýba na iných mítingoch (písali sme o tom TU). Puchala vtedy odpovedal, že sa TASR snaží zaznamenať všetko, čo má nejakú spravodajskú hodnotu, a že „dajte mi potom vedieť kedy to bude a budeme sa usilovať, aby sme zabezpečili primerané informácie o udalostiach, ktoré majú spravodajskú hodnotu“. Včerajší míting, tak ako vždy, bol do TASR riadne ohlásený a otázka už len bola, či niekto príde na akciu organizovanú takými osobnosťami ako je bývalý predseda vlády či súčasný poslanec Národnej rady. Čo myslíte, informovala TASR o akcii a prišiel niekto od nich alebo z mainstreamových médií, aby akciu zdokumentoval? Správne, uhádli ste. Jediné prítomné médium boli opäť iba Hlavné správy.
Ivan Lehotský