Denník The Guardian to označil za počiatočnú fázu “brexodu.” Vedúca oddelenia migračnej štatistiky OSN, Nicola Whiteová ale tvrdí, že uvedené čísla nejde prepísať len jednaním o odchode Británie z EÚ.
Tiež dodala, že by brexit mohol byť faktorom v rozhodovaní o tom, či sa prisťahujú do Británie alebo sa z nej odsťahujú. No motivácia ľudí k migrácii je komplikovaná a môže ju ovplyvniť veľa rôznych príčin.
Svoje slová podporila číslami, ktoré potvrdzujú, že z krajiny odchádza viac Britov, než sa ich vracia. Oproti tomu však narastá prisťahovalectvo z krajín mimo Európskej únie. Do konca minulého septembra dorazilo do Veľkej Británie 258 tisíc ľudí z týchto krajín a odišlo ich 80 tisíc. Zo štátov mimo EÚ pribudlo do Británie 205 tisíc ľudí, čo je maximum za posledných 6 rokov.
Danny Shaw z BBC sa domnieva, že tieto presuny spôsobil zvýšený záujem o štúdium a možno korekcia neobyčajného prepadu čísel z minulého obdobia. Podľa neho je ešte ďalšou možnosťou aj to, že kvôli problémom s odchodom Británie z EÚ sa britské firmy obzerajú po pracovnej sile z inej oblasti.
Počet občanov, ktorí prichádzali do Británie sa pred referendom držal na stabilnej úrovni 240-280 tisíc. Od tejto doby však štatisti zaznamenávajú neustály pokles.