Véghová: V. Orbán nezachránil Európu uzavretím hraníc

Véghová: V. Orbán nezachránil Európu uzavretím hraníc

Bratislava 13. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Zsolt Szigetvary/MTI via AP, file)

 

Európska únia (EÚ) prežíva zložité obdobie. Jej jednotu ohrozujú viaceré politické spory, napríklad aj o migračnej politike a povinných kvótach na rozdelenie utečencov z Blízkeho východu

Na archívnej snímke je maďarský premiér Viktor Orbán
Na archívnej snímke je maďarský premiér Viktor Orbán

Práve v tejto otázke ukázalo Poľsko, Maďarsko, Česko a Slovensko ako Vyšehradská štvorka (V4) nebývalú jednotu, aby ju odmietlo. Na európskej úrovni však V4 nemajú viac spoločných tém. Napriek tomu, zoskupeniu, ktoré je na scéne viac ako štvrťstoročie, nehrozí rozpad. V rozhovore v rámci multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky to povedala analytička Centra pre európske susedské vzťahy v Budapešti Zsuzsanna Véghová.

Reklama

-Ako to v súčasnosti vyzerá so spoluprácou v rámci V4? Mnohí odborníci varujú, že nie je jednotná a dochádza k deleniu Česko a Slovensko na jednej strane a Maďarsko a Poľsko, so znakmi autoritatívnej vlády, na strane druhej…-

Je veľmi zaujímavé sledovať, ako sa zmenila situácia v rámci V4 za posledný rok. Paradoxne, najskôr vlani v lete spolu s príchodom veľkého množstva migrantov do Európy sa V4 zviditeľnila jednotným hlasom a veľkým vplyvom na rozhodovanie v rámci únie. Mnohí medzinárodní pozorovatelia ju hodnotili ako silný a jednotný blok. To sa však počas vlaňajšej jesene začalo postupne meniť. V súčasnosti vidno, že jednotlivé krajiny V4 už nejdú rovnakým smerom. Cítiť silnejúcu spoluprácu medzi Poľskom a Maďarskom, ktorá je postavená na spoločnom ideologickom základe a vnímaní európskej politiky. Napokon, Viktor Orbán spolu s Jaroslawom Kaczynským vyhlásili, že chcú začať kultúrnu kontrarevolúciu v EÚ a prezentujú tak svoj pohľad, ako by mala únia vyzerať. Úplne iný vývoj vidno v Českej republike, ktorá posilňuje spoluprácu s Nemeckom. To je iný smer, ako nastolilo Maďarsko a Poľsko, ktoré vystupujú k nemeckej politike omnoho viac konfrontačne. Pre Slovensko, ktoré je predsedajúcou krajinou EÚ, je preto výzva, aby sa pokúsilo aj V4 dostať späť na rovnakú vlnu a nasmerovať ju opäť na viac proeurópsku cestu. Aj na Slovensku vidno zmenu. Kým na prelome rokov bolo z jeho predstaviteľov cítiť silnú antiimigrantskú rétoriku, v súčasnosti už vystupujú v tejto téme umiernenejšie. Ak sa pozrieme mimo politickú rovinu, tam je omnoho menej problémov v rámci V4. Univerzity, vzdelávacie inštitúcie či mimovládne organizácie spolupracujú tak dobre ako doteraz.

Reklama

-Už ste spomenuli slovenské predsedníctvo. Ako hodnotíte jeho doterajší priebeh?-

Predsedníctvo je test pre každého relatívne nového člena EÚ, najmä, keď ho vedie po prvý raz. Často sa hovorí, že až predsedníctvo z krajiny urobí skutočného člena únie. Slovenské predsedníctvo je už od začiatku vedené veľmi profesionálne. Vyniká dobrou organizáciou a jeho najvýraznejším výsledkom je neformálny Bratislavský summit lídrov EÚ.

-Bol pre Slovensko diplomatickým úspechom?-

Bol to veľmi dobre zorganizovaný summit. Nepriniesol však žiadny zásadný prielom, čo však nie je problém Slovenska.

-Vrátim sa k Vyšehradskej štvorke. Akú má budúcnosť? Nehrozí jej rozpad vzhľadom na súčasný rozdielny vývoj jej členov?-

Reklama

Nemyslím si to. V4 zažila rozdielnosti aj v minulosti a prežila to. Jej členovia hľadajú agendu, ktorá ich spája. Pokiaľ sú v nejakej téme rozdiely, odložia ju. Do budúcnosti si myslím, že je potrebné v mnohých oblastiach vyšehradskú spoluprácu oživiť. Mám na mysli inovácie, energetiku i spoluprácu a spoločnú pozíciu smerom ku krajinám západného Balkánu. Rovnako je potrebné zintenzívniť stretávanie sa a kooperáciu na úrovni národných parlamentov, univerzít, kde je množstvo absolventov spoločných vyšehradských študijných programov. V4 má veľký potenciál aj do budúcnosti, len je potrebné ho lepšie využívať.

-Spolupráca V4 sa ukazuje byť dôležitá aj na európskej úrovni. Najviditeľnejší bol jej jednotný odpor voči povinným kvótam na prerozdelenie migrantov. Dokáže V4 spolupracovať aj na iných spoločných témach v rámci EÚ?-

Záleží od témy. Pokiaľ je dostatočne silná a dôležitá, dokážu sa na nej zhodnúť. V súčasnej európskej agende však nenachádzam tému, kde by dokázala V4 zaujať silné a spoločné stanovisko.

-Čo energetika? Na stole je ešte stále možnosť vybudovania plynovodu Nordstream 2…-

Táto téma je pre všetkých prioritná, no ak sa bližšie pozrieme na energetickú politiku jednotlivých štátov, vidno tam veľké rozdiely. Krajiny používajú rozdielny energetický mix. Kým napríklad Maďarsko kladie väčší dôraz na jadrovú energetiku, Poliaci preferujú výrobu energie z uhlia. Pri Nordstreame 2 nemá V4 úplne jednotnú pozíciu. V čom je zhoda, to je posilnenie severojužného plynovodného prepojenia, ktoré by malo zvýšiť energetickú bezpečnosť V4. Uvidíme, ako sa však krajiny V4 postavia k návrhu, krátiť financie z európskeho rozpočtu pre krajiny, ktoré odmietnu prijať migrantov. Ak sme spomínali jednotu V4 pri rozhodovaní o zavedení migračných kvót, tak nesmieme zabudnúť na to, že bývalá poľská vláda premiérky Ewy Kopaczovej napokon hlasovala za ne a že Česko síce bolo proti nim, ale migrantov napokon prijalo.

Reklama

-Myslíte si, že téma migračných kvót je v rámci EÚ stále živá?-

Politicky je táto téma stále na stole. Jej praktická realizácia pokrivkáva, pretože väčšina členských štátov neprijíma migrantov. Takže odpoveď na vašu otázku by bola, že chýba dostatočná politická vôľa na realizáciu dôsledného prerozdelenia utečencov.

-V Maďarsku bolo v októbri referendum týkajúce sa migračných kvót. Ľudia sa vyjadrili za ich odmietnutie, ale plebiscit nebol platný. Do akej miery sú utečenci témou v Maďarsku v súčasnosti?-

Ich počet v Maďarsku výrazne klesol po uzavretí južných hraníc so Srbskom a s Chorvátskom. Ilegálne prekročenie hraníc je v Maďarsku trestným činom. Pokiaľ tak niekto učiní a chytia ho, už sa nemôže uchádzať o azyl v krajine. Tieto opatrenia viedli k tomu, že prakticky nevidíte v Maďarsku žiadnych utečencov, ktorí by sa pohybovali po krajine ako napríklad v lete 2015. To bola bezprecedentná, no neopakovateľná situácia. V súčasnosti sú záchytné tábory pre utečencov poloprázdne.

-Premiér Orbán sa viackrát vyjadril, že svojimi opatreniami vlastne zachránil Európu. Dá sa s ním súhlasiť?-

To určite nie. Neprišiel so žiadnym celoeurópskym riešením problému, len obratne zmenil smer toku utečencov a problém preniesol na plecia inej členskej krajiny. Orbán v žiadnom prípade nezachránil Európu.

-Krajiny V4 sa však podieľajú na riešení problému aj inak. Posielajú svojich policajtov na hranice balkánskych krajín, ktoré nie sú členmi EÚ, ako je Srbsko alebo Macedónsko…-

Kontrola vonkajších hraníc EÚ je prioritná úloha pri riešení problému migrácie. Pomoc susedným krajinám preto má svoje miesto. Na druhej strane, si musíme uvedomiť, že iná alternatíva ani nie je, pretože uzavretie hraníc, napríklad zo strany Maďarska, prenieslo celý problém najmä na plecia Srbska či Macedónska. Ak sme im sťažili situáciu, je logickou povinnosťou im aj pomôcť s jej riešením. Uzatváraním hraníc sa však opäť budujú múry a to môžu balkánske krajiny vnímať ako ich vyčlenenie a ako signál, že EÚ sa uzatvára do seba a nechce ich vidieť medzi svojimi členmi. Menej utečencov na Balkáne nie je ani tak výsledok uzatvorenie Balkánskej cesty, ako skôr napĺňania dohody medzi Tureckom a EÚ. Z morálneho hľadiska však ide o pochybný obchod s ľuďmi. Nie je to dobrý signál pre svet. Z normatívneho a morálneho hľadiska táto dohoda nie je obhájiteľná.

-Ako môže migračná kríza ovplyvniť proces ďalšieho rozširovania EÚ práve smerom na Balkán?-

Keď sa súčasná Európska komisia ujala funkcie, prezident Jean-Claude Juncker vyhlásil, že počas jej mandátu nedôjde k žiadnemu rozširovaniu EÚ. To bol zlý signál pre kandidátske krajiny. Navyše, spomalí v nich reformný proces, pretože znamená, “robte si, čo chcete, aj tak vás tak skoro neprijmeme.”

Reklama

-Ktorá z balkánskych krajín je najlepšie pripravená na členstvo v EÚ?-

Rokovania pokračujú a mnohé dôležité kapitoly neboli ešte otvorené. Balkánske krajiny ešte čaká dlhá cesta k vstupu do EÚ. Nechcem preto žiadnu z nich určiť ako najlepšie pripravenú.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

14:56

Súd v Madride vo stredu informoval o prebiehajúcom prípravnom konaní voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza. Podozrieva ju z obchodovania s vplyvom a korupcie v podnikateľskom sektore. Informovala o tom agentúra AFP.

Madridský súd v krátkom vyhlásení spresnil, že vyšetrovanie vedené proti Maríi Begone Gómezovej sa začalo už 16. apríla a “podlieha príkazu na utajenie“. Bližšie detaily v tejto veci neuviedol.

14:40

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu schválili historicky prvé pravidlá EÚ týkajúce sa boja proti násiliu na ženách. Ich cieľom je predchádzať rodovo motivovanému násiliu a chrániť jeho obete, najmä ženy a obete domáceho násilia.

Smernica požaduje zavedenie prísnejších zákonov proti kybernetickému násiliu, lepšiu pomoc pre obete a opatrenia na prevenciu znásilnení.

14:29

Z korupcie obvinený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov zostane vo väzbe prinajmenšom nasledujúce dva mesiace, a teda do 23. júna. Rozhodol o tom v stredu moskovský súd. Informovala o tom agentúra AP a stanica Sky News.

Podľa ruského Vyšetrovacieho výboru (Sledkom) je podozrivý z prijatia úplatku v obzvlášť veľkom rozsahu. Za tento trestný čin mu v prípade usvedčenia hrozí až 15 rokov väzenia.

Námestník ministra obrany bol zadržaný pre podozrenie z korupcie
Na nedatovanej snímke vydanej 11. kanuára 2024 námestník ministra obrany Timur Ivanov v Moskv
14:20

Priame platby sa slovenským farmárom budú vyplácať aj po 30. júni. Uviedol to na tlačovej besede po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD).

Informácie o nevyplácaní priamych platieb po júni označil Takáč za nepravdivé a zavádzajúce.

Výjazdové rokovanie vlády v Dolnej Krupej Takáč
Na snímke zľava riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Marek Čepko a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) počas tlačovej konferencie po výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej
14:10

Strata amerického výrobcu lietadiel Boeing bola v 1. kvartáli nižšia, než sa očakávalo. Koncern uviedol, že jeho dodávateľský reťazec sa stabilizuje aj napriek kríze týkajúcej sa modelu 737 Max.

Strata v prvých troch mesiacoch 2024 klesla na 343 miliónov USD (321 miliónov eur), alebo 56 centov na akciu, zo 414 miliónov USD, alebo 69 USD na akciu.

14:02

Centrom Londýna sa v stredu preháňalo niekoľko splašených koní, utiekli britskej vojenskej jednotke Household Cavalry. Zranenia pri tom utrpelo päť ľudí, štyroch odviezli do nemocnice. Informoval denník The Telegraph.

Zvieratá zhodili svojich jazdcov počas ranného cvičenia. Pri incidente sa zranil najmenej jeden vojak.

splašené kone v Londýne
Na snímke dva splašené kone v uliciach Londýna
13:39

Vláda plánuje znižovať deficit verejných financií približne o 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) ročne. Postupný pokles schodku pod 3 % HDP do konca volebného obdobia zabezpečí vystúpenie z očakávanej procedúry nadmerného deficitu. Zároveň sa tak stabilizuje vývoj dlhu, ktorý by mal inak naďalej rastúci trend až k 70 % HDP. Konštatuje to Ministerstvo financií (MF) SR v Programe stability SR na roky 2024 až 2027, ktorý v stredu schválila vláda.

13:38

Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Výpomoc sa poskytne prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB). Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve, ktorý v stredu schválila vláda.

13:37

Odborne spôsobilá osoba bude môcť vykonávať funkciu povereného zástupcu až pre troch držiteľov povolenia na podnikanie v energetike. Obchodníci so striebrom už nebudú mať povinnosť disponovať určeným meradlom a zosnulé osoby budú vyňaté z pôsobnosti zákona o ochrane osobných údajov. Vyplýva to zo zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia a znižovaním administratívnej záťaže, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali