Na vašu adresu zaznela kritika zo strany zástupcov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí tvrdili, že nevideli žiadny vedecký výskum. Mohli by ste mi povedať, či nejako spolupracujete so zástupcami WHO?
Logunov: Prax je v zásade taká, že výsledky najprv poskytujeme odborníkom ministerstva zdravotníctva. Cieľom bolo získať bezpečnú a účinnú vakcínu čo najrýchlejšie, a to sa stalo, a až potom údaje preložiť do angličtiny a písať vedecké práce. Na jednej strane to neodvádza ľudí od zadanej úlohy, na druhej strane to tiež nevyvíja nátlak na odborníkov, ktorí analyzujú získané údaje. Keď niečo publikujeme, tak akosi ukazujeme, vidíte nás, my publikujeme, sme citovaní a diskutovaní – registrujte nás. To znamená, že rozhodnutie o zverejnení údajov po ich posúdení ministerstvom zdravotníctva umožňuje vykonať objektívne expertízu. Preto teraz, keď sme liek zaregistrovali, v nasledujúcich dňoch bude článok v angličtine predložený uznávanému medzinárodnému časopisu, prejde odborným hodnotením redaktorov a recenzentov. Nejde o jeden alebo dva dni, tento proces bude nejaký čas trvať, ale v každom prípade bol všetok materiál zhromaždený a predkladáme ho na zverejnenie. Dúfam, že kritici nebudú mať v blízkej budúcnosti žiadne dôvody.
Pocítili pracovníci Centra N. F. Gamaleji nejaký nátlak zo strany rôznych mocenských štruktúr počas vytvárania vakcíny?
Nie, naše úrady nám ponúkali iba pomoc. Chcel by som zdôrazniť, že autor, ktorý získava dočasný certifikát, sa dostáva do veľmi ťažkých podmienok existencie pod veľmi prísnou kontrolou zo všetkých strán. Preto nevládne nejaká, viete, euforická radosť: “hurá, urobili sme to.” Musíme tvrdo a veľa pracovať a vyrábať kvalitný produkt, máme veľkú zodpovednosť. Aj pri snahe o väčší počet dávok je našou prioritou nestratiť kvalitu, aby sme zaistili, že ľudia dostanú správnu, dobrú vakcínu. Vyvíjať nátlak a hovoriť, urobte viac a lepšie, to je hlúpe. To tak nefunguje, každý to chápe, existuje určitá výrobná kapacita, existuje zaťaženie výroby. Aby sme však mali možnosť vyrábať viac dávok vakcíny, urobil prezident, vláda, Ruský fond priamych investícií (RFPI), riaditeľ nášho ústavu Alexander Ginzburg všetko možné, aby sa našli finančné prostriedky pre rozšírenie a zvýšenie výrobnej kapacity. To je naopak pomoc, to nie je nátlak.
Ako plánujete zvýšiť výrobnú kapacitu?
Hromadná výroba vakcíny by mala začať v septembri 2020. Do konca roka 2020 plánujeme dosiahnuť produkciu vakcíny s objemom 200 miliónov dávok, ak budú pracovať všetky výrobné miesta, vrátane tých medzinárodných.
Za týmto účelom RFPI financuje zahájenie výroby vakcíny na základe výrobných kapacít svojich portfóliových spoločností R–Pharm a Binnopharm, ktoré sú súčasťou skupiny spoločností Alium.
Okrem toho RFPI teraz vidí obrovský záujem o vakcínu vo svete a plánuje vykonať tretiu fázu klinických pokusov, nezávislú na ruskej, v rôznych krajinách vrátane Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov, Brazílie a Filipín a zahájiť hromadnú výrobu v mnohých krajinách v spolupráci s miestnymi zvrchovanými fondmi , vrátane Indie, Južnej Kórey a Brazílie. Ďalej skúmame možnosti výroby vakcíny v Saudskej Arábii, Turecku a na Kube.
Už viac ako 20 krajín prejavilo záujem o získanie Sputnika V, vrátane SAE, Saudskej Arábie, Indonézie, Filipín, Brazílie, Mexika a Indie.