Vedci vysvetlili vznik života na Zemi

Vedci vysvetlili vznik života na Zemi

Tokio 4. júna 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

 

Vedci z Inštitútu pokročilých štúdií v USA, Inštitúte vied o Zemi a živote v Japonsku a Univerzity Nového Južného Walesu v Austrálii vysvetlili, ako sa objavili prvé molekuly RNA, ktoré boli nevyhnutné pre vývoj živých organizmov. Článok vedcov je publikovaný v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences

Ilustračné foto

Vedci vytvorili počas štúdie zmes zo soli, amoniaku, fosfátu a kyanovodíka a potom ju vystavili vysoko energetickému gama žiareniu. Tieto podmienky napodobňujú rádioaktívne prostredie, ktoré existovalo v dôsledku hojnosti minerálov, ktoré emitujú ionizujúce žiarenie. Predpokladajú, že nestabilné izotopy na začiatku Zeme boli oveľa bežnejšie ako teraz.

Reklama

Potom vedci nechali vodu zo zmesi pravidelne odparovať, čo simulovalo vysychanie plytkých nádrží. V dôsledku toho sa objavilo mnoho zlúčenín, vrátane prekurzorov aminokyselín a ďalších látok, ktoré môžu viesť k vzniku RNA. V tomto prostredí zostávajú medziprodukty v zmesi, ktorá tvorí kontinuálnu reakčnú sieť. Syntéza molekúl prebieha v dynamickom prostredí, kde existuje veľké množstvo reťazcov chemických reakcií. Vedci však ešte len začínajú chápať procesy prebiehajúce v takýchto prostrediach.

 

Reklama

Vedci zistili príčiny jedného z najmasovejších vymieraní života

Agentúra Sputnik tiež informovala, že britskí výskumníci zistili, čo bolo príčinou devonského vymierania pred 359 miliónmi rokov. Ich článok je uverejnený na portáli Science Advances.

V článku uvádzajú, že najpravdepodobnejšou príčinou jedného z najväčších prípadov vymierania života v dejinách bolo pôsobenie ultrafialového žiarenia, zhubného pre väčšiu časť živých tvorov devonského obdobia, v súvislosti so stenčením ozónovej vrstvy spôsobeným globálnym otepľovaním, čo je súčasťou prirodzeného cyklu Zeme.

Vedci objavili vzorky skamenelých rastlín, zrejme z devonskej doby, na východe Grónska a v Andách na území Bolívie. Pri rozpustení skamenelín v kyseline fluorovodíkovej sa vedcom podarilo uvoľniť spory prastarých rastlín. Tieto spory mali nezvyčajný tvar, zvlášť pokiaľ ide o tvar ich tŕnia.

Podľa názoru výskumníkov je tento nepravidelný tvar následkom poškodenia ich DNA pod vplyvom ultrafialového žiarenia. V mnohých vzorkách spor objavili tiež pigmentáciu, ktorá vznikla ako ochranný mechanizmus pred zvýšeným ultrafialovým žiarením.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:43

Ruského občana odsúdili v severopoľskom Gdansku na dva a polročné väzenie za špionáž v prospech Moskvy. V Poľsku dlhodobo legálne žil a podnikal.

15:38

Ukrajinské a ruské sily proti sebe na Ukrajine navzájom útočili, v dôsledku čoho zomrelo najmenej sedem ľudí. Oznámili to miestni predstavitelia na oboch stranách frontovej línie.

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali