Vedci vysvetlili, ako nasýtiť organizmus “proteínom dlhovekosti”

❚❚

Moskva 24. júla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

 

Vedci zo Sibírskej federálnej univerzity (SFU) sú presvedčení, že jedálniček založený na konzumácii pohánky jedinečný liečivý účinok na organizmus cicavcov. Podľa ich slov spotreba pohánky výrazne zvyšuje hladinu proteínu dlhovekosti SIRT1 a má celý rad ďalších pozitívnych účinkov

Ilustračné foto

Výsledky výskumu sú uverejnené v časopise Journal of Cereal Science.

.

Sirtuíny je rozsiahly druh proteínov podieľajúcich sa na tvorbe tukových buniek a metabolizmu glukózy. Proteín SIRT1, ktorý patrí k tomuto druhu, sa podieľa na mnohých intracelulárnych procesoch, vrátane regulácie mechanizmov starnutia. Podľa vedcov vysoká hladina SIRT1 spomaľuje starnutie a zvyšuje odolnosť organizmu voči stresu.

Vedci vysvetlili, že čím menej kalórií konzumujeme, tým viac bielkovín dlhovekosti telo produkuje. Pôst vyvoláva procesy reparácie opravy buniek, čo zvyšuje ich životnosť. Odborníci zo SibFU však presvedčení, že čas od času hladovať v mene zdravia nie je správne.

.

Pôst je kategoricky zakázaný ľuďom so závažnými chorobami, deťom a tehotným ženám. Potravinou, ktorá pomôže produkovať požadované množstvo SIRT1, je pohánka alebo pohánková múka, široko zastúpená nielen v ruskej kuchyni, ale aj v kuchyniach Číny, Japonska, Kórey a Indie, ktorá je mimochodom historickou vlasťou tejto rastliny,povedala Valentina Kratasjuková, vedúca katedry biofyziky sibírskej federálnej univerzity.

Ako vysvetlili vedci zo Sibírskej federálnej univerzity, pohánka je bohatá na rastlinné bielkoviny a aminokyseliny, ktoré ľudské telo používa k výrobe vlastných bielkovín. Okrem toho rastlina obsahuje veľa vitamínov skupiny B, ktoré prispievajú k zdraviu nervovej, obehovej a imunitnej sústavy, ako aj značné množstvo vlákniny, ktorá vyvoláva pocit sýtosti.

Boli sme prvý na svete, kto objavil prednosti pohánky ako zdroja SIRT1. Táto rastlina je skutočná superpotravina. Existujú štúdie dokazujúce vplyv hroznového vína na predĺženie života buniek, ale za prvé, na rozdiel od pohánky, nie je v mnohých regiónoch sveta ľahko dostupné, a za druhé vôbec nevyniká výživovými vlastnosťami. Zároveň je ťažké si predstaviť, koľko hrozna bude potrebné zjesť, aby sa dali do pohybu mechanizmy bunkovej obnovy,zdôraznila iniciátorka výskumu, docentka SibFU Šubchra Pandeová.

Experimenty ukázali, že jedlo obohatené mletými jadrami pohánky zaisťuje stabilný prírastok hmotnosti. Pritom hladina SIRT1 sa v tele zvierat zvýšila 30 krát, čo podľa vedcov zodpovedá optimálnej úrovni produkcie tohto proteínu.

Kalorická reštrikcia u experimentálnych potkanov viedla k zníženiu celkového proteínu v krvi o 19%, v žalúdku o 95%, v pečeni o 35,2% a v obličkách o 27%. To isté možno pozorovať u ľudí, ktorí držia prísnu diétu a vyhýbajú sa fyzickej námahe: organizmus trpí nedostatkom bielkovín hlavného stavebného materiálu,uviedla spoluautorka štúdie, bakalárka Ústavu základné biológie a biotechnológie Sibírskej federálnej univerzity Maria Rjazanovová.

.

Vedci zo SibFU uviedli, že na rozdiel od hladovania nebude konzumácia pohánky, a to ani vo veľkom množstve, vyvolávať nadmernú produkciu SIRT1, a preto nebude viesť k vedľajším účinkom takej “nadprodukcia, ktoré sú pre organizmus nebezpečné k oxidačnému stresu.

Výskum vykonali vedci zo Sibírskej federálnej univerzity v spolupráci s odborníkmi z Krasnojarskej štátnej lekárskej univerzity profesora V. F. Vojno-Jaseneckého, Vedeckovýskumného ústavu lekárskych problémov Severu a Ústavu biofyziky Sibírskej pobočky Ruskej akadémie vied.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali