Po celom svete pribúda stále väčšie množstvo obchodov s nadmerným oblečením. V niektorých krajinách, ako napríklad v Amerike a Taliansku, sú obchody s nadmernými veľkosťami dokonca oslobodené od cla. Obchodníci sa tak snažia vychádzať v ústrety potrebám stále väčšej skupine ľudí. Zároveň sa touto snahou snažia odstrániť stigmatizáciu a tak pomáhajú mnohým, aby sa cítili lepšie.
Štúdia Východoanglickej univerzity však zdôrazňuje, že takáto normalizácia nadmerných veľkostí so sebou prináša aj nežiaduce vedľajšie účinky. Ľudia totiž prestávajú bojovať s kilogramami navyše, ktoré sú hrozbou pre ich zdravie.
Britskí vedci toto zistenie publikovali v odbornom časopise Obesity. Pomocou štúdie, ktorej sa zúčastnilo takmer 24 000 dobrovoľníkov s nadváhou a obezitou sa zistilo, že podiel tých, ktorí podceňujú nadváhu, znepokojujúco narastá.
Podľa štúdie je až 58 percent mužov s nadváhou presvedčených, že nadváhu nemajú, zatiaľ čo v roku 1997 sa tento podiel pohyboval okolo 48 percent. U žien podiel tých, ktoré si neuvedomujú svoje kilogramy navyše, vzrástol z 24 percent v roku 1997 na dnešných 31 percent.
A hoci si to mnohí ešte neuvedomujú, aj obezita je skutočná choroba. Zhoršuje totiž metabolické funkcie a produkuje celkový chronický zápal, ktorý uľahčuje vznik ďalších chorôb, ako je cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia či nádory.
Obézny človek navyše žije o desať rokov menej a desať rokov svojho života strávi so zhoršeným zdravotným stavom.
Jedinou možnosťou ako môžeme problémami spojenými s obezitou predísť, je uvedomiť si problém a nevyhnutne ho riešiť. Podľa britských vedcov sa to stáva čoraz zriedkavejšie. A naopak, chybné vnímanie telesnej hmotnosti sa stáva čoraz častejším problémom.