Vedci z Lekárskeho centra Anschutz Koloradskej univerzity spolu s kolegami z Japonska a Mexika vytvorili hypotézu, že príčinou Alzheimerovej choroby môže byť nadmerná aktivácia fruktózy produkovanej v mozgu.
Okrem toho odborníci vznik tohto ochorenia, ktoré je bežné vo vyspelých krajinách, spájajú s takzvaným západným štýlom stravovania, ktorý vedie k nadmernému metabolizmu fruktózy. To okrem iného vysvetľuje aj fakt, prečo sa u obéznych ľudí a ľudí s cukrovkou vyskytuje Alzheimerova choroba častejšie.
“Predpokladáme, že Alzheimerova choroba je moderná choroba spôsobená zmenami stravovacieho štýlu, pri ktorom fruktóza narušuje mozgový metabolizmus a funkcie neurónov,” uviedol v tlačovej správe Richard Johnson, hlavný autor štúdie a profesor.
.
Inšpirácia pre ďalších vedcov
Autori článku – neurológovia, neurofyziológovia a odborníci na metabolizmus cukru, zhromaždili údaje z mnohých štúdií, ktoré potvrdzujú súvislosť vysokej hladiny fruktózy v mozgu s týmto ochorením.
Podľa vedcov je hlavným zdrojom fruktózy v mozgu endogénna mozgová syntéza. Keď sa zameriava na metabolizmus fruktózy, produkcia mitochondriálnej energie sa spomaľuje, čo potom nestačí na zachovanie funkčnosti a životaschopnosti neurónov.
Podľa iného scenára je progresívna strata mitochondriálnej energie dôsledkom konštantného oxidačného stresu spojeného s hypometabolizmom glukózy. Konečným výsledkom je potom nedostatok energie pre neuróny, ich dysfunkcia a smrť.
Zároveň autori štúdie nazerajú na amyloidne plaky a neurofibrilárne spleti, ktoré sú tradične považované za ústredné faktory, spôsobujúce Alzheimerovu chorobu, ako na dôsledok, teda súčasť zápalovej reakcie.
“Tým, že poskytneme presvedčivé dôkazy o vzťahu medzi fruktózou v mozgu a Alzheimerovou chorobou, chceme inšpirovať vedcov k ďalšiemu skúmaniu tejto témy,” vysvetľuje Johnson.
Mimochodom, vedci dúfajú, že výsledky štúdie pomôžu vytvoriť nové metódy prevencie a liečby zameranej na potlačenie vnútromozgového metabolizmu fruktózy. Okrem toho autori štúdie za svoj ďalší cieľ považujú hľadanie inhibítorov enzýmov, ktoré sa podieľajú na produkcii fruktózy v mozgu.
Alzheimerova choroba
Pripomeňme, že Alzheimerova choroba predstavuje neurodegeneratívne ochorenie mozgu, ktoré sa prejavuje stratou nervových buniek v niektorých častiach mozgu. Ide o najčastejší typ demencie. K prvým príznakom patria poruchy pamäti, postupne sa pridáva poškodenie kognitívnych a intelektuálnych, ale aj fyzických schopností.
Ochorenie sa prejavuje napríklad rýchlym zabúdaním, opakovaním rovnakých otázok, strácaním predmetov a ich odkladaním na nesprávne miesta, pokrivením pamäte, tiež problémami v oblasti jazykových schopností, problémami s orientáciou v priestore, výkonnými funkciami a správaním, ako je apatia, depresia, úzkosť, popudlivosť či hlúposti.