Nový koronavírus, ktorý prvýkrát registrovali koncom decembra 2019 vo Wu–chane, veľkom meste v strednej Číne, patrí k rovnakému vírusovému druhu ako dobre známy koronavírus ťažkého akútneho respiračného syndrómu alebo atypická pneumónia SARS–CoV a koronavírus blízkovýchodného respiračného syndrómu MERS -CoV, ktoré si za posledných 17 rokov vyžiadali stovky životov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dala novému koronavírusu názov 2019–nCoV.
SARS aj MERS sú klasifikované ako zoonotické vírusové ochorenia, to znamená, že prví chorí získali tieto vírusy od zvierat. To bolo možné potom, čo počas pobytu v tele zvieraťa prešiel vírus radom genetických mutácií, ktoré mu umožnili infikovať ľudí.
Výskumy vo svojej dobe ukázali, že pôvodným zdrojom SARS–CoV a MERS–CoV sú netopiere a medzičlánkom medzi nimi a človekom sú ťavy a himalájske civety.
Čínski vedci vykonali podrobnú genetickú analýzu nového vírusu a porovnali jej výsledky s dostupnými genetickými informáciami o iných vírusoch. Vedci dospeli k záveru, že 2019–nCoV je kombináciou koronavírusu objaveného u netopierov a ďalšieho koronavírusu neznámeho pôvodu, ktorý sa dostal k ľuďom od hadov. V tele týchto plazov došlo k rekombinácii vírusového proteínu a potom bol možný jeho prenos z hadov na človeka.
Výsledky štúdie plne potvrdzujú pôvodný predpoklad, že u produktov predávaných na veľkoobchodnom trhu vo Wu–chane, ktorý sa stal epicentrom šírenia choroby, je potrebné hľadať primárny zdroj vírusu.
Podľa vedcov sú nositeľmi smrtiaceho vírusu bungar prúžkovaný a kobra – hady, ktorí často lovia netopiere v divokej prírode. Tieto druhy hadov predávali na trhu vo Wu–chane.
Autori uvádzajú, že na potvrdenie hypotézy pôvodu vírusu je nutné odobrať vzorky DNA zvierat predávaných na trhu, a tiež hadov a netopierov. Po vypuknutí mnohých ochorení však trh dezinfikovali a uzavreli, čo sťažuje sledovanie zdroja nového vírusu. V každom prípade sú získané výsledky nesmierne dôležité pre pochopenie životného cyklu 2019 -nCoV a pre vývoj vakcíny proti nemu.
Názov koronavírusu pochádza z jeho tvaru, ktorý sa na snímkach získaných elektrónovým mikroskopom podobá slnečnej koróne. Koronavírusy sa prenášajú vzduchom a napádajú predovšetkým horné dýchacie cesty a tráviacu sústavu cicavcov a vtákov. Hoci väčšina členov tejto čeľade vírusov spôsobuje len mierne príznaky chrípky, SARS–CoV a MERS–CoV môžu infikovať horné a dolné dýchacie cesty a viesť k respiračným infekciám a ďalším komplikáciám u ľudí. Nový koronavírus 2019–nCoV má príznaky podobné SARS–CoV a MERS–CoV, čo spôsobuje ťažké zápalové reakcie a komplikácie v podobe pneumónie.