Košice 29. augusta (TASR) – Za viac ako 22 miliónov eur vznikne v Košiciach výskumné centrum Promatech zamerané na oblasť progresívnych materiálov a technológií. Zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku v rámci operačného programu Výskum a vývoj podpísali minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič a predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Jaromír Pastorek.
Cieľom je vytvoriť výskumné centrum medzinárodnej úrovne, v ktorom sa bude realizovať výskum materiálov a technológií pre súčasné a budúce aplikácie. V rámci projektu vzniknú pracoviská a laboratóriá v areáli SAV na Watsonovej 47 v Košiciach, v priestoroch historickej budovy Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach a na detašovanom pracovisku Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV v Žiari nad Hronom. Súčasťou centra tak budú napríklad laboratóriá pre nanotechnológie, optickú mikroskopiu, progresívne zliatiny, polymérne materiály či práškovú metalurgiu.
"Je to projekt, na ktorom nám veľmi záleží a pripravovali sme sa naň niekoľko rokov. Sľubujeme si od neho, že sa posilní výskum na SAV a zvýši sa jeho úroveň, keďže oblasť materiálov patrí medzi naše nosné témy," uviedol Pastorek po minulotýždňovom podpise zmluvy.
Celkové výdavky na projekt predstavujú sumu viac ako 22,19 milióna eur, z čoho SAV formou nenávratného finančného príspevku zo štrukturálnych fondov EÚ získa vyše 18,6 milióna eur a zo štátneho rozpočtu sumu vyše 3,3 milióna eur. Výskumné centrum by malo byť dokončené do júla 2015.
Na projekte sa podieľa aj košická UPJŠ, pre ktorú je z celkovej sumy určených šesť miliónov eur. Finančné prostriedky budú využité na dva základné účely. Prvým je rekonštrukcia priestorov historickej budovy Prírodovedeckej fakulty v Parku Angelinum vo výške 2,1 milióna eur. "Druhým účelom je dovybavenie existujúcej vedeckej infraštruktúry Ústavu fyzikálnych vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ a ústavov SAV dislokovaných v objekte v Parku Angelinum, a vybudovanie nových laboratórií v rekonštruovaných priestoroch vo výške 3,9 miliónov eur," uviedol prorektor pre vysokoškolské vzdelávanie a informačné technológie UPJŠ Pavol Sovák.
Medzi najdôležitejšie nové laboratória patria podľa Sováka Laboratórium prípravy práškových a lisovaných vzoriek, Laboratórium magnetických vlastností, Laboratórium rastrovacích sondových mikroskopií, Nízkoteplotné nanolaboratórium na prípravu nanosúčiastok pre elektroniku, senzory a environmentálne aplikácie, Spoločné laboratórium transmisnej elektrónovej mikroskopie – prípravovňa vzoriek a Nízkoteplotné laboratórium.