Ako agentúru SITA informoval PR manažér VÚB Dominik Miša, víťazné komunitné aktivity budú postupne realizované od jari do jesene budúceho roka.
Projekt Občianskeho združenia Jablonka z Horných Hámrov chce v rámci aleje vysadiť rastliny, kry a stromy na piatich zastaveniach a nainštalovať tu lavičky, ktoré dobrovoľnícky vyrobia miestne rodiny. Miestni remeselníci vyrobia aj tri nové pútnické artefakty. Plánom je tiež sprístupniť tu minisad a vysadiť semenáče z miestnych odrôd ako zásobu ďalších stromčekov na štepenie a dosádzanie niekoľkokilometrovej trasy.
Cieľom projektu Strednej odbornej školy hotelových služieb a dopravy v Lučenci je zlepšiť kvalitu života pre telesne či mentálne hendikepovaných spoluobčanov, a to prostredníctvom študentov školy a vycvičených psov. Škola má v pláne s nimi organizovať osobné návštevy a hodiny kanisterapie pre klientov domova sociálnych služieb, ako aj detí s poruchou autistického spektra, a to pod dohľadom erudovaného inštruktora. Zlepšením života klientov chcú zaistiť ich lepšiu inklúziu do reálneho života, zlepšiť ich mentálny ale aj fyzický stav. Zároveň sa zvýši povedomie študentov v danej problematike a prispeje k nárastu uvedomenia si sociálnej pomoci občanom. Finančné prostriedky budú využité na zabezpečenie psov a preškolenie inštruktorov v rozsahu, v ktorom bude personálne aj technicky možné zabezpečovať kanisterapeutické úkony.
Veľkú zanedbanú a nevyužitú školskú záhradu chcú v Základnej škole Pavla Dobšinského v Rimavskej Sobote v rámci projektu premeniť na oázu oddychu. Projekt má naučiť dnešné deti žiť v harmónii s prírodou a zapojiť do práce niekoľko generácií. Pomôže vybudovať miesto, kde sa deti v príjemnom prostredí môžu učiť teoretickým poznatkom aj praktickým zručnostiam.
O podporu sa uchádzalo 48 projektov z rôznych regiónov Slovenska, teda šesť z každého kraja, ktorým mohli obyvatelia prideliť svoj hlas. Do poslednej fázy verejného hlasovania sa zapojilo viac ako 47-tisíc obyvateľov miest a obcí, pričom podporu získa 25 aktívnych komunít. Za šesť nominovaných projektov v Banskobystrickom kraji hlasovalo spolu 3 603 ľudí.
Piaty ročník programu Komunitné granty s podtitulom „120-tisíc eur pre komunity, ktoré chcú pomáhať“ bol zameraný na prípravu projektov zaoberajúcich sa komunitnou spoluprácou so sociálne znevýhodnenými, hendikepovanými spoluobčanmi a seniormi, či aktivít smerujúcich k čistejšiemu a zelenšiemu životnému prostrediu alebo ekovzdelávaniu.