Obaja herci sa priznali, že “Medenka” je v ich vnímaní stále spojená s krásnymi vecami i smutnou nostalgiou za hereckými kolegami, ktorí už nežijú. O úspech filmu sa podľa Štefana Kvietika postaral najmä tím tvorcov. “Keď hodnotím filmy, v ktorých som účinkoval, hodnotím ich podľa ľudí, s ktorými som na týchto filmoch spolupracoval,” uviedol Kvietik. Dôkazom toho, aký výborný kolektív sa pri tvorbe Medenej veže stretol, sú podľa neho aj pravidelné stretnutia všetkých tvorcov filmu. “Nepoznám nikoho, kto by mal takto túžbu stretávať sa a spomínať na spoločný projekt po 45 rokoch,” povedal Kvietik. “Boli to úžasní ľudia a zrejme aj tie extrémne podmienky vedeli utužiť kolektív, rovnako však je potrebné spomenúť aj profesionalitu ľudí v ateliéroch na Kolibe,” dodala Vášáryová.
Film Medená veža nakrútil v rokoch 1968 až 1969 režisér Martin Hollý
Osobitnú zásluhu na kvalite filmu mal podľa hercov nepochybne režisér Martin Hollý. Jeho prínos vidí Kvietik najmä v jeho dôvere, ktorú mal k hercom, a v slobode, ktorú vďaka tejto dôvere hercom dával.
Medzi atribúty, ktoré dodnes ozdobujú film, patrí podľa Kvietika aj tatranská scenéria, v ktorej sa nakrúcalo, i scenár Ivana Bukovčana. “Som rád, že sme boli tento scenár naplniť vo filme ľudskosťou, krásou, romantikou a ponúkli ľuďom pocit, že človek je bohatý na lásku, na cit, obdiv.”
Milke Vášáryovej pripomína Medenú vežu aj syn, ktorý sa narodil v roku, keď sa dokončilo nakrúcanie filmu. “Vďaka tehotenstvu som mala okolo seba tých najkrajších chlapcov z Horskej služby, ktorí sa o mňa starali,” priznala Vášáryová. Na členov Horskej služby i horolezcov, ktorí pomáhali pri filmovaní, nezovšedneli spomienky ani Kvietikovi. “Naučili ma nielen, ako si strážiť pri lezení tri záchytné body, ale aj to, ako si vážiť a milovať život.”
Film sprevádza Kvietika celým životom
Kvietik dodal, že ho film sprevádza celým životom. Medzi najpamätnejšie scény zaradil napríklad tú, v ktorej hrá Ivan Rajniak na organe, či prvé “manželské chvíle” so svojou filmovou manželkou, ktorú hrala Vášáryová. Obaja herci so smiechom priznali, že ich manželstvo v Medenej veži bolo jedným z mnohých filmových manželstiev. “Boli to bohaté životy, ktoré sme spolu prežili,” povedala so smiechom Vášáryová.
Samotný úspech filmu v 70. rokoch ona sama príliš nesledovala. Film si pozrela až s odstupom času. Ako priznala, bola dojatá. “Ťažko sa dajú popísať tie chvíle, bol to krásny, čistý film.” Priznala, že za Medenú vežu ju chvália aj jej študenti z Divadelnej fakulty VŠMU v Bratislave.
Režisér Martin Hollý dokázal vo filme skĺbiť kvalitné herecké obsadenie, silný príbeh
Film Medená veža nakrútil v rokoch 1968 až 1969 režisér Martin Hollý. Je prvým filmom z tzv. Tatranskej trilógie (Medená veža, Orlie pierko, Stratená dolina). Začiatkom 70. rokov dokázala snímka prilákať do kín takmer pol milióna návštevníkov a dodnes nestratila na diváckej atraktívnosti. Režisér Martin Hollý dokázal vo filme skĺbiť kvalitné herecké obsadenie, silný príbeh, impozantné prostredie, napínavú akciu i vtipné dialógy. Film je nostalgickým príbehom troch priateľov – Pirina, Valéra a Starca – ktorí žijú slobodne a šťastne v horskej chate v milovanej Stratenej doline vo Vysokých Tatrách. Po príchode krásnej turistky Sašky, ktorá sa stane príčinou i obeťou mužskej žiarlivosti, je dovtedy neohrozené priateľstvo vystavené ťažkým skúškam. V hlavných úlohách si okrem Emílie Vášáryovej a Štefana Kvietika zahrali Ivan Rajniak a Ivan Mistrík.