“Naša technológia má štyri hlavné prednosti. Po prvé, je lacnejšia vďaka zníženiu spotreby energie; za druhé, stupeň extrakcie kovu je vyšší; za tretie, technológia je ekologickejšia vďaka likvidácii alebo podstatnému zníženiu výronov kysličníka siričitého; za štvrté, získavané produkty je ľahko doviesť do predajného stavu,” povedal profesor katedry farebných kovov a zlata univerzity MISiS Alexander Medvedev.
Ruda sa spravidla jednoducho praží, v dôsledku čoho sa mení síra v kysličník siričitý, a vznikajúce pri tom oxidy kovov sa potom redukujú pražením v hutníckych peciach.
Podobné procesy, aké sa používajú teraz v Rusku pri tavení väčšej časti farebných kovov, sú energeticky veľmi náročné a poškodzujú životné prostredie.
Vedci navrhujú používať inú metódu spracovania rudy, ktorá umožňuje znížiť spotrebu energie a zbaviť sa plynných zlúčenín síry. Zahŕňa dve štádiá: ruda sa najprv speká s obyčajnou jedlou soľou alebo chloridom draselným, a získaný produkt sa potom jednoducho spracováva vodou.
V dôsledku toho zostáva prášok z hydroxidu kovu, ktorý sa dá ľahko rozpustiť v kyseline a získať meď, nikel alebo molybdén pomocou chemických alebo elektrochemických reakcií.
Navyše bude roztok pri tavení medi obsahovať ďalšie dve užitočné látky – síran meďnatý (dôležité chemické reagens a insekticíd) a síran draselný, ktorý je možné použiť ako hnojivo.