V Rožňavskej diecéze čítali v kostoloch pastiersky list biskupa Stolárika

Rožňava 25. júna 2018 (HSP/TK KBS/Foto:Peter Zimen)

 

V Rožňavskej diecéze čítali kňazi v kostoloch pastiersky list diecézneho biskupa Mons. Stanislava Stolárika na slávnosť Narodenia sv. Jána Krstiteľa. Prinášame ho v plnom znení.
Na snímke rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik
Blížia sa prázdniny a dovolenkový čas. Dnešná slávnosť narodenia sv. Jána Krstiteľa nám môže práve i v tomto období očakávania príchodu prázdninových dní, pripomenúť dôležitosť príchodu človeka na tento svet i zamýšľania sa nad tým, čo ten – ktorý človek v živote urobí. „Čím len bude tento chlapec?“ (Lk 1, 66), pýtajú sa všetci zídení okolo Jánovej kolísky. Táto otázka sa asi zopakovala nad kolískou každého dieťaťa.

Vy, rodičia, vidíte ako vaše deti rastú a už máte možnosť badať, aké môže byť ich životné smerovanie. Ak im zodpovedne pomáhate v hľadaní ich miesta v živote, majú vo vás obrovskú oporu, ale zároveň dostávajú pevné základy na celý život. Aj vysvedčenie v nastávajúcom týždni, bude vystavené nielen žiakom, ale aj učiteľom a rodičom.

Ak sa vrátime k dnešnej slávnosti narodenia sv. Jána Krstiteľa a k otázke: „Čím bude?“, nebojme sa opýtať, kvôli čomu sa vlastne narodil, aká bola jeho úloha na tejto zemi. Preleťme v duchu časom i priestorom až na púšť, k rieke Jordán, kde už dospelý Ján Krstiteľ vystupuje ako „Hlas volajúceho na púšti…, ktorý pripravuje cestu Pánovi, aby Ho napokon predstavil všetkým zídeným slovami: „Hľa, Boží Baránok“ (Jn 1, 23-36). To bola Jánova úloha, predstaviť svetu Ježiša Krista. A on svoju úlohu splnil.

Pred nástupom na prázdniny dostanú žiaci a študenti, ale nielen oni, vysvedčenie, ktoré „svedčí“ ako si splnili úlohy v končiacom sa školskom roku. Aký to má súvis s dnešnou slávnosťou? Každý „oznámkovaný“ totiž dostáva neviditeľnú, ale zreteľnú  „známku“ i z lepšieho spoznania „Božieho Baránka“; lebo my, všetci pokrstení, sme sľúbili pri sv. prijímaní a zvlášť pri birmovke, že Ho budeme spoznávať. Naozaj sme spoznali viac Ježiša Krista počas tohto školského roka? Chceli sme ho vôbec viac spoznať?

Pred nami sú prázdniny a dovolenky. Na prázdniny sa tešia deti, študenti i učitelia; nie vždy však rodičia, pretože vyplniť svojim synom a dcéram voľný čas dvoch mesiacov nie je až také jednoduché a často ani finančne dostupné. Kiež by ste čo najviac času mohli spoločne prežiť s rodinou v nejakom krásnom prostredí!

Je vďaka Bohu, veľa obetavých ľudí, ktorí svoje prázdniny zasvätia najmä mládeži, aby im ponúkli bohatý program, ktorý zahŕňa fyzický i duchovný rozvoj. Tak sa spája potrebné s užitočným – posilní sa telo, duch i duša. Pamätajte na to, že nie je jedno, s akými kamarátmi a v akej partii strávia vaše deti prázdniny. Preto vyhľadávajte i možnosti letných táborov, ktoré organizujú farnosti, alebo niektoré katolícke spoločenstvá. K vyváženosti a harmónii tela, ducha i duše ľudskej osoby by mala smerovať každá dovolenková aktivita.

Ako to urobiť? I v dnešnom čase, ktorý nie je veľmi citlivý na posilňovanie duchovných hodnôt, treba si do batožiny na prázdniny, dovolenku „pribaliť“ ochotu „pamätať na duchovný život“ a byť i počas dovolenky na sv. omši. Ak budete na mieste, kde niet katolíckeho kostola, treba na to pamätať vopred a na cestu si vziať napr. Sväté písmo, ruženec i vhodnú duchovnú literatúru. Totiž aj na miestach, ktoré nie sú katolícke, platí prikázanie: Zasvätiť čas Pánovi. Ten sa dá vynikajúco vyplniť modlitbou a duchovnou literatúrou. Zvlášť, keď dovolenkár chce „dobehnúť“ všeličo zanedbané z predchádzajúceho obdobia.

Svojho času som študentom odporúčal metódu: „semper profundius“ (veritatem explicere), ktorá má oporu v slovách: „Zatiahni na hlbinu“ (Lk 5, 4). „Ísť stále viac do hĺbky“ je metóda dôslednejšieho poznávania pravdy, keďže vo svete, v ponuke každého dňa je veľa poloprávd a nepravdy. Dovolenkový čas nemá byť ďalším náročným štúdiom po ukončení školského roka, ale ani bezduchým nabaľovaním neoverených správ. Nespochybňujeme Kristove slová o dôležitosti pravdy, ktorá nás urobí i zachová slobodnými (porov. Jn 8, 32). Vo farnostiach kde som pôsobil, som pravidelne odporúčal na prázdniny prečítať tri duchovné knihy z katolíckych vydavateľstiev. Tí, ktorí tak učinili; už v akejkoľvek miere; posunuli sa o krôčik ďalej v pravde a slobode a prinieslo im to radosť.

Začnite vždy Svätým písmom, hoc len prečítaním krátkeho úryvku, nad ktorým chvíľu porozmýšľate. K prečítanému textu sa vráťte i počas dňa a znova aktualizujte, ako vás tento text oslovil. Siahnime aj po hodnotných knihách z našich katolíckych vydavateľstiev.

Do vašej pozornosti dávam napr. knihu: „Ako katolícka Cirkev budovala západnú civilizáciu“. V nej sa môžete dočítať, kto kládol základy ekonómie – boli to františkáni. Kto kládol základy práva – boli to dominikáni. Aj o jezuitoch sa tam dočítate… Ale nechcem vám všetko prezrádzať. Odrazu sa mnohým otvárajú oči a pýtajú sa: „Toto Cirkev naozaj robila? A ako je možné, že nám to počas celého štúdia hovorili inak?“ No preto, lebo si to mohli dovoliť. Aj preto musíme siahnuť po iných zdrojoch.

Tiež odporúčam knihu manželov Kimberly a Scotta Hahnovcov: „Naša cesta do katolíckej Cirkvi“. Scott Hahn je známy autor, ktorý napísal veľa hodnotných kníh. Manželia Hahnovci nádherne hovoria o ceste, ktorou prešli – on, protestantský pastor, so svojou manželkou. Ako mal každý z nich svoju cestu, svoje putovanie do katolíckej Cirkvi. A museli si zodpovedať všetky otázky, ktoré hýbu aj vami. Tieto veci sa čítajú jedným dychom a stojí to za to.

Katolíci dneška doplácajú na mnohé útoky zo strany sveta najmä preto, lebo nevedia, o čo ide. Jeden z tých, ktorí vystúpili na Mount Everest, Sir Edmund Hillary, povedal: „Zvíťazili sme nie nad horou, ale nad sebou. A toto je to najväčšie víťazstvo.“ Pred časom som čítal knihu od Johna Ortberga s veľmi zaujímavým obsahom, ale aj názvom: „Ak chceš chodiť po vode, musíš vystúpiť z lode“. Chceli by sme chodiť po vode, no sedíme v loďke. Aj v obohacovaní sa duchovnou literatúrou treba začať, a obrazne povedané: neostať len nečinne sedieť. K dispozícii je i veľa hodnotných náboženských filmov, ale krásu romantiky si môžete vychutnať i pri modlitbe svätého ruženca pri večernom ohníku.

Toto všetko hovorím aj pre deti a mládež. Cez prázdniny budete mať veľa voľného času. Pre všetky vekové kategórie sú dostupné hodnotné a zaujímavé knihy z katolíckych vydavateľstiev. Koľko spracovaní katolíckej obrázkovej Biblie je k dispozícii!

Osobitne sa obraciam na vás, drahí mladí! Vy ste budúcnosť Cirkvi, aj spoločnosti! Počas týchto mesiacov sa v diecéze modlíme za vás, s nádejou, že zvlášť cez vás sa obnoví život viery v našej diecéze! Nechajte sa viesť a formovať pravdou. Čerpajte zo zdroja, ktorým je Božie slovo a slovo, ktoré vychádza z Božieho slova; čo je v prvom rade katechizmus, ktorý je spracovaný aj pre mládež, ale tiež pre všetkých hľadajúcich v zaujímavej podobe pod názvom Youcat. Milí mladí, teším sa osobitne na stretnutie s vami koncom júla v Prešove na P18.

Všetkým dovolenkujúcim prajem veľa radostných chvíľ pri posilňovaní rodinných zväzkov, pri spoznávaní nových ľudí i krás krajiny či sveta. Prajem vám ochotu viac poznať pravdu kvôli osobnej slobode, ale i vyvážený relax, ktorý nech každého posilní na tele, duchu i duši. Pohybujte sa v Božej prírode s otvorenými očami a oslavujte Stvoriteľa. Všetko sa snažte robiť v spoločenstve svojej rodiny a s ľuďmi, na ktorých vám záleží. Aj takto môžeme spoznať Božieho Baránka, s ktorým sa stretávame celý rok najmä na sv. omšiach. Putujte i do krásneho prostredia pútnických miest v našej diecéze, najmä do Bôrky, Rudníka, Divína a Úhornej, ako aj na všetky ďalšie miesta.

Všetkým vám vyprosujem na vašich cestách stálu ochranu Rožňavskej Panny Márie a žehnám vás v mene Otca i Syna i Ducha Svätého.

Mons. Stanislav Stolárik
rožňavský biskup

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Po streľbe v nákupnom centre v Ľubľane zostali traja zranení

0 icon

Ľubľana 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/STA-Nik Jevsnik)   Streľba v nákupnom centre v slovinskom hlavnom meste Ľubľana si vyžiadala troch zranených. V piatok o tom informovala agentúra STA, ktorá sa odvolala na informácie miestnej polície Incident sa odohral na terase baru, ktorý je súčasťou rozsiahleho nákupného centra BTC City. Tri osoby…

Osoby prichádzajúce zo zahraničia budú naďalej povinné dodržiavať karanténne povinnosti

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Napriek zníženiu rozsahu kontrol sú osoby prichádzajúce zo zahraničia povinné dodržiavať karanténne povinnosti. Pripomenula to polícia v súvislosti s prechodom z II. na I. stupeň v rámci Alert systému pre prijímanie protiepidemických opatrení na vnútorných hraniciach Slovenska. V súvislosti s touto zmenou sa na…

Molčan po neúspešnom debute: “Garin výborne servoval”

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Slovenskí tenisti prehrávajú po úvodnej dvojhre duelu 1. svetovej skupiny Davisovho pohára v bratislavskom NTC s Čile 0:1. O prvý bod pre hostí sa postaral líder juhoamerického tímu Cristian Garin, ktorý zdolal daviscupového debutanta Alexa Molčana ž:2, 6:4. V druhom singli si…

V Dolnom Kubíne Sagan opäť útočil na víťazstvo, ale zdolal ho obhajca Steimle

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Slovenskému cyklistovi Petrovi Saganovi aj v 2. etape pretekov Okolo Slovenska tesne ušlo víťazstvo. Po druhom mieste v Košiciach líder tímu Bora-Hansgrohe finišoval na rovnakej priečke aj v piatok v Dolnom Kubíne. Sagana v záverečnom špurte predstihol Nemec Jannik Steimle z tímu Deceuninck…

Korunný kajúcnik manipuloval v kauze Dobytkár výpovede. “Disponujeme o tom dôkazmi,” tvrdí advokát Juraja Kožucha

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Korunný kajúcnik v kauze Dobytkár Marek K., svedčiaci ako jediný svedok proti Jurajovi K., bývalému generálnemu riaditeľovi PPA, počas kľúčovej časti prebiehajúceho vyšetrovania manipuloval svoje výpovede. Konštatoval to v piatok advokát Juraja K. Roman Balco. Nezrovnalosti, chyby a protirečenia svojej výpovede mal kajúcnik…

Blinken vyzval ďalšie arabské krajiny, aby znormalizovali vzťahy s Izraelom

0 icon

Washington 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik, Pool)   Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyzval v piatok ďalšie arabské krajiny, aby uznali Izrael. Uviedol to na virtuálnom stretnutí so svojimi náprotivkami z Izraela, Spojených arabských emirátov (SAE), Bahrajnu a Maroka pri príležitosti prvého výročia normalizácie vzťahov arabských krajín s Izraelom…

Britská vláda od októbra zjednodušuje pravidlá pre cestovanie

0 icon

Londýn 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Alberto Pezzali)   Britský minister dopravy Grant Shapps oznámil zjednodušenie pravidiel pre medzinárodné cestovanie počas pandémie koronavírusu Cestovateľský semafor, ktorý v súčasnosti pozostáva z troch úrovní, od 4. októbra nahradí jeden „červený zoznam“ rizikových krajín, informuje spravodajský portál BBC. Zmeny sa týkajú Anglicka, keďže Škótsko, Wales…

Lengvarský: Na diskusiu o akútnych lôžkach bude ešte dostatok času

0 icon

Bardejov 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Na diskusiu o akútnych lôžkach v nemocniciach v súvislosti s plánovanou optimalizáciou siete nemocníc bude ešte dostatok času. Tvrdí to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Rezort sa bude podľa jeho slov zaoberať petíciami, ktoré spustili v jednotlivých mestách s cieľom zachovať nemocnice…

Maďarská vláda neplánuje sprísnenie pandemických opatrení, tvrdí Orbán

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys, Pool Photo via AP)   Maďarská vláda neplánuje prísnejšie opatrenia proti pandémii koronavírusu. Uviedol to v piatok premiér Viktor Orbán vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Radio Rúška by podľa neho mali nosiť iba ľudia, ktorí sú infekční. „Izolácia, karanténa, rúška a tak ďalej náš problém…

Poslanecký klub OĽANO sa zastal zadržaných vyšetrovateľov z NAKA. NBÚ nemôže uviesť, či obvinení vyšetrovatelia NAKA stratia bezpečnostnú previerku

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanecký klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) podporuje vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorí vyšetrovali najväčšie kauzy, ale po zásahu policajnej inšpekcie skončili za mrežami. Na tlačovej besede klubu OĽaNO to povedal poslanec hnutia Peter Kremský s tým, že sú v…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

Boris Mesár

Ďalší ťažký podvod ,,matovičových" fašistov pri covid semafore !

0icon

BM : dnes som už nechcel písať blog ,ale keď som si prečítal tento článok musel som tak urobiť ! Na pochybnosti ohľadne PCR testov upozorňujú rôzni experti už od samotného začiatku pandémie. Ich hlavným nedostatkom je to, že ak sú nastavené na príliš vysoký cyklus amplifikácie, tak ukazujú extrémne veľa „falošne…

Andrej Sablič

Otvorený list p. Marte a spoločnosti!

0icon

P. Marta mi zaželala ŠŤASTLIVÝ NOVÝ ROK 7530 , vysvetlila o čom to je, ale zároveň sa ma spýtala či jej r

Gustáv Murín

Trestné oznámenie na Matoviča, Hegera, Mikulca a Naďa

0icon

Priatelia, sme svedkami takého rozkladu právneho štátu, aký sme ešte nezažili. A neverte, že sa vás to osobne netýka, lebo infekcia svojvoľných obvinení na základe manipulovaných „svedectiev“ tu už bola za vlády komunistov a doplatili na to státisíce nevinných. Nezabúdajme, že ako v prípade komunistov, aj táto „koalícia zmeny k…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Dunkerque a 2. svetová vojna 2. časť

0 icon

Spojenci si boli až príliš istý tým, že Nemci povedú útok po nevydarenom vzore z prvej svetovej vojny. Akoby ani nezvážili, že bude útok vedený inou cestou. Boli vydané rozkazy vyslať prevažnú časť francúzskej armády do Belgicka a tam zahájiť útok na nemecké pozície. Pokračujeme druhou časťou článku s názvom…

10 najväčších architektonických zlyhaní, ktoré si kedy videl

0 icon

Správnym architektonickým návrhom môže architekt zožať obrovský úspech a vyraziť dych zopár ľudom. Ale keď sa architekt vyberie zlým smerom, vyznie to ako škvrna od kečupu na krásnom novom bielom tričku. Dnes ti ukážeme rôzne úkazy od škaredých hotelov po zle navrhnuté budovy. Do rebríčka sa dokonca dostala aj budova, ktorú…

10 ľudí, ktorí majú zaručene horší deň ako ty

0 icon

Každý z nás zažil naozaj otrasný deň, na ktorý by najradšej ihneď zabudol. Možno si sa prebudil na nesprávnej strane postele. Možno si zmeškal  autobus a musel si ísť do školy či do práce pešo. Možno si sa počas tejto nechcenej prechádzky potkol a rozlial celú kávu, ktorú si mal pripravenú na…

TOP 10 tajomstiev najznámejších značiek. Čo skrývajú vo svojich logách?

0 icon

Všade kam sa pohneme, nás prenasledujú známe logá značiek. Môžeme ich vidieť v televíznych reklamách, na ceste do práce, na tričkách a na internete. V 90% prípadoch však nemáme ani len tušenie, aký skrytý význam sa v týchto zdanlivo abstraktných obrázkoch nachádza. Dnes ti preto ukážeme, význam týchto desiatich známych…

Armádny Magazín

Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme ...

0 icon

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojný

Rheinmetall predstavili vôbec prvý obrnený Boxer s mínometným modulom

0 icon

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Na veľtrhu DSEI predstavil nemecký technologický koncern Rheinmetall so spoločným podnikom Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) demonštrátor Boxer s 81 mm mínometom. Cieľom je predviesť širšie schopnosti a možnosti rozšírenia obrnených vozidiel Boxer 8x8.  

Moderný tank pre NATO – novinky v programe Challenger 3

0 icon

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Dlho očakávaný demonštrátor tanku Challenger 3 je vystavený v stánku spoločností Rheinmetall a Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) na veľtrhu DSEI 2021. Je to najmodernejšie digitálne vozidlo so sieťovou podporou, vysokou bojovou účinnosťou, zvýšenou schopnosťou prežitia a prvotriednymi schopnosťami sledovania a vyhľ

Francúzom horí pod zadkom: Mali vyjednáva podporu s ruskou bojovou skupinou WAGNER

0 icon

Mali, 17.september 2021 (AM) –Francúzsko zachvátila panika z perspektívy zmluvy medzi Mali a súkromnou ruskou spoločnosťou.   Francúzska vláda vyjadrila znepokojenie nad možnou dohodou medzi Bamakom a ruskou súkr

Vrtuľník AH-1Z: Bell dodal už sto týchto strojov Námornej pechote Spojených štátov

0 icon

Amarillo, Texas (17. septembra 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska spoločnosť Textron Inc (NYSE: TXT), úspešne realizovala 100. za sebou nasledujúcu včasnú dodávku stroja AH-1Z pre americkú námornú pechotu. Tá je súčasťou sériového programu, ktorý beží už štvrtý rok. Spoločnosti Bell sa podarilo dosiahnuť tento míľnik predovšetkým vďaka úzke

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali