Vy, rodičia, vidíte ako vaše deti rastú a už máte možnosť badať, aké môže byť ich životné smerovanie. Ak im zodpovedne pomáhate v hľadaní ich miesta v živote, majú vo vás obrovskú oporu, ale zároveň dostávajú pevné základy na celý život. Aj vysvedčenie v nastávajúcom týždni, bude vystavené nielen žiakom, ale aj učiteľom a rodičom.
Ak sa vrátime k dnešnej slávnosti narodenia sv. Jána Krstiteľa a k otázke: „Čím bude?“, nebojme sa opýtať, kvôli čomu sa vlastne narodil, aká bola jeho úloha na tejto zemi. Preleťme v duchu časom i priestorom až na púšť, k rieke Jordán, kde už dospelý Ján Krstiteľ vystupuje ako „Hlas volajúceho na púšti…, ktorý pripravuje cestu Pánovi, aby Ho napokon predstavil všetkým zídeným slovami: „Hľa, Boží Baránok“ (Jn 1, 23-36). To bola Jánova úloha, predstaviť svetu Ježiša Krista. A on svoju úlohu splnil.
Pred nástupom na prázdniny dostanú žiaci a študenti, ale nielen oni, vysvedčenie, ktoré „svedčí“ ako si splnili úlohy v končiacom sa školskom roku. Aký to má súvis s dnešnou slávnosťou? Každý „oznámkovaný“ totiž dostáva neviditeľnú, ale zreteľnú „známku“ i z lepšieho spoznania „Božieho Baránka“; lebo my, všetci pokrstení, sme sľúbili pri sv. prijímaní a zvlášť pri birmovke, že Ho budeme spoznávať. Naozaj sme spoznali viac Ježiša Krista počas tohto školského roka? Chceli sme ho vôbec viac spoznať?
Pred nami sú prázdniny a dovolenky. Na prázdniny sa tešia deti, študenti i učitelia; nie vždy však rodičia, pretože vyplniť svojim synom a dcéram voľný čas dvoch mesiacov nie je až také jednoduché a často ani finančne dostupné. Kiež by ste čo najviac času mohli spoločne prežiť s rodinou v nejakom krásnom prostredí!
Je vďaka Bohu, veľa obetavých ľudí, ktorí svoje prázdniny zasvätia najmä mládeži, aby im ponúkli bohatý program, ktorý zahŕňa fyzický i duchovný rozvoj. Tak sa spája potrebné s užitočným – posilní sa telo, duch i duša. Pamätajte na to, že nie je jedno, s akými kamarátmi a v akej partii strávia vaše deti prázdniny. Preto vyhľadávajte i možnosti letných táborov, ktoré organizujú farnosti, alebo niektoré katolícke spoločenstvá. K vyváženosti a harmónii tela, ducha i duše ľudskej osoby by mala smerovať každá dovolenková aktivita.
Ako to urobiť? I v dnešnom čase, ktorý nie je veľmi citlivý na posilňovanie duchovných hodnôt, treba si do batožiny na prázdniny, dovolenku „pribaliť“ ochotu „pamätať na duchovný život“ a byť i počas dovolenky na sv. omši. Ak budete na mieste, kde niet katolíckeho kostola, treba na to pamätať vopred a na cestu si vziať napr. Sväté písmo, ruženec i vhodnú duchovnú literatúru. Totiž aj na miestach, ktoré nie sú katolícke, platí prikázanie: Zasvätiť čas Pánovi. Ten sa dá vynikajúco vyplniť modlitbou a duchovnou literatúrou. Zvlášť, keď dovolenkár chce „dobehnúť“ všeličo zanedbané z predchádzajúceho obdobia.
Svojho času som študentom odporúčal metódu: „semper profundius“ (veritatem explicere), ktorá má oporu v slovách: „Zatiahni na hlbinu“ (Lk 5, 4). „Ísť stále viac do hĺbky“ je metóda dôslednejšieho poznávania pravdy, keďže vo svete, v ponuke každého dňa je veľa poloprávd a nepravdy. Dovolenkový čas nemá byť ďalším náročným štúdiom po ukončení školského roka, ale ani bezduchým nabaľovaním neoverených správ. Nespochybňujeme Kristove slová o dôležitosti pravdy, ktorá nás urobí i zachová slobodnými (porov. Jn 8, 32). Vo farnostiach kde som pôsobil, som pravidelne odporúčal na prázdniny prečítať tri duchovné knihy z katolíckych vydavateľstiev. Tí, ktorí tak učinili; už v akejkoľvek miere; posunuli sa o krôčik ďalej v pravde a slobode a prinieslo im to radosť.
Začnite vždy Svätým písmom, hoc len prečítaním krátkeho úryvku, nad ktorým chvíľu porozmýšľate. K prečítanému textu sa vráťte i počas dňa a znova aktualizujte, ako vás tento text oslovil. Siahnime aj po hodnotných knihách z našich katolíckych vydavateľstiev.
Do vašej pozornosti dávam napr. knihu: „Ako katolícka Cirkev budovala západnú civilizáciu“. V nej sa môžete dočítať, kto kládol základy ekonómie – boli to františkáni. Kto kládol základy práva – boli to dominikáni. Aj o jezuitoch sa tam dočítate… Ale nechcem vám všetko prezrádzať. Odrazu sa mnohým otvárajú oči a pýtajú sa: „Toto Cirkev naozaj robila? A ako je možné, že nám to počas celého štúdia hovorili inak?“ No preto, lebo si to mohli dovoliť. Aj preto musíme siahnuť po iných zdrojoch.
Tiež odporúčam knihu manželov Kimberly a Scotta Hahnovcov: „Naša cesta do katolíckej Cirkvi“. Scott Hahn je známy autor, ktorý napísal veľa hodnotných kníh. Manželia Hahnovci nádherne hovoria o ceste, ktorou prešli – on, protestantský pastor, so svojou manželkou. Ako mal každý z nich svoju cestu, svoje putovanie do katolíckej Cirkvi. A museli si zodpovedať všetky otázky, ktoré hýbu aj vami. Tieto veci sa čítajú jedným dychom a stojí to za to.
Katolíci dneška doplácajú na mnohé útoky zo strany sveta najmä preto, lebo nevedia, o čo ide. Jeden z tých, ktorí vystúpili na Mount Everest, Sir Edmund Hillary, povedal: „Zvíťazili sme nie nad horou, ale nad sebou. A toto je to najväčšie víťazstvo.“ Pred časom som čítal knihu od Johna Ortberga s veľmi zaujímavým obsahom, ale aj názvom: „Ak chceš chodiť po vode, musíš vystúpiť z lode“. Chceli by sme chodiť po vode, no sedíme v loďke. Aj v obohacovaní sa duchovnou literatúrou treba začať, a obrazne povedané: neostať len nečinne sedieť. K dispozícii je i veľa hodnotných náboženských filmov, ale krásu romantiky si môžete vychutnať i pri modlitbe svätého ruženca pri večernom ohníku.
Toto všetko hovorím aj pre deti a mládež. Cez prázdniny budete mať veľa voľného času. Pre všetky vekové kategórie sú dostupné hodnotné a zaujímavé knihy z katolíckych vydavateľstiev. Koľko spracovaní katolíckej obrázkovej Biblie je k dispozícii!
Osobitne sa obraciam na vás, drahí mladí! Vy ste budúcnosť Cirkvi, aj spoločnosti! Počas týchto mesiacov sa v diecéze modlíme za vás, s nádejou, že zvlášť cez vás sa obnoví život viery v našej diecéze! Nechajte sa viesť a formovať pravdou. Čerpajte zo zdroja, ktorým je Božie slovo a slovo, ktoré vychádza z Božieho slova; čo je v prvom rade katechizmus, ktorý je spracovaný aj pre mládež, ale tiež pre všetkých hľadajúcich v zaujímavej podobe pod názvom Youcat. Milí mladí, teším sa osobitne na stretnutie s vami koncom júla v Prešove na P18.
Všetkým dovolenkujúcim prajem veľa radostných chvíľ pri posilňovaní rodinných zväzkov, pri spoznávaní nových ľudí i krás krajiny či sveta. Prajem vám ochotu viac poznať pravdu kvôli osobnej slobode, ale i vyvážený relax, ktorý nech každého posilní na tele, duchu i duši. Pohybujte sa v Božej prírode s otvorenými očami a oslavujte Stvoriteľa. Všetko sa snažte robiť v spoločenstve svojej rodiny a s ľuďmi, na ktorých vám záleží. Aj takto môžeme spoznať Božieho Baránka, s ktorým sa stretávame celý rok najmä na sv. omšiach. Putujte i do krásneho prostredia pútnických miest v našej diecéze, najmä do Bôrky, Rudníka, Divína a Úhornej, ako aj na všetky ďalšie miesta.
Všetkým vám vyprosujem na vašich cestách stálu ochranu Rožňavskej Panny Márie a žehnám vás v mene Otca i Syna i Ducha Svätého.
Mons. Stanislav Stolárik
rožňavský biskup