V Rožňavskej diecéze čítali v kostoloch pastiersky list biskupa Stolárika

Rožňava 25. júna 2018 (HSP/TK KBS/Foto:Peter Zimen)

 

V Rožňavskej diecéze čítali kňazi v kostoloch pastiersky list diecézneho biskupa Mons. Stanislava Stolárika na slávnosť Narodenia sv. Jána Krstiteľa. Prinášame ho v plnom znení.
Na snímke rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik
Blížia sa prázdniny a dovolenkový čas. Dnešná slávnosť narodenia sv. Jána Krstiteľa nám môže práve i v tomto období očakávania príchodu prázdninových dní, pripomenúť dôležitosť príchodu človeka na tento svet i zamýšľania sa nad tým, čo ten – ktorý človek v živote urobí. „Čím len bude tento chlapec?“ (Lk 1, 66), pýtajú sa všetci zídení okolo Jánovej kolísky. Táto otázka sa asi zopakovala nad kolískou každého dieťaťa.

Vy, rodičia, vidíte ako vaše deti rastú a už máte možnosť badať, aké môže byť ich životné smerovanie. Ak im zodpovedne pomáhate v hľadaní ich miesta v živote, majú vo vás obrovskú oporu, ale zároveň dostávajú pevné základy na celý život. Aj vysvedčenie v nastávajúcom týždni, bude vystavené nielen žiakom, ale aj učiteľom a rodičom.

Ak sa vrátime k dnešnej slávnosti narodenia sv. Jána Krstiteľa a k otázke: „Čím bude?“, nebojme sa opýtať, kvôli čomu sa vlastne narodil, aká bola jeho úloha na tejto zemi. Preleťme v duchu časom i priestorom až na púšť, k rieke Jordán, kde už dospelý Ján Krstiteľ vystupuje ako „Hlas volajúceho na púšti…, ktorý pripravuje cestu Pánovi, aby Ho napokon predstavil všetkým zídeným slovami: „Hľa, Boží Baránok“ (Jn 1, 23-36). To bola Jánova úloha, predstaviť svetu Ježiša Krista. A on svoju úlohu splnil.

Pred nástupom na prázdniny dostanú žiaci a študenti, ale nielen oni, vysvedčenie, ktoré „svedčí“ ako si splnili úlohy v končiacom sa školskom roku. Aký to má súvis s dnešnou slávnosťou? Každý „oznámkovaný“ totiž dostáva neviditeľnú, ale zreteľnú  „známku“ i z lepšieho spoznania „Božieho Baránka“; lebo my, všetci pokrstení, sme sľúbili pri sv. prijímaní a zvlášť pri birmovke, že Ho budeme spoznávať. Naozaj sme spoznali viac Ježiša Krista počas tohto školského roka? Chceli sme ho vôbec viac spoznať?

Pred nami sú prázdniny a dovolenky. Na prázdniny sa tešia deti, študenti i učitelia; nie vždy však rodičia, pretože vyplniť svojim synom a dcéram voľný čas dvoch mesiacov nie je až také jednoduché a často ani finančne dostupné. Kiež by ste čo najviac času mohli spoločne prežiť s rodinou v nejakom krásnom prostredí!

Je vďaka Bohu, veľa obetavých ľudí, ktorí svoje prázdniny zasvätia najmä mládeži, aby im ponúkli bohatý program, ktorý zahŕňa fyzický i duchovný rozvoj. Tak sa spája potrebné s užitočným – posilní sa telo, duch i duša. Pamätajte na to, že nie je jedno, s akými kamarátmi a v akej partii strávia vaše deti prázdniny. Preto vyhľadávajte i možnosti letných táborov, ktoré organizujú farnosti, alebo niektoré katolícke spoločenstvá. K vyváženosti a harmónii tela, ducha i duše ľudskej osoby by mala smerovať každá dovolenková aktivita.

Ako to urobiť? I v dnešnom čase, ktorý nie je veľmi citlivý na posilňovanie duchovných hodnôt, treba si do batožiny na prázdniny, dovolenku „pribaliť“ ochotu „pamätať na duchovný život“ a byť i počas dovolenky na sv. omši. Ak budete na mieste, kde niet katolíckeho kostola, treba na to pamätať vopred a na cestu si vziať napr. Sväté písmo, ruženec i vhodnú duchovnú literatúru. Totiž aj na miestach, ktoré nie sú katolícke, platí prikázanie: Zasvätiť čas Pánovi. Ten sa dá vynikajúco vyplniť modlitbou a duchovnou literatúrou. Zvlášť, keď dovolenkár chce „dobehnúť“ všeličo zanedbané z predchádzajúceho obdobia.

Svojho času som študentom odporúčal metódu: „semper profundius“ (veritatem explicere), ktorá má oporu v slovách: „Zatiahni na hlbinu“ (Lk 5, 4). „Ísť stále viac do hĺbky“ je metóda dôslednejšieho poznávania pravdy, keďže vo svete, v ponuke každého dňa je veľa poloprávd a nepravdy. Dovolenkový čas nemá byť ďalším náročným štúdiom po ukončení školského roka, ale ani bezduchým nabaľovaním neoverených správ. Nespochybňujeme Kristove slová o dôležitosti pravdy, ktorá nás urobí i zachová slobodnými (porov. Jn 8, 32). Vo farnostiach kde som pôsobil, som pravidelne odporúčal na prázdniny prečítať tri duchovné knihy z katolíckych vydavateľstiev. Tí, ktorí tak učinili; už v akejkoľvek miere; posunuli sa o krôčik ďalej v pravde a slobode a prinieslo im to radosť.

Začnite vždy Svätým písmom, hoc len prečítaním krátkeho úryvku, nad ktorým chvíľu porozmýšľate. K prečítanému textu sa vráťte i počas dňa a znova aktualizujte, ako vás tento text oslovil. Siahnime aj po hodnotných knihách z našich katolíckych vydavateľstiev.

Do vašej pozornosti dávam napr. knihu: „Ako katolícka Cirkev budovala západnú civilizáciu“. V nej sa môžete dočítať, kto kládol základy ekonómie – boli to františkáni. Kto kládol základy práva – boli to dominikáni. Aj o jezuitoch sa tam dočítate… Ale nechcem vám všetko prezrádzať. Odrazu sa mnohým otvárajú oči a pýtajú sa: „Toto Cirkev naozaj robila? A ako je možné, že nám to počas celého štúdia hovorili inak?“ No preto, lebo si to mohli dovoliť. Aj preto musíme siahnuť po iných zdrojoch.

Tiež odporúčam knihu manželov Kimberly a Scotta Hahnovcov: „Naša cesta do katolíckej Cirkvi“. Scott Hahn je známy autor, ktorý napísal veľa hodnotných kníh. Manželia Hahnovci nádherne hovoria o ceste, ktorou prešli – on, protestantský pastor, so svojou manželkou. Ako mal každý z nich svoju cestu, svoje putovanie do katolíckej Cirkvi. A museli si zodpovedať všetky otázky, ktoré hýbu aj vami. Tieto veci sa čítajú jedným dychom a stojí to za to.

Katolíci dneška doplácajú na mnohé útoky zo strany sveta najmä preto, lebo nevedia, o čo ide. Jeden z tých, ktorí vystúpili na Mount Everest, Sir Edmund Hillary, povedal: „Zvíťazili sme nie nad horou, ale nad sebou. A toto je to najväčšie víťazstvo.“ Pred časom som čítal knihu od Johna Ortberga s veľmi zaujímavým obsahom, ale aj názvom: „Ak chceš chodiť po vode, musíš vystúpiť z lode“. Chceli by sme chodiť po vode, no sedíme v loďke. Aj v obohacovaní sa duchovnou literatúrou treba začať, a obrazne povedané: neostať len nečinne sedieť. K dispozícii je i veľa hodnotných náboženských filmov, ale krásu romantiky si môžete vychutnať i pri modlitbe svätého ruženca pri večernom ohníku.

Toto všetko hovorím aj pre deti a mládež. Cez prázdniny budete mať veľa voľného času. Pre všetky vekové kategórie sú dostupné hodnotné a zaujímavé knihy z katolíckych vydavateľstiev. Koľko spracovaní katolíckej obrázkovej Biblie je k dispozícii!

Osobitne sa obraciam na vás, drahí mladí! Vy ste budúcnosť Cirkvi, aj spoločnosti! Počas týchto mesiacov sa v diecéze modlíme za vás, s nádejou, že zvlášť cez vás sa obnoví život viery v našej diecéze! Nechajte sa viesť a formovať pravdou. Čerpajte zo zdroja, ktorým je Božie slovo a slovo, ktoré vychádza z Božieho slova; čo je v prvom rade katechizmus, ktorý je spracovaný aj pre mládež, ale tiež pre všetkých hľadajúcich v zaujímavej podobe pod názvom Youcat. Milí mladí, teším sa osobitne na stretnutie s vami koncom júla v Prešove na P18.

Všetkým dovolenkujúcim prajem veľa radostných chvíľ pri posilňovaní rodinných zväzkov, pri spoznávaní nových ľudí i krás krajiny či sveta. Prajem vám ochotu viac poznať pravdu kvôli osobnej slobode, ale i vyvážený relax, ktorý nech každého posilní na tele, duchu i duši. Pohybujte sa v Božej prírode s otvorenými očami a oslavujte Stvoriteľa. Všetko sa snažte robiť v spoločenstve svojej rodiny a s ľuďmi, na ktorých vám záleží. Aj takto môžeme spoznať Božieho Baránka, s ktorým sa stretávame celý rok najmä na sv. omšiach. Putujte i do krásneho prostredia pútnických miest v našej diecéze, najmä do Bôrky, Rudníka, Divína a Úhornej, ako aj na všetky ďalšie miesta.

Všetkým vám vyprosujem na vašich cestách stálu ochranu Rožňavskej Panny Márie a žehnám vás v mene Otca i Syna i Ducha Svätého.

Mons. Stanislav Stolárik
rožňavský biskup

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Nicholsonová nevylúčila vstup do nového politického projektu. Ako lídra si vie predstaviť jedného zo súčasných ministrov

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Europoslankyňa a bývalá predstaviteľka strany SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová nevylúčila vstup do prípadného nového politického projektu. Ako lídra si vie predstaviť súčasného ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS) a v projekte by podľa nej mohol byť aj exminister financií Ivan Mikloš. Uviedla to…

Premiér sa má v najbližších dňoch rozprávať s Lengvarským o fungovaní Ministerstva zdravotníctva

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) sa plánuje v najbližších dňoch stretnúť s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO) k viacerým otázkam týkajúcich sa fungovania Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Pre TASR to uviedla hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková Heger už skôr avizoval, že sa chce s…

Kazachstan otvorene proti Rusku. Cez Britániu vyzbrojuje Ukrajinu

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:Russian Defense Ministry Press Service)   Dokumenty obsahujúce návrh zmluvy na nákup munície jordánskou spoločnosťou od kazašskej spoločnosti Technoexport: 122 mm náboje (húfnica D-20; 152 mm náboje (húfnica D-30); rakety pre BM-21 Grad. Celkový počet - 20 tisíc nábojov, 33 tisíc rakiet sa dostali na verejnosť…

Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo Stranu obcí a miest – SOM Slovensko

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerstvo vnútra (MV) SR zaregistrovalo novú Stranu obcí a miest – SOM Slovensko. Stalo sa tak v stredu. Vyplýva to z registra politických strán a politických hnutí, zverejnenom na webovej stránke rezortu vnútra. Ambíciou strany, ktorá vznikla pred tohtoročnými jesennými komunálnymi voľbami, je…

Lifetime Office 2021 od 13,52 € v akcii Godeal24 Office Software Sale! Originálny operačný systém Windows stojí len 7,42 €!

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (PR článok/Foto:screenshot)   Akú verziu balíka Microsoft Office používate? Ak ide o Office 2013, zbystrite pozornosť. Microsoft oficiálne vydal vyhlásenie, že 11. apríla 2023 prestane podporovať Office 2013 a už preň nebude poskytovať žiadne bezpečnostné aktualizácie. Microsoft uviedol, že zastavenie podpory neznamená, že Office 2013 nemožno…

Zdravotné poisťovne nevyžadujú k uhradeniu PCR testu papierové žiadanky

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Zdravotné poisťovne (ZP) nevyžadujú na uhradenie PCR testov papierové výmenné lístky. Akceptujú aj elektronické žiadanky. Pre TASR to potvrdili zdravotné poisťovne v reakcii na prípad, keď pacienta na odbernom mieste v Prešove neotestovali zadarmo pre chýbajúci papierový výmenný lístok. Na incident upozornil lekár…

Obvinení v kauze Parketár zostávajú vo väzbe

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Obvinení v kauze Parketár zostávajú vo väzbe. Najvyšší súd (NS) SR zamietol ich sťažnosti. TASR o tom informovala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová "Senát 4T Najvyššieho súdu na neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosti obvinených proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu, ktorým boli vzatí do väzby. Senát…

Ako Rusi prepli internet v Chersone? Dali nám zbraň k hlave

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Denník New York Times informuje o tom, ako Rusko prevzalo kontrolu nad internetom v Chersonskej oblasti Niekoľko týždňov po tom, ako Rusko začiatkom marca obsadilo Cherson, ruská armáda prišla do kancelárií miestnych internetových spoločností a žiadala, aby jej odovzdali kontrolu nad svojimi sieťami. "Prišli…

Mimoriadna situácia pre nedostatok pitnej vody platí v jedenástich obciach

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Mimoriadna situácia pre nedostatok pitnej vody platí aktuálne v jedenástich obciach. Pre TASR to uviedli z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR. Ide o obce Volica, Drňa, Chrámec, Pača, Dlhé Stráže, Banská Štiavnica, Baldovce, Zubák, Sútor, Rudňany a Slatvina Mimoriadna situácia, ktorá súvisí s…

Šipoš hovorí o snahe dohodnúť sa na ombudsmanovi, nevylúčil posun termínu

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Termín predkladania návrhov na post nového verejného ochrancu práv by sa mohol opätovne presunúť. Vyplýva to z vyjadrenia predsedu poslaneckého klubu OĽANO Michala Šipoša pre TASR Nateraz platí avizovaný termín predkladania návrhov do 26. augusta do 16.00 h. Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke súsošie na SND v Bratislave

Autor: Róbert Klissenbauer

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nicholsonová nevylúčila vstup do nového politického projektu. Ako lídra si vie predstaviť jedného zo súčasných ministrov

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Europoslankyňa a bývalá predstaviteľka strany SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová nevylúčila vstup do prípadného nového politického projektu. Ako lídra si vie predstaviť súčasného ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS) a v projekte by podľa nej mohol byť aj exminister financií Ivan Mikloš. Uviedla to…

Premiér sa má v najbližších dňoch rozprávať s Lengvarským o fungovaní Ministerstva zdravotníctva

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) sa plánuje v najbližších dňoch stretnúť s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO) k viacerým otázkam týkajúcich sa fungovania Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Pre TASR to uviedla hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková Heger už skôr avizoval, že sa chce s…

Kazachstan otvorene proti Rusku. Cez Britániu vyzbrojuje Ukrajinu

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:Russian Defense Ministry Press Service)   Dokumenty obsahujúce návrh zmluvy na nákup munície jordánskou spoločnosťou od kazašskej spoločnosti Technoexport: 122 mm náboje (húfnica D-20; 152 mm náboje (húfnica D-30); rakety pre BM-21 Grad. Celkový počet - 20 tisíc nábojov, 33 tisíc rakiet sa dostali na verejnosť…

Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo Stranu obcí a miest – SOM Slovensko

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerstvo vnútra (MV) SR zaregistrovalo novú Stranu obcí a miest – SOM Slovensko. Stalo sa tak v stredu. Vyplýva to z registra politických strán a politických hnutí, zverejnenom na webovej stránke rezortu vnútra. Ambíciou strany, ktorá vznikla pred tohtoročnými jesennými komunálnymi voľbami, je…

Lifetime Office 2021 od 13,52 € v akcii Godeal24 Office Software Sale! Originálny operačný systém Windows stojí len 7,42 €!

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (PR článok/Foto:screenshot)   Akú verziu balíka Microsoft Office používate? Ak ide o Office 2013, zbystrite pozornosť. Microsoft oficiálne vydal vyhlásenie, že 11. apríla 2023 prestane podporovať Office 2013 a už preň nebude poskytovať žiadne bezpečnostné aktualizácie. Microsoft uviedol, že zastavenie podpory neznamená, že Office 2013 nemožno…

Zdravotné poisťovne nevyžadujú k uhradeniu PCR testu papierové žiadanky

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Zdravotné poisťovne (ZP) nevyžadujú na uhradenie PCR testov papierové výmenné lístky. Akceptujú aj elektronické žiadanky. Pre TASR to potvrdili zdravotné poisťovne v reakcii na prípad, keď pacienta na odbernom mieste v Prešove neotestovali zadarmo pre chýbajúci papierový výmenný lístok. Na incident upozornil lekár…

Obvinení v kauze Parketár zostávajú vo väzbe

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Obvinení v kauze Parketár zostávajú vo väzbe. Najvyšší súd (NS) SR zamietol ich sťažnosti. TASR o tom informovala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová "Senát 4T Najvyššieho súdu na neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosti obvinených proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu, ktorým boli vzatí do väzby. Senát…

Ako Rusi prepli internet v Chersone? Dali nám zbraň k hlave

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Denník New York Times informuje o tom, ako Rusko prevzalo kontrolu nad internetom v Chersonskej oblasti Niekoľko týždňov po tom, ako Rusko začiatkom marca obsadilo Cherson, ruská armáda prišla do kancelárií miestnych internetových spoločností a žiadala, aby jej odovzdali kontrolu nad svojimi sieťami. "Prišli…

Mimoriadna situácia pre nedostatok pitnej vody platí v jedenástich obciach

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Mimoriadna situácia pre nedostatok pitnej vody platí aktuálne v jedenástich obciach. Pre TASR to uviedli z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR. Ide o obce Volica, Drňa, Chrámec, Pača, Dlhé Stráže, Banská Štiavnica, Baldovce, Zubák, Sútor, Rudňany a Slatvina Mimoriadna situácia, ktorá súvisí s…

Šipoš hovorí o snahe dohodnúť sa na ombudsmanovi, nevylúčil posun termínu

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Termín predkladania návrhov na post nového verejného ochrancu práv by sa mohol opätovne presunúť. Vyplýva to z vyjadrenia predsedu poslaneckého klubu OĽANO Michala Šipoša pre TASR Nateraz platí avizovaný termín predkladania návrhov do 26. augusta do 16.00 h. Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

Armádny Magazín

V súbojoch o Nikolajev stratila Ukrajina ďalšie tri bojové lietadlá

0 icon

Ukrajina, 10.august 2022 (AM) – Pokusy Ukrajiny zdvihnúť bojové lietadlá na pomoc pozemným silám v smere Nikolajev sa skončili ďalšou stratou lietadiel. Podľa ruského ministerstva obrany ruské stíhačky za uplynulý deň zostrelili dve stíhačky a jedno útočné lietadlo Vzdušných síl Ozbrojených síl Ukrajiny.   Na oblohe nad Nikolajevskou

Horúca aktualita: Z Baltického mora hrozí chemický „útok“

0 icon

Poľsko, 10.august 2022 (AM) – Spôsobiť ho môžu desiatky tisíc ton zatopených nemeckých chemických zbraní, ktoré boli s ďalšou výzbrojou zatopené v Baltickom mori v časoch 2. sv. vojny.   Poľské noviny Gazeta Wyborcza uvádza, že tohto neželaného „suveníru“ tam môže ležať 40-100 tisíc ton. Presné množstvo

Americký dôstojník Scott Ritter: Rusko už vyhralo. Zelensky môže zomrieť rukou samotných Ukrajincov

0 icon

USA, 10.august 2022 (AM) – Známy americký vojenský expert Scott Ritter sa domnieva, že Rusko vojnu na Ukrajine nielen vyhráva, ale už aj vyhralo. Scott Ritter vysvetľuje svoj názor pomocou analógií s víťazstvom ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne, ktoré sa stalo predurčeným v roku 1943 po bitke pri Kursku.   Počas bitky…

Vojaci Kim Čong-una v operácii na Ukrajine?

0 icon

Ukrajina, 10.august 2022 (AM) – Pred niekoľkými dňami telegramové kanály informovali , že predseda Štátnej rady KĽDR, generálny tajomník Ústredného výboru Kórejskej strany pracujúcich Kim Čong-un ponúkol Rusku, vyslanie 100 000 kórejských dobrovoľníkov do zóny operácie na Ukrajine ako vojenská pomoc. Zdá sa to neuveriteľné. Avšak… &nbs

Turecko dodalo na Ukrajinu desiatky obrnených bojových vozidiel

0 icon

Turecko, 10.august 2022 (AM) – Ukrajinská armáda dostala dávku obrnených vozidiel Kirpi 4x4 tureckej výroby. Podľa ukrajinských zdrojov Turecko dodalo 50 obrnených vozidiel a v budúcnosti dostane Kyjev ďalších 150 podobných obrnených vozidiel. O tom kedy budú dodávky, v akých dávkach neexistujú žiadne informácie, najmä oficiálne. Niekt

FOTO DŇA

Na snímke súsošie na SND v Bratislave

Autor: Róbert Klissenbauer

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali