V prípade o vydanie Juliana Assangea dnes pojednáva Londýnsky najvyšší súd

❚❚

Bratislava 20. mája 2024 (HSP/ ABC News / Foto: AP/Frank Augstein)

 

Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange stojí pred kľúčovým momentom v dlhom boji o to, aby sa nedostal pred americký súd. V Anglicku ho dnes čaká možno posledné súdne pojednávanie vo veci jeho vydania do Spojených štátov, kde má čeliť obvineniam zo špionáže. Informuje ABC News

Britain Assange Things to Know
Na archívnej snímke z mája 2017 Julian Assange víta priaznivcov pred ekvádorským veľvyslanectvom v Londýne

Zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea dnes čaká pojednávanie na Londýnskom najvyššom súde, ktoré by sa mohlo skončiť jeho vydaním do USA, alebo by mohol dostať ďalšiu šancu odvolať sa proti svojmu vydaniu. V Amerike by Assange čelil osemnástim obvineniam zo špionáže, za ktoré mu hrozí (odhadom)175 rokov väzenia.

.

Výsledok bude závisieť od toho, akú váhu sudcovia priradia ubezpečeniam amerických úradov, že Assangeove práva nebudú pošliapané, ak sa postaví pred americký súd.

Deborah Bonettiová, riaditeľka Asociácie zahraničných novinárov a organizátorka tlačovej konferencie, ktorá sa týkala boja o vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea USA, minulý týždeň mrzuto privítala novinárov na “milióntom” tlačovom brífingu k jeho súdnemu prípadu.
Žartovala len spolovice. Assangeova právna sága sa ťahá už viac ako desať rokov, ale v Spojenom kráľovstve by sa mohla skončiť už dnes.

.

Od roku 2010

52-ročný Assange, austrálsky počítačový expert, bol v USA obvinený z 18 skutkov v súvislosti so zverejnením státisícov tajných dokumentov v roku 2010 na WikiLeaks. Prokurátori tvrdia, že sa dohodol s analytičkou americkej armádnej spravodajskej služby Chelsea Manningovou, aby sa nabúrali do počítača Pentagonu a zverejnili tajné diplomatické správy a vojenské súbory o vojnách v Iraku a Afganistane.

Assange v Amerike čelí 17 obvineniam zo špionáže a jednému obvineniu zo zneužitia federálneho počítača. V prípade usvedčenia by podľa jeho právnikov mohol dostať trest odňatia slobody až na 175 rokov, hoci americké úrady uviedli, že akýkoľvek trest bude zrejme oveľa nižší.

Assange a jeho prívrženci tvrdia, že konal ako novinár, aby odhalil pochybenia americkej armády a je chránený slobodou tlače, ktorú zaručuje prvý dodatok ústavy USA.

Medzi súbormi, ktoré organizácia WikiLeaks zverejnila, bol aj videozáznam útoku amerických síl vrtuľníkom Apache v Bagdade v roku 2007, pri ktorom zahynulo 11 ľudí vrátane dvoch novinárov agentúry Reuters.

„Julian bol obvinený z prijímania, držania a oznamovania dôkazov vojnových zločinov spáchaných vládou USA verejnosti,“ uviedla jeho manželka Stella Assangeová. „Podanie správy o zločine nemôže byť nikdy zločinom,“ povedala.

.

Hoci trestné konanie USA proti Assangeovi bolo odtajnené až v roku 2019, jeho sloboda je obmedzená už tucet rokov. Assange sa v roku 2012 uchýlil na ekvádorské veľvyslanectvo v Londýne a politický azyl získal po tom, ako súdy v Anglicku rozhodli, že by mal byť vydaný do Švédska v rámci vyšetrovania prípadu znásilnenia v tejto škandinávskej krajine. Švédsko nakoniec upustilo od vyšetrovania sexuálnych trestných činov. Assange však zostal v londýnskej prísne stráženej väznici Belmarsh, zatiaľ čo boj so Spojenými štátmi o jeho vydanie do USA pokračuje.

Jeho manželka uviedla, že jeho duševné a fyzické zdravie sa za mrežami zhoršilo. „Bojuje o prežitie. A to je každodenný boj,“ povedala.

Sudca v Londýne pôvodne zrušil Assangeov prevoz do USA v roku 2021 s odôvodnením, že ak bude držaný v tvrdých podmienkach amerického väzenia, pravdepodobne sa zabije. Americké orgány následne poskytli záruky, že nedôjde k tvrdému zaobchádzaniu, ktoré by podľa jeho právnikov ohrozilo jeho fyzické a duševné zdravie.

Britská vláda schválila Assangeovo vydanie v roku 2022.

Februárové pojednávanie

Na februárovom pojednávaní uviedli Assangeovi právnici deväť dôvodov na jeho odvolanie vrátane tvrdenia, že jeho stíhanie je politické. Súd prijal tri z jeho argumentov a v marci vydal predbežné rozhodnutie, v ktorom sa uvádza, že Assange sa môže obrátiť na odvolací súd, ak mu USA nezaručia, že v prípade vydania nebude čeliť trestu smrti a bude mať rovnaké práva a ochranu slobody prejavu ako občan USA.

.

USA poskytli tieto záruky o tri týždne neskôr, hoci jeho priaznivci sú skeptickí.

Stella Assangeová povedala, že tieto “takzvané záruky boli zložené z klamlivých slov”.

Ak Assange zvíťazí, vytvorí to pôdu pre odvolací proces, ktorý bude pravdepodobne ešte viac naťahovať prípad. Ak bude odvolanie zamietnuté, jeho právny tím plánuje požiadať Európsky súd pre ľudské práva, aby zasiahol. Jeho zástancovia sa však obávajú, že Assange by mohol byť prípadne prevezený skôr, ako by súd vo francúzskom Štrasburgu mohol zastaviť jeho vyhostenie.

„Juliana delí od vydania už len jedno rozhodnutie,“ povedala jeho manželka.

Ak na súde prehrá, stále môže mať ďalšiu šancu dostať sa na slobodu.

Prezident Joe Biden minulý mesiac uviedol, že zvažuje žiadosť Austrálie, aby od prípadu upustila a umožnila Assangeovi návrat do vlasti.

Prečítajte si tiež :

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali