ADCH poskytovala opatrovateľskú službu v 52 obciach, mestských častiach a mestách na východe Slovenska. Pokúsili sme sa rokovať so samosprávami o preklenutí obdobia od ukončenia jedného projektu do začatia ďalšieho projektu. Podarilo sa nám dohodnúť naše opatrovanie v pôvodnom alebo len polovičnom rozsahu na mesiace november a december iba v 6 obciach a 1 okresnom meste. V ďalších 2 mestách ústretovo prevzali klientov a ich doterajšie opatrovateľky pod svoju pôsobnosť.
Ukončenie tohto projektu spôsobí nielen nárast miery nezamestnanosti, ale kvôli týmto okolnostiam sa mnohé rodiny a domácnosti dostanú do komplikovanej životnej situácie. Poskytovanie sociálnej služby prostredníctvom opatrovateľky sa stalo pre mnohé rodiny veľkou pomocou. Sociálna služba sa poskytovala priamo v prirodzenom, domácom prostredí, mnohí klienti boli vďační za prítomnosť a pomoc takejto osoby pri ich často náročných, nielen zdravotných problémoch. Rodinní príslušníci boli odbremenení od celodennej starostlivosti, vďaka opatrovateľom nemuseli klientov umiestniť do domov dôchodcov a napriek tomu mali blízku osobu vo vlastnej domácnosti, pričom mohli naďalej chodiť do zamestnania. Mnohé rodiny a obyvatelia východného Slovenska budú teda musieť od 1. novembra riešiť otázky na odpoveď – ako sa postarať o tieto opatrované osoby.
Veľkým sklamaním je ukončenie aj druhého projektu – Národný projekt Komunitné centrá. Ich primárnym cieľom bola integrácia, predovšetkým, rómskych komunít žijúcich na Slovensku. Mnohé formačné, edukačné, kultúrne a spoločenské aktivity boli veľkým prínosom pre ich rozvoj a následne aj pre celú spoločnosť. Obávame sa, že ukončením tohto projektu príde nielen mnoho ľudí o svoje zamestnanie, ale zároveň vznikne v spoločnosti veľká diera po aktivitách a činnosti, ktorú nebude mať v spoločnosti kto nahradiť.
Skončenie oboch národných projektov bez kontinuity je pre našu spoločnosť veľmi zlým riešením. Jeho pokračovanie nevyriešia miestne samosprávy, keďže väčšina z nich nemá na takéto sociálne služby dostatok financií a ani dostatok skúseností. Druhou možnosťou (v prípade 1. projektu) je požiadať UPSVAR o príspevok na opatrovanie, ktorý poskytne podľa zložitého vzorca opatrujúcej osobe vo výške približne 80 – 180 €, čo je za takúto náročnú prácu veľmi nízka suma. Nakoniec celá náročnosť situácie ostáva už len v rukách rodín, ktorí si budú musieť s opatrovanými osobami poradiť sami, mnohí z nich sa budú musieť vzdať svojho zamestnania, alebo budú uvažovať nad umiestnením svojich príbuzných v domovoch dôchodcov aj napriek tomu, že by pre celé rodiny, ako aj samotným klientom, ktorých sa táto situácia dotýka, bolo omnoho lepšie ostať v prirodzenom, domácom prostredí.
Redakciu informoval Ing. Cyril Korpesio, riaditeľ ADCH Košice.