V Košiciach o Grécku: Šíri sa pesimizmus, národ je unavený a znechutený

Košice 12. augusta 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Petros Giannakouris)

 

O tom, ako to naozaj je v tom toľko medializovanom Grécku, prišla 28. mája tohto roku do Košíc na pozvanie Matice slovenskej a Združení slovenskej inteligencie porozprávať česká archeologička Věra Klontza-Jaklová z Masarykovej univerzity v Brne, ktorá vedie archeologický výskum na Kréte. Jej prednáška sa síce uskutočnila už viac ako pred dvoma mesiacmi, ale jej informácie, pohľad na grécku krízu na aktuálnosti nestratil, preto vám ho prinášame v článku dopisovateľa Jozefa Mižáka

Ilustračné foto
Ilustračné foto

V úvode svojho vystúpenia postavila základnú otázku: Ako ďalej vo svete? Samotné Grécko je súčasťou globalizovaného sveta v ktorom sa prehlbuje kríza a súčasný spoločenský poriadok sa ukazuje ako deštruktívny. Na gréckom príklade tak máme možnosť pozorovať skúšobný model, akým spôsobom mocní tohto sveta chcú v budúcnosti riešiť situáciu v tých štátoch, kde neoliberálny kapitalizmus narazil na hranicu fyzických možností a sociálnej znesiteľnosti obyvateľstva.

Grécko je stará civilizácia. Počas svojho trvania už zažila časy rozkvetu, ale aj pády. Všetko dokázala prežiť. Súčasnosť je len ďalší krízový cyklus v poradí. Tá dnešná kríza je špecifická tým, že Európska únia do veľkej miery obmedzila suverenitu tohto štátu a jej zákony sú nadradené gréckym. Grécko prišlo o značnú časť suverenity politickej, finančnej i hospodárskej. Je tu snaha premeniť doteraz suverénny štát na nesvojprávnu kolóniu nadnárodných korporácií a nadnárodného finančného kapitálu. Svet čaká, ako táto situácia dopadne. Je jasné, že sa tu formuje precedens pre ďalšie krajiny, ktoré sú rovnako zadlžené a  závislé na ďalších pôžičkách.

Januárové voľby do parlamentu vyhrala strana Syriza s dosť radikálnym ľavicovým programom. Našla hospodárstvo Grécka vo veľkom úpadku, skoro tretinu pracujúcich nezamestnaných, vrátane toho, že vyše 50% mladých ľudí do 25 rokov je bez práce. Dnes však vidíme, že Syriza nemala dosť guráže presadiť svoj vlastný program a podľahla tlaku a vydieraniu Trojky ( Európska centrálna banka, Medzinárodný menový fond a Európska komisia) . V štáte sa šíri pesimizmus, národ je unavený a znechutený tým, že sa ďalej pokračuje cestou ďalšieho zadlžovania a ďalšej podriadenosti cudzím inštitúciám a bankám. Reformy, ktoré sú na Grékov teraz kladené, znamenajú ďalšie zhoršenie sociálnej situácie: zvýšenie DPH, navýšenie veku odchodu do dôchodku až na 67 rokov, zníženie miezd v štátnom sektore, škrty dôchodkov, privatizácia štátneho majetku a podobne.

Mnohým je jasná očividná skutočnosť: Grécko nie je schopné splatiť svoje dlhy. Systém však na túto skutočnosť nereaguje, pokračuje sa ďalej po starom: bude sa prehlbovať zadlženosť, závislosť na nadnárodnom kapitále. Štát bude nútený ako protihodnotu za vzniknuté dlhy odovzdať nadnárodným korporáciám štátny majetok, zdroje surovín, existujúce výnosné podniky, ostrovy. Prehlbuje sa chaos v spoločnosti, nerovnosť, bieda a zadlženosť. Kde to skončí? Svet akoby čakal, že východisko z tejto slepej uličky prinesie zase veľká vojna. Len systém, v ktorom superbohatí ďalej bohatnú a do chudoby sa prepadá čoraz širšia časť spoločnosti, akoby nemal alternatívu. Akoby to malo byť presne takto.

Dívaj sa tam, kam chceš ísť, inak prídeš tam, kam sa pozeráš“ – to by malo platiť pri riadení štátu. Syriza však nasadla do lietadla, ktoré nabralo svoj smer a ktoré však už riadi niekto iný. Systém zabránil gréckemu pokusu o alternatívu. Na politickú stranu, ktorá bude vedieť a môcť spoločenskú zmenu aj uskutočniť, sa stále len čaká.

Zatiaľ čo skoro celý objem splátok gréckeho dlhu zhltnú banky vo vlastníctve boháčov, predajné média smerujú pozornosť doteraz ešte existujúcej strednej vrstvy obyvateľstva globálneho sveta na to, že dlhy boli spôsobené luxusným životom v sociálnej sfére, dôchodcami žijúcimi nad pomery, na ktoré vraj oni doplácajú. Táto taktika nie je nič nové a nič neznáme. Prof. Jan Keller vo svojej publikácii Tři sociálni světy o tom píše:

„Stredné vrstvy neobviňujú bohatých, že sa vyvliekli z platenia daní. Zlostia sa na tých pod sebou, že na nich musia prispievať. Pomocou čiste fiškálnych opatrení sú mocenské „elity“ schopné túto zlobu stredných vrstiev presne dávkovať a regulovať. A hlavne – odvracať ju od seba“.

A tak tu kolujú zaručené legendy napríklad o tom, aké vysoké a blahobyt umožňujúce sú priemerné dôchodky v Grécku. Aká je skutočnosť?

Věra Klontza-Jaklová nám ponúka údaje z najnovšej štatistiky Eurostatu:

Áno, niektorí dôchodcovia v Grécku poberajú dôchodok vo výške 1 600, 1 700 Euro. Ale koľko je takých? Koľko je na druhej strane tých, ktorí pracovali celý život a nemajú žiadny dôchodok napriek tomu, že si platili poistenie? Napríklad drobní podnikatelia alebo poľnohospodári.

Aké je životné minimum v Grécku a aké sú ceny?

Nasledujú údaje z Eurostatu:

  • Priemerné dôchodky v rámci EU sa v jednotlivých štátoch pohybujú od 250 do 1 500 Eur
  • V Grécku je 2,6 milióna dôchodcov a ich priemerný dôchodok je 713 Eur
  • Napríklad v Portugalsku, kde je 2,5 milióna dôchodcov, je priemerný dôchodok 833 Eur
  • V Španielsku, kde je 5,6 milióna dôchodcov, je priemerný dôchodok 1 020 Eur
  • Vo Východnej Európe sú dôchodky všeobecne veľmi nízke (Litva 242 Eur , Slovensko 408 Eur, Poľsko 504 Eur)
  • Vo Francúzsku žije 13,7 milióna dôchodcov s priemerom 1 032 Euro, ale mnohí z nich ešte poberajú aj ďalšie príplatky, takže priemer je asi 1 500 Euro.
  • V Nemecku je priemerný štátny dôchodok 713 Euro, ale je doplnený zo súkromných fondov, do ktorého prispievajú zamestnávatelia. V roku 2011 poberali tak nemeckí dôchodcovia priemerne 1 576 Euro vrátane Východného Nemecka, ktoré túto priemernú čiastku znižuje. V tejto východnej časti Nemecka poberajú dôchodcovia priemerne okolo 800 Euro.
  • V roku 2013 žilo 12,6 % dôchodcov EU pod hranicou biedy. V jednotlivých štátoch napríklad v Holandsku 5 – 6 %, v Luxembursku, ČR, Slovensku a Maďarsku 8%, vo Francúzsku 10 – 11%, v Írsku, Poľsku, Taliansku a Grécku 12,5%. V Nemecku, Belgicku, Fínsku 15%, vo Švédsku 17%, v Británii 18%, v Bulharsku 26%, v Estónsku 28%
  • V eurozóne dostávajú dôchodcovia v priemere 56% toho, čo zarábali keď pracovali (platí pre údaje z roku 2013)

Je potrebné zdôrazniť, že to sú priemery. To znamená, že v každom štáte sa nájdu skupiny, ktoré sú dosť nad i značne pod. Sú povolania, ktoré umožňujú odísť do dôchodku za zvýhodnených podmienok (napríklad ozbrojené zložky, štátna správa a podobne).

Tiež sa v médiách neuvádza niekoľko tých faktov z gréckej sociálnej sféry, ktoré sú u nás samozrejmosťou: v Grécku neexistuje materská dovolenka, do 4 rokov veku neexistuje pre deti žiadne štátne zariadenie, v školách a na pracoviskách nie sú jedálne, veľká časť zdravotnej starostlivosti nie je krytá poisťovňou a podobne. Je pravda, že PASOK za predchádzajúcich vlád budoval klientsky štát a veľa ľudí si zaviazal výhodnými prebendami, ale rozhodne štát nezruinovalo pár dobre platených úradníkov a dôchodcovia.

Celkovo teraz nejde o to, aby sa v Grécku zlepšilo to, čo nie je dobré. Ide o to, aby cena práce padla na úroveň Južnej Ázie a bol zlikvidovaný súkromný sektor, v ktorom tradične prevládajú malé podniky.

Cieľom je vytvoriť priestor vhodný pre veľké koncerny.

PhDr. Jozef Mižák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Väčšina lesných požiarov v Turecku je už pod kontrolou. Počet obetí stúpol na osem

0 icon

Ankara 1. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Satellite image Maxar Technologies, SITA/AP/IHA-Arif Kaplan)   Už viac ako 100 lesných požiarov v Turecku sa podarilo dostať pod kontrolu. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov Turecký minister poľnohospodárstva Bekir Pakdemirli uviedol, že v turistický obľúbených provinciách Antalya…

Hekeri spomalili očkovanie proti koronavírusu v regióne Ríma

0 icon

Rím 1. augusta 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Hekeri zaútočili na internetovú stránku talianskeho administratívneho regiónu Lazio, ktorého súčasťou je aj Rím. Dôsledkom bolo to, že obyvatelia regiónu sa dočasne nemohli zaregistrovať na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Komisár pre zdravotníctvo regiónu Lazio Alessio D’Amato pre štátnu televíziu povedal, že „veľmi silný" hekerský…

Bieloruskú bežkyňu chceli poslať domov z Tokia, pretože kritizovala svoj tím

0 icon

Tokio 1. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ  (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Bieloruskú bežkyňu a účastníčku letných olympijský hier v Tokiu Kryscinu Cimanovskú chcelo vedenie bieloruského olympijského tímu v nedeľu bez jej súhlasu poslať domov, pretože verejne kritizovala svoj národný tím. Cimanovská sa však na letisku obrátila na políciu a odmietla sa vrátiť do Bieloruska,…

Mínometný granát zasiahol taxík a zabil najmenej päť civilistov v juhoafganskej provincii Kandahár

0 icon

Kábul 1. augusta 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Najmenej päť civilistov vrátane dvoch detí zomrelo v nedeľu v juhoafganskej provincii Kandahár, keď mínometný granát zasiahol taxík. Hovorca polície v provincii z útoku obvinil Taliban, ale toto militantné hnutie zodpovednosť poprelo. Taliban a afganská vláda sa navzájom pravidelne obviňujú z útokov na civilistov.…

Minister obrany privítal v Banskej Bystrici medailistu Jakuba Grigara

0 icon

Banská Bystrica 1. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) privítal v nedeľu v Banskej Bystrici strieborného medailistu z olympijských hier v Tokiu Jakuba Grigara. Slovenský vodný slalomár je totiž športovcom Vojenského športového centra (VŠC) Dukla Banská Bystrica „Reprezentoval nielen Slovenskú republiku, ale aj našu Duklu,“ povedal…

Slovenský start up spustil aplikáciu na pomoc ľuďom s následkami COVID-19

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenský start up Zhiva spustil mobilnú aplikáciu na pomoc ľuďom s následkami ochorenia COVID-19. Ide o jednu z prvých aplikácií na dlhý COVID na svete. TASR o tom informoval Miroslav Beblavý pôsobiaci v projekte "Lekári sú preťažení a dlhý COVID je choroba s množstvom…

Irán odmieta obvinenia z útoku na tanker pri pobreží Ománu

0 icon

Teherán 1. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Johan Victor, TASR/AP-Jonatan Sindel)   Irán odmietol v nedeľu "nepodložené obvinenia" Izraela, podľa ktorého islamská republika podnikla vo štvrtok pri pobreží Ománu útok na ropný tanker. Pri útoku zahynuli dvaja členovia posádky. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie iránskeho ministerstva zahraničných…

„Green pass otvára všetky dvere.“ Liberáli z SaS a Ministerstva hospodárstva prišli s novým propagačným videom

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Vládna strana Sloboda a Solidarita (SaS) sa na sociálnych sieťach chváli videom nabádajúcim ku očkovaniu, ktoré pripravilo Ministerstvo hospodárstva SR pod vedením ministra Richarda Sulíka. Vo videu ako herci účinkujú samotný vicepremiér Richard Sulík, minister školstva Branislav Gröhling a tiež štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí…

Novinár Daniš: „Heslo vakcína je sloboda treba prehodnotiť. Samozrejme, ak nám nejde o buzeráciu neočkovaných“

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (HSP/Foto:Screenshot TV Markíza)   Známy politický komentátor Dag Daniš vo svojom príspevku na sociálnej sieti okomentoval včerajšiu správu agentúry Reuters o čerstvo publikovanej štúdií amerického Centra pre prevenciu a kontrolu ochorení (CDC) o nakazených v meste Cape Cod v štáte Massachusetts, kde tri štvrtiny nakazených delta…

Štát dokončuje akčné plány, ktoré majú zabrániť umiestňovaniu zdravých rómskych detí do špeciálnych škôl

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Adriána Hudecová)   Štát aktuálne dokončuje akčné plány, ktoré majú zabrániť umiestňovaniu zdravých rómskych detí do špeciálnych škôl. Pre agentúru SITA to uviedol Michal Šľachta z kancelárie Úradu splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity Európska komisia už v roku 2015 upozornila Slovensko na to, že do centier…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Analýza ekonómie pokračovanie III.

0icon

Virtuálny apartheid                                                                            Makroekonómia vychovala

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Záverečná časť.

0icon

Vládna moc v podmienkach SR oficiálne realizuje globálny príbeh o „pandémii“ koronavírusu. Tento príbeh bol nastolený z úrovne nadnárodných štruktúr a zástupcov globálneho kapitalizmu aj za pomoci ich spoločných prisluhovačov. Najdôležitejšiu úlohu na strane globáln

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

Marián Moravčík

Riadenie pandémie sa čoraz viac podobá na systematický zločin proti ľudskosti

0icon

Keď sa pred necelým rokom začali distribuovať prvé „vakcíny“ proti Covid-19, sprevádzali ich informácie o tom, že ich účinnosť je viac ako 90 %. Ak by to bola pravda, ich použitie by veľmi rýchlo redukovalo šírenie vírusu a napríklad už pri súčasnom percente zaočkovanosti slovenskej populácie by sme mohli s…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Pearl Harbor: Vyprovokoval útok sám Roosevelt? 3. časť

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku z mini série Pearl Harbor. Vyprovokoval svojimi opatreniami a čoraz vzrastajúcim bojovým postojom voči Japonsku útok na Pearl Harbor sám Roosevelt? Jedným z dôvodov prečo sa americká verejnosť zdráhala nechať priamo zasiahnuť do európskeho konfliktu, bola spomienka na 4-ročnú patovú situáciu na západnom fronte. V roku 1939 ľudia na oboch…

Čo sa stane s tvojimi vlasmi, keď obmedzíš kofeín?

0 icon

Väčšina z nás premýšľala o tom, že v určitom období svojho života s kávou prestane a obmedzí kofeín. Ale okrem toho, že sa snažíš čeliť dňu bez svojej rannej šálky kávy, možno prichádzaš o niektoré výhody pre zdravie a krásu vašich vlasov. Ako sa ukázalo, káva dokáže oveľa viac, ako pomôcť ráno…

Fotografia: TOP10 najzaujímavejších faktov

0 icon

Fotografia je tu s nami približne od roku 1816, kedy sa istý Francúz rozhodol skúsiť fotografovanie. Prvý pokus síce nebol najlepší, no to nebránilo fotografii, aby sa stala fenoménom. Top 10 ti prináša 10 zaujímavých faktov o fotografovaní. 1. Každé dve minúty urobíme viac fotografií ako celé ľudstvo v roku…

Sny môžu byť fascinujúce. Tieto fakty ti to dokážu

0 icon

Sny môžu byť fascinujúce, vzrušujúce, desivé alebo aj jednoducho divné. Hoci nieje jednoznačné prečo snívame, tak s určitosťou vieme, že sníva každý z nás. Pravda je taká, že aj dokonca tí, ktorí tvrdia, že v noci sa im nesníva nič, tak snívajú priemerne dve hodiny. Väčšina ľudí ma niekoľko snov počas jednej noci.…

Pláž je pre teba to najlepšie! Prečo je to tak?

0 icon

Pláž môže byť pre nás veľmi prospešná , emocionálne i fyzicky. Je to najlepší liek, keď sa cítime nahnevaní, úzkostní alebo vystresovaní. Okrem toho, že zlepšuje naše celkové duševné zdravie, môže tiež liečiť kožné ochorenia a dokonca nám pomáha spáliť pár kalórií. Čo je na pláži najlepšie? Voda

Armádny Magazín

Izrael vyvinul novú kolesovú húfnicu s vlastným pohonom SIGMA, ktorá má nahradiť americkú M109

0 icon

Izrael, 1.August 2021 (AM) – Izraelské obranné sily čoskoro získajú novú 155 mm kolesovú húfnicu SIGMA. Jej zavedenie ACS do služby plánované od roku 2023.   Novú húfnicu vyvinula izraelská spoločnosť Elbit Systems ako súčasť zmluvy prijatej od izraelského ministerstva obrany v roku 2019. Kolesové samohybné delo je navrhnuté tak, aby nahradi

Tragická udalosť: Šéf ruskej rozviedky Naryškin hovoril o zradcovi v spravodajstve

0 icon

Rusko, 1.August 2021 (AM) – Riaditeľ Ruskej zahraničnej spravodajskej služby (SVR) Sergej Naryškin hovoril o prípade zrady v spravodajských službách a o zradcovi, s ktorým sa osobne stretol. Podľa znalca je zrada „tragickou udalosťou a je to mimoriadna situácia v spravodajskej s

Rusko obnovuje park lietadiel "súdneho dňa". Prečo to potrebuje?

0 icon

Rusko, 1.August 2021 (AM) –   Lietadlá tohto typu majú len dve krajiny. V určitom zmysle je ich úlohou riadiť priebeh apokalypsy. Je jasné, že k ničomu takému nedôjde, treba ale také lietadlo mať - pre každý prípad.   V Rusku bol zahájený vývoj nového lietadla riadenia vojsk v prípade jadrovej v

Na zahraničné misie budú chodiť iba vojaci očkovaní proti covidu

0 icon

Slovensko, 1.August 2021 (AM) – "Do zahraničných operácií budú vysielaní iba vojaci očkovaní proti ochoreniu covid-19." Médiám to potvrdil minister obrany Jaroslav Naď. Rezort obrany dodal vakcínu do očkovacích schém. Povinná bude pred odchodom na misiu kdekoľvek na svete.   "Každý vojak, ktorý odchádza do operácií a misií, musí už dnes povinne…

Skončia americkí vojaci v kotli? Tisícky Talibancov chcú zaútočiť na vojenskú základňu v Afganistane

0 icon

Afganistan, 31.júl 2021 (AM) – Taliban pred niekoľkými hodinami zahájil ofenzívu na Gozarech a Karoch a plánoval do niekoľkých hodín zahájiť útok na mesto Herát, odkiaľ budú mať militanti priamy prístup na americkú základňu v Šindande, kde je niekoľko stoviek amerických vojakov a stále môžu byť rozmiestnené rôzne druhy zbraní. 

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali