Na problémy v Jemene upozornila agentúra AP, podľa ktorej sú niektoré operácie agentúr OSN v Jemene zle riadené. WHO následne oznámila, že začala vyšetrovanie a že už jej minuloročný vnútorný audit odhalil “neuspokojivú” kontrolu nakladania s financiami a riadenie úradov.
AP v pondelok informovala o vyšetrovaní operácií OSN v Jemene, ktoré okrem WHO vykonal tiež Detský fond OSN (UNICEF). V správe uverejnenej 1. mája sa píše, že finančné a administratívne kontroly v jemenskom úrade boli „neuspokojivé“ a tiež zaznamenali nezrovnalosti v prenájme, zákazkách v súťaži a nedostatočné monitorovanie obstarávania.
Audítori odhalili konflikt záujmov a vyjadrili pochybnosti o kvalite práce zamestnancov jemenskej pobočky WHO. Podľa informácií TheNewArab bolo viac ako tucet humanitárnych pracovníkov obvinených zo sprenevery a zanedbávania povinností.
„Nekompetentní zamestnanci s vysokými platmi“ oslabili kvalitu práce a monitorovanie projektov a vytvorili „veľa medzier pre korupciu“, uviedol bývalý predstaviteľ pobočky. Podľa TheNewArab sa vyšetrovatelia zamerali hlavne na talianskeho lekára Nevio Zagaria, ktorý bol vedúcim kancelárie agentúry Sanaa od roku 2016 do septembra 2018. No v zverejnenej správe sa konkrétne meno nespomína.
Hovorca WHO pre AP potvrdil, že vyšetrovanie ešte stále prebieha. K Zagariovi povedal len to, že odišiel do dôchodku v septembri 2018, ale nepotvrdil ani nepoprel, že by bol vyšetrovaný.
Vojna v Jemene trvá od roku 2014 a Saudská Arábia v nej bojuje na čele koalície, ktorá pomáha jemenskej vláde. Proti nim stojí jemenskí šiiti podporovaní Iránom. Konflikt neprežili tisíce ľudí a väčšina jemenského obyvateľstva je závislá od pomoci. Vojna v Jemene spôsobila najväčšiu humanitárnu krízu na svete.