Madrid/Lisabon 14. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR)
V európskych krajinách sa konajú štrajky proti úsporným opatreniam
Milióny ľudí sa dnes zapojili do štrajkov v juhoeurópskych krajinách na protest proti znižovaniu výdavkov a zvyšovaniu daní, ktoré podľa odborových zväzov spôsobujú biedu a hospodársku krízu v regióne.
Španielski a portugalskí odborári dnes vstúpili do svojho prvého koordinovaného generálneho štrajku, ktorý potrvá 24 hodín. Štrajky a demonštrácie plánujú aj v Grécku, Taliansku, Francúzsku či Belgicku v rámci Európskeho dňa akcie a solidarity.
V Španielsku mimoriadne pocítil dôsledky štrajku priemysel. Po uzavretí výrobných liniek klesla spotreba elektrickej energie v krajine o 11 percent. Podľa odborov sa úplne zastavila produkcia v automobilkách ako Volkswagen, Seat, Opel či Nissan.
Štrajky spôsobili veľké obmedzenia v doprave. V Španielsku na základe dohôd o minimálnej prevádzke železníc, metra či autobusových liniek by mali v priebehu dňa premávať 10-50 percent obvyklých spojení. V Portugalsku vlaky takmer nepremávali a lisabonské metro bolo ráno úplne zastavené. V oboch krajinách zrušili stovky letov.
Generálny štrajk prebiehal celkovo pokojne. Vo viacerých španielskych mestách však došlo k zrážkam demonštrantov s políciou. Prvá bilancia z dopoludnia hovorila o 42 zatknutiach a 13 zranených. Hlavná demonštrácia sa uskutoční večer v Madride. V Barcelone vzali z ulíc stovky odpadkových kontajnerov, aby zabránili ich páleniu.
V Belgicku ochromil prevádzku železníc 24-hodinový štrajk ich zamestnancov. V Taliansku vyzval najväčší odborový zväz na protestné zastavenie práce na niekoľko hodín, očakávajú sa tiež pochody študentov a učiteľov.
V Grécku, v ktorom sa minulý týždeň konal dvojdňový štrajk pred hlasovaním parlamentu o nových úsporných opatreniach, zvolali hlavné odbory verejného a súkromného sektora trojhodinové zastavenie práce. Polícia v Aténach však očakáva len približne 10.000 demonštrantov.