Podľa neho má dnes málokto pivnicu, ktorá je kvôli svojej teplote vhodná na skladovanie zemiakov. Pred piatimi rokmi sa tak zrodil nápad. Ako tvrdí Klouček, tak vrámci jedného výskumu na Univerzite sa zaoberali využitím biologicky aktívnych látok z rastlín.
Následne si položili otázku, že čo by mohlo pôsobiť proti mikroorganizmom. Začali tak testovať silice, známe skôr pod názvom esenciálne oleje a objavil sa výsledok. Silice fungovali dobre a zabraňovali klíčeniu zemiakov.
Klíčky zemiakov môžu obsahovať solanin, jedovatý alkaloid a aby sa nimi mohol dospelý človek otráviť, tak by musel zjesť niekoľko kilogramov zemiakov. Táto indoxikácia sa môže prejaviť v podobe žalúdočných problémov. Takže obavy s klíčkov na zemiakoch sú neopodstatnené.
Pri spôsobe skladovania sa český docent inšpiroval u Inkov. Podľa jeho slov boli zemiaky pre Inkov veľmi dôležitou potravinou, tak museli nájsť spôsob ako ju uskladniť. Na tieto účely používali miestne rastliny, ktoré obsahovali podobné látky ako kmín.
Tvorcovia ZEMBAGu, čo je vlastne mech, vyrobený z juty, bavlny a stanoviny a jeho podšívka je z textílie, začali uvažovať ako tieto novo nadobudnuté poznatky môžu využiť. Pred nimi bola dlhá cesta a finálny návrh ZEMBAGu vznikol pred dvoma rokmi.
Tento mech pomáha proti klíčeniu zemiakov vďaka kmínovej zmesi, ktorá je vo vnútri. Výhoda ZEMBAGu je tá, že sa dá prať. Cena je približne 20 eur a mech sa dá kúpiť na stránke Zembag.cz