Podľa plánov by sa mali členovia súčasných streleckých združení a ostatní majitelia zbraní zapojiť do vojenského výcviku, ktorý by sa pravidelne konal na strelniciach Armády Českej republiky, dokonca priamo s armádnymi zbraňami a strelivom pod vedením vojenských inštruktorov. Okrem praktickej časti by bola súčasťou výcviku aj tá teoretická. Týden poznamenáva, že tieto praktiky nápadne pripomínajú strelecké organizácie za Rakúsko-Uhorska, ktoré sú známe z filmov s Vlastom Burianom. Členovia spolkov by mali pomáhať českej armáde pri živelných katastrofách alebo pri ozbrojených konfliktoch.
Armáda Českej republiky chce týmto opatrením riešiť nedostatok profesionálnych vojakov, ako vyplýva z návrhu zákona o pripravenosti občanov k obrane štátu. Avšak nová legislatíva by mala fungovať na princípe dobrovoľníctva. Podľa českého portálu tak ministerstvo obrany nadväzuje na prvorepublikové tradície, kedy sa na obrane krajiny podieľali príslušníci Sokola a podobný systém fungoval aj počas komunistického režimu, kedy boli zlúčení kynológovia, potápači, amatérski piloti a rádioamatéri do Zväzu pre spoluprácu s armádou, teda Zväzarmu. Podobne by aj v súčasnosti mali mať nárok na finančnú podporu za pomoc armáde okrem vyššie zmienených aj biatlonistov, modelárov či „zálesákov“, čím by celkovo mohlo ísť o státisíce českých občanov.
Tento návrh zákona našiel podporu u rôznych záujmových skupín, z ktorých napríklad združenie na ochranu práv majiteľov zbraní Lex má mimoriadne silný vplyv na ministerstvo – do návrhu zákona bol zakomponovaný aj návrh združenia, ktoré navrhuje vznik armádnych teritoriálnych záloh pozostávajúcich z členov streleckých spolkov.
Kritici však tvrdia, že tieto amatérske obranné zložky by časom mohli prerásť do jednotiek typu domobrany, na čo však hovorca ministerstva obrany Petr Medek odpovedá: „Zákon bude obsahovať právne mechanizmy, ako zabrániť tomu, aby do systému obrany štátu prenikli extrémistické skupiny.“
Okrem finančnej podpory by ministerstvo malo záujmovým spolkom poskytnúť aj odbornú prípravu v podobe inštruktorov, ktorí by mali poskytnúť odbornú teoretickú prípravu či takzvanú „zdravovedu“. Podpora by sa mala týkať aj potrebných priestorov pre spolky.
Návrh ministerstva obrany počíta aj s finančnou odmenou rovnako vysokou, ako členovia aktívnej zálohy pre členov spolkov, ktorí by sa aktívne zúčastňovali dobrovoľných cvičení. To by však pre dobrovoľníkov znamenalo povinnosť narukovať v prípade konfliktu či živelnej katastrofy. Taktiež by im vznikla povinnosť poskytnúť osobné údaje a pravdivo informovať o svojom zdravotnom stave. To všetko by mal mať na starosti novozriadený úrad ministerstva obrany, ktorý by českých daňových poplatníkov mal stáť približne 60 miliónov českých korún ročne (približne 2,3 milióna eur).