Üzümcü žiada pre inšpektorov OPCW voľný prístup na povstalecké územia v Sýrii

Üzümcü žiada pre inšpektorov OPCW voľný prístup na povstalecké územia v Sýrii

Londýn 14. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Sýria sa dnes stala riadnym členom Dohovoru o zákaze chemických zbraní, ktorý vláda prezidenta Bašára Asada podpísala 14. septembra

Turecký diplomat Ahmet Üzümcü, generálny riaditeľ Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorej úlohou je likvidácia arzenálu chemických zbraní v Sýrii, je znepokojený sťaženým prístupom inšpektorov do niektorých oblastí kontrolovaných sýrskymi povstalcami.

Reklama
Na snímke generálny riaditeľ Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) Ahmet Üzümcü

V rozhovore pre britskú spravodajskú stanicu BBC Üzümcü zopakoval výzvu adresovanú obom stranám konfliktu v Sýrii, aby podporovali misiu OPCW. Vyjadril tiež nádej, že inšpektorom OPCW počas ich práce v Sýrii pomôže aj Nobelova cena za mier, ktorej nositeľom sa OPCW stala minulý týždeň. Výbor udeľujúci Nobelove ceny uviedol, že OPCW sa stala laureátom nielen za svoju prácu v Sýrii, ale aj za dlhoročnú snahu zbaviť svet zbraní hromadného ničenia.

Ako uvádza BBC, Sýria sa dnes stala riadnym členom Dohovoru o zákaze chemických zbraní, ktorý vláda prezidenta Bašára Asada podpísala 14. septembra. Od 1. októbra sa v Sýrii nachádza 60-členný tím expertov OPCW a OSN. Ich základňou je Damask, odtiaľ odchádzajú na inšpekcie do rôznych častí Sýrie. Podrobnosti o ich presunoch a čiastkových výsledkov jednotlivých inšpekcií nie sú známe. Predpokladá sa, že Sýria vlastní zásoby horčicového plynu, ako aj sarin a nervový plyn VX.

Reklama

V prvom interview od udelenia Nobelovej ceny za mier generálny riaditeľ OPCW uviedol, že sýrske úrady s inšpektormi spolupracujú a sú im nápomocné počas výkonu ich misie. Zatiaľ sa dostali na všetky miesta, kam potrebovali, pričom navštívili päť z 20 zariadení schopných vyrábať chemické zbrane.

Üzümcü však v rozhovore pripomenul, že časť lokalít, ktoré do svojho zoznamu výrobných zariadení zahrnula sýrska vláda, sa momentálne nachádza na územiach kontrolovaných povstaleckými jednotkami.

 

Üzümcü vyzval obe strany konfliktu, aby podporili misiu OPCW, poslanie jej inšpektorov, spolupracovali s nimi a nesťažovali im ich prácu

Vzhľadom na to, že situácia na fronte sa mení zo dňa na deň, Üzümcü vyzval obe strany konfliktu, aby podporili misiu OPCW, poslanie jej inšpektorov, spolupracovali s nimi a nesťažovali im ich prácu. “Aj bez toho je to náročné,” dodal a pripomenul incidenty z uplynulých dní, keď neďaleko hotela v Damasku, kde sú inšpektori ubytovaní, dopadli mínometné granáty, ako aj prestrelky v blízkosti miest, ktoré mali navštíviť.

Reklama
Na snímke sýrsky prezident Bašár Asad

Üzümcü nedávno vyzval vyhlásiť v Sýrii prímerie, ktoré by tímom OPCW a OSN umožnilo vykonať ich misiu účinnejšie, rýchlejšie a bezpečnejšie.

Generálny riaditeľ OPCW dodal, že udelenie Nobelovej ceny za mier je pre tím inšpektorov veľkým zadosťučinením a povzbudením a vnímajú ho ako morálnu podporu.

“Pracujú v tejto oblasti vo veľmi náročných podmienkach. Po udelení ceny hovorili, že je to uznanie práce (OPCW) za posledných 16 rokov, ale aj práce, ktorá je pred nimi, v Sýrii,” spresnil Üzümcü. Dodal, že “očakávania sú veľké”. BBC dodáva, že misia OPCW v Sýrii je prvou od založenia organizácie v roku 1997, keď zbrojní inšpektori pracujú vo vojnovej zóne.

 

 

Reklama

 

 

Podľa rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN žiadna zo strán konfliktu v Sýrii nesmie vyvíjať, vyrábať, zaobstarávať si, zhromažďovať, skladovať a rozširovať chemické zbrane

Predpokladá sa, že Sýria vlastní viac ako 1000 ton chemických látok a prekurzorov, vrátane pľuzgierotvorného plynu, yperitu, či sarinu. Panuje aj podozrenie, že je schopná vyrobiť nervový plyn VX. Experti z USA sa domnievajú, že Sýria nimi plní muníciu pre protilietadlové a balistické rakety a delostrelecké náboje.

Sýria pristúpila k Dohovoru o zákaze chemických zbraní dňa 14. septembra. Konvenciu o zákaze biologických a toxických zbraní podpísala ešte v roku 1972, ale doteraz ju neratifikovala.

Súhlas Sýrie s registráciou a likvidáciou jej arzenálu chemických zbraní je súčasťou rusko-americkej dohody o riešení situácie, ktorá nastala po chemickom útoku na damaskom predmestí z 21. augusta. Ak by sýrska vláda s dohodou nesúhlasila, čelila by zrejme americkým vzdušným útokom. Západné štáty z chemického útoku obvinili armádu lojálnu prezidentovi Asadovi, kým Rusko i samotný režim v Damasku tvrdia, že ho spáchali povstalci.

Expertný tím, podporovaný OSN, má v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN do 1. novembra preskúmať všetky miesta, ktoré sýrske úrady deklarovali ako sklady chemických zbraní, a navštíviť aj ďalšie lokality, kde by sa podľa OPCW mohli takéto zbrane nachádzať.

Zariadenia na výrobu chemických zbraní by mali byť zlikvidované do konca novembra tohto roku a všetky chemické zbrane a zásoby chemických látok a prekurzorov v prvej polovici roku 2014. Podľa rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN žiadna zo strán konfliktu v Sýrii nesmie vyvíjať, vyrábať, zaobstarávať si, zhromažďovať, skladovať a rozširovať chemické zbrane.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:48

So sporením na vysokú školu treba začať najideálnejšie už pri narodení dieťaťa, inak sa možnosti zužujú. Lepšou alternatívou oproti sporeniu na bežnom účte, ktorý je často mesačne spoplatnený, sú ETF podielové fondy. Informovala o tom spoločnosť Universal maklérsky dom.

09:10

Vrtuľa červeného veterného mlyna na streche rovnomenného kabaretu Moulin Rouge, ktorý je jednou z najznámejších parížskych atrakcii, sa v noci na štvrtok zrútila, nespôsobila však nijaké zranenia. Oznámili to ráno miestni hasiči.

08:51

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno mierne posilnili. Trh reagoval najmä na údaje o klesajúcom dopyte po pohonných látkach v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy.

08:41

Právnici zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zostanú vo vyšetrovacej väzbe ďalšie dva mesiace. V stredu o tom rozhodol mestský súd v Moskve.

08:32

Rusko v stredu vetovalo návrh rezolúcie OSN predloženej Spojenými štátmi a Japonskom, ktorá vyzýva všetky štáty sveta, aby zabránili pretekom v jadrovom zbrojení vo vesmíre.

V 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN návrh podporilo jej 13 členov. Rusko rezolúciu vetovalo a Čína sa hlasovania zdržala.

08:26

Veľká porota v americkom štáte Arizona v stredu obvinila 18 osôb podozrivých z pokusu o falšovanie výsledku prezidentských volieb z roku 2020 v tomto štáte americkej Únie.

Medzi obvinenými zo sprisahania, podvodu a falšovania sú siedmi právnici a spolupracovníci volebného štábu Donalda Trumpa, ako aj 11 republikánskych voliteľov. Všetkým sa im pripisuje snaha spochybniť víťazstvo demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách v roku 2020 v tomto štáte.

08:14

Orgány činné v trestnom konaní v Austrálii vo štvrtok vzniesli obvinenia voči piatich tínedžerom, ktorí boli zadržaní počas policajného záťahu proti sieti predstavujúcej pre verejnosť “neprijateľné riziko”.

08:04

Organizácia Spojených národov v stredu oznámila, že spúšťa nový fond, ktorého cieľom je posilniť ochranu utečencov a vysídlených komunít ohrozených zmenou klímy.

07:57

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok vyzval, aby Spojené štáty a Čína riešili svoje nezhody zodpovedným spôsobom.

Blinken to vyhlásil v Šanghaji deň pred tým, ako sa v piatok v Pekingu stretne s poprednými predstaviteľmi Číny, s ktorými chce rokovať o chúlostivých záležitostiach vrátane Ruska, Taiwanu a obchodnej výmeny.

07:50

Stredajšie prvé kolo prezidentských volieb v Severnom Macedónsku vyhrala Gordana Siljanovská-Davkovová, ktorá kandidovala za nacionalistickú stranu Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE).

Z výsledkov sčítania 80 percent odovzdaných hlasovacích lístkov vyplýva, že táto 70-ročná profesorka práva získala 39,8 percenta hlasov.

voľby
Muž vhadzuje hlasovací lístok do volebnej schránky počas prvého kola prezidentských volieb v Severnom Macedónsku
07:44

Troch ľudí hospitalizovali so zraneniami po tom, ako na podujatie švédskej Ľavicovej strany (V) vtrhli maskovaní útočníci. Uviedla to v stredu švédska polícia.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali