Systém povinných kvót prerozdeľovania migrantov Kaliňák naďalej odmieta. Rovnaký postoj má aj poslanec Národnej rady SR Martin Fronc (KDH). Slovensko sa voči kvótam chce brániť žalobou. Podľa Kaliňáka má byť najmä vysvetlením Slovenska, že pokiaľ niekto nedodrží stanovené pravidlá, napríklad Schengenom, nemôže po ostatných chcieť, aby naprávali túto nezákonnosť. “Nie je teraz podstatné, či uspejete, ale dávate signál, že si stojíte za názorom,” doplnil.
Poslanec Fronc kompetencie a dôvody kabinetu Roberta Fica (Smer-SD) na podanie žaloby nespochybňuje. Nepáči sa mu však zvolená stratégia vlády, tú vidí v hľadaní spojencov v tejto téme. S partnermi by sa mohol názor na povinné kvóty vyjadriť primeranou silou. Slovensko by ich preto podľa neho malo najprv nájsť.
Téme utečencov a povinných kvót sa venoval v relácii aj premiér Fico. Zdôraznil, že jeho vláda na odmietaní kvót a podaní žaloby trvá. Poukázal na názorový rozdiel v tejto veci s prezidentom Andrejom Kiskom. “Pán prezident je za povinné kvóty a je za rozmiestňovanie migrantov na Slovensku. Ja hovorím nie povinným kvótam a vidím obrovské riziká s rozmiestňovaním migrantov na území SR a v tomto duchu sa moja vláda správa a bude správať,” vyhlásil.
Šéf kabinetu si myslí, že Európa je mimoriadne ohrozená ďalšími prílevmi migrantov. Opätovne preto zdôraznil potrebu dôslednej ochrany vonkajšej hranice Schengenu. Potvrdil záujem Slovenska pomáhať s riešením krízy, ale nie pomocou kvót. Rovnako ako minister Kaliňák tvrdí, že sa nedajú technicky realizovať.