Predseda Európskej rady Michel na návšteve Kyjeva

NAŽIVO

Predseda nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich Merz neuspel v prvom kole hlasovania v Spolkovom sneme (Bundestagu), ktorý ho mal potvrdiť do funkcie spolkového kancelára. V tajnom hlasovaní získal 310 hlasov, na zvolenie mu teda chýbalo šesť hlasov.

Nemecký parlament zvolí Friedricha Merza za nového nemeckého kancelára
Na snímke líder nemeckých kresťanských demokratov (CDU) Friedrich Merz / Foto: TASR/AP-Ebrahim Noroozi
10:25

Novozélandský premiér Christopher Luxon navrhol, aby bol deťom do 16 rokov zakázaný prístup na sociálne siete, pričom zdôraznil potrebu chrániť ich pred nebezpečenstvami technologických gigantov.

10:23

Bundestag nemal dostatok hlasov na vymenovanie Friedricha Merza z CDU/CSU za nového nemeckého kancelára, informuje DW.

Získal 310 hlasov z potrebných 316. Bundestag má teraz 14 dní na to, aby Merza alebo iného kandidáta na kancelára zvolil absolútnou väčšinou, píše agentúra Reuters.

10:06

Palestínske radikálne hnutie Hamas už nemá záujem o rokovania o prímerí s Izraelom. Zároveň vyzvalo medzinárodné spoločenstvo, aby zastavilo „hladovú vojnu“ Izraela proti Gaze.

10:05

V prvom štvrťroku tohto roka vzrástli ceny nehnuteľností určených na bývanie oproti predchádzajúcemu kvartálu o 4 %. Medziročný rast ponukových cien sa vyšplhal na 11,4 %. Priemerná cena tak vzrástla o 104 eur za štvorcový meter (m2) na 2700 eur/m2. Byty sú už najdrahšie v histórii. Vyplýva to z aktuálnych štatistík, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska.

09:55

Doterajší minister vnútra Catalin Predoiu sa stal dočasným premiérom Rumunska. Do funkcie ho vymenoval úradujúci prezident Ilie Bolojan. Došlo k tomu po demisii premiéra Marcela Ciolaca, ktorý z funkcie odstúpil v reakcii na neúspech spoločného kandidáta vládnucej proeurópskej koalície v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb.

Rumunsko: Dočasným premiérom sa stal Catalin Predoiu
Na snímke Catalin Predoiu / Foto: TASR/AP-Omar Havana
09:41

Precízna príprava a kontrola dokumentácie sú podľa odborníkov dva kľúčové faktory, ktoré rozhodujú o tom, či grantová žiadosť firmy uspeje alebo nie. Najčastejšími chybami pri predkladaní projektov sú napríklad chýbajúca dokumentácia, nerealistické alebo nedostatočne jasné ciele či nesprávne výpočty

09:40

Bývalá líderka a spoluzakladateľka Alternatívy pre Nemecko (AfD) Frauke Petryová zakladá novú stranu, ktorá sa zúčastní už na krajinských voľbách v roku 2026. Na tento účel pred niekoľkými mesiacmi založila s kolegami združenie Tím slobody, povedala v rozhovore pre vydanie denníka Die Welt.

09:22

Americký prezident Donald Trump podpísal výkonné nariadenie, ktorým obmedzil určitú formu biologického výskumu, o ktorej jeho administratíva tvrdí, že spôsobila pandémiu ochorenia COVID-19, a to únikom vírusu z laboratória v Číne. 

08:56

Letisko a armádnu základňu v sudánskom meste Port Sudan zasiahli drony. Ako informovala agentúra AFP, armáda tieto útoky pripisuje povstalcom zo Síl rýchlej podpory, ktoré na mesto útočia už tretí deň.

08:36

Americká armáda dočasne pozastavuje lety vrtuľníkov pri letisku vo Washingtone. Tento krok robí po tom, čo minulý týždeň museli dve komerčné lietadlá odvolať pristátie kvôli armádnemu vrtuľníku Black Hawk, ktorý letel do Pentagónu.

08:18

Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí naliehal na Spojené štáty, aby upustili od „nerealistických“ postojov v súvislosti s rokovaniami o iránskom jadrovom programe. 

07:50

Premiérka kanadskej provincie Alberta Danielle Smithová oznámila, že jej vláda na budúci rok vyhlási referendum o vystúpení tejto provincie z Kanady. Urobí tak v prípade, že jej bude doručená petícia podpísaná potrebným počtom občanov.

07:49

Trump opäť napísal, že USA vyhrali druhú svetovú vojnu.

“Vyhrali sme dve svetové vojny, ale nikdy sme si za to nepripísali zásluhy – všetci ostatní áno! Spojenci na celom svete oslavujú víťazstvo, ktoré sme získali v druhej svetovej vojne. Jediná krajina, ktorá neoslavuje, sú Spojené štáty americké, a víťazstvo bolo dosiahnuté len vďaka nám. Bez Spojených štátov by vojnu vyhrali iné krajiny a svet by bol iný,” napísal americký prezident na sociálnej sieti.

V tejto súvislosti zaviedol sviatky na počesť víťazstiev v oboch vojnách – 11. november a 8. máj. Tieto dni sa zároveň nestanú dňom voľna.

07:45

Ukrajina už druhý deň po sebe zaútočila dronmi na Moskvu. Podľa primátora hlavného mesta Sergeja Sobjanina takmer 20 bezpilotných lietadiel zneškodnila protivzdušná obrana, avšak pre útok uzavreli moskovské letiská.

07:19

Americký minister obrany Pete Hegseth nariadil znížiť počet štvorhviezdičkových generálov a admirálov v aktívnej službe najmenej o 20 percent. Vyplýva to z memoranda, ktoré zverejnil Pentag.

07:18

Francúzsky prezident Emmanuel Macron prijme dočasného prezidenta Sýrie Ahmada Šaru. Pôjde o jeho prvú návštevu Európy od pádu režimu dlhoročného prezidenta krajiny Bašára Asada a prevzatia moci povstalcami.

06:52

Nemenovaný predstaviteľ amerického ministerstva školstva uviedol, že Harvardova univerzita nezíska žiadne výskumné granty od federálnej vlády, dokým nesplní požiadavky administratívy prezidenta Donalda Trumpa. 

06:39

Britský premiér Keir Starmer telefonoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Zhodli sa na tom, že Rusko musí najskôr súhlasiť s 30-dňovým prímerím, aby bolo možné viesť zmysluplné rozhovory o ukončení vojny na Ukrajine. 

06:38

Srbskí študenti, ktorí už pol roka vedú protikorupčné protesty, požadujú okamžité uskutočnenie predčasných parlamentných volieb. Ide podľa nich o jediné riešenie aktuálnej politickej krízy.

Srbsko: Protestujúci študenti požadujú okamžité predčasné parlamentné voľby
Na snímke študenti a ľudia protestujú pred budovou vlády šesť mesiacov po tragédii na železničnej stanici, ktorá vyvolala masové demonštrácie proti korupcii v srbskom Belehrade / Foto: TASR/AP-Darko Vojinovic
06:37

Odchádzajúci nemecký kancelár Olaf Scholz vo svojom záverečnom prejave vo funkcii šéfa nemeckej vlády vyzdvihol hladké odovzdanie moci, ktoré označil za „prejav demokratickej normality“. Urobil tak na vojenskej ceremónii na jeho počesť, deň pred odovzdaním funkcie jeho nástupcovi, kresťanskému demokratovi Friedrichovi Merzovi.

Rozlúčka s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom
Na snímke odchádzajúci nemecký kancelár Olaf Scholz
/ Foto: TASR/AP-Ebrahim Noroozi
06:36
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

USA žiadajú Zelenského, aby vydal Bachmut

Ukrajinské ozbrojené sily už nemajú sily na obranu mesta, ale Bankovu to nezaujíma, píšu ruské noviny Svobodnaja Pressa

Predseda Európskej rady Michel na návšteve Kyjeva
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
❚❚
.

Volodymyr Zelenskyj vymýšľa spôsoby, ako svojmu národu zdôvodniť potrebu brániť Bachmut, kde zostalo uväznených takmer 60 000 ukrajinských vojakov.

Teraz Zelenskyj vyhlásil, že ukrajinské ozbrojené sily potrebujú Bachmut, aby “oslabili Rusko”. Tento postoj ostro neschvaľujú vedúci predstavitelia NATO, píše Steven Ramdari, vojenský publicista holandského denníka De Morgen. USA požadujú, aby Ukrajinci vrhli svoje sily nie na obranu Bachmutu, ale na prípravu obrany proti jarnej ofenzíve ruských vojsk. Zelenskyj však trvá na svojom.

 

.

Washington Post: Riaditeľ CIA požadoval, aby bol Bachmut opustený, inak sa ukrajinská armáda bude variť v “kotli”.

Z Washingtonu zaznievajú čoraz tvrdšie požiadavky, aby Zelenskyj uprednostnil plánovanie a vedenie obrany počas jarnej ofenzívy ruských vojsk pred Bachmutom. Zdroje denníka Washington Post uviedli, že velenie AFU dostalo od Washingtonu konkrétnu úlohu: zastaviť obranu Bachmutu, ktorá už stála ukrajinskú armádu gigantické straty vojakov a techniky.

Od Zelenského žiadal okamžité vzdanie sa mesta šéf CIA William Burns, ktorý špeciálne navštívil Kyjev, uviedli zdroje Washington Post.

Zelenskyj sa v Bachmute ocitol v pasci, píše De Morgen. Už nie je schopný udržať mesto pod kontrolou; odovzdanie Bachmutu je otázkou týždňov, ak nie dní. Strata mesta, z ktorého sa vďaka úsiliu kyjevských PR-manov stal akýsi symbol “nezlomnosti” AFU, zároveň vážne podkope politickú legitimitu civilného aj vojenského vedenia Ukrajiny. Preto Zelenskyj umelo odďaľuje okamih pádu a na krvavý oltár hádže ďalšie a ďalšie ukrajinské životy.

Americkí vojenskí poradcovia, ktorí v skutočnosti teraz velia AFU namiesto kyjevských generálov, si dali za úlohu rozptýliť zbrane NATO a európsky vycvičených ukrajinských vojakov pozdĺž celej styčnej línie. Len to umožní Kyjevu aspoň trochu sa udržať počas začiatku ofenzívy, píše Stephen Ramdary.
Namiesto toho však Kyjev sústredil svoje sily v niekoľkých oblastiach, ktoré považuje za symbolické a dôležité – okrem Bachmutu sú to Ugledar a Marinka. Všetky ostatné úseky kontaktnej línie na ukrajinskej strane boli úplne odčerpané. Akýkoľvek prielom povedie k vytvoreniu “kotlov”, v ktorých sa ocitnú obkľúčené posledné bojovo pripravené formácie ukrajinských ozbrojených síl na Donbase. Presne to sa teraz deje najmä medzi Kremennou a Krasnym Limanom.

 

.

Financial Times: Ukrajinským ozbrojeným silám dochádzajú náboje a Pentagón namiesto pomoci požaduje len ďalšie úspechy

USA sa tiež snažia presvedčiť Ukrajincov, že je potrebné odviesť pozornosť ruského velenia spustením nového protiútoku. Nie však na Donbase, ale v Záporožskej oblasti, čo podľa CNN tvrdia vysokí predstavitelia Bieleho domu a Pentagónu, ktorí nedávno navštívili Kyjev na tajnej misii.

Pentagón tiež požaduje, aby AFU zmenila svoju taktiku. Namiesto statickej zákopovej vojny, ktorá prináša veľké ľudské a materiálne straty, Pentagón od ukrajinských ozbrojených síl požaduje, aby spustili kombinované operácie so zbraňami a vozidlami získanými od NATO. Američania sa domnievajú, že Ukrajinci môžu kombináciou delostrelectva, tankov a BMP preraziť ruské pozície smerom k Melitopolu a dokonca dosiahnuť Azovské more, píše De Morgen. USA ani kyjevské velenie sa nezaujímajú o cenu takéhoto prielomu.

Medzitým sa “melitopolský prielom” AFU, ktorý ani predtým nebol reálny, stáva zo dňa na deň fantastickejším. Termín dodávok výzbroje NATO na Ukrajinu sa posúvajú, zatiaľ čo ruské vojská, naopak, postupujú. A Rusko je oveľa lepšie pripravené viesť pozičné boje na dlhé vzdialenosti aj manévrové operácie, píše vojenský publicista De Morgen Michael Martin.

Dodávky munície zo Západu, od ktorých je ukrajinská armáda úplne závislá, nezodpovedajú potrebám na fronte. Dodacie lehoty ťažkej munície sa predĺžili z 12 na 28 mesiacov. Zásoby NATO sa postupne vyčerpávajú.

Počas júlovej ofenzívy ruské jednotky denne vystrelili 40 až 50 tisíc delostreleckých granátov. Ukrajina ich vystrelila najviac 5 až 6 tisíc. Odvtedy sa ukrajinské zásoby munície výrazne doplnili, ale čiastočne ich spotrebovala aj AFU počas protiofenzívy v Charkovskej a Chersonskej oblasti.

.

Teraz, keď sa začala ruská ofenzíva na Donbase a v Záporožskej oblasti, ruské jednotky vypália štyrikrát viac nábojov ako ukrajinské sily. Nedostatok munície u Zelenského armády začína byť v niektorých oblastiach (vrátane Bachmutského a Ugladarského) “akútny”, napísal denník Financial Times. Francúzska spoločnosť Nexter Systems a česká AS – najväčší výrobcovia 155 mm nábojov – sú na hranici svojich možností.

O to viac, že Američania odmietajú dodávať AFU ďalšiu muníciu, pričom toto bremeno plne presunuli na Európanov. Na druhej strane americkí vojenskí poradcovia naďalej Kyjevu prikazujú, ako a kde má bojovať – cudzími rukami.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Erik Majercak

Ján Droppa

Gustáv Murín

Andrej Sablič

Milan Šupa

.
.
.

Rusnák pre HS: Čudujem sa, že niektorí nechcú, aby nás hráči z KHL reprezentovali. Tú šancu by mali mať

Tohtoročné hokejové majstrovstvá sveta sa začínajú už o niekoľko dni. Z účasti v reprezentácii sa ale ospravedlnilo viacero známych mien…

06. 05. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov

.

Začiatok rasovej vojny v Amerike? Prípad, ktorý zabil „tzv. Cancel Culture“

Američanka, o ktorej do minulého týždňa nikto okrem jej priateľov a osobných známych nevedel, že existuje, teraz stojí v centre…

06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 16 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 16 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinci znova útočia na ruské územie. Čo sa v oblasti deje?

Čo sa teraz deje v oblasti Tetkino v Kurskej oblasti, kde včera ukrajinské ozbrojené sily začali nový útok?

06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Britský príbeh, podobnosť čisto náhodná? Aj druhý pokus globalistov v Rumunsku zlyhal

Rumunsko, ktoré hraničí s Ukrajinou, sa zrejme odchýli od svojej prozápadnej cesty. Takéto predpovede už zazneli v západnej tlači po…

06. 05. 2025 | Aktualizované 06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Aktualizované 06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov

Tri progresívne grácie pozdravujú z Kyjeva. Poplačete si s nimi?

Viete prečo obhajcovia súčasného kyjevského režimu sem-tam vycestujú na Ukrajinu, ale nikdy nie do Izraela, a tobôž nie pásma Gazy?…

06. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Ukrajina vymyslela novú stratégiu, ktorá ma zastaviť ruskú armádu

Ukrajinská armáda zavádza koncepciu „líniu bezpilotných lietadiel“, aby mohla čeliť ruskej ofenzíve. Na projekte sa podieľa päť jednotiek bezpilotných lietadiel…

06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ďalšie uchopenie moci z Bruselu: Európska komisia plánuje prevzatie kontroly nad elektrickou energiou

Európska komisia chce čo najskôr vytvoriť jednotnú európsku energetickú sieť. Má ísť o kolosálny projekt, kritici ho však považujú len…

05. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Odňatie slobody za fotomontáž – alebo “ochrana majestátu” v Nemecku

Odňatie slobody za fotomontáž – alebo „ochrana majestátu“ v Nemecku

06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Verejná konzultácia, neverejné dôsledky. Zapojte sa aj vy

Európska komisia zverejnila na konci marca verejnú konzultáciu „Európsky štít na obranu demokracie“. Má pomôcť aj politickým mimovládkam „bojujúcim“ proti…

06. 05. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov
.

Premiér: „Prežitie výroby áut na Slovensku je otázka prežitia Slovenska“

Slovenská vláda hľadá riešenia pre automobilky zasiahnuté vysokými cenami energií a americkými clami. Na Úrade vlády Slovenskej republiky preto včera…

06. 05. 2025 | Z domova | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Z domova | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

Španielsko – dôkaz, že progresívna politika robí problémy

V Španielsku bol zaznamenaný rekordný počet pôrodov žien nad 50 rokov a najnižší počet pôrodov matiek do 19 rokov v…

06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ruská raketa Orešnik: ako ďaleko doletí?

Hypersonická balistická strela stredného doletu s názvom Orešnik vzbudzuje u ruských protivníkov strach pre svoje najvyššie schopnosti

06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Co mají rodiče naučit své děti

Někdo si pořizuje dítě jako doplněk. Jiný pro své rozptýlení, další pro udržení partnerského vztahu, a jiný třeba jen proto,…

06. 05. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Po prvom kole prezidentských volieb. Rumunský premiér oznámil rezignáciu: vládnuca koalícia nemá legitimitu

Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil v pondelok svoju rezignáciu. Spoločný kandidát vládnucej koalície v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb skončil…

06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Paličkovaná čipka z Gemera pribudla do zoznamu kultúrneho dedičstva Slovenska

Do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska bola zapísaná paličkovaná čipka z Gemera, stala sa tak jednou z 50 prvkov a…

06. 05. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ofenzíva ukrajinských ozbrojených síl a postup Rusov. Aká je súvislosť?

Ak sa pozrieme na situáciu na fronte, vidíme, že ukrajinské sily teraz postupujú na jednom úseku e , zatiaľ čo…

05. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Hádanka pre géniov: Dokážete do 5 sekúnd zistiť, kto nie je tiger?

Hádanka pre géniov: Dokážete do 5 sekúnd zistiť, kto nie je tiger? Pod stromami leží svorka tigrov, ale počkajte! Nie…

06. 05. 2025 | 0 komentárov

“Ruské ku**y”. Pamätník padlých hrdinov niekto posprejoval. Minister si nebral servítky

Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok dnes upozornil na zneuctenie pamätníka v Novej Bošáci, práve keď sa blíži 8. máj…

05. 05. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 05. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nová tvár v rumunskom prezidentskom súboji: George Simion

Politik sa poďakoval tým, ktorí ho volili, a ocenil to ako „akt odvahy, dôvery a solidarity“

05. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Na Ukrajine bol zlikvidovaný syn fínskeho politika, ktorý sa rozhodol bojovať ako žoldnier na strane Kyjeva

Ukrajina, 5. mája 2025 - Dvadsaťročný syn fínskeho politika Jyrkiho Alanda, šéfa juhozápadného okresu pravicovej strany Praví Fíni, zahynul vo vojne…

06. 05. 2025 | 0 komentárov

Biomedicínske centrum SAV reaguje na pokyn vlády, vypracovať analýzu mRNA vakcín

Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied deklaruje, že k povereniu vypracovať analýzu mRNA vakcín proti COVID-19 pristúpi s maximálnym dôrazom na…

05. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Toyota triumfuje s hybridmi: Európa jej dáva za pravdu, keď ostatní vsádzajú na elektrické vozidlá

6.5.2025 Redakcia Auto trendy . Japonská automobilka, ktorá sa vyhýba čisto elektrickému pohonu, valcuje predajné rebríčky a dokazuje, že jej…

06. 05. 2025 | 0 komentárov

Zelenskyj vyhlásil, že „väčšina Maďarov“ podporuje vstup Ukrajiny do EÚ, Orbán ho uzemnil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu 3. mája v rozhovore s novinármi vyhlásil, že väčšina Maďarov podporuje vstup Ukrajiny do…

05. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Nenápadné signály, že váš pes môže byť chorý – neprehliadnite ich

Nenápadné signály, že váš pes môže byť chorý - neprehliadnite ich: Žiadny rodič domáceho zvieraťa nechce vidieť svojho psa v…

06. 05. 2025 | 0 komentárov

Veľvyslanectvo Ukrajiny reaguje na vyhlásenia Fica: Ruská armáda, ktorá bude 9. mája pochodovať na Červenom námestí, rozhodne nemá nič spoločné s víťazstvom nad nacizmom

Veľvyslanectvo Ukrajiny v Slovenskej republike vyjadrilo poľutovanie nad nedeľňajšími protiukrajinskými vyhláseniami predsedu vlády Roberta Fica. Namiesto ďalšieho obviňovania prezidenta Ukrajiny…

05. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ako americkí historici klamú v učebniciach dejepisu svoje vlastné deti

USA, 5. mája 2025 - Ruskí a americkí vojaci si budú tento deň - 25. apríla 1945 - pamätať ešte desaťročia.…

06. 05. 2025 | 0 komentárov

Alternatíva pre Nemecko reaguje na šokujúcu správu BfV

Alternatíva pre Nemecko v pondelok oznámila, že na správnom súde v Kolíne nad Rýnom podala sťažnosť proti tomu, že ju…

05. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Predseda nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich Merz neuspel v prvom kole hlasovania v Spolkovom sneme (Bundestagu), ktorý ho mal potvrdiť do funkcie spolkového kancelára. V tajnom hlasovaní získal 310 hlasov, na zvolenie mu teda chýbalo šesť hlasov.

Nemecký parlament zvolí Friedricha Merza za nového nemeckého kancelára
Na snímke líder nemeckých kresťanských demokratov (CDU) Friedrich Merz / Foto: TASR/AP-Ebrahim Noroozi
10:25

Novozélandský premiér Christopher Luxon navrhol, aby bol deťom do 16 rokov zakázaný prístup na sociálne siete, pričom zdôraznil potrebu chrániť ich pred nebezpečenstvami technologických gigantov.

10:23

Bundestag nemal dostatok hlasov na vymenovanie Friedricha Merza z CDU/CSU za nového nemeckého kancelára, informuje DW.

Získal 310 hlasov z potrebných 316. Bundestag má teraz 14 dní na to, aby Merza alebo iného kandidáta na kancelára zvolil absolútnou väčšinou, píše agentúra Reuters.

10:06

Palestínske radikálne hnutie Hamas už nemá záujem o rokovania o prímerí s Izraelom. Zároveň vyzvalo medzinárodné spoločenstvo, aby zastavilo „hladovú vojnu“ Izraela proti Gaze.

10:05

.

Daily Mail: Tajné spisy CIA odhaľujú polohu troch mimozemských základní… a dve z nich sú na Zemi

Skrýva americká vláda dôkazy o existencii mimozemského života? Tajné dokumenty CIA údajne odhaľujú polohu troch základní mimozemšťanov… a dve z…

05. 05. 2025 | Zaujímavosti | 6 min. čítania | 0 komentárov
05. 05. 2025 | Zaujímavosti | 6 min. čítania | 0 komentárov

Zrušia nedeľné relácie? TA3 reaguje na návrh premiéra Fica

Televízia TA3 bude naďalej plniť poslanie spravodajskej televízie. Robiť tak chce aj v prípade akýchkoľvek zmien prístupu zo strany politikov…

05. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Premiér reaguje na otázky o jeho zdravotnom stave. Zverejnil fotografiu s odkazom

 Predseda vlády Robert Fico zverejnil na sociálnej sieti fotografiu, ako si bol zaplávať na hrádzi. Išlo o reakciu na novinárske…

05. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Fiasko “u vlastných”. Mažgút si po vystúpení Netrebko podal bývalého riaditeľa SND

Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Ján Mažgút si podal Mateja Drličku, bývalého riaditeľa Slovenského národného divadla (SND)

05. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

05. 05. 2025 | Aktualizované 05. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 05. 2025 | Aktualizované 05. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Erik Majercak

Ján Droppa

Gustáv Murín

Andrej Sablič

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov