USA vo filme bombardovali Moskvu. Reagan o tom žartoval. Putin: „Netlačte Rusko do kúta!“

Praha 26. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Yuryi Abramochkin,Vladimír Franta)

 

Na Letnej cez víkend demonštrovali „Milión chvíľok“. Bol videný transparent, ako Babiš sedí na obrej uhorke, majúc na sebe trestanecký úbor, veje za ním šatka vo farbách ZSSR so symbolom kosáka a kladiva. Klišé, že ZSSR je zlo, tu bolo aj pred Babišom. Prečo?

Ronald Reagan a Michail Gorbačov

„Moji drahí Američania, som potešený, že vám môžem oznámiť, že som podpísal nariadenie, ktoré stavia Rusko mimo zákon raz a navždy. Za päť minút začneme s bombardovaním (pozn. Ruska).“ (Ronald Reagan; vetu predniesol žartom)

„Aby sa zabránilo útoku na USA, Spojené štáty udržujú nepretržite vo vzduchu lietadlá B-52. Každý bombardér nesie bomby o celkovej sile 50 megaton. Je to 16-krát ničivejšia sila, než všetky bomby vybuchnuté v 2. svetovej vojne.“ (citát z filmu Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu /USA, 1964/)

Fjodor Ivanovič Ťutčev napísal, že „Rozumom Rusko nepochopíte, metrom nezmeráte. Rusko má osobitný ráz. Pochopíte, až v neho uveríte „. Roku 1939 Winston Churchill dodal: „Rusko je hádanka v húfe záhady obostretej tajomstvom.“

Konečne Samuel P. Huntington v knihe Stret civilizácií, Rusko poníma práve ako samostatnú civilizáciu. Všetko „iné“ (z hľadiska Západu/Hollywoodu), tak trochu „tajomné“ a „nepochopiteľné“ vyvoláva predvídateľné reakcie. Poznáme to inak zo základnej školy. Napríklad akonáhle je spolužiak (metafora pre Rusko) trochu „iný“, potom, ak je slabý, stane sa z neho dievča pre všetko. Ak je však silný, začnú sa ho všetci báť.

Odtiaľto vyplýva, že ak je Rusko (zdanlivo) slabé – smejú sa mu, prípadne na neho útočia, dokonca aj vojensky; Adolf Hitler či Napoleon by asi nenapadli Rusko s tým, že z neho potom budú utekať. Nevyšlo im to. Kedykoľvek, ale Rusko posilní, vyvstane obraz ruského medveďa, ktorý sa sápe do Európy. Aká je však realita?

Letmo pripomíname historickú reáliu (nejde o fikciu), a síce inváziu 14 štátov do Ruska v rokoch 1918-1920. Možno sa o nej dočítať, napr. v knihe Veľké sprisahanie od Michaela Sayers a Alberta E. Kahna, ktorá v anglickom origináli ako The Great Conspiracy Against Russia bola vydaná v New Yorku roku 1946. Ak sa teda donekonečna pripomína operácia Dunaj (1968), prečo sa mlčí o oných 14 štátoch (medzi nimi bol kontingent československých légií), ktoré v Rusku vykonávali bojové operácie?

 

V Sayersovej a Kahnovej (už historickej) knihe sa dočítame o útoku 14 štátov na Rusko 1918-1920

 

„Je lepšie nikoho (rozumej Rusko) do kúta netlačiť“ (Vladimír Putin)

Vladimír Putin vo filme „Putin“ formuloval varovanie, že je nebezpečné zaháňať kohokoľvek do kúta. Subjekt zahnaný do kúta môže reagovať jediným spôsobom – útokom. Z výroku ruského prezidenta plynie posolstvo, že ak sa bude stupňovať protiruská nálada (rusofóbia) živená západnými politikmi a filmovou propagandou, dobre to zrejme neskončí. Neskončí to dobre pre nikoho. Je veľmi zaujímavé, že toto si uvedomil americký kinematograf, ktorý v 60. rokoch predstavil dva zaujímavé filmy, ktoré je možné zhliadnuť prinajmenšom na kanále YouTube.

Obe snímky sú inšpirované knihou Hermana Kahna „Premýšľanie o neuveriteľnom“. U nás vyšla publikácia v Našom vojsku roku 1966. Anglický originál „Thinking about the Unthinkable“ vydalo nakladateľstvo Weidenfeld and Nicolson v Londýne roku 1962. Kahnova kniha je hlavne analýzou, ako by mohol vyzerať jadrový konflikt medzi USA a ZSSR (Ruskom).

Dnes vidíme, že je v korelácii medzi vojenským plánovaním a metaforou, už vo filme „Putin“ použil Vladimír Vladimirovič: „Išiel som po schodoch dole. Zbadal som krysu, začal som ju naháňať. Zahnal som ju do akéhosi kúta. Potkan sa však otočil a rozbehol sa za mnou. Viac ako to: Skákal z poschodia na poschodie, ako sa mi snažil skočiť na hlavu. „Tento osobný zážitok z Putinovho detstva má ilustrovať, že subjekt, ktorý je nútený sa brániť, nakoniec prejde do útoku… (Posilňovanie averzie proti Rusku môže mať pre západ negatívne dôsledky)

Kahnova kniha inšpirovala Hollywood, ktorý natočil už tri klasické snímky, ktoré stojí za to vidieť. Sú nimi: Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu (Dr. Strangelove/USA, 1964), ďalej Zlyhanie vylúčené (Fail-Safe/USA, 1964) a Deň potom (The Day After/USA, 1983). Všetky tri snímky ukazujú, že séria nedorozumení, omylov a chýb môže spustiť ničivý jadrový konflikt, ktorý jednak nepôjde odvolať, a ktorého následky môžu byť po druhé pre ľudstvo zničujúce.

Vladimír Putin v posledných rokoch, nielen, že varuje pred tým, aby sa zaháňali vybrané štáty do kúta (Rusko), varuje tiež pred tým, čo zreteľne vyplýva z práve citovaných amerických filmových titulov, totiž, že osudové vojenské zlyhanie zďaleka nie je vylúčené, môže vyústiť z nekompetentných rozhodnutí, tzn. jadrový konflikt.

Nekompetencia „(ľudský faktor)“ je zrejme fenomén, ktorý môže politický glóbus Zeme zmeniť  v rádioaktívnu púšť. Tento komplex súvislostí Putin zhrnul do vety „Počúvajte nás teraz (послушайте сейчас)“, už predniesol v marci 2018 vo svojej reči Federálnemu zhromaždeniu Ruskej federácie. Putin vtedy predstavil nové ruské zbrane. Stále tu jasne vidíme úvahy o tom, že zahnaný subjekt do kúta sa bude brániť. Ak sa budú brániť Rusi, zubami, nechtami to rozhodne nebude.

Albert Kahn opisuje náladu 50. rokov 20. storočia. Americké deti boli vyškolené, ako sa pred jadrovým útokom schovať pod školskou lavicou…

„[…] Keby sme dokázali zorganizovať masívny útok (na Rusov), na všetky ich letiská a raketové sily, mali by sme jedinečnú možnosť nachytať ich so stiahnutými nohavicami…“ (Generál Buck Turgidson vo filme Dr. Divnoláska)

Vo filme Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu, sa zblázni veliteľ burpelsonskej leteckej základne brigádny generál, Jak D. Ripper, (pozn. Umelecké narážka na slávneho Jacka Rozparovača). Tento, čiastočne satirický film, daroval Vladimirovi Putinovi režisér Oliver Stone na DVD, bolo to počas jeho reportáže s Putinom (Svet podľa Putina/The Putin Interviews/USA, 2017/).

Filmový veliteľ základne na základe svojej psychotickej protiruskej mánie dôjde k bludnému presvedčeniu, že USA je vo vojne so ZSSR (Ruskom). Využije nedokonalosti amerického systému riadenia, obíde všetky vyššie stojace šarže a nariadi bombardérom 842 eskadry, aby vzlietli zhodiť jadrový „náklad“ na sovietske ciele. Medzitým sa zabarikáduje vo svojej pracovni a ochrane základne nariadi, aby strieľala na všetko živé, čo sa priblíži na vzdialenosť 200 metrov. Rusi sú totiž podľa Rippera schopní prísť aj v amerických uniformách a hovoriť ako Američania.

Medzitým prezident USA (v podaní slávneho Petra Sellersa, pamätáte na komisára Clouseaua?) je informovaný, že lietadlá sa už nejdú technicky odvolať. Do Pentagonu je povolaný sovietsky veľvyslanec; ambasádor Alexej Sadesky, US prezident, Merkin Muffley, všetci prítomní generáli sa snažia nájsť riešenie situácie. Američania sa horúcou linkou spoja s predstaviteľom ZSSR. Sú pripravení poskytnúť Sovietom informácie, ako americké lietadlá zostreliť.

Ripper sa nakoniec zastrelí, všetky lietadlá, až na jedno, sa podarí odvolať. Jednému bombardérovi sa podarí na ZSSR zhodiť bombu. Spúšťa sa sovietska automatická zbraň jadrovej odplaty. Na záver filmu vidíme jadrový výbuch, do ktorého znie pesnička stále žijúcej britskej speváckej legendy Very Lynn (má viac ako 100 rokov) – „Kým sa nezídeme (Till We Meet Again)“.

Film Dr. Divnoláska (postava Divnoláska je bývalý nacista, teraz poradca Pentagónu) ako aj film Zlyhanie vylúčené, sú inšpirované knihou Petra Bryanta „Rudý poplach“ (Red Alert), ktorá vyšla vo Veľkej Británii v roku 1958. Námet vychádza čiastočne zo skutočnej udalosti. Fiktívnu postavu brigádneho generála Rippera inšpiroval totiž skutočný minister obrany USA, ktorý regulárne zošalel, a ktorý ešte v nemocnici kričal, že Rusi prichádzajú a sú všade: „The Russians are coming. The Russians are coming. They are right around. I’ve seen Russian soldiers.“ James Forrestal ukončil svoj život tak, že vyskočil z okna!

Herman Kahn inšpiroval svojou analytickou úvahou také hollywoodské filmy ako Fail-Safe alebo Zlyhanie vylúčené

 

„Rusi sú zlí tým, že vôbec sú“ (film Fail-Safe)

Film Fail-Safe, čiže Zlyhanie vylúčené, je vlastne o tom istom, o čom rozpráva film Dr. Divnoláska, okrem začiatku a záveru. V Zlyhanie vylúčené sa jedno US lietadlo nepodarí odvolať, to potom zhodí jadrovú bombu na Moskvu.

Americký prezident, tentoraz v podaní herca Henryho Fonda (herec kedysi navštívil Karlovarský festival) sa v rámci „ospravedlnenia“ Sovietom rozhodne zhodiť vlastnú americkú jadrovú bombu na mesto New York, to aby Sovieti videli, že sa Američania pomýlili a v skutočnosti nepodnikajú plánovaný útok na ZSSR. Nechcú vyvolať 3. svetovú vojnu a je im to všetko veľmi „ľúto“.

Film Fail-Safe začína ešte neuveriteľnejšie, než film Dr. Divnoláska. Tu odkazujeme na varovanie Vladimíra Putina o neschopnosti. Vo Fail-Safe sa na začiatku pomýli výpočtový stroj. Chyba v počítači je zároveň aj to, o čom píše Herman Kahn, (pozri vyššie). Kahn bohužiaľ ešte dodáva, že keď k takejto chybe dôjde, chybujíca strana bude zvažovať, že nezostáva iné, než zasypať protivníka zvyškom jadrového arzenálu, aby sa tým minimalizovali škody z jadrovej odvety.

Oba filmy opisujú ťažké úvahy a debaty, ako sa vyvarovať po zlyhaní ešte väčšej katastrofy. Zlyhanie vylúčené (Fail-Safe) je o niečo viac filozofujúci o živote a smrti, jadrovom konflikte, než predsa len satiricky koncipovaná snímka Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu.

„[…] riskovalo by USA zničenie Chicaga kvôli záchrane Hamburgu? […] Čo sa to deje so svetom? Hlúposti. Hlúposť vždy nakoniec zvíťazí… Ochráni NATO svojich spojencov, keď neochránilo Poliakov, Čechov či Maďarov od komunizmu? Amerika nehodí bombu na Rusov, aby ochránila Nemcov…“ (citát z filmu Deň potom/USA, 1983)

Tretí film – Deň potom (The Day After) z roku 1983 zachytáva Kansas City a niekoľko fariem blízko raketových síl s raketami Minuteman (blízko Whiteman AFB). Film opisuje, že nedorozumenie v Európe môže vyprovokovať jadrovú výmenu medzi USA a ZSSR (Ruskom). Tento film sa neodvažuje jasne povedať, kto filmovú, tretiu svetovú začal. Ukazuje na osudoch ľudí, ktorí prežili jadrový konflikt – na ktorom je neuveriteľné to, že 3. svetová vojna by mohla trvať len cca 2 hodiny, zatiaľ, čo jej vplyv je minimálne 100 rokov (pozri úvaha o kobaltu G vo filme Fail-Safe) – nezmyselnosť akejkoľvek nenávisti a xenofóbie (rusofóbie).

Film Deň potom hlavne špekuluje o tom, že v prípade jadrovej vojny si to odnesie Európa, ktorej nikto nepomôže. Toto je veľmi aktuálna úvaha aj dnes, a síce vzhľadom na rastúce napätie medzi NATO a Ruskou federáciou (kumulácia zbraňových systémov NATO v Pobaltí, Poľsku či Rumunsku).

Pre milovníkov filmu dodáme, že vo filme Fail-Safe hral úlohu tlmočníka Larry Hagman, ktorého si pamätáme z ponovembrového vysielania amerického seriálu Dallas (úloha J. R. Ewinga). Vo filme Deň potom, si úlohy strihli tiež Steve Guttenberg (študent Klein); John Lithgow (prof. Huxley). Prvého si pamätáme z Policajnej akadémie, druhého zo seriálu Takí normálni mimozemšťania…

 

Na záver:

Spojené štáty sa rozhodli v tomto roku (2019) pozastaviť dodržiavanie svojich záväzkov vyplývajúcich z dohody o obmedzení balistických rakiet s plochou dráhou letu stredného a krátkeho doletu (rusky ДРСМД, anglicky INF Treaty), ktoré môžu niesť jadrové hlavice. Rusko sa vzápätí odhodlalo k tomu istému kroku. Američania a ZSSR sa pritom o moratóriu dohodli v roku 1987 vo Washingtone. Krach tejto zmluvy umožňuje vznik jadrového konfliktu spôsobom, ktorý opisuje americký film The Day After (Deň potom).

Miesto, aby ČT a ostatné televízie pripomínali vydarené americké filmy proti vojnám, radšej nám v Česku ukazujú nórsky seriál o fiktívnej ruskej invázii Okupácia (Okkuper/Nórsko, 2015). Británia zase straší občanov polodokumentárnym filmom o začiatku tretej svetovej vojny vyprovokovanej Ruskou federáciou: „Tretia svetová vojna – vnútri generálneho štábu“ (World War Three: Inside The War Room/Veľká Británia, 2016).

Neuveriteľné je, že medzi hercami sú bývalí politici. Tým fiktívne dokument dostáva nádych falošnej autentickosti. Nezostáva iné, než veriť, že sa diváci zoznámia so staršími americkými a britskými snímkami, ktoré kedysi prispeli k zníženiu mezinárodnopolitického tlaku. Je prakticky hodné poľutovania, že dnes filmová produkcia aj Hollywood točí filmy deštruktívne, akoby pripravujúce ľudí psychologicky na konflikt. Kto má náladu opačnú, odporúčame krásnu knihu Raya Bradburyho – „Marťanská kronika“…

„Riskovali by sme totálnu vojnu, keby ZSSR napadol Európu? […] Aký by bol postoj Európanov k ‚obmedzenej‘ nukleárnej (či veľkej konvenčnej) vojny na ich území? (str. 22) […] Je US prezident ochotný riskovať zničenie New Yorku pri obrane Paríža, Londýna …? „(Herman Kahn, Premýšľanie o neuveriteľnom)

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Národná kriminálna agentúra rozšírila veľkopodnikateľovi Jozefovi Brhelovi obvinenie

0 icon

Bratislava 17. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Národná kriminálna agentúra (NAKA) podľa informácií televízie Joj rozšírila veľkopodnikateľovi Jozefovi Brhelovi pôvodné obvinenie v prípade Mýtnik. Údajne ho stíhajú aj pre pranie špinavých peňazí Podľa zdroja televízie obvinenie rozšírili o pranie špinavých peňazí aj Františkovi Imreczemu a podnikateľovi Michalovi Suchobovi. Medzi ďalšími…

HC 21 Prešov povedie Bokroš, kapitán bude Zagrapan, v kádri aj Sýkora

0 icon

Prešov 17. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Novovzniknutý hokejový klub HC 21 Prešov nahradí v Tipos extralige Detvu. V pozícii hlavného trénera bude Ernest Bokroš a základ tímu by mali tvoriť hráči z Detvy Majiteľ detvianskeho klubu Róbert Ľupták sa rozhodol presťahovať extraligovú licenciu do Prešova. "V priebehu mesiaca sa…

Zomrel prvý zambijský prezident Kenneth Kaunda

0 icon

Lusaka 17. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP)   Vo veku 97 rokov skonal prvý zambijský prezident Kenneth Kaunda. Vo štvrtok o tom prostredníctvom Facebooku informovala súčasná „hlava štátu“ Edward Lungu. Správu potvrdil aj Kaundov syn Kamarange Kaundu museli v pondelok hospitalizovať, pričom predstavitelia nemocnice uviedli, že sa liečil na zápal pľúc. Zambia…

Nemecko a Poľsko chcú napriek nezhodám prehlbovať vzájomné vzťahy

0 icon

Varšava 17. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Czarek Sokolowski)   Nemecko a Poľsko chcú napriek pretrvávajúcim nezhodám naďalej prehlbovať vzájomné vzťahy. Nemecko-poľské susedstvo patrí "k najväčším európskym príbehom úspechu za uplynulých 30 rokov", povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier po rokovaniach so svojím poľským náprotivkom Andrzejom Dudom vo Varšave Prezidenti…

V Británii zaznamenali najvyšší denný prírastok od 19. februára

0 icon

Londýn 17. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alberto Pezzali)   Počet nových prípadov ochorenia COVID-19 v Spojenom kráľovstve v ostatnom období prudko stúpol. Odborníci upozorňujú, že v krajine sa začína tretia vlna pandémie koronavírusu Vo štvrtok v Británii potvrdili 11 007 nových prípadov, čo je najvyšší denný prírastok od 19. februára, keď zaznamenali…

Ozbrojené sily SR ukončili takmer 20-ročné pôsobenie v Afganistane, informovalo Ministerstvo obrany SR

0 icon

Bratislava 17. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video/Youtube)   Na základe rozhodnutia Severoatlantickej aliancie Ozbrojené sily SR stiahli vojačky a vojakov pôsobiacich v operácii Resolute Support v Afganistane. V stredu (16. 6.) sa tak ukončilo ich takmer dvadsaťročné pôsobenie v tejto oblasti. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ…

Nový izraelský premiér Bennett pozval Merkelovú na návštevu

0 icon

Tel Aviv/Berlin 17. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Yonatan Sindel/Pool via AP)   Nový izraelský premiér Naftali Bennett pozval vo štvrtok nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú počas ich spoločného telefonátu na návštevu židovského štátu. Oznámila to Bennettova kancelária, z ktorej vyhlásenia citovala agentúra DPA Bennett zároveň Merkelovej poďakoval za záväzok Berlína čo sa týka…

Rodina Libuše Šafránkovej zverejnila dojemné smútočné oznámenie

0 icon

Praha 17. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook,Národní divadlo)   Pozostalí po českej herečke Libuši Šafránkovej zverejnili vo štvrtok netradičné smútočné oznámenie. Dominuje mu čiernobiela fotografia herečky z roku 1958 a citát svetoznámeho českého fotografa Františka Drtikola. Informovali o tom spravodajské portály iDNES.cz a Novinky.cz "Nikde ma nehľadajte, som všade, takže aj vo…

V univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach horí, na mieste sú všetky záchranné zložky

0 icon

Košice 17. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Košice)   V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach vypukol požiar, informuje o tom polícia na sociálnej sieti. Na mieste sú podľa nej všetky záchranné zložky. Pacienti boli z budovy evakuovaní Požiar sa už hasičom podarilo lokalizovať. „Na mieste je aj krajský a okresný riaditeľ. Je…

Kollár: Cieľom Sme rodina je udržať koalíciu a plniť predvolebné sľuby

0 icon

Bratislava 17. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel)   Cieľom hnutia Sme rodina je postupne plniť sľuby, ktoré dalo občanom v predvolebnej kampani, vrátane výstavby nájomných bytov a exekučnej amnestie. Z tohto dôvodu je prirodzeným cieľom hnutia udržanie vládnej koalície a plnenie Programového vyhlásenia vlády. V diskusii na TASR TV to povedal…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Výzva občanov Slovenskej republiky parlamentu na okamžite odvolanie náčelníka podvodných pyramídových hier, Jána Mazáka, z členstva v Súdnej rade.

0icon

Ťažký kriminálnik Mazák sa pre Sorošovské ultraliberálne, fašistické média vyslovil, že je nehorázne u sudcu Mgr. Dalibora Miľana, ak si v súvislosti s rozhodovacím procesom viažucim aj k protipandemickým opatreniam Mikasa a vlády dovolil vykladať Ústavu. Treba mu preto okamžite zastaviť výkonu funkcie sudcu. Mazák bez najmenších pochybnosti na politickú…

Boris Mesár

Chazarská mafia už takmer zničila Ukrajinu .

0icon

Pád až na samé dno ! Ucro-stad vydal štatistiku za rok 2020 , z ktorej stávajú vlasy dupkom ! Keď som to videl prvý krát , nemohol som veriť ,že sa odvážili toto zverejniť. Demografia, priemysel, medicína, poľnohospodárstvo ... Tu sú len tie najpôsobivejšie body: V porovnaní s rokom 2013.…

Ivan Holek

Testovaním zlomené posledné zbytky hrdosti

0icon

Na Slovensku existuje rádio, ktoré o sebe tvrdí, že ako jediné má guráž. Je to hlavne preto, lebo hrá iba rockovú muziku. O rockových interpretoch je známe, že sú značne nekonvenční, alebo až rebeli. A to isté platí aj o ich fanúšikoch. Nektorí z nich sú otvorení rebeli, či už…

Pavel Jacz

Minister zdravia Lengvarský chce kupčiť so zdravím. Za očkovanie chce ponúkať peniaze na ruku, alebo lotériu.

0icon

Zostal som ako prikovaný, keď sa minister zdravotníctva Lengvarský vyjadril, že chcú zvýšiť percentá zaočkovania Slovákov štátnym úplatkom - finančnou odmenou, alebo lotériou. Aj týmto spôsobom sa chceme opičiť po Američanoch (max 100 USD) a Srboch (25 €)? Lenže všeobecná vzdelanostná úroveň Slovákov je o mnoho percent vyššia, ako našich…

Gustáv Murín

Piešťanské kúpele – pandémia ako biznis-plán

0icon

Bezradnosť – tak sa dá jedným slovom označiť výkon našich epidemiológov počas korona-paniky, ktorú práve svojimi zmätenými opatreniami vyprodukovali. A nebránili celoslovenským Psychopatovičovým branným cvičeniam. Tie najväčšie zmätky a absurdity som popísal v knižke „Koronavírus ako terorizmus“, ktorá vyšla v spolupráci s rádom InfoVojna a dá sa získať cez ich e-shop. To som ale ešte netušil,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Môže cvičenie pred spaním ovplyvniť tvoj spánok?

0 icon

Pravidelné cvičenie má mnoho výhod, vrátane lepšieho spánku. Môže podporovať relaxáciu, znižovať úzkosť a normalizovať tvoje vnútorné hodnoty. Cvičenie tiež zvyšuje teplotu tela a keď začne klesať, cítiš sa ospalo. Dlho sa verilo, že cvičenie pred spaním sťažuje zaspávanie. Podľa nedávneho výskumu to však nemusí byť pravda. Štúdie zistili, že…

10 hlúpych každodenných vecí, pri ktorých sa pozastavuje zdravý rozum. Robíš ich aj ty?

0 icon

Zdravý rozum je niečo, čím sa nemôže pýšiť ktorýkoľvek človek. V každej skupine existuje jedna osoba, ktorá robí tak hlúpe veci, že nad nimi ostáva iným rozum stáť. Kýchnutie si bez zakrytia úst dlaňou, zaberanie dvoch miest v prostriedkoch MHD, ... Tu je desať jednoduchých príkladov vecí, ktoré mnohí z nás robia…

Záhada: Stroj Hansa Colera. 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Záhada: Stroj Hansa Colera. Zostrojil Hans Coler perpetuum mobile? Pozrite sa s nami na pokračovanie článku o neuveriteľnom príbehu z čias druhej svetovej vojny o ešte najuveriteľnejšom „ stroji na voľnú energiu“. Colerov aparát na magnetickú energiu pozostával zo šiestich magnetov vyvinutých tak, že obvod zahŕňal magnety aj cievku.…

Fotografie ukazujú, ako sa svet zmenil za 100 rokov

0 icon

Pri porovnaní nášho detstva so súčasnosťou vidíme, ako sa veľa vecí zmenilo. Nehovoríme iba o našich telách, ani o konkrétnych aspektoch nášho života, ale hlavne o našom prostredí a svete, v ktorom žijeme. Z miest, kam sme chodili, už nie sú naše milované miesta, všetko môže vyzerať úplne odlišne od toho,…

Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu: 3. časť

0 icon

Pokračujeme v poradí treťou časťou článku z mini série s názvom Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu. Každý pokus vyzistiť informácie skončil rovnakou výhovorkou, že „všetky zariadenia a písomnosti“ sú zničené. Briti nedokázali z českých robotníkov zo Škodovky dostať žiadne informácie, zatiaľ čo Američania mali čiastočný úspech. Podarilo sa im zaistiť dve rakety a určité vedecké údaje. Ďalšími…

Vo svete IT

Windows 11 zrejme príde ako bezplatný upgrade Windowsu 10. Tešiť sa môžu aj používatelia starších verzií

0 icon

Oficiálne predstavenie len nedávno predčasne odhaleného operačného systému Windows 11 od spoločnosti Microsoft sa už nezadržateľne blíži. I keď do samotného predstavenia zostáva už iba týždeň, stále nepoznáme úplne všetky detaily a informácie o nadchádzajúcom operačnom systéme od Microsoftu. V priebehu dnešného dňa však začali internetom kolovať ďalšie dôležité detaily…

Pomocou tejto aplikácie môžete dostať do svojho smartfónu widget hodín z Androidu 12. Idete skúsiť?

0 icon

Spoločnosť Google ešte začiatkom mája predstavila nový Android 12 v BETA zostavení pre širokú verejnosť. V súčasnosti si ho môžu potenciálni záujemcovia vyskúšať naprieč viacerými modelmi smartfónov. Treba však dodať, že stále ide len o testovú verziu pripravovaného Androidu. Predstavenie novej verzie Androidu, odhliadnuc od nových funkcií, sa nieslo aj…

Pre ktoré Xiaomi zariadenia je už dostupná MIUI 12.5 nadstavba a ako ju môžete čo najrýchlejšie dostať do smartfónu?

0 icon

Diskusia o MIUI nadstavbe je v Xiaomi svete aktuálne horúcou témou. Dôvodom je, že Xiaomi v uplynulých dňoch uvoľnilo nadstavbu pre radu smartfónov. Išlo napríklad o Poco F2 Pro, Mi 10T Pro, Mi 10T, Redmi Note 9T a ďalšie. Rovnako spoločnosť rozpútala debatu aj okolo dostupnosti nadstavby aj pre staršie…

Leica predstavila svoj prvý smartfón, Leit Phone 1, ktorý už na prvý pohľad vyčnieva z davu

0 icon

Leica je výrobca kamerových modulov, ktorý sa dostal vo svete mobilných zariadení do povedomia najmä vďaka spolupráci so spoločnosťou Huawei. Nie tak dávno sa objavili správy, ktoré hovorili o tom, že spoločnosť už nemá v pláne ďalej predlžovať spoluprácu s čínskym výrobcom smartfónov. Ak sa tak stane, tak pôjde o…

MIUI 13 bude predstavená už čoskoro: Vieme, ktorý smartfón získa nadstavbu ako prvý!

0 icon

I keď nadstavba MIUI 12.5 ešte nie je úplne medzi všetkými smartfónmi, nie je pochýb, že Xiaomi už starostlivo pracuje na jej nástupcovi. Tento rok bude pre spoločnosť významným, keďže po toľkých prémiových smartfónoch, medzi ktoré sa radí napríklad skladateľný Mi MIX Fold či Mi 11 Ultra s druhým displejom,…

Armádny Magazín

Agent Navaľnyj ešte môže poslúžiť svojej Ruskej vlasti

0 icon

Rusko, 17. júna 2021 (AM) – Niekoľko dní pred summitom s Josephom Bidenom Vladimir Putin naznačil ďalšiu tému nadchádzajúcich rozhovorov. Kladne odpovedal na novinársku otázku o pripravenosti Ruska uvažovať o výmene väzňov s USA. Otázkou je, koho sa to konkrétne môže týkať — presnejšie o koho výmene sa bude diskutovať.   Pripomeňme,…

Podľa Putina predstavuje Ženevský samit skôr úspech. Červené čiary sa nebudú prekračovať

0 icon

Rusko, 17. júna 2021 (AM) – Niekoľkohodinový rusko-americký samit v ženevskom sídle „Villa La Grange“ sa skončil. Natiahlo sa to takmer na štyri hodiny — čo je mimochodom dvakrát dlhšie ako stretnutie Trumpa a Putina v Helsinkách v roku 2018.   Aktuálny samit bol charakteristický nedostatkom formátu „tete-a-tete“ – súkromnou komunikáciou medzi…

Prieskum: Rebríček krajín nepriateľských voči Rusku

0 icon

Rusko, 17. júna 2021 (AM) – Tri najpriateľskejšie krajiny, podľa názoru Rusov, sú v súčasnosti Bielorusko, Čína a Kazachstan, vyplýva z výsledkov prieskumu, ktorý uskutočnili sociológovia Centra Levada.   Bielorusko zároveň vedie tento zoznam s veľkým náskokom: 58% respondentov ho označilo za priateľskú

Ďalší úspech zbrojovky FN - získala americký kontrakt na guľomety M240 vo výške 92 miliónov dolárov

0 icon

USA, 17. júna 2021 (AM) – FN America získala zákazku na dodávku variantov guľometov M240 a príslušenstva pre americkú armádu za 92 miliónov dolárov. Toto je tretia významná dohoda spoločnosti s americkou armádou za posledné dva roky. Medzi ďalšie patrí jeden kontrakt na pušky M4 podpísaný začiatkom roku 2020 v hodnote viac…

Ako budú vyzerať raketomety v budúcnosti

0 icon

Rusko, 17. júna 2021 (AM) – Protitankové granátomety budúcnosti budú fungovať podľa neštandardnej schémy, prioritou nebude preraziť pancier, ale zneškodniť obrnené vozidlá inými spôsobmi, povedal novinárom Nikolaj Sereda, riaditeľ konštrukčnej kancelárie NPO Bazalt, ktorá je súčasťou ruského koncernu Techmaš Štátnej spoločnosti Rostech.   "Možno sa nem

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali