EUCOM vo svojej správe uvádza, že “neviditeľné” bombardéry s technológiou stealth dorazili z USA do zóny zodpovednosti Európskeho velenia USA, aby mohli nacvičiť integráciu na potenciálnom vojenskom bojisku, a tiež na účely leteckých cvičení.
Bombardéry umiestnia na leteckej základni Kráľovského letectva Fairford na juhozápade Anglicka.
Uvádza sa, že spoločné tréningové lety B-2 Spirit s európskymi spojencami umožnia zlepšenie operačnej kompatibility bombardérov a vybudovanie strategických vzťahov, ktoré sú nutné na odpor proti širokému spektru globálnych výziev.
Northrop B-2 Spirit
Viacúčelový strategický bombardér B-2 Spirit využíva technológiu stealth, ktorá mu pomáha k ľahkému prenikaniu aj nad veľmi dobre strážené územia. Jeho konštrukciu vyrobili prevažne z uhlíkových kompozitov a je veľmi náročná na údržbu.
Spirit mal nahradiť bombardéry B-1 Lancer. V 80. rokoch jeho tajný vývoj stál 23 miliárd dolárov a verejnosti ho prvýkrát predstavili 22. novembra 1988. Prvý prototyp B-2 vzlietol roku 1989 a v decembri 1993 vyrobili prvý sériový stroj. Do bojovej operácie prvýkrát nasadili v roku 1999 v Kosove.
Prvý let s hypersonickou aerobalistickou raketou
Strategický bombardér B-52H Stratofortress amerického vojenského letectva nedávno uskutočnil prvý let s hypersonickou aerobalistickou raketou AGM-183A.
Ako uviedli, v rámci skúšok išlo o prototyp ARRW, na ktorom neboli bojové hlavice. Je dôležité zdôrazniť, že letectvo nevykonávalo priamo samotné raketové štarty, čo však neznamená, žeby prvé letové skúšky boli menej významné. “Zhromaždili sme údaje o vplyve otrasov a vibrácií na samotnú zbraň a vonkajšie umiestnenie zbraní na lietadle,” uviedli vo svojom vyhlásení vojenské vzdušné sily.
Podľa slov Willa Ropera námestníka ministra vojenských vzdušných síl Spojených štátov amerických pre zadávanie zákaziek, technológie a logistiku, ARRW sa vyvíjajú vo veľmi krátkych termínoch. Americké letectvo očakáva, že sa podarí uviesť ARRW do bojaschopného stavu v prvej polovici roka 2020.