“Dvadsiateho piateho augusta priplával do Stredozemného mora torpédoborec vojenského námorníctva Ross s 28 strelami Tomahawk, ktorých rozsah umožňuje útočiť na celé územie Sýrie,” povedal.
Podľa Konašenkova sú tieto prípravy dôkazom toho, že Washington chce využiť inscenáciu ozbrojencov zo skupiny Haját Tahrír aš-Sam (predtým známa ako Džabhát an-Nusrat).
Ako zdôraznil generál, táto provokácia je pripravovaná za aktívnej účasti britských tajných služieb.
Do Perzského zálivu navyše priplával torpédoborec Sallivans s 56 strelami s plochou dráhou letu a na leteckú základňu Al Udeid v Katare sa premiestnil americký strategický bombardér B-1 s 24 strelami s plochou dráhou letu typu vzduch-zem Jass.
Aj Francúzsko je pripravené vykonať ďalšie nálety v Sýrii, ak sa Damask opäť odhodlá k chemickému útoku. V pondelok to vyhlásil francúzsky prezident Emmanuel Macrona na konferencii francúzskych veľvyslancov a svedčí to o tom, že aj Frncúzsko je zainteresované do provokácie.
Spolu s tým francúzsky prezident uviedol, že spoločný rusko-francúzsky koordinačný mechanizmus v otázke sýrskeho konfliktu priniesol prvé výsledky.
“Koordinačný mechanizmus s Ruskom, ktorý bol vytvorený v Petrohrade, priniesol prvé výsledky, a to hlavne v humanitárnej oblasti,” povedal Macron veľvyslancom.
Pritom Macrona podotkol, že nikdy netrval na rezignácii sýrskeho prezidenta Bašára Asada ako podmienku pre poskytnutie humanitárnej pomoci. Dodal však, že ponechanie moci v rukách Asada bude chyba.
“Francúzsko nemôže menovať budúceho vodcu Sýrie … Je ale našou povinnosťou a v našom záujme zabezpečiť, aby to mohol urobiť sýrsky ľud,” uviedol francúzsky prezident.
Ďalej uviedol, že sa obáva, že v sýrskej provincii Idlib nastane vážna humanitárna krízu. Podľa neho Francúzsko očakáva, že v súvislosti so situáciou v Idlibe Rusko a Turecko vyvinú na sýrsku vládu nátlak.
“Kto vyprovokoval všetky tie milióny utečencov? Kto vraždí vlastný ľud?” Položil si otázku Macron.