Pôjde o ďalšiu medzinárodnú zmluvu, ktorú USA jednostranne vypovedali, alebo sa v najbližšej dobe chystajú vypovedať. K zmluvám, od ktorých Američania jednostranne odstúpili patria napríklad Parížska dohoda o boji proti klimatickým zmenám, Zmluva o raketách stredného a krátkeho doletu, Zmluva o iránskom jadrovom programe a pod.
Trump zmluvu odmieta aj preto, že ju podpísal ešte jeho predchodca Barack Obama. USA je množstvo Trumpových voličov nadšených týmto rozhodnutím. Trump sympatizuje s americkou Národnou asociáciou držiteľov zbraní (NRA), ktorá zastrešuje právo Američanov na sebaobranu a z toho vyplývajúcu držbu zbraní a je jednou z najvplyvnejších záujmových skupín v USA. Právo Američanov vlastniť zbrane je priamo zakotvené v druhom dodatku americkej ústavy. (Barack Obama, naopak, spolu s ultraliberálmi chcel občanov čo najviac odzbrojiť. Neštítil sa pri tom použiť aj svoje slzy, a tlačil na zákaz zbraní po každej streľbe nejakého šialenca, kde zahynulo viac ľudí. Paradoxne, takéto fatálne streľby (či už na školách, alebo inde) sa udiali na miestach či v štátoch, kde boli zbrane zakázané a obete sa nemali ako brániť pred psychopatom.
Pre kritikov Trumpa i pre európskych politikov existencia ozbrojených občanov predstavuje nočnú moru. Obrovská vlna imigrantov do Európy zapríčinila, že ľudia sa začínajú cítiť ohrození, takisto si kladú otázku, prečo zlyháva polícia a politici, pretože teroristi, ktorí podnikajú v Európe útoky, sú ozbrojení. Etnickým Európanom však politici kladú rôzne prekážky a sprísňujú možnosti získať legálne zbraň pre vlastnú potrebu, takže stavajú domáce obyvateľstvo do role obete.
Trump vo svojom vyhlásení v USA doslovne všetkým Američanom odkázal. “Demokrati vám chcú vám zobrať vaše zbrane. Takže mali by ste vstať a ísť voliť”.
Vyhláseniami Donalda Trumpa je nemilo prekvapený nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. Ten uviedol, že USA musia niesť osobitú zodpovednosť za medzinárodné štandardy v otázke obchodovania so zbraňami, bližšie informácie o tom, čo Heiko Maas povedal si možno pozrieť tu
Svoje rozčarovanie z rozhodnutím Donalda Trumpa odstúpiť jednostranne od spomenutej dohody vyjadrili aj predstavitelia ďalších štátov v EÚ.
Čoraz viac obyvateľov EÚ začína byť presvedčených, že je potrebné vlastniť zbraň na vlastnú ochranu a ochranu vlastnej rodiny. Spoliehať sa na politikov nemá význam, všetky obete teroristických útokov sa spoliehali na to, že ich politici a polícia obránia. Mýlili sa. Politikov zaujíma v prvom rade ich vlastná bezpečnosť, o ktorú sa nemusia obávať, pretože ich strážia po zuby ozbrojení ochrankári z peňazí daňových poplatníkov. A ozbrojení Európania nie je to, po čom európski politici túžia. Vlastných ozbrojených obyvateľov sa obávajú aj americkí politici, preto tie snahy demokratov zbaviť americké obyvateľstvo možnosti vlastniť zbraň.