New York 20. februára (TASR) – Bolívijský prezident Evo Morales, ktorého dnes vymenovali za mimoriadneho ambasádora Medzinárodného roku quinoy, využil príležitosť a na pôde OSN spropagoval túto obilninu ako najlepšiu nutričnú alternatívu v časoch, kedy sa globálne zvyšujú ceny potravín. Informovala o tom agentúra DPA.
Do rovnakej funkcie Valné zhromaždenie OSN vymenovalo aj peruánsku prvú dámu Nadine Herediovú. Obaja predstavitelia budú počas tohto roku v rámci Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo pracovať na rozširovaní informácií o quinoe.
Morales pred zhromaždením OSN uviedol, že pôvodní obyvatelia Bolívie zachovali spôsob pestovania quinoy pre súčasné ako aj budúce generácie. "Pre bolívijský ľud je quinoa darom už viac ako 7000 rokov," povedal prezident, ktorý zároveň kritizoval zahraničné korporácie za zmonopolizovanie produkcie potravín kvôli vlastným ziskom na náklady chudobných ľudí.
OSN zaviedla Medzinárodný rok quinoy, nakoľko plodina dokáže znížiť nedostatok jedla na celom svete. Rastie totiž aj v suchej pôde, potrebuje iba málo vody a obsahuje pritom všetky základné výživné látky. Na Slovensku je známa aj ako mrlík čílsky.
Starí Inkovia ju nazývali "matka zrno" a považovali ju za posvätnú. Svojím zložením a vitamínmi spoľahlivo prevyšuje ryžu. Do Európy sa dostala v 19. storočí a v súčasnosti sú jej najväčšími pestovateľmi Peru a Bolívia. Quinoa sa dlhodobo používa ako súčasť potravy aj pre amerických astronautov.