Neznámi ozbrojenci sa na východe Ukrajiny zmocnili tanku z druhej svetovej vojny, ktorý stál ako pomník na podstavci pri obci Kosťantynivka. Krádežou sa podľa agentúry Unian zaoberá miestne policajné oddelenie. Či bol tank funkčný, ukrajinská agentúra neuvádza.
Podľa očitých svedkov skupina neznámych mužov najskôr obrnenec podrobila starostlivej prehliadke. “Skontrolovali technický stav tanku a potom ho odtiahli nevedno kam,” citovala agentúra z policajného záznamu.
Sovietsky tank typu IS-3 bol veteránom druhej svetovej vojny. Ide o ťažký tank, z ktorého výrobou sa začalo až v roku 1945. Označenie “IS” zodpovedá ruským iniciálkam mena sovietskeho vodcu Jozefa Stalina.
Tank z podstavca u Kosťantynivky bez stopy zmizol. Zlodejom podľa ukrajinskej agentúry hrozí trest až osem rokov väzenia.
jf






















