Ukrajinské zásoby energetických surovín vrátane polovice domácej produkcie plynu sa rýchlo scvrkávajú. Čo to znamená pre Ukrajinu?

Bratislava 19. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook/Naftogaz, Telegram)

 

Pred týždňom sme uverejnili článok spracovaný na základe analýzy Washington Post, ktorý odhaľuje, že na Ukrajine sa okrem černozeme bojuje aj o nerastné suroviny v hodnote triliónov dolárov. Tematicky naň nadväzuje analýza portálu Strana.ua venovaná energetike

Naftogaz
Ilustračné foto

Situácia s ťažbou plynu na Ukrajine je čoraz hmlistejšia

Podľa autorov analýzy šéf spoločnosti Naftohaz Jurij Vitrenko uviedol, že približne 50 % produkcie plynu Ukrajiny sa nachádza vo vojnovej zóne. Predtým varoval, že produkcia plynu na Ukrajine sa zníži. Zďaleka však neuvádzal také radikálne čísla – iba 7-8 %. Pritom bilancia zásobovania krajiny plynom vychádzala z týchto prognóz. A práve preto až do poslednej chvíle nevznikla v odbornom prostredí žiadna zvláštna panika. Koniec koncov, ak ťažba klesne len o 8 %, ešte s rezervou to vykompenzuje zníženie spotreby v dôsledku poklesu priemyslu. Skutočnosť je taká, že nikto nepozná presnú bilanciu zásobovania plynom, môžeme pracovať len so všeobecnými údajmi. Napríklad koľko plynu sa čerpá do podzemných zásobníkov plynu (PZP). Nie je však jasné, koľko plynu tam patrí ukrajinskej Národnej spoločnosti (NAK) a koľko súkromným spoločnostiam či nerezidentom. Po odhaleniach Jurija Vitrenka o tom, že 50 % produkcie sa nachádza vo vojnovej zóne nie je už obraz taký ružový. „V tejto súvislosti výzvy úradov, aby sa zásobili dekami, drevom a krbmi na zimu, nadobudli nový zmysel,” hovorí expert na energetický trh Oleg Popenko.

 

Prečo je situácia v oblasti domácej ťažby plynu v súčasnosti taká dôležitá?

Predtým, keď sa robili prognózy o tom, koľko plynu Ukrajina potrebuje, odborníci vychádzali z predpokladu, že v dôsledku ruského obsadenia časti ukrajinského územia a zastavenia veľkej časti priemyslu bude krajina potrebovať oveľa menej plynu ako v predchádzajúcich rokoch. Preto sa rátalo s tým, že bude možné prežiť zimu s plynom vlastnej výroby a ak bude potrebné nejaký plyn doviezť, nebude to vôbec veľa. Ak však vezmeme do úvahy údaje, ktoré uviedol Vitrenko, ukazuje sa, že veľmi významná časť vlastnej produkcie plynu Ukrajiny sa nachádza v rizikovej zóne kvôli vojenským operáciám. Portál Strana.ua analyzoval, do akej miery je to pravda a aké je riziko pre ľudí a podniky.

Počítadlo plynu

Portál už predtým písal o alarmujúcich predpovediach mimoriadne komplikovanej vykurovacej sezóny: ľuďom sa odporúča, aby sa zásobili teplým oblečením a dekami, nakúpili drevo a kachle na drevo. Podniky sú tiež v šoku: cena plynu pre firmy sa zvýšila na 41-45 hrivien (1,09 – 1,20 EUR) (aktuálny kurz je 37,5 hrivien za 1 EUR) za meter kubický.

Napriek tomu úrady stále tvrdili, že príprava na zimu je pod kontrolou. Do podzemných zásobníkov sa plánuje prečerpať 19 miliárd kubických metrov plynu, čo by malo byť vzhľadom na pokles spotreby dostatočné. Pokles domácej produkcie plynu bol známy už pred niekoľkými mesiacmi. Jurij Vitrenko predpovedal pokles objemu výroby o 7-8 %. Súkromní výrobcovia odhadovali podobný pokles. Aj po zohľadnení tejto skutočnosti sa však očakávalo, že Ukrajine bude stačiť približne 18 až 19 miliárd m3 plynu.

Podľa odhadov Jurija Korolčuka, analytika z Inštitútu strategických štúdií, spotreba, ktorá v minulých rokoch dosahovala približne 27 miliárd metrov kubických, tento rok klesne na 20 až 22 miliárd. Rovnaké údaje uvádza aj ministerstvo energetiky Ukrajiny.

Dopyt po plyne sa zníži, pretože jednak niektoré regióny, ktoré sú buď dočasne okupované, alebo v nich nebude možné uskutočniť vykurovaciu sezónu (napríklad úrady Ukrajinou kontrolovanej časti Doneckej oblasti už oznámili, že nemajú možnosť začať vykurovaciu sezónu – pozn. red.). Po druhé, časť odvetvia sa zastavila. Len Azovstal má mínus pol miliardy kubických metrov,” vysvetlil Popenko.

Vedúci špeciálnych projektov vo Vedecko-technickom centre Psyche Gennadij Rjabcev dodal, že analytici sa riadili týmito výpočtami, keď odhadovali, že Ukrajina by mala na viac-menej normálne prežitie zimy nakúpiť 2 až 3 miliardy kubických metrov plynu – pre každý prípad. A v podstate ich podľa nich možno ani nebolo nutné kupovať. Ak však vezmeme do úvahy Vitrenkovo vyhlásenie o 50 % ťažby plynu vo vojnovej zóne, situácia sa diametrálne mení.

Ako sa plyn „odparuje“

Ako sme uviedli, Jurij Vitrenko, šéf Naftogazu, v nedávnom rozhovore o vplyve vojny na energetický trh uviedol, že približne 50 % produkcie sa nachádza vo vojnovej zóne v Charkovskej oblasti.

ťažba plynu
Predpokladaný objem najväčších plynových nálezísk ťažobných spoločností v miliardách m3 plynu

Hovoríme o Šebelinke. Závod na spracovanie plynového kondenzátu bol pred niekoľkými mesiacmi vyradený z prevádzky raketovým útokom, ale ťažba plynu pokračuje. Z približne 13 miliárd kubických metrov, ktoré vyťažila Ukrgazdobyča, sa tam ťaží viac ako 6 miliárd kubických metrov, čo je úctyhodný objem. Do dnešného dňa sa našťastie nič kritické nestalo, ale prebieha vojna a samozrejme je možné všetko – od ostreľovania až po obsadenie,” hovorí Jurij Korolčuk.

Štátny podnik Šebelinkagasdobyča, ako sa uvádza na jeho oficiálnej webovej stránke, sa podieľa viac ako 40 % na ťažbe zemného plynu na Ukrajine. Ťaží na 57 ropných a plynových náleziskách nielen v Charkove, ale aj v Doneckej, Luhanskej, Dnepropetrovskej a Poltavskej oblasti. Z nich len Poltavská a Dnepropetrovská oblasť sú z hľadiska vojenských operácií viac-menej pokojné.

Ak sa pozrieme na jednotlivé regióny, na frontový Charkovský región pripadá 45 % celkovej produkcie plynu. Poltavská oblasť predstavuje 44 %, Ľvovská oblasť 4 % a zvyšok poskytujú ostatné regióny. Spoločnosť Ukrgasdobyča obhospodaruje polia Šebelynskoje, Zapadno-Krestyščenskoje, Efremovskoje a Melechovskoje v Charkovskej oblasti. Najväčšie je pole Šebelynskoje. A je najbližšie zo všetkých k zóne bojov.

Mimochodom, niektoré z polí, na ktorých Naftogaz a jeho dcérske spoločnosti ťažia, sú už pod ruskou kontrolou. Ide napríklad o ložisko Sviatogorsk pri Severskom Donecku na hranici Doneckej a Charkovskej oblasti, kde sa ťaží plyn z tvrdých pieskovcov (ťaží sa rovnakou technológiou frakovania ako bridlicový plyn). Najväčšie ložisko bridlicového plynu, Juzivské pole (medzinárodný gigant Shell ho začal rozvíjať v roku 2013, ale nasledujúci rok od neho upustil kvôli vojne na Donbase), bolo tiež obsadené Rusmi alebo sa nachádza v aktívnej vojnovej zóne. Azovské pole vlastní spoločnosť NAK Naftogaz.

Ak hypoteticky predpokladáme, že Šebelinka nebude dodávať plyn, tok plynu z vlastnej ťažby klesne zo 40 miliónov metrov kubických na 20 miliónov metrov kubických denne. Ide o deficit 600 miliónov metrov kubických mesačne a až 3 miliardy metrov kubických za sezónu. Inými slovami, ak sa už Ukrajina pripravuje na najhoršie, namiesto 19 miliárd kubických metrov by mala do podzemných zásobníkov plynu (PZP) napumpovať aspoň 22 miliárd, alebo ešte lepšie 24. Pri súčasných cenách na spotových trhoch v Európe na úrovni 2 500 USD za tisíc kubických metrov potrebuje obrovské sumy. A aj keby peniaze boli, nájsť voľné objemy plynu v Európe, ktorá sa pripravuje na energetický hlad, bude veľmi ťažké. Ale v zime to bude prakticky nereálne,” povedal Korolčuk.

Je jasné, že ide o pesimistický scenár

Je nepravdepodobné, že by Ukrajina naraz prišla o 50 % svojej produkcie, pokiaľ Rusi nezačnú zámerne útočiť na centrá ťažby plynu.

Nejasná je však aj situácia s plynom od súkromných výrobcov. Technicky aj oni tvrdia, že došlo k miernemu poklesu, hoci priznávajú, že pracovať vo vojnových podmienkach nie je jednoduché. Ako uviedol výkonný riaditeľ Asociácie výrobcov plynu Ukrajiny Arťom Petrenko, existujú polia, ktoré Rusi zabrali a na ktorých sa už neťaží. V dôsledku toho predpovedá pokles produkcie súkromných výrobcov o 7-8 % ročne. Podľa Korolčuka však v skutočnosti môžu súkromní výrobcovia znížiť produkciu až o 2 mld. kubických metrov zo 6 mld. kubických metrov, ktoré dodávajú na trh.

Dôvody sú nasledovné: súkromné spoločnosti sa nemôžu dohodnúť so štátom na nájomnom (ktoré je viazané na cenu plynu v Európe) a s NAK na nákupnej cene plynu. Kabinet nedávno prijal uznesenie, ktoré zaväzuje Naftogaz nakupovať plyn od súkromných spoločností, ale nehovorí nič o cene.

Môže to byť cena európskeho hubu, t. j. 2 500 USD, čo je určite nepravdepodobné, alebo cena na domácom trhu, t. j. 40-45 tisíc hrivien (1066 – 1200 EUR) za tisíc metrov kubických. A môže to byť oveľa menej. Dohadovanie cien pokračuje,” povedal Riabcev. To znamená, že ak sa nenájde kompromis, deficit plynu by mohol byť ešte výraznejší.

Problém je aj v PZP. Koľko z 12,5 mld. m3 plynu patrí NAK a koľko je súkromných investorov vrátane nerezidentov. A či si ho budú môcť odtiaľ vypumpovať v tej najnevhodnejšej chvíli. Otázkou tiež je, či Vitrenkove vyjadrenia o rizikách pri ťažbe plynu súvisia s prípravou spoločnosti na to, že situácia s plynom bude veľmi zlá. V tom istom tóne znejú aj hororové príbehy starostov o ťažkej zime (kyjevský starosta Vitalij Kličko a ľvovský starosta Andrij Sadovyj o tom už hovorili),” dodal Popenko.

Cena sa pohybuje na úrovni 60 hrivien (1,6 EUR) za kubík

Korolčuk tvrdí, že bez ohľadu na to, aká je situácia s plynom, ten bude pre priemysel len drahší. Podniky tvrdia, že cena niektorých z nich presahuje 40 hrivien (1,07 EUR) za kubík. „Predpoveď na september je. 41-45 hrivien (1,09 – 1,20 EUR) za kubík”, hovorí Sergej Vovčenko, vedúci Dairy Alliance. A táto cena už teraz šokuje obchodníkov. „Stále nám ponúkajú cenu 36,6 hrivien (0,97 EUR) za kubík. Ak bude drahší, všetko sa zrúti,” dodal Alexander Barsuk, šéf koncernu Yaroslav.

Medzitým sa podľa Korolčuka ceny plynu pre podniky posúvajú k 60 hrivnám za kubík a ešte vyššie. „Podľa vzorca dovoznej parity to môže byť 90 hrivien (2,40 EUR), a to už v blízkej budúcnosti,” hovorí expert. Pri takýchto cenách plynu sa obchod jednoducho zastaví. Problém s nedostatkom plynu sa vyrieši, ale veľmi pochybným spôsobom: ekonomika bude definitívne zničená, dodal Riabcev.

Združenie Ukrcukor už uviedlo, že 10 cukrovarov na Ukrajine sa zastaví kvôli drahému plynu. „Cena komerčného plynu ponúkaného podnikom je taká, že nie je možné spustiť závod, pretože každý kilogram cukru vyrobený s týmto plynom prináša len straty. To je dôvod, prečo tento rok nebude v prevádzke ďalších 10 cukrovarov, čo znamená, že na Ukrajine bude spustených len 22 cukrovarov,” uvádza sa vo vyhlásení.

Popenko poznamenáva, že budú trpieť tiež ľudia. Nezvýšia sa im možno ceny plynu a kúrenia. Nie je však isté, či samotnú službu dostanú.

Je pravdepodobné, že dôjde k prerušeniu dodávok plynu, výpadkom elektriny a ďalším dôsledkom. Týka sa to verejného sektora, vzdelávania a sektora bývania. Túto zimu budú mrznúť všetci,” uzavrel Popenko.

Súvisiace články:

“Ukrajina neprežije”: Rusko už kontroluje jej nerastné suroviny v hodnote biliónov dolárov

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Una vittoria storica: Talianskí voliči sa vzbúrili technokratom, ktorí viedli krajinu do záhuby!

0 icon

Rím 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Valentina Stefanelli)   "Una vittoria storica" - historické víťazstvo. Takto reagovala internetová stránka jedného z hlavných talianskych denníkov Corriere della Sera na výsledky prieskumov zverejnené po ukončení hlasovania v nedeľu večer v talianskych parlamentných voľbách Pravicová koalícia pod vedením Giorgii Meloniovej získala podľa prognóz 40 -…

Hrana možností

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/vidlakovyky/Foto:Facebook)   Ve svém včerejším článku jsem tvrdil, že volby byly vítězství. Sice ne takové, jak všichni čekali, ale vítězství to bylo. Pětikolka takřka všude oslabila, ANO takřka všude posílilo, takřka všude se do zastupitelstev dostala SPD a takřka všude bojují o senát kandidáti ANO proti…

Líder rebríčka Carlsen obvinil 19-ročného Niemanna z podvádzania

0 icon

Oslo 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Gálik)   Líder svetového rebríčka šachistov Nór Magnus Carlsen obvinil Američana Hansa Niemanna z podvádzania počas ich vzájomného zápasu na turnaji Sinquefield Cup v americkom St. Louis. Devätnásťročný mladík nad ním podľa neho nezvíťazil čestne Carlsen naznačil, že v blízkej budúcnosti poskytne viac informácií o…

Mikulcova vizitka: Česko dočasne zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskom kvôli nelegálnym migrantom

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: TASR/DPA-Armin Weigel)   Česká vláda rozhodla o dočasnom zavedení kontrol na hranici so Slovenskom. Dôvodom je prílev nelegálnych migrantov kvôli nelegálnej migrácii najmä zo Sýrie. "Opatrenie bude platiť od štvrtku," povedal predseda českej vlády Petr Fiala a minister vnútra Vít Rakušan. Skončiť by malo…

Heredoš hovorí o netransparentnosti Kusého kampane, ten to odmieta

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Kandidát na primátora Bratislavy v tohtoročných jesenných komunálnych voľbách Miroslav Heredoš vyzval jedného zo svojich súperov Rudolfa Kusého, aby ozrejmil financovanie svojej kampane. Považuje ju totiž za netransparentnú. Kusý jeho tvrdenia odmieta "Chceme vedieť, odkiaľ pán Kusý zobral sumu na financovanie kampane, ktorá stojí…

Potýčka medzi poslankyňami má dohru. Padol návrh, aby Cigániková skončila na čele parlamentného výboru. Reaguje aj Tabák

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na čele parlamentného výboru by nemala stáť žena, čo v noci vymetá bary a bije sa tam, vyhlásil poslanec Tomáš Taraba (Život-NS). Reagoval tak na potýčku medzi poslankyňami Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (Sme rodina) Pripomeňme, že minulý týždeň…

Ľuboš Blaha upozorňuje na politicky motivovanú šikanu známeho českého diplomata a politológa Petra Druláka

0 icon

Bratislava 27. september 2022 (Foto:   Na nedôstojné prenasledovanie a šikanu českého diplomata a politológa Petra Druláka upozornil vo svojom statuse na sociálnej sieti Ľuboš Blaha. Bývalý veľvyslanec ČR vo Francúzsku Petr Drulák čelí pokusom o dehonestáciu a výpoveď z Ústavu medzinárodných vzťahov, nakoľko liberálnym kruhom sa nepáčia jeho názory, ktoré údajne nahrávajú ruskej…

Prezidentka vystúpi so správou o stave republiky v októbri. Možno by stačilo povedať len: Od deviatich k piatim

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian)   Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vystúpi s tohtoročnou správou o stave republiky na októbrovej schôdzi NR SR. Informoval o tom dnes jej hovorca Martin Strižinec. Minuloročnú správu o stave republiky predniesla Čaputová v parlamente 28. septembra 2021 Hneď v úvode minuloročnej správy sa…

Medvedev: Západní demagógovia prehltnú aj použitie jadrovej zbrane

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Bývalý prezident Ruska a šéf Bezpečnostnej rady Ruska sa vrátil k tému použitia jadrových zbraní. Reaguje na neutíchajúce vyhlásenia Západu, aby sa Rusko neopovážilo použiť jadrové zbrane. Medvedevovi je trochu čudný tento povik, pretože Rusko sa na niečo také zatiaľ nechystá - ak…

Čo by sa stalo, keby Putin zhodil jadrovú bombu?

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/b92.net/Foto:TASR/AP/Grigory Sysoev, Sputnik, Kremlin)   Keď sa jeho sily na Ukrajine začali sťahovať, ruský prezident Vladimir Putin opäť pohrozil jadrovými zbraňami, možno aj taktickými V minulotýždňovom prejave varoval, že "v prípade ohrozenia územnej celistvosti krajiny a pri obrane Ruska a ruského ľudu určite použije všetky dostupné…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Gustáv Murín

Výtvor žltej tlače - Matovič

0icon

Je to bizarné! Naša žltá tlač v cudzích službách (SME-čko, denník N-ádor, týždeň, aktuality.sk a v počiatkoch aj Trend) vypustili džina z fľaše – teda Matoviča z psychiatrie – a teraz by ho radi natlačili späť. Ale nejde to. Vydláždili mu cestu k moci vopred absurdne vykonštruovaným obvinením, že Ficova vlád

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Una vittoria storica: Talianskí voliči sa vzbúrili technokratom, ktorí viedli krajinu do záhuby!

0 icon

Rím 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Valentina Stefanelli)   "Una vittoria storica" - historické víťazstvo. Takto reagovala internetová stránka jedného z hlavných talianskych denníkov Corriere della Sera na výsledky prieskumov zverejnené po ukončení hlasovania v nedeľu večer v talianskych parlamentných voľbách Pravicová koalícia pod vedením Giorgii Meloniovej získala podľa prognóz 40 -…

Hrana možností

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/vidlakovyky/Foto:Facebook)   Ve svém včerejším článku jsem tvrdil, že volby byly vítězství. Sice ne takové, jak všichni čekali, ale vítězství to bylo. Pětikolka takřka všude oslabila, ANO takřka všude posílilo, takřka všude se do zastupitelstev dostala SPD a takřka všude bojují o senát kandidáti ANO proti…

Líder rebríčka Carlsen obvinil 19-ročného Niemanna z podvádzania

0 icon

Oslo 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Gálik)   Líder svetového rebríčka šachistov Nór Magnus Carlsen obvinil Američana Hansa Niemanna z podvádzania počas ich vzájomného zápasu na turnaji Sinquefield Cup v americkom St. Louis. Devätnásťročný mladík nad ním podľa neho nezvíťazil čestne Carlsen naznačil, že v blízkej budúcnosti poskytne viac informácií o…

Mikulcova vizitka: Česko dočasne zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskom kvôli nelegálnym migrantom

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: TASR/DPA-Armin Weigel)   Česká vláda rozhodla o dočasnom zavedení kontrol na hranici so Slovenskom. Dôvodom je prílev nelegálnych migrantov kvôli nelegálnej migrácii najmä zo Sýrie. "Opatrenie bude platiť od štvrtku," povedal predseda českej vlády Petr Fiala a minister vnútra Vít Rakušan. Skončiť by malo…

Heredoš hovorí o netransparentnosti Kusého kampane, ten to odmieta

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Kandidát na primátora Bratislavy v tohtoročných jesenných komunálnych voľbách Miroslav Heredoš vyzval jedného zo svojich súperov Rudolfa Kusého, aby ozrejmil financovanie svojej kampane. Považuje ju totiž za netransparentnú. Kusý jeho tvrdenia odmieta "Chceme vedieť, odkiaľ pán Kusý zobral sumu na financovanie kampane, ktorá stojí…

Potýčka medzi poslankyňami má dohru. Padol návrh, aby Cigániková skončila na čele parlamentného výboru. Reaguje aj Tabák

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na čele parlamentného výboru by nemala stáť žena, čo v noci vymetá bary a bije sa tam, vyhlásil poslanec Tomáš Taraba (Život-NS). Reagoval tak na potýčku medzi poslankyňami Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (Sme rodina) Pripomeňme, že minulý týždeň…

Ľuboš Blaha upozorňuje na politicky motivovanú šikanu známeho českého diplomata a politológa Petra Druláka

0 icon

Bratislava 27. september 2022 (Foto:   Na nedôstojné prenasledovanie a šikanu českého diplomata a politológa Petra Druláka upozornil vo svojom statuse na sociálnej sieti Ľuboš Blaha. Bývalý veľvyslanec ČR vo Francúzsku Petr Drulák čelí pokusom o dehonestáciu a výpoveď z Ústavu medzinárodných vzťahov, nakoľko liberálnym kruhom sa nepáčia jeho názory, ktoré údajne nahrávajú ruskej…

Prezidentka vystúpi so správou o stave republiky v októbri. Možno by stačilo povedať len: Od deviatich k piatim

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian)   Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vystúpi s tohtoročnou správou o stave republiky na októbrovej schôdzi NR SR. Informoval o tom dnes jej hovorca Martin Strižinec. Minuloročnú správu o stave republiky predniesla Čaputová v parlamente 28. septembra 2021 Hneď v úvode minuloročnej správy sa…

Medvedev: Západní demagógovia prehltnú aj použitie jadrovej zbrane

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Bývalý prezident Ruska a šéf Bezpečnostnej rady Ruska sa vrátil k tému použitia jadrových zbraní. Reaguje na neutíchajúce vyhlásenia Západu, aby sa Rusko neopovážilo použiť jadrové zbrane. Medvedevovi je trochu čudný tento povik, pretože Rusko sa na niečo také zatiaľ nechystá - ak…

Čo by sa stalo, keby Putin zhodil jadrovú bombu?

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/b92.net/Foto:TASR/AP/Grigory Sysoev, Sputnik, Kremlin)   Keď sa jeho sily na Ukrajine začali sťahovať, ruský prezident Vladimir Putin opäť pohrozil jadrovými zbraňami, možno aj taktickými V minulotýždňovom prejave varoval, že "v prípade ohrozenia územnej celistvosti krajiny a pri obrane Ruska a ruského ľudu určite použije všetky dostupné…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Gustáv Murín

Výtvor žltej tlače - Matovič

0icon

Je to bizarné! Naša žltá tlač v cudzích službách (SME-čko, denník N-ádor, týždeň, aktuality.sk a v počiatkoch aj Trend) vypustili džina z fľaše – teda Matoviča z psychiatrie – a teraz by ho radi natlačili späť. Ale nejde to. Vydláždili mu cestu k moci vopred absurdne vykonštruovaným obvinením, že Ficova vlád

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

Armádny Magazín

Prioritou bude bezpečnosť Rusov. Špeciálna vojenská operácia na Ukrajine sa po vstupe nových republík stane protiteroristickou

0 icon

Rusko, 27.september 2022 (AM) – Armádnemu generálovi Dmitrijovi Bulgakovovi nemožno vyčítať prácu námestníka ministra obrany Ruskej federácie pre logistiku, domnieva sa vedúci Katedry politológie a sociológie Ruskej ekonomickej univerzity. G.V. Plechanov a Andrey Koškin, expert Asociácie vojenských politológov. Tak okomentoval vyhlásenie Ministerstva obrany Ru

Pouličné nepokoje v Iráne – americká pomsta za dodávku útočných bezpilotných lietadiel Rusku

0 icon

Irán, 27.september 2022 (AM) – Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan 16. júla pre CNN povedal , že USA majú informácie naznačujúce, že Irán sa „pripravuje poskytnúť Rusku niekoľko stoviek bezpilotných

V Záporoží sa rozhodli sformovať tri dobrovoľnícke prápory

0 icon

Zaporožie, 27.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku masívneho palebného zásahu miesta nasadenia 14. mechanizovanej a 95. výsadkovej útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v obciach Senkovo ​​​​a Červonyj Oskol v

Pripravujú "vlkov" na nacistov? Bývalých čečenských militantov chcú z väzníc vypustiť na Ukrajinu

0 icon

Čečensko, 27.september 2022 (AM) – Neoficiálne zdroje informujú o najnovšom "prekvapení" pre ukrajinských nacistov v podobe vypustenia „vlkov“. Na vykonávanie špeciálnej operácie sa vo väzniciach chystá verbovanie bývalých čečenských bojovníkov.   Podľa zdroja majú bývalí militanti, ktorí bojova

"Nejdú do vojny": Izraelský expert Jakov Kedmi vysvetlil čo vlastne čaká zmobilizovaných Rusov

0 icon

Izrael, 27.september 2022 (AM) – Rusi povolaní v rámci čiastočnej mobilizácie väčšinou nebudú vyslaní na front, ale zostanú na druhej a následnej línii obrany. Uviedol to vojensko-politický expert Jakov Kedmi.   Rusi mobilizovaní od 21. septembra nie sú určení na vyslanie na líniu dotyku, ale najmä na zabezpečenie kontroly nad o

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali