Takto zareagoval na slová riaditeľa ukrajinského inštitútu národnej pamäte Vladimíra Vjatroviča, ktorý nazval pripomínanie si Dňa smútku a žiaľu a pripomínanie si obetí vojny atavizmom, ktorý len predlžuje život mýtu o Veľkej vlasteneckej vojne.
Člen senátneho výboru pre medzinárodné otázky Igor Morozov je presvedčený, že politický kurz Ukrajiny „stále viac a viac degraduje“. „O čo viac sa chce Ukrajina dostať medzi demokratické spoločenstvo európskych štátov, tým ostrejšie sa pred ňou vynára problém s historickou pamäťou,“ nazdáva sa politik.
Mnohí ukrajinskí voliči sa podľa neho však cítia byť vnukmi hrdinov Veľkej vlasteneckej vojny.
„Mnohí Ukrajinci stratili svojich blízkych na poliach Veľkej vlasteneckej vojny, na frontoch oslobodzujúcich od hitlerovských vojsk, od nacizmu samotnú Ukrajinu. Preto je tento konflikt historickej pamäte medzi väčšou časťou Ukrajincov a politickou vrstvou čoraz silnejší. V tom je tragédia štátu. Ukrajina nebude mať budúcnosť, ak sa historická pamäť ostane len na príkladoch UPA, Šucheviča a Banderu. Toto privedie k zopakovaniu 30-tych rokov v Nemecku keď sa k moci dostali nacisti na čele s Hitlerom,“ presvedčený je Morozov.
Podľa vz.ru, srspol.sk