Zatiaľ čo konzervatívci ako Tusk zdôrazňujú naliehavosť sprísnenia režimu na hraniciach EÚ, iní vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej presadzujú, aby členské štáty preukázali “solidaritu” a zdieľali zodpovednosť za prijatie utečencov.
“Nemôžeme ďalej dovoľovať, aby sa solidarita rovnala naivite, otvorenosť sa rovnala bezmocnosti, sloboda sa rovnala chaosu. A tým samozrejme poukazujem na situáciu na hraniciach,” povedal Tusk vo svojom krátkom prejave, v ktorom však nespomenul konkrétne mená. Na zjazde v Madride však bola prítomná i Merkelová, ako aj maďarský premiér Viktor Orbán či predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.
Podľa Tuska by sa európski lídri nemali vzdať svojej “prvotnej povinnosti” chrániť územie svojich štátov a odkázal im, že “ak chcú pomáhať iným, musia byť najprv schopní postarať sa o seba a svojich blízkych”. Za obmedzenie nelegálnej migrácie pritom pochválil španielskeho premiéra Mariana Rajoya v úlohe hostiteľa.
Európska ľudová strana združujúca konzervatívne strany v Európskom parlamente na úvod svojho zjazdu vyzvala na posilnenie ochrany vonkajších hraníc EÚ v reakcii na súčasnú utečeneckú krízu. Zdôraznila, že EÚ by nemala uzatvárať svoje hranice, ale musí zaviesť prísnejšie kontroly, aby dostala prílev prichádzajúcich utečencov pod kontrolu.