Tretí sektor doslova vozil migrantov do EÚ, potvrdil Fico

Tretí sektor doslova vozil migrantov do EÚ, potvrdil Fico

Bratislava 13. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Robert Fico vystúpil na tlačovej konferencii potom ako nemecká kancelárka Angela Merkelová senzačne ohlásila, že ustupuje od politiky kvót, keď otvorene priznala, že migračné kvóty ničomu nepomohli, že sa jej nepodarilo presadiť svoju víziu spoločnej európskej migračnej politiky, a že už sa jej to ani v budúcnosti nepodarí. Fico so zadosťučinením skonštatoval, že Merkelová sa prihlásila k slovenskej myšlienke „flexibilnej solidarity“.

Na snímke predseda strany SMER-SD Robert Fico

Merkelová na rokovaní s poslancami za bavorskú CSU mala priznať zlyhanie myšlienky kvót. Uznala, že „tlačenie na prijatie kvót neprispelo k zmieru v EÚ“. Na toto veľmi dôležité vyhlásenie zareagovali mnohí politici a strana Smer-SD pri tejto príležitosti zvolala tlačovú konferenciu.

Reklama

„Európska únia migračnú krízu nikdy nezvládala,“ povedal predseda najsilnejšej vládnej strany Robert Fico. „Za najsilnejšiu zbraň EÚ ponúkala povinné kvóty, na základe ktorých mali mať členské štáty podľa počtu obyvateľov povinnosť prijať na svojom území určitý počet migrantov, ktorí prišli do Európy. Je pre mňa veľkým potešením skonštatovať, že SR od samého začiatku stála na čele skupiny krajín, ktoré boli proti povinným kvótam.“

 

Reklama

Odmietanie zmeny kultúry a tradícií nie je xenofóbia

Fico vymenoval dôvody, prečo odmieta kvóty: „Naďalej trváme na tom, že drvivá väčšina migrantov, ktorí prichádzajú do Európy, sú ekonomickí migranti. Len malé percento z nich prichádza pod tlakom ohrozenia ich života a zdravia. Myslíme si, že tam treba pomáhať, ale pokiaľ ide o ekonomických migrantov, neexistuje žiadne ľudské právo na prácu v EÚ.“ Možno je len náhoda, že Fico použil slovo „prácu“.

„Druhý dôvod bol ten, že vlny migrantov, ktoré bez akejkoľvek kontroly prichádzali do Európy, prinášali so sebou obrovské riziká teroristických útokov, čo sa aj potvrdilo,“ povedal Robert Fico. „Ďalším naším argumentom bolo, že sme nechceli zmenu kultúry a tradícií v Európe. V tomto duchu sa dnes chránia aj iné krajiny. Tiež sme vnímali veľké riziko, že pri príchode takéhoto obrovského počtu migrantov tu bude negatívny vplyv na bežnú kriminalitu. Stačí spomenúť ako migranti obťažovali ženy v Mníchove či iných mestách.“ Teda nechcieť zmenu kultúry a tradícií v našej krajiny v multikultúrnom smere nie je prejav xenofóbie, ako nám to naznačujú niektoré médiá, ale myslí si to aj bývalý premiér, ktorého zatiaľ za xenofóba neoznačujú, možno aj preto, že majú na neho poruke množstvo iných nálepiek.

„Trvali sme na tom, že tieto kvóty nefungujú a dnes môžeme potvrdiť údaj, že zo 160 tisíc migrantov, ktorí mali byť v rámci povinných kvót prerozdelených, ich bolo prerozdelených len niečo málo cez 34 tisíc. A najmä tie krajiny, ktoré najviac kričali a tlačili na dodržanie povinných kvót, si nesplnili svoje povinnosti,“ povedal Fico. „My sme politicky jasne vyjadrili náš pohľad, že rozhodnutie, ktoré nie je jednomyseľné, a v ktorom jedna skupina krajín rozhodne proti druhej skupine krajín, vyorá hlbokú brázdu. A to sa aj stalo. Kvóty spôsobovali obrovskú nervozitu pri každom jednom rokovaní európskej rady. Akonáhle sa táto téma objavila, začalo byť dusno.“ Tu je opísaná podstata veľmi vážneho problému: „keď jedna skupina krajín rozhodne proti druhej skupine krajín…“ Áno, presne takto to v praxi bolo. A je veľmi otázny samotný zmysel a funkčnosť únie, v ktorej by sa mala opakovať takáto situácia.

 

Reklama

Niektoré krajiny tajili kriminalitu migrantov

„Chcem so zadosťučinením skonštatovať, že tento postoj vlády SR proti povinným kvótam bol našťastie konzistentný od samého začiatku až do konca a neustúpili sme ani o piaď,“ zdôraznil Fico. „Dokonca sme urobili aj krok, ktorý nebol celkom bežný – obrátili sme sa aj na príslušné súdne inštitúcie Európskej únie, aby v tejto veci rozhodli. Našťastie sa tento problém riešil za účasti strany Smer-SD vo vláde. Keby dnes mali exekutívne právomoci takí ľudia ako je pán Kiska, nepochybujem, že by sme tu mali tisíce migrantov so všetkými negatívnymi dôsledkami.“ Dá sa v tomto azda s pánom bývalým premiérom nesúhlasiť?

Pre Fica je zadosťučinením, že tvrdý postoj Slovenska ku kvótam uznala za správny aj nemecká kancelárka a považuje to za veľký úspech slovenskej diplomacie: „Bolo to slovenské predsedníctvo, ktoré prišlo s alternatívnymi návrhmi, keď sme skonštatovali, že riešením nie sú povinné kvóty, nie povinná solidarita, ale takzvaná pružná solidarita. Každá krajina sa musí rozhodnúť podľa svojich možností a schopností ako pristúpi k pomoci v rámci riešenia migračnej krízy.“

„Bolo preukázané, že v niektorých krajinách EÚ sa úmyselne zahmlievali informácie o útokoch migrantov na miestnych obyvateľov,“ potvrdil Fico ďalšiu zo skutočností, ktorú doposiaľ oficiálne médiá označovali za hoax. „Myslím si, že to bola nedávna vražda 14-ročného dievčaťa v Nemecku, ktorá pohla aj nemeckou spolkovou kancelárkou, aby uznala, že povinné kvóty nefungujú, že nemajú žiadny význam, a že spôsobili veľké pnutie v rámci EÚ.“

 

Reklama

Kvóty sú naozaj definitívne mŕtve?

„Zdá sa, že to nie je iba postoj Nemecka, ale menia názor aj iné krajiny. Rakúsko prijíma vážne opatrenia voči migrantom, Taliansko odmietlo prijať loď s migrantmi, Malta s tým má už tiež problém. Je preto veľmi dobré, že toto napätie ohľadne povinných kvót v EÚ končí,“ naznačuje možnosť definitívneho konca tejto slepej uličky Fico. „Nemyslím si, že by niekto mal ešte záujem, po tom všetkom, čo sa deje, vyorať ďalšiu hlbokú brázdu. Máme dnes iné problémy.“

Róbert Fico uvádza príklady: „Dnes sa musí Európa zjednotiť proti clám, ktoré USA nasadili proti dovozu ocele a hliníka z EÚ do USA. Čo ak prídu ešte nejaké opatrenia zo strany USA ohľadne automobilového priemyslu? My sa musíme zjednotiť a nemôžeme klásť na stôl témy, ktoré EÚ rozdeľujú. A kvóty nepochybne takou témou sú.“

Aké riešenia teda Fico navrhuje namiesto kvót? „Smer-SD ako najsilnejšia vládna strana ponúka našim európskym partnerom solidaritu, ale táto musí byť podľa našich predstáv a našich možností. My sme povedali, že miera pružnej solidarity je možná aj v malej krajine. Slovensko cez mechanizmus v Gabčíkove – a tu ma naozaj mrzí, že často o tom ani naši rakúski partneri nevedeli – Rakúsku zabezpečuje starostlivosť o žiadateľov o azyl v ich krajine. Sme veľmi aktívni, pokiaľ ide o príspevky do rôznych fondov, aby sme na miestach, odkiaľ odchádzajú migranti do Európy, vytvárali bezpečnostné zóny, kde sa budú cítiť títo migranti lepšie a nebudú mať dôvod a záujem odchádzať do EÚ.“ Pravdaže, ak len nepôjde o ekonomických migrantov, ktorým vôbec nejde o bezpečnosť, ale o štedré nemecké či rakúske sociálne dávky, zabudol dodať Fico.

 

Tretí sektor doslova vozil migrantov do EÚ

„Málo sa hovorí o úlohe tretieho sektora, ktorý doslova vozil migrantov do EÚ. Za tým tiež môžeme vidieť všeličo…“ prihlásil sa šéf najväčšej vládnej strany a bývalý premiér k myšlienke, že migrácia je kýmsi organizovaná, teda k ďalšej informácii, ktorú doposiaľ mainstream označoval za konšpiračné blúznenie dezinformačných médií.

„Slovensko stálo na čele tohto hnutia proti povinným kvótam a za pružnú solidaritu. Rovnako oznamujem, že sme a budeme pripravení ponúkať partnerom v EÚ také riešenia, aby nám nikto nemohol povedať, že nie sme solidárni,“ povedal Fico. „Keď sa dnes pozriete na výšku našich príspevkov do rôznych fondov v afrických krajinách vzhľadom na našu ekonomiku, sme asi najvýznamnejší prispievatelia do týchto fondov. A ponúkame aj iné možnosti, ktoré sme schopní dať, pokiaľ by prejavili záujem naši partneri. Ale nebude nám žiadny úradník rozkazovať, že to musí byť takto, alebo to musí byť inak.“

Budeme ponúkať také riešenia, aby nikto nemohol povedať… to znie takmer ako keby sme tú solidaritu prejavovali len aby sa nepovedalo. Fico ďalej hovorí o výške našich príspevkov do fondov v afrických krajinách – nuž, asi je to úmerné množstvu kolónií, ktoré Slovensko vAfrike malo… A ešte spomína zasahovanie nejakých úradníkov, rozumie sa bruselských euroúradníkov, do suverénneho rozhodovania Slovenských orgánov. Pred pár dňami však jeho europoslankyňa Monika Beňová študentom na vysokej škole tvrdila, že hrozba centralizmu v EÚ neprichádza do úvahy: „Kto hovorí, že v Európskej únii je nejaký centralizmus, ten má len nedostatok informácií. Rezolúcie Európskeho parlamentu majú len odporúčací charakter.“

 

Reklama

Nová éra v európskej politike?

„Čakám po tomto vyjadrení spolkovej kancelárky iný typ diskusie na pôde Európskej rady. Bude ma to veľmi zaujímať a nepochybne budem na túto tému s predsedom vlády stále hovoriť, pretože toto je jedna z prioritných politík strany Smer-SD od samého začiatku,“ prejavil Fico nádej na zmenu európskej migračnej politiky po zásadnom vyjadrení najvplyvnejšej európskej političky. Otázku možnosti finančných kompenzácií za neprijatých migrantov, čo je jedna z možností praktickej realizácie tzv. flexibilnej solidarity, však jednoznačne zamietol: „Prvá vec, ktorú zopakujem veľmi jasne a tvrdo je, že my sme nepozývali ekonomických migrantov do Európy. A necítime žiadnu mieru zodpovednosti za tie státisíce ekonomických migrantov – pozor, stále hovorím o ekonomických migrantoch – ktorí do Európy prišli.“

Fico teda dôsledne rozlišuje medzi ekonomickými migrantmi a vojnovými či politickými utečencami. Pre úplnosť však by bolo dobré doplniť ešte tretiu kategóriu, ktorou sú ideologickí migranti – to sú tí, ktorí sú poverení vykonávaním džihádu v mene ideologického islamu (tento termín sa už môže používať bez hrozby obvinenia z neznášanlivosti, keďže Rakúsko, ako prvá európska krajina, vyhlásilo islam nie za náboženstvo, ale za ideológiu).

Fico: „My sa nebránime tomu, a ani sme sa nikdy nebránili, že ak by vznikla téma bezpečnostných zón, napríklad v Líbyi alebo v iných krajinách, odkiaľ odchádzajú migranti, aby Slovensko na tom participovalo. Opätovne sme ponúkali a ponúkame mechanizmus cez Gabčíkovo, ktorý sa ukázal ako vynikajúci, pretože ak je krajina pod tlakom žiadateľov o politický azyl, ako napríklad Rakúsko, my sme im týchto ľudí určité obdobie vedeli držať a starať sa o nich. A bolo to veľmi výhodné v tom, že títo migranti neporušovali zákony, lebo vedeli, že keby zákon porušili, tak by nikdy nedostali azyl v Rakúsku.“ Dojem, že tu Fico naznačuje, že keby sa dotyční migranti nebáli, že prídu o šancu na azyl v Rakúsku, tak by možno zákon porušovali, je dozaista spôsobený iba nešťastnou formuláciou.

 

Reklama

Naozaj nám ich nemôžu nanútiť?

„Myšlienka pružnej solidarity je naša, je to myšlienka slovenského predsedníctva,“ chváli líška svoj chvost. „Vtedy to bolo odmietané, lebo stále tlačili na povinné kvóty, ale dnes si každý uvedomuje, že treba hľadať riešenia, ak chceme vôbec hovoriť o solidarite.“  Podľa Fica by totiž niektoré krajiny mohli povedať „dajte nám s tým svätý pokoj, my sme sem žiadnych migrantov nevolali a nechceme ich ani vidieť“, ale zdôrazňuje, že my medzi takéto krajiny nepatríme, chceme byť súčasťou solidarity – avšak podľa našich možností.

„Návrh na permanentné kvóty sa skončil fiaskom, a napriek tomu, že nás to rozdelilo, komisia následne prišla s návrhom na trvalé povinné kvóty, a že ak niektorá krajina nepríjme migranta, musí zaplatiť pokutu vo výške 250 tisíc eur. To je pre nás jednoducho neakceptovateľné. Nemôže niekto od nás žiadať zaplatiť nejakú pokutu za to, že my sa suverénne rozhodneme niečo neurobiť,“ tvrdí Fico. Ale naozaj nemôže? Podľa niektorých kritikov práveže môže – Slovensko sa zaviazalo preniesť časť svojich právomocí do Bruselu, a je len vecou výkladu napísaného a podpísaného, či sa to vzťahuje aj na tento prípad.

„My teraz prídeme s tým, čo sme mali už predtým na stole. Mali sme toľko nápadov… keď sme predložili inštitút flexibilnej solidarity, chytili sa ho veľmi intenzívne krajiny V4, a ja sa za to musím poďakovať týmto našim partnerom,“ hovorí bývalý premiér. „Toto je dnes šanca pre tento región, aby sme s týmto pojmom pracovali. Ale suverénne.“

 

Reklama

Zo strany Merkelovej nejde o sebareflexiu, ale o pragmatizmus

„Zo strany kancelárky Merkelovej je táto zmena postoja veľmi racionálny prístup, pretože dnes máme v EÚ krajiny, ktoré sa správajú úplne inak, než sa správali pred niekoľkými mesiacmi – vezmime si Rakúsko a Taliansko. Sú to krajiny, ktoré sú súčasťou eurozóny a ak by sme pokračovali v rozdeľovaní na princípe migrácie, takéto veľké a silné krajiny by sa vzďaľovali od spoločných európskych postojov. Ak chce mať dnes spolková kancelárka EÚ pohromade, aby sme sa vedeli chrániť napríklad pred rôznymi clami od USA, tak nesmie klásť na stôl tému, ktorá nás rozdeľuje,“ naznačuje politický obchod Fico. „Treba si uvedomiť, že bude veľmi komplikované pracovať s Talianskom. Je to veľmi silná ekonomika, ktorá má euro. Keby urobili Taliani referendum o vystúpení z eurozóny alebo EÚ a došlo by k pozitívnemu rozhodnutiu, to by bol iný cirkus… Preto vnímam rozhodnutie pani kancelárky ako veľmi pragmatické a vítam ho, pretože sa ideme konečne baviť o niečom, čo nás spája a nie čo nás rozdeľuje.“

Fico sa zo situácie, ktorá v Európe nastala, evidentne teší. Otázka je, či je jeho nádej oprávnená. Ale samozrejme, strane Smer táto agenda prišla veľmi vhod. Sú to politické body zadarmo, na ktoré nebolo treba sa nadrieť, ako v prípade stropovania dôchodkov či rôznych balíčkov. Nečudo teda, že Robert Fico urobil tlačovku, aby sa pochválil niečím, na čom objektívne nejakú zásluhu má – jeho súperi by nepochybne urobili to isté. A kto to politické chválenkárstvo vydržal počúvať až do konca a vie čítať medzi riadkami, dozvedel sa aj celkom zaujímavé veci.

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali