Transparency International nerobí z Čechov donášačov, ale „oznamovateľov“

Praha 11. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Ramil Sitdikov)

 

V Prahe v septembri 2014 vyšla malá brožúra Transparency International (TI) s názvom „Whistleblowing nie je donášačstvo – Príručka nielen pre oznamovateľov“. Ako by sa tým naplnila jedna známa česká filmová hláška „žalovať sa nemá, ale hlásiť sa to musí!“ Vďaka prispeniu TI sa tieto slová budú možno raz tesať do kameňa…

Ilustračné foto

Hneď v úvode, ešte pred deklaráciou obsahu, čítame, že publikácia bola vydaná a je financovaná z dotačného programu Ministerstva vnútra v rámci „prevencie korupčného jednania“ (2013 projekt „Maják v mori korupcie“). V brožúrke sa dozvedáme, že autorkou je Radka Pavlišová a tím Právnej poradne Transparency.

 

TI presadzuje systémové a legislatívne zmeny alebo na čo ministerstvo nestačí

Transparency International — Česká republika (TI) je podľa tejto brožúry „súčasťou medzinárodnej siete mimovládnych organizácií Transparency International. Zameriava sa na presadzovanie systémových legislatívnych i organizačných zmien obmedzujúcich priestor pre korupciu vo verejnej správe, ale tiež v súkromnom sektore.“ Áno, počujete dobre. Je to organizácia, ktorá sa zameriava na presadzovanie systémových legislatívnych i organizačných zmien! Ak uvážime vzťahy TI s ministerstvami a ďalšie jej brožúry typu: „Kuchárka miestneho referenda — manuál pre aktívnych občanov“… potom ono „presadzovanie“ sa dá považovať za dosť agilné.

 

V čí prospech sa majú odohrať systémové zmeny? Nesúvisí to tak trošku s „oranžovými revolúciami“?

Zmeny obvykle koná štát, ktorý má na tieto záležitosti monopol plynúci z tzv. „spoločenskej zmluvy“. Napríklad český štát sa s občanmi vo voľbách dohodol na tom, ako bude vyzerať rozdelenie moci v Českej republike. Prečo sa do hry vkladá medzinárodná, naviac mimovládna, organizácia, ktorú naše vlastné Ministerstvo vnútra ČR podporuje grantom? V českej „pobočke“ TI oficiálne pracuje 15 ľudí. Že by 15 ľudí zvládlo to, na čo nemá celé naše ministerstvo? Kde miznú peniaze daňových poplatníkov? Čiže: zmeny v krajine robí obvykle buď štát (zastupujúci občanov), alebo potom už len (miestni, zahraniční) revolucionári. Odkiaľ plynie kompetencia a legitimita TI?

 

„Pískajte na píšťalku silnejšie! […] Každý z nás je potenciálnym whistleblowerom“

Keby sme všetko zhrnuli a povedali stručne: Transparency International v predslove k publikácii uvádza „získali sme skúsenosti v komplexnej podpore whistleblowerov“. Teda doslova a do písmena! Tak tvrdí a píše TI.

 

Whistleblower alebo denunciant?

„Whistlebloweri“ nie sú udavači, alias donášači, alias práskači, alias konfidenti, alias informátori… Pri čítaní brožúry sme opakovane uisťovaní, že dotyční plnia rolu „oznamovateľov“. TI aktívne nabáda občanov, aby neváhali TI informovať o nekalom jednaní a o korupcii. Má sa tak diať zvlášť preto, keďže v systéme inak chýbajú inštitucionálne zakotvené centrá, na ktoré by sa „oznamovatelia“ mohli inak obracať. V zásade sa vlastne hovorí: Nenechávajte si zistenie pre seba, nešepkajte nič do „bútľavej vŕby“. Povedzte fakty Transparency International. S oznamovateľmi sa preberá spôsob zberu dát, postup oznamovania. Oznamovateľovi je poskytovaná aj právna konzultácia.

 

Postupná prevýchova vedomia českých občanov, ušľachtilý boj s veternými mlynmi či strata suverenity ČR?

Opäť si dovolíme citát z úvodu k publikácie: „Oznamovatelia, s ktorými sme mali možnosť pracovať, čelia v dôsledku svojho postupu silnému osobnému tlaku v podobe zahanbovania, zastrašovania, šikany, trestných oznámení a žalôb, aj tak väčšina svoje konanie neľutuje.“

Pokiaľ by snáď niekto predsa len zaľutoval, môže si prečítať nasledujúce: „[…] chceli by sme využiť túto príležitosť aspoň touto cestou poďakovať všetkým odvážnym ľuďom, ktorí nie sú ľahostajní k dianiu okolo seba“.

 

„Jedna z najlepších právnych úprav whistleblowingu na svete je britský zákon PIDA (Public Interest Disclosure Act)“, čítame v brožúrke TI. Naozaj?

Prečo je teda v Londýne stále zadržiavaný Julian Assange? Alebo niekoľko paralel a o tom, prečo pískanie na píšťalku vo vybraných prípadoch žiadne.

Pokiaľ organizácie pracujú, ľudia nie sú ľahostajní, za predpokladu že Veľká Británia je výkladná skriňa dobre fungujúcich štruktúr, prečo je v Londýne stále zadržiavaný Julian Assange, zakladateľ WikiLeaks? Čo iné je WikiLeaks než jeden veľký „whistleblower“? Veľký oznamovateľ.

Aby to nevyzeralo úplne hlúpo, úrady Británie vedú Assanga ako sexuálne motivovaného násilníka. Stačí si však spomenúť, ako dopadli iní takto označení rádoby násilníci. Šéf Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahna čelil podobným obvineniam; ide o sexuálnu aféru s Nafissatou Diallo, celá vec „vyšumela“. Strauss-Kahn však prišiel o svoj post v MMF (International Monetary Fund)!

Nedá sa vylúčiť, že sa v budúcnosti ukáže, že ani Assange nie je žiadnym sexuálnym násilníkom. V ČR sme mali podobnú kauzu tiež. V jej rámci bol obvinený z pohlavného zneužívania expert na vojenskú techniku Karel Daňhel (iDnes.cz, 17. července 2012).

Bolo to v súvislostí se škandálom okolo netransparentného nákupu lietadiel CASA, kde Daňhel vystupoval v úlohe svedka. Daňhel bol v nasledujúcich rokoch zbavený obvinení, armáda ho však aj tak prepustila. Ako to, že tu nikto nepíska na píšťalku? Kde sú vycvičení whistlebloweri?

 

Cesta do pekla je dláždená dobrými skutkami

Transparency International v brožúrke píšu, že šlo zabrániť rôznym tragédiám a katastrofám, keby zamestnanci v inkriminovaných chvíľach nemlčali; príkladom TI uvádza haváriu trajektu Herald of Free Enterprise v roku 1987. S touto logikou sa dá iste súhlasiť. Lenže sa ponúka automaticky otázka, že nemlčal ani Edward Snowden. Prečo sa tento „whistleblower“ obáva návratu do USA, kde upozornil na nekalé praktiky? Zastávajú sa ho účinne medzinárodné mimovládne organizácie? Dosiahli úspech? Skutočne?

Nedávno sme písali o tom, ako nórsky Barnevernet doslova „kradne“ rodičom deti. Môže to mať súvislosť s korupciou, a ďalším jednaním, o ktoré by sa mohli zaujímať ako Amnesty International, tak Transparency International. Obe organizácie sa však do záležitosti neponáhľajú vkladať. Pritom tu zjavne ide o porušenie trestného a medzinárodného práva. Vec prejednávajú aj európske súdy. Opakujeme otázku: Prečo nikto nepíska v týchto prípadoch? Veď hrozí podozrenie na úplatky a obchod s ľuďmi! Túto informáciu potvrdil Sputniku nórsky právnik Marius Reikerås, ktorého exkluzívny rozhovor Sputnik chystá.

Nota bene TI v brožúrke poukazuje na kauzy zneužívaných detí. Ide opäť o výkladnú skriňu demokracie — Veľkú Britániu, ako je možné, že sa „s krížikom po funuse“ dozvedáme o pedofilnom „vyčíňaní“ Stuarta Halla, moderátora BBC či jeho „kolegovi“ Jimmovi Savilovi? Kam sa dívalo NSPCC (National Society for the Prevention of Cruelty to Children)? Zpravy.aktualne.cz (2. 5. 2013) uvádzajú: Savila sa za viac než 40 rokov dopustil cez 200 sexuálnych zločinov, z toho 34 znásilnení.

 

Kto financuje samú Transparency International?

Transparency International existuje od roku 1993. Je platená z „darov“ a vládnych „grantov“. Prečo však oficiálne ministerstvá nezvládajú svoju prácu a musia si najímať k ruke medzinárodné mimovládne organizácie?

 

Transparency International odosiela reporty do iných krajín

V prípade TI je to Nemecko. Ústredie TI sa nachádza v Berlíne. Pred niekoľkými rokmi vyšlo najavo, že nemecká vláda i Angela Merkelová boli odpočúvavaní USA. Končia teda reporty TI v Berlíne či predsa len vo Washingtone či v nejakej marylandskej kancelárii NSA? Mimochodom, keď sa prevalili tieto odpočúvania, začala aj utečenecká kríza. Náhoda? Možno.

 

Všetko by to vyzeralo ešte ako-tak, dokiaľ si neprečítame stránku 11 z publikácie TI, o ktorej bola reč vyššie, opäť si dovolíme zacitovať:

„Whistleblower je človek, ktorý má privilegovaný prístup k informáciám o činnosti organizácie, v ktorej pôsobí (tj. má informácie, ku ktorým sa nikto z vonku nedostane), a upozorní na závažné nekalé konania, ktoré môžu ohrozovať či poškodzovať verejný záujem.“

Kto však vyhodnocuje zistenie „whistleblowera“? Berlín? Zahraničie? Sú tam k niečomu takému viac kompetentní? Čo keď ide o likvidáciu konkurencie cestou práce TI, ktorá iniciuje súdne procesy proti údajným korupčníkom? Jedným dychom dodávame, že nikto nepopiera fakt, že existuje korupcia. Čo keď sa tento jav účelovo využíva istými „organizáciami“? Nekalým spôsobom? Áno alebo nie?

 

Transparency International ako nástroj politického vplyvu. Ide o miešanie sa do záležitostí v ČR?

Problém je po prvé: kto sú „arbitri“, ktorí by mali vedieť vyhodnocovať a definovať „verejný záujem“ a mieru „nekalosti“; od toho má mať ČR svoje regulérne orgány štátnej správy, nie 15 zamestnancov medzinárodnej firmy, posielajúcich reporty do Berlína. Po druhé by sme mali vedieť, že TI sa zaoberá i otázkou referend, skúma financovanie politických strán. Nie je nepredmetné sa domnievať, že dary od istých firiem, vonkajšia centrála atď., spolupráca s firemnými „insidermi“, to všetko robí z TI nástroj politického vplyvu na udalosti v Českej republike.

Ak píše TI, že Česi sú stále rezervovaní voči spolupráci s ňou, možno je to dobre. Do spomienok sa vkráda staré socialistické heslo: „Ľudia bdejte!“

 

Dajme slovo záverom Transparency International a jej brožúre:

„Globálny barometer korupcie z roku 2013… na otázku ‚Oznámil/a by ste prípad korupcie?‘ odpovedalo 55 % českých respondentov ‚Áno,‘ 45 % ‚Nie‘.“

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Hlas-SD rýchlo napreduje, navrhuje vytvorenie petičného výboru na referendum o predčasných voľbách. Koho volá do spolupráce?

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová,TASR-Jakub Kotian)   Mimoparlamentná strana Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) navrhla vytvorenie spoločného petičného výboru na referendum o predčasných parlamentných voľbách. Ako informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková, predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini dnes listom oslovil zástupcov viacerých spoločenských organizácií a politických strán, aby do…

Ministerstvo zdravotníctva SR eviduje zatiaľ v rámci výziev sedem záujemcov o prevádzkovanie MOM

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR eviduje zatiaľ sedem prihlásených záujemcov o prevádzkovanie mobilných odberových miest (MOM) s cieľom testovania na ochorenie COVID-19. Pre TASR to uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová v súvislosti s aktuálnou štvrtou a piatou výzvou MZ na zriadenie MOM. Pripomenula, že…

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy pripravilo na utorok vypočutie o Navaľného vlaňajšom otrávení

0 icon

Brusel/Štrasburg 18. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Navalny Life youtube channel via AP)   Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) v pondelok upozornilo, že ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj nebol zatknutý v súlade s právom a mal by byť okamžite prepustený na slobodu Štrasburská inštitúcia v správe pre médiá uviedla, že Navaľnyj mal…

Slovák Ján Kubiš sa stal osobitným vyslancom pre Líbyu a vedúcim podpornej misie OSN v tejto krajine

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Ahmad Jamshid)   Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres v pondelok vymenoval Slováka Jána Kubiša za svojho nového osobitného vyslanca pre Líbyu a vedúceho podpornej misie OSN v Líbyi (UNSMIL). Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR "Menovanie Jána…

Ropné a plynárenské spoločnosti nerobia dosť pre zníženie emisií metánu, tvrdí správa IEA

0 icon

Berlín 18. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) tvrdí, že ropné a plynárenské spoločnosti nerobia dosť pre to, aby v ropovodoch a fabrikách znížili uvoľňovanie metánu, ktorý je výrazným zdrojom emisií spôsobujúcich otepľovanie planéty Organizácia so sídlom v Paríži v pondelok zverejnila správu, podľa ktorej odhadovaný 10-percentný…

V Turecku Facebook ustanoví svojho zástupcu v súlade s novým mediálnym zákonom

0 icon

Istanbul 18. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Richard Drew)   Spoločnosť Facebook ustanoví v Turecku svojho zástupcu, ktorý sa v súlade s tamojším novým zákonom o sociálnych sieťach postará o odstraňovanie sporného obsahu. Informovala o tom agentúra AFP Pondelkové oznámenie amerického giganta prichádza deň predtým, ako spolu s podobnými platformami čelia hrozbe zákazu…

Nácvik Bidenovej inaugurácie narušil neďaleký požiar

0 icon

Washington 18. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Patrick Semansky, Pool)   Washingtonský Kapitol, sídlo amerického Kongresu, v pondelok dočasne uzavreli počas nácviku inaugurácie nového prezidenta Joea Bidena. Stalo sa tak po tom, ako v zariadení pre bezdomovcov vzdialenom jednu míľu od Kapitolu vypukol požiar. Informovala o tom agentúra AP Bezpečnostné zložky však neskôr…

Heiko Maas privítal obnovenie rozhovorov medzi Tureckom a Gréckom

0 icon

Istanbul/Berlín 18. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-UNTV via AP)   Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v pondelok v Ankare privítal obnovenie rozhovorov medzi Tureckom a Gréckom a obe strany vyzval, aby sa usilovali o udržateľné a praktické riešenia. Informovala o tom agentúra DPA Turecko a Grécko sa minulý týždeň dohodli, že…

Vo Veľkej Británii zo systému národnej polície omylom vymazali 400-tisíc záznamov

0 icon

Londýn 18. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Victoria Jones/PA via AP)   Britský štátny minister kontrolujúci činnosť polície Kit Malthouse v pondelok uviedol, že z počítača národnej polície nedopatrením vymazali státisíce záznamov DNA a ďalších údajov o podozrivých. Pred zákonodarcami v Dolnej snemovni britského parlamentu vyhlásil, že počas bežného procesu upratovania dát nastala…

Podpredseda Európskej komisie Šefčovič trvá na dobrovoľnosti očkovania

0 icon

Brusel 18. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Johanna Geron, Pool Photo via AP)   Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič trvá na tom, aby očkovanie proti koronavírusu bolo dobrovoľné. Vyjadril sa tak v súvislosti s obavami, že obyvatelia Európskej únie by mohli mať povinnosť zaočkovať sa, aby sa im umožnilo cestovanie EK totiž…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Malý

Prichádzajúci Nový svetový poriadok je pripravený dekódovať váš mozog.

0icon

Davos je mesto vo Švajčiarsku známe nielen vynikajúcou lyžovačkou, ale aj tým, že každoročne hostí stretnutie Svetového ekonomického fóra (WEF). Stretnutie sa formálne opisuje ako „najtvorivejšia sila na zapojenie vrcholných svetových lídrov do spoločných aktivít vytvárania globálnych, regionálnych a priemyselných agend na začiatku každého roka.“ Táto elitná oligarchia však stojí…

Boris Mesár

Spojené kráľovstvo zavádza ,,spoločensky dištančné" obojky. Ďalší krok k otroctvu !

0icon

Správy sú samozrejme pochmúrne, ale celkom očakávané. Mnohí na začiatku koronového  besnenia premýšľali, kedy budú všetci povinní nosiť obojky?! A už sa tak deje ! Je nutné upriamiť pozornosť na výber minimálnej povolenej vzdialenosti: 2 metre. Prečo práve 2 m ? V nedávnych publikáciách bolo uvedené  že akčný rádius určitého poľa…

Dušan Hirjak

Čo má spoločného autoritatívne riadenie spoločnosti v čase organizovanej „pandémie“ koronavírusu s fašistickým Nemeckom ? Časť I.

0icon

Prijatie ideológie globálnej moci ako základ štátnej ideológie. Vládna moc nedodržiava Ústavu SR, pretože od vstupu SR do EÚ si nemôže zvyknú a dovoliť si neviazať sa na žiadnu ideológiu. Deklarácia SNR o zvrchovanosti SR z roku 1992 tak nemôže byť naplnená, pretože vládna moc nemá záujem

Gustáv Murín

Kolíková v "Žumpe"

0icon

   Už vieme, že ministerka na jedno použitie (krytie kriminálnych káuz jej tútora Kisku) sa rozhodla robiť politickú plienku, čo vlastným telom zakryje všetok ten puch a smrad, ktorý sa vyvalil po tragickej smrti generála Lučanského a odhalil zločinné metódy Matovičovho režimu. Už sa dokonca stalo neblahým pravidlom, že Kolíková ignoruje

Rastislav Slovák

Na tom nehygienickom nebezpečnom celoplošnom testovaní nepresnými testami sa mnohí z vás nakazili alebo nakazia, kvôli tomu že ste sa zúčastnili alebo sa zúčastníte toho nezmyselného celoplošného testovania

0icon

Vy čo sa zúčastníte toho nezmyselného celoplošného testovania, budete tam stáť v nejakom rade koncentrovaní vo veľkom počte na malom mieste v chladnom počasí, kde sa bude šíriť ten vírus. Budete si tam pred testovaním musieť všetci odkašliavať a vysmrkávať sa na rovnakom mieste, kde sa bude usadzovať a šíriť…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Žena sa bála susedovho pitbulla, až kým jej nezachránil život

0 icon

Na svete môžu byť miliardy milovníkov psov, ale zároveň sa nájdu ľudia, ktorí majú z našich štvornohých miláčikov strach. Rovnako to bolo aj u starej panej, ktorá sa bála susedovho pitbulla. Vo väčšine prípadov je tento strach iracionálny a pretrvávajúci, ale keď sa niekto cíti nepríjemne v blízkosti psov, nedá…

Draky: Je ich bájna existencia realita alebo mýtus? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o bájnych tvoroch, ktoré sa zobrazujú v kultúre krajín po celom svete. Ako sme si povedali v rámci prvej časti, iný význam stelesňuje drak v západnej kultúre, a iný vo východnej. Dokonca je rozdiel aj v okrídlení týchto majestátnych tvorov. Pozrime sa teraz na jednotlivé draky v Japonsku, na mýtické draky či rozdiel…

Ako v Európe vznikal naftový raj? Máme na výber z 5 možností – 3. časť

0 icon

Všetko sa to začalo Volkswagenom TDI a všetko sa to mohlo skončiť Volkswagenom TDI. Takéto silné vyhlásenie si vyžaduje nevyvrátiteľné dôkazy. Ako v Európe rástol naftový prežitok? Prečo sa nafta stala obľúbeným palivom v Európe? V poslednej časti článku sa pozrieme na to, ako pomohli nafte rôzne dotácie, úľavy z daní a na to, ako sa európsky priemysel…

Záhady sveta, ktoré nedokáže nikto vysvetliť 1. časť

0 icon

Vedci z celého sveta sa ocitli tvárou v tvár tajomným nálezom. Neznáme civilizácie minulosti, záhadné artefakty a dokonca aj nevysvetliteľné monolity sa jednoducho objavili a zatiaľ sa nenašlo nijaké vysvetlenie pre tieto záhady sveta. 1. Záhady monolitov neznámeho pôvodu

Vynálezy, ktoré by sme mali začať ihneď používať!

0 icon

Celé ľudstvo napreduje a k nám sa tak dostávajú čoraz modernejšie vynálezy. Tieto vynálezy sú tak úžasné, že ich jednoducho musíme vlastniť a používať! Tie dnešné sú obzvlášť špeciálne, pretože sa už dávno dostali medzi ľudí. My ti ich dnes predstavíme a možno ťa niektoré z nich dokážu zaujať. A…

Vo svete IT

Asteroid, ktorý vyhladil dinosaurov, mohol „vystreliť“ ich pozostatky aj mimo Zeme. Kam sa mohli až dostať?

0 icon

Internetom začal nedávno kolovať úryvok z vedeckej publikácie, ktorý ľuďom ukazuje to, čo astrofyzici už dávno vedia. Otvára však brány k pomerne bizarnej myšlienke. Existuje celkom dosť vysoká šanca, že sa na Mesiaci nachádzajú drobné úlomky dinosaurov, píše portál IFL Science. Ako sa však dokázali dostať na Mesiac a pravdepodobne ešte oveľa…

„Je nepravdepodobné, že by sa nachádzali mimozemšťania hneď vo vedľajšej sústave,“ Tvrdí dvojica harvardských vedcov

0 icon

V decembri minulého roku zachytili astronómovia zvláštny rádiový signál, ktorý prichádzal zo sústavy Proxima Centauri (pozn. redakcie: najbližšia hviezda pri našej Slnečnej sústave). Tento objav okamžite viedol k špekuláciám o mimozemskom živote, hoci signál ešte nebol potvrdený. Vedci totiž nevylučujú možnosť, že to, čo zachytil rádiový teleskop Parkes, môže byť rušenie našej vlastnej…

Nastavte si na Androide gesto dvojitého poklepania po chrbte smartfónu pomocou tejto aplikácie

0 icon

Operačný systém Android je vo všeobecnosti pokladaný za jeden z najflexibilnejších operačných systémov, ktoré si môžete prispôsobiť podľa svojvôle. V minulosti sme vám napríklad ukázali, ako si môžete pridať odkazy na aplikácie do notifikačnej lišty, alebo ako môžete využiť plochu uzamknutej obrazovky na vytvorenie poznámok. Dnes by sme vám chceli…

V Google Play pribudol indikátor, pomocou ktorého zistíte, či záujem o aplikácie rastie, resp. klesá

0 icon

Google postupne vylepšuje nielen samotný operačný systém Android, ale aj ďalšie služby. Jednou z nich je napríklad aj obchod s aplikáciami a hrami, Google Play. Najnovšie portál AndroidPolice upozorňuje na ďalšiu funkciu obchodu, ktorá už mimochodom pribudla aj v slovenskej mutácii.  Google Play vám prezradí trend záujmu o aplikácie a hry Ikona, ktorá…

Podpredseda Samsung Electronics, Lee Jae-yong, putuje za mreže. Súd mu vymeral trest na 30 mesiacov

0 icon

Dlhoročná kauza, v ktorej vystupoval jeden z predstaviteľov spoločnosti Samsung Electronics a viaceré vládne špičky Južnej Kórey, je definitívne na konci. Podpredsedovi spoločnosti Samsung Electronics, Lee Jae-yong, vymeral najvyšší súd v hlavnom meste Soul trest odňatia slobody na celých 30 mesiacov. Bývalého popredného predstaviteľa technologického giganta z Južnej Kórey uznal…

Armádny Magazín

Video: Americký Kapitol je uzamknutý kvôli ohrozeniu - z budovy stúpa dym

0 icon

USA, 19. január 2021 (AM) - Kapitol vo Washingtone je uzamknutý kvôli údajnej „vonkajšej bezpečnostnej hrozbe“, z oblasti stúpal dym. V budove prebiehala skúška inaugurácie Joea Bidena:     https://twitter

„Kolaps kresťanskej civilizácie bude hrozný“: Ako to, čo sa deje v USA, ovplyvní celý svet

0 icon

USA, 18. január 2021 (AM) - Elena Čudinová, autorka slávneho anti-utopického románu „Mešita Notre Dame“, ktorý vyšiel v 8 krajinách vrátane USA, s obavou komentuje udalosti, ktoré sa konajú v zámorí.   - Čo sa deje teraz v USA - predzvesť zrútenia kresťanskej civilizácie, ktoré ste predpovedali vo svojich dielach zameraných…

Poľsko vyhlásilo vojnu americkým sociálnym gigantom

0 icon

Poľsko, 18. január 2021 (AM) - Poľské ministerstvo spravodlivosti pripravuje návrh zákona, ktorý zakáže sociálnym sieťam mazať správy a blokovať používateľov, ak neporušujú národné právne predpisy. Toto rozhodnutie priamo súvisí s rozsiahlymi informáciami prebiehajúcimi v USA proti Donaldovi Trumpovi a jeho podporovateľom.  

Štáty, ktoré môžu začať jadrovú vojnu

0 icon

USA, 18. január 2021 (AM) - Počet jadrových zbraní sa začiatkom roka 2019 v porovnaní s minulým rokom znížil. Podľa správy, ktorú v pondelok 17. júna zverejnil Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru (Sipri), majú krajiny vlastniace jadrové sily 13 865 hlavíc, čo je o 600 menej ako na začiatku roka…

Viete, že bývalý prezident ZSSR Michail Gorbačov v detstve šklbal nemeckým okupantom husi a čistil im čižmy? Že Roosevelt chcel spacifikovať nielen ZS

0 icon

Slovensko, 18. január 2021 (AM) - Takže, viete, že...? ...v prvom období vojny boli nemecké lietadlá zo 60 % zostrelené obyčajnými ruskými pešiakmi? V prvé mesiace Červená armáda nemala dostatok ani lietadiel, ani protilietadlových zbraní. Vďaka tomu nemecké letectvo takmer beztrestne bombardovalo všetko, čo s

Svetlo sveta

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali