Transparency International nerobí z Čechov donášačov, ale “oznamovateľov”

Praha 11. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Ramil Sitdikov)

 

V Prahe v septembri 2014 vyšla malá brožúra Transparency International (TI) s názvom „Whistleblowing nie je donášačstvo – Príručka nielen pre oznamovateľov“. Ako by sa tým naplnila jedna známa česká filmová hláška „žalovať sa nemá, ale hlásiť sa to musí!“ Vďaka prispeniu TI sa tieto slová budú možno raz tesať do kameňa…

Ilustračné foto

Hneď v úvode, ešte pred deklaráciou obsahu, čítame, že publikácia bola vydaná a je financovaná z dotačného programu Ministerstva vnútra v rámci „prevencie korupčného jednania” (2013 projekt „Maják v mori korupcie”). V brožúrke sa dozvedáme, že autorkou je Radka Pavlišová a tím Právnej poradne Transparency.

 

TI presadzuje systémové a legislatívne zmeny alebo na čo ministerstvo nestačí

Transparency International — Česká republika (TI) je podľa tejto brožúry „súčasťou medzinárodnej siete mimovládnych organizácií Transparency International. Zameriava sa na presadzovanie systémových legislatívnych i organizačných zmien obmedzujúcich priestor pre korupciu vo verejnej správe, ale tiež v súkromnom sektore.” Áno, počujete dobre. Je to organizácia, ktorá sa zameriava na presadzovanie systémových legislatívnych i organizačných zmien! Ak uvážime vzťahy TI s ministerstvami a ďalšie jej brožúry typu: „Kuchárka miestneho referenda — manuál pre aktívnych občanov”… potom ono „presadzovanie” sa dá považovať za dosť agilné.

 

V čí prospech sa majú odohrať systémové zmeny? Nesúvisí to tak trošku s „oranžovými revolúciami”?

Zmeny obvykle koná štát, ktorý má na tieto záležitosti monopol plynúci z tzv. „spoločenskej zmluvy”. Napríklad český štát sa s občanmi vo voľbách dohodol na tom, ako bude vyzerať rozdelenie moci v Českej republike. Prečo sa do hry vkladá medzinárodná, naviac mimovládna, organizácia, ktorú naše vlastné Ministerstvo vnútra ČR podporuje grantom? V českej „pobočke” TI oficiálne pracuje 15 ľudí. Že by 15 ľudí zvládlo to, na čo nemá celé naše ministerstvo? Kde miznú peniaze daňových poplatníkov? Čiže: zmeny v krajine robí obvykle buď štát (zastupujúci občanov), alebo potom už len (miestni, zahraniční) revolucionári. Odkiaľ plynie kompetencia a legitimita TI?

 

„Pískajte na píšťalku silnejšie! […] Každý z nás je potenciálnym whistleblowerom”

Keby sme všetko zhrnuli a povedali stručne: Transparency International v predslove k publikácii uvádza „získali sme skúsenosti v komplexnej podpore whistleblowerov”. Teda doslova a do písmena! Tak tvrdí a píše TI.

 

Whistleblower alebo denunciant?

„Whistlebloweri” nie sú udavači, alias donášači, alias práskači, alias konfidenti, alias informátori… Pri čítaní brožúry sme opakovane uisťovaní, že dotyční plnia rolu „oznamovateľov”. TI aktívne nabáda občanov, aby neváhali TI informovať o nekalom jednaní a o korupcii. Má sa tak diať zvlášť preto, keďže v systéme inak chýbajú inštitucionálne zakotvené centrá, na ktoré by sa „oznamovatelia” mohli inak obracať. V zásade sa vlastne hovorí: Nenechávajte si zistenie pre seba, nešepkajte nič do „bútľavej vŕby”. Povedzte fakty Transparency International. S oznamovateľmi sa preberá spôsob zberu dát, postup oznamovania. Oznamovateľovi je poskytovaná aj právna konzultácia.

 

Postupná prevýchova vedomia českých občanov, ušľachtilý boj s veternými mlynmi či strata suverenity ČR?

Opäť si dovolíme citát z úvodu k publikácie: „Oznamovatelia, s ktorými sme mali možnosť pracovať, čelia v dôsledku svojho postupu silnému osobnému tlaku v podobe zahanbovania, zastrašovania, šikany, trestných oznámení a žalôb, aj tak väčšina svoje konanie neľutuje.”

Pokiaľ by snáď niekto predsa len zaľutoval, môže si prečítať nasledujúce: „[…] chceli by sme využiť túto príležitosť aspoň touto cestou poďakovať všetkým odvážnym ľuďom, ktorí nie sú ľahostajní k dianiu okolo seba”.

 

„Jedna z najlepších právnych úprav whistleblowingu na svete je britský zákon PIDA (Public Interest Disclosure Act)”, čítame v brožúrke TI. Naozaj?

Prečo je teda v Londýne stále zadržiavaný Julian Assange? Alebo niekoľko paralel a o tom, prečo pískanie na píšťalku vo vybraných prípadoch žiadne.

Pokiaľ organizácie pracujú, ľudia nie sú ľahostajní, za predpokladu že Veľká Británia je výkladná skriňa dobre fungujúcich štruktúr, prečo je v Londýne stále zadržiavaný Julian Assange, zakladateľ WikiLeaks? Čo iné je WikiLeaks než jeden veľký „whistleblower”? Veľký oznamovateľ.

Aby to nevyzeralo úplne hlúpo, úrady Británie vedú Assanga ako sexuálne motivovaného násilníka. Stačí si však spomenúť, ako dopadli iní takto označení rádoby násilníci. Šéf Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahna čelil podobným obvineniam; ide o sexuálnu aféru s Nafissatou Diallo, celá vec „vyšumela”. Strauss-Kahn však prišiel o svoj post v MMF (International Monetary Fund)!

Nedá sa vylúčiť, že sa v budúcnosti ukáže, že ani Assange nie je žiadnym sexuálnym násilníkom. V ČR sme mali podobnú kauzu tiež. V jej rámci bol obvinený z pohlavného zneužívania expert na vojenskú techniku Karel Daňhel (iDnes.cz, 17. července 2012).

Bolo to v súvislostí se škandálom okolo netransparentného nákupu lietadiel CASA, kde Daňhel vystupoval v úlohe svedka. Daňhel bol v nasledujúcich rokoch zbavený obvinení, armáda ho však aj tak prepustila. Ako to, že tu nikto nepíska na píšťalku? Kde sú vycvičení whistlebloweri?

 

Cesta do pekla je dláždená dobrými skutkami

Transparency International v brožúrke píšu, že šlo zabrániť rôznym tragédiám a katastrofám, keby zamestnanci v inkriminovaných chvíľach nemlčali; príkladom TI uvádza haváriu trajektu Herald of Free Enterprise v roku 1987. S touto logikou sa dá iste súhlasiť. Lenže sa ponúka automaticky otázka, že nemlčal ani Edward Snowden. Prečo sa tento „whistleblower” obáva návratu do USA, kde upozornil na nekalé praktiky? Zastávajú sa ho účinne medzinárodné mimovládne organizácie? Dosiahli úspech? Skutočne?

Nedávno sme písali o tom, ako nórsky Barnevernet doslova „kradne” rodičom deti. Môže to mať súvislosť s korupciou, a ďalším jednaním, o ktoré by sa mohli zaujímať ako Amnesty International, tak Transparency International. Obe organizácie sa však do záležitosti neponáhľajú vkladať. Pritom tu zjavne ide o porušenie trestného a medzinárodného práva. Vec prejednávajú aj európske súdy. Opakujeme otázku: Prečo nikto nepíska v týchto prípadoch? Veď hrozí podozrenie na úplatky a obchod s ľuďmi! Túto informáciu potvrdil Sputniku nórsky právnik Marius Reikerås, ktorého exkluzívny rozhovor Sputnik chystá.

Nota bene TI v brožúrke poukazuje na kauzy zneužívaných detí. Ide opäť o výkladnú skriňu demokracie — Veľkú Britániu, ako je možné, že sa „s krížikom po funuse” dozvedáme o pedofilnom „vyčíňaní” Stuarta Halla, moderátora BBC či jeho „kolegovi” Jimmovi Savilovi? Kam sa dívalo NSPCC (National Society for the Prevention of Cruelty to Children)? Zpravy.aktualne.cz (2. 5. 2013) uvádzajú: Savila sa za viac než 40 rokov dopustil cez 200 sexuálnych zločinov, z toho 34 znásilnení.

 

Kto financuje samú Transparency International?

Transparency International existuje od roku 1993. Je platená z „darov” a vládnych „grantov”. Prečo však oficiálne ministerstvá nezvládajú svoju prácu a musia si najímať k ruke medzinárodné mimovládne organizácie?

 

Transparency International odosiela reporty do iných krajín

V prípade TI je to Nemecko. Ústredie TI sa nachádza v Berlíne. Pred niekoľkými rokmi vyšlo najavo, že nemecká vláda i Angela Merkelová boli odpočúvavaní USA. Končia teda reporty TI v Berlíne či predsa len vo Washingtone či v nejakej marylandskej kancelárii NSA? Mimochodom, keď sa prevalili tieto odpočúvania, začala aj utečenecká kríza. Náhoda? Možno.

 

Všetko by to vyzeralo ešte ako-tak, dokiaľ si neprečítame stránku 11 z publikácie TI, o ktorej bola reč vyššie, opäť si dovolíme zacitovať:

„Whistleblower je človek, ktorý má privilegovaný prístup k informáciám o činnosti organizácie, v ktorej pôsobí (tj. má informácie, ku ktorým sa nikto z vonku nedostane), a upozorní na závažné nekalé konania, ktoré môžu ohrozovať či poškodzovať verejný záujem.”

Kto však vyhodnocuje zistenie „whistleblowera”? Berlín? Zahraničie? Sú tam k niečomu takému viac kompetentní? Čo keď ide o likvidáciu konkurencie cestou práce TI, ktorá iniciuje súdne procesy proti údajným korupčníkom? Jedným dychom dodávame, že nikto nepopiera fakt, že existuje korupcia. Čo keď sa tento jav účelovo využíva istými „organizáciami”? Nekalým spôsobom? Áno alebo nie?

 

Transparency International ako nástroj politického vplyvu. Ide o miešanie sa do záležitostí v ČR?

Problém je po prvé: kto sú „arbitri”, ktorí by mali vedieť vyhodnocovať a definovať „verejný záujem” a mieru „nekalosti”; od toho má mať ČR svoje regulérne orgány štátnej správy, nie 15 zamestnancov medzinárodnej firmy, posielajúcich reporty do Berlína. Po druhé by sme mali vedieť, že TI sa zaoberá i otázkou referend, skúma financovanie politických strán. Nie je nepredmetné sa domnievať, že dary od istých firiem, vonkajšia centrála atď., spolupráca s firemnými „insidermi”, to všetko robí z TI nástroj politického vplyvu na udalosti v Českej republike.

Ak píše TI, že Česi sú stále rezervovaní voči spolupráci s ňou, možno je to dobre. Do spomienok sa vkráda staré socialistické heslo: „Ľudia bdejte!”

 

Dajme slovo záverom Transparency International a jej brožúre:

„Globálny barometer korupcie z roku 2013… na otázku ‚Oznámil/a by ste prípad korupcie?‘ odpovedalo 55 % českých respondentov ‚Áno,‘ 45 % ‚Nie‘.”

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Učitelia dostanú 100-eurovú odmenu, potvrdil Branislav Gröhling

0 icon

Bratislava 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Všetci učitelia v rámci preneseného výkonu, teda učitelia základných, stredných a špeciálnych škôl, dostanú v decembri 100-eurové odmeny. Potvrdil to minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) "Je to minimálna suma, ale som veľmi rád, že sme opätovne vedeli vyčleniť…

Združenie miest a obcí Slovenska žiada o zvolanie mimoriadneho rokovania parlamentných výborov pre situáciu v energetike: Samosprávy sú pod tlakom

0 icon

Bratislava 22. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta, František Iván)   Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada o zvolanie mimoriadneho rokovania Výboru Národnej rady SR (NR SR) pre hospodárske záležitosti a Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Dôvodom je súčasná situácia v oblasti dodávok energií. ZMOS to uviedol…

Kolíková zverejnila, kde budú sídliť krajské súdy

0 icon

Bratislava 22. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovensko by podľa novej súdnej mapy malo byť rozdelené na tri odvolacie obvody krajských súdov, ktoré budú sídliť v Trnave, Žiline a Prešove. Na tlačovej konferencii to dnes povedala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom SaS) Zároveň by krajské súdy mali mať aj päť…

Pentagon upozornil, že zmeny klímy ohrozujú národnú bezpečnosť USA

0 icon

Washington 22. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Olivier Douliery, TASR/AP - Claudio Furlan/LaPresse via AP)   Pentagon pripravil pre ministerstvo prvú správu o vplyve klimatických zmien a dospel k záveru, že zmena klímy vytvára nové hrozby, mení strategickú bezpečnostnú situáciu, vyhlásil minister obrany Lloyd Austin "Extrémne poveternostné udalosti, ktoré sú skomplikované zmenami klímy,…

ŠRVŠ podporuje zefektívnenie fungovania vysokých škôl

0 icon

Bratislava 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Predstavená novela zákona o vysokých školách prináša viacero sľubných riešení problémov v súčasnom vysokoškolskom prostredí. Zmena funkčných miest pre vysokoškolských učiteľov, skrátenie dĺžky externého štúdia, deregulácia fakúlt s možnosťou úpravy orgánov a procesov podľa špecifík daných súčastí sú určite významné zmeny, ktoré boli…

NR SR odobrila dohody o vzťahoch medzi EÚ a Novým Zélandnom, ako aj Singapurom

0 icon

Bratislava 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay, TASR/AP-Yong Teck Lim)   Plénum Národnej rady (NR) SR v piatok vyslovilo súhlas s Partnerskou dohodou o vzťahoch a spolupráci medzi EÚ a jej členskými štátmi na jednej strane a Novým Zélandom na strane druhej. Takisto poslanci odobrili aj partnerskú dohodu o spolupráci členských krajín…

Kráľovná Alžbeta II. strávila noc v nemocnici

0 icon

Londýn 22. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Augstein, Pool)   Britská kráľovná Alžbeta II. tento týždeň strávila noc v nemocnici. Buckinghamský palác vo štvrtok informoval, že 95-ročná panovníčka v stredu išla do Nemocnice kráľa Eduarda VII. v Londýne na „predbežné vyšetrenia“ a do štvrtka poludnia sa vrátila na hrad vo Windsore, kde…

Zástupcovia zdravotníkov vyzvali NR SR, aby sa zvýšil rozpočet pre zdravotníctvo

0 icon

Bratislava 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenské zdravotnícke organizácie vyzvali poslancov Národnej rady (NR) SR, aby pri schvaľovaní rozpočtu na budúci rok zvýšili rozpočet v kapitole zdravotníctvo minimálne na úroveň priemeru krajín V4. TASR o tom v piatok informovala manažérka pre komunikáciu a médiá Slovenskej lekárskej komory (SLK) Nancy Závodská…

Poslanci zobrali na vedomie výročnú správu o členstve SR v EÚ

0 icon

Bratislava 22. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Rok 2020 bol pre Európsku úniu (EÚ€ kľúčovým nielen z dôvodu prijímania bezprecedentných opatrení na boj s pandémiou ochorenia COVID-19 a jej následkami, ale aj vďaka iným strategickým rozhodnutiam, ako dosiahnutie dohody na navýšenie klimatických ambícií, dohody na viacročnom rozpočte EÚ na roky…

Peter Erdős: Nie je dôležité, či bude v prípade Moniky Jankovskej rozhodovať súd v Trenčíne

0 icon

Bratislava 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Skutočnosť, že kauzou prebratia trenčianskeho baru Fatima sa nebude zaoberať Okresný súd (OS) Trenčín, ale Okresný súd Trnava, nie je dôležitou skutočnosťou. Uviedol to pre TASR obhajca obžalovanej bývalej štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti SR Moniky J. Peter Erdős "Z môjho pohľadu ako advokáta…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Včerajší rozsudok pezinského ŠTS v prípade Judáš - teda 200 tisícového úplatku exšéfovi kontrarozviedky SIS a expolicajtovi nám vraví, že justičná spravodlivosť u nás stále kríva!!!

0icon

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Sabová včera odsúdila v kauze Judáš bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Gašparoviča a bývalého policajta Vlčana za prijatie úplatku vo výške 200 000 Euro na 11 a 10 rokov väzenia a pokuty 50 000 a v druhom prípade 40 000 Euro a zhabanie automobilu. Prokurátor…

Juraj Tušš

Úroveň politiky a psychika ľudí na Slovensku

0icon

Vedeli ste, že medzi černošskými obyvateľmi v USA existuje výraz House Negro (domáci negri)? Je to veľmi zaujímavý výraz, môžeme ho uplatniť aj v našej spoločnosti? . Pre pochopenie je potrebné poznať históriu tohto výrazu. Pôvod siaha do otrokárskych čias v USA. Absolútnu väčšinu otrokov v tej dobe tvorili černosi,…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VII.

0icon

Ako sa dá odpovedať na diktatúru triedy kapitalistov, ktorá sa presadzuje cez štátnu moc ako nedemokratickú autoritu ? Obyvateľstvo národných štátov sa razom ocitlo v akomsi novodobom postavení niekdajšieho proletariátu ako námedzných robotníkov, ktorí nevlastnia ži

René Pavlík

Zodpovednosť

0icon

Zodpovednosť vlády a EU. Nedostatok energií už nehrozí. Už je to realita. V rovnakej pozícii je inflácia, pokles príjmov obyvateľstva aj sila tej pliagy. So zatvorenými ušami a prižmúrenými očami naplnení sľubmi a hlúpymi riešeniami sedia v parlamente poslanci koalície a riešia skutočne „životne dôležité“ problémy. Jazyk v maďarskej škole, vzdialenosť od cyklistu, tabule v dvoch jazykoch, ...…

Boris Mesár

Protesty v Európe o ktorých MSM sračkomety na Slovensku nepíšu !

0icon

Kovid fašisti na Slovensku - zelený bezmozgovec  Lengvarský , tučná sviňa Mikas, a všetci vládny kolaboranti + všetky novinárske curvy vám neustále klamú o pár ,,protiočkovačoch " .ktorí že vraj zúfalo protestujú . Tu sú nejaké fotky ,ktoré to jasne popierajú : Pracovníci dokov v Terste vyhlásili v piatok štrajk,…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 2. časť

0 icon

„Tak som zavolal svojich synov Matuzalema, Regima a Gaidada a povedal som im tú úžasnú novinu,“ napísal o tom Enoch. Chlapci si najprv museli pomyslieť, že sa foter definitívne zbláznil, ale nahlas nepovedali nič, pretože v oných časoch sa odporovať otcovi nepatrilo. Pokračujeme druhou časťou článku o Enochovi, ktorému bolo…

Hra s tieňmi: Na chodníky maľuje falošné tiene, ktoré vyzerajú fantasticky

0 icon

Ak by si sa niekedy prechádzal ulicami mesta Redwood City v Kalifornii, môžeš mať pocit, že niečo nie je v úplnom poriadku. Svoju pozornosť by si mal obzvlášť venovať tieňom. Všimol si si, že na nich niečo nesedí? Z koša je zrazu kvetina, poštové schránky sa menia na príšerky a…

Deti a svadba: 10 zábavných fotografií

0 icon

Buďme na chvíľku úprimní: svadby nás môžu poriadne unaviť. Najmä vtedy, ak sa staráme o množstvo vecí pred, či počas samotného obradu. Rozdielne to nie je ani počas svadobnej hostiny. Dnes sa však budeme baviť o inej únave (nie, nemám na mysli ani tú spoločenskú :D). Ukážeme si zbierku fotografií…

Vizuálne porovnanie života v Severnej a Južnej Kórei

0 icon

Autor fotografií približne pred rokom absolvoval prísne vedený 7 dňový pobyt v Severnej Kórei. Jednoducho mu vzali pas a nedovolili mu vidieť niečo, čo nechceli. Severná Kórea bola určite najdivoejšia krajina, akú kedy navštívil. Počas celého pobytu sa sám seba pýtal, aký je asi život vo vedľajšej Južnej Kórei, ktorá…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 3. časť

0 icon

Zvláštne na svetelných démonoch - okrem iného - je to, akým spôsobom sa vymykajú bežnej náboženskej viere svojej doby. „Pýtal som sa ich na nesmrteľnosť duše a oni povedali, že neprežije nič. Povedali, že svet sa tvorí každým okamihom, a ak by Boh stratil odvahu, svet by okamžite zahynul,“ poznamenal…

Armádny Magazín

300. výročie Ruskej ríše prebehlo úplne bez povšimnutia

0 icon

Rusko, 22. október 2021 (AM) – 2. október v starom kalendári (2. novembra, nový) si pripomína 300. výročie Ruskej ríše. Práve v tento deň, po víťazstve nad Švédskom v Severnej vojne a po konsolidácii Ruska v Baltskom mori, bol cár Peter vyhlásený za cisára celého Ruska a za Otca ľudu. Rusko…

Americká Heritage Foundation zhodnotila vojenský potenciál USA na „trojku“, najnižšie hodnotenie u námorníctva

0 icon

USA, 22. október 2021 (AM) – Na pozadí vyhlásení amerického prezidenta Josepha Bidena, že vojenská sila Spojených štátov je nepopierateľná, zverejnil strategický výskumný ústav United States Heritage Foundation analýzu vojenských spôsobilostí. Inštitút vykonal štúdiu vojenské

Video: Rusko otestovalo raketu Bulava vypustenú z jadrovej ponorky v Bielom mori

0 icon

Rusko, 22. október 2021 (AM, Sputnik) – Jadrová ponorka projektu 955A Borej-A Kňaz Oleg vykonala v Bielom mori vypustenie balistickej rakety Bulava, informovalo o tom ruské ministerstvo obrany.  

Najcynickejšia politická vražda USA po 10 rokoch stále bez pravdy. Kaddáfiho rodina zverejnila nahrávku jeho posledných slov

0 icon

Lýbia, 22. október 2021 (AM) – 20. októbra uplynulo 10 rokov od ukončenia americkej vojenskej operácie v Líbyi. Skutočným koncom nepriateľských akcií bolo zavraždenie vládcu krajiny Muammara Kaddáfího. Ale zlepšil sa potom život Líbye?  

Ukrajinci ostreľovali dedinu v Donecku. Žena ktorá zostala bez domova: "Zabila by som ťa!"

0 icon

Donecká republika, 22. október 2021 (AM) – Ukrajinskí militanti dnes ráno ostreľovali dedinu Gornyak v Kujbyševskom okrese Doneck. Žena, ktorá zostala bez domova, sa neudržala: "Zabila by som ťa!"  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali